Ağız ve Diş Sağlığı

Çocuklarda diş çürükleri giderek artıyor

18 Şubat 2015

Çocukların diş ve ağız sağlığında ebeveynlere çok önemli bir görev düşüyor. Çocukların süt dişleri ile beraber onlar diş fırçalama alışkanlığı kazandırmaları gereken anne ve babalar doğru fırçalamasının nasıl olması gerektiğini ve günde kaç kez dişlerin fırçalanması gerektiğini çocuklarına harfiyen uygulatarak öğretmeleri gerekmektedir.

Çocuklar çürük oranı giderek artıyor

Yapılan araştırmalarda görülüyor ki çocuklarda çürük sayısı her geçen sene biraz daha fazla artıyor. Sonuçların giderek kötüleştiği bu dönemde teknolojinin ve bilginin bu kadar üst düzeyde olup göstergelerin aksine yönde ilerleme göstermesi de oldukça üzücü bir durum.. Teknolojinin getirdiklerinden en fazla yararlanılan alanlardan birisi olan diş hekimi alanı ne yazık ki insanlara aktardıklarının karşılığını bulamıyor. Günlük olarak bırakın çocukları ebeveynler bile yeteri kadar diş sağlığına özen göstermiyor. Günlük olarak diş bakımının nasıl yapılması gerektiğini bilmeyen anne ve babalar doğal olarak çocuklarına da bu bilinci yanlış aşılıyor. Sonuç olarak sağlıksız bireyler ortaya çıkıyor.

Yapılan testlerde görülüyor ki 200 çocuktan yanlızca 13’ünde çürüğe rastlanmadı ve bu çocukların ilerleyen dönemlerinde de sağlıksız olabilecekleri gös önünde bulunduruldu. Bu yapılan testlerden anlaşılıyor ki çürük oranı giderek artarken sağlıklı nesilde giderek azalmaktadır.

Çocuklar doğru fırçalama tekniğini bilmiyor

Özellikle ilkokul çağındaki çocukların doğru bir diş fırçalama tekniğini bilmeleri gerekiyor. Okulda evde öğretmenleri ve anne babaları tarafından eğitilmesi gereken çocuklar ne yazık ki bu konuda doğru bir eğitim alamıyorlar. Diş hekimlerimizin özellikle çocukları okullarında ziyaret etmeleri ve çocuklarımıza doğru diş fırçalama tekniklerini öğretmleri gerekiyor.

Çocuklarda çürükler neden oluşuyor ?

Çocuklarda oluşan çürükler en fazla yemeklerden sonra dişlerin doğru bir şekilde bakımlarının yapılmamasından dolayı artıyor. Gece yatmadan önce dişlerin muhakkak fırçalanması gerekiyor. Özellikle gece uyurken ağızdaki tükrük oranın azalması ile beraber artan bakteriler diş çürüklerini daha da hızlandırmaktadır. Anne ve babalar çocuklarını her yemekten sonra ve gece yatmadan önce mutlaka banyoya götürmeleri onlarla beraber kendileri de dişlerini fırçalamaları gereklidir.

Genetik fakörler diş çürüklerinde ne kadar etkilidir ?

Çocuklarda oluşan diş çürüklerinin asıl nedeni günlük olarak dişlerinin bakımının yapılmaması ve diş hekimi kontrollerinin gerçekleştirilmemesidir. Çocuklarda oluşan çürüklerin, diş çarpışıklıklarının yada diş eti problemlerinin yanlızca %10 genetiktir. Diğerleri anne ve babanın çocuklara aktardıkları doğru bilgiler, diş hekimi faktörü, günlük diş bakımı faktörleridir. Bu nedenle diş çürükleri genetik faktörlere bağlanmaması gerekir. Bu genetik faktörlerin yüzdelik oranı diş hekimi kontrolleri ile daha da aza indirilebilir.

Süt dişleri asıl dişlere göre daha hızlı çürüler

Süt dişleri çocuklarda daimi dişlere göre daha fazla organik madde içerdiklerinden dolayı daha hızlı çürürler. Bu nedenle süt dişlerin bakımı oldukça dikkat ve özen isteyen bir meseledir. Süt dişlerinin yerine gelecek olan daimi dişlere rehber görevi gördüğünü göz önünde bulundurursak bu dişlerinde kesinlikle daimi dişler gibi korunması, günlük bakımlarının yapılması ve diş hekimi kontrollerinin gerçekleştirilmesi son derece önem arz etmektedir. Anne ve babaların süt dişlerine yeteri kadar önem vermemeleri de son derece yanlış bir yaklaşımdır.

Çocuklarda çürük oluşumu önlenebilir mi ?

Çocuklarda çürük oluşumu kesinlikle engellenebilir. Bu konuda henüz herhangi bir aşı yada ilaç geliştirilmemiştir. Fakat günlük diş bakımı ve diş hekimi kontrolleri ile diş çürüklerini tamamen engellemek kesinlikle mümkündür.

Çürükleri önlemek için diş hekimi ne yapabilir ?

Çocuklarda çürüklerin önlenebilmesi için öellikle süt dişlerde fissür örtücü uygulanabilir. Dişlerin üst bölgesinde yani çiğneme bölgesine uygulanan bu koruyucular. yemek artıklarının dişler üzerinde kalarak dişlerin çürümesini engellemekte ve dişlere çürüklere karşı bir kalkan görevi görmektedir.

Diğer bir uygulama ise dişlere yüzeyel olarak florür uygulanmasıdır. Bu uygulama dişlerin çürüklere karşı olan direncini arttırmaktadır.

Çocuklarda diş çürüklerinin yanı sıra diş kazalarıda sıklıkla yaşanmaktadır

Çocuklarda yaşanılan diş kazaları özellikle yumuşak olan ve kolay bir şekilde kırılan süt dişlerinde sıklıkla yaşanmaktadır. Oluşabilecek diş kazaları sonrasında vakit kaybedilmeden diş hekimine başvurulmalıdır. Erken yapılacak olan her müdahale diş kayıplarının yaşanmamasını sağlayacaktır.

Benzer Yazılar

9 Sorular ve Cevaplar

 • Bunu Cevapla Kamuran

  Doktor bey merhabalar kızım yaklaşık olarak 11. ayına girmek üzeredir. alt bölgede iki dişi var üsttede 4 dişi var. Üst dişinin birinde çürüme başlangıcı var çürük iç bölgede ne yapmamız gerekiyor ? Geceleri çok emziriyorum. Bir kaç kez kalktığı ve emdiği oluyor. Ne yapmam gerektiğini lütfen yazınız ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Kamuran hanım merhabalar Öncelikle dişlerinde çürük mü yoksa demir damlalarına bağlı boyanma mı mevcut bunu ayırt etmek gerekir. Sık emme ve emerek uyuma diş çürükleri açısından risk oluşturur. Ayrıca reflü gibi bazı durumlar da diş çürüğüne neden olabilir. 11 ay çürük açısından çok erken bir dönemdir, mutlaka değerlendirilmesi ve takip edilmesi gereklidir.

 • Bunu Cevapla Aygül

  Doktor bey merhabalar çocuğumda salya akıntısı ve diş çürümesi var. Doktora gtürdüm doktor bana çocuğumun alerjisi olduğunu bu nedenle salya akınttığını söyledi. Doktorumuzun vermiş olduğu ilaçları kullandık ilk hafta çok iyi geldi akıntısı durdu fakat sonraki hafta devam etti. Çocuğumda aynı zamanda diş çürümesi de var nasıl bir tedavi uygulanabilir ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Aygül hanım salya akıntısı alerjik bir reaksiyon olarak gösterilmemesi gerekir. Çürüklerinde olmaması ve tedavi edilmesi gerekir. Mutlaka bir pedodonti uzmanı ile görüşün derim..

 • Bunu Cevapla Nesrin

  Doktor bey çocuğuma her gece yatmadan önce ballı süt içiriyorum. Acaba ben yanlış mı yapıyorum. Bir doktor bu yapmış olduğumun doğru bir şe olmadığını ve çocuğa yararı olmadığını söyledi. Acaba bu durum çocuğumun dişlerine zarar verir mi. Çürümesine neden olur mu ? Bana bu konuda bilgi verirmisiniz ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Nesrin hanım.. Bunu gün içerisinde yapmalısınız. Günde 1 kaşık balın zararı olmaz . Ilık sütün de günde yarım litreyi aşmadıkça zararı yok. Ancak diş çürümesi açısından ardından dişlerini fırçalatın. Balı sabah kahvaltısında verip sütü sade içmeye alıştırsanız daha da iyi olur.

 • Bunu Cevapla Ayça

  Doktor bey merhabalar benim ismim ayça çocğum henüz 5 yaşında kalıcı olan azı dişinde çürüme başladı. Çocuğumun dişleri sürekli olarak problemliydi. Çok erken sürede diş çıkarttı ve süt dişlerinde de aynı şekilde çürükler dolgular mevcuttu. Acaba bu çürük için nasıl bir tedavi yöntemi önerirsiniz. Çocuğum sürekli olarak dişlerini fırçalıyor fakat ne yazık ki bu çürümeye engel olamadık.

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Ayça hanım merhabalar. Öncelikle oğlunuzun o küçük çürüğü fazla büyümeden dolgu yapılmalı.Küçük olduğu için işlem sırasında ağrı duymaz ve yaptırabilir.Hem böylece diş hekimi korkusunu da bir parça yenebilir.Geçmişini tam anlayamadım,tedavi ve muayenelerde olumsuz yaklaşımlar mı oldu da sedasyon önerildi? Sedasyonu tedavi için hiçbir şekilde kooperasyon sağlayamadığımız çocuklara öneriyoruz ancak öncelikle normal yollarla ikna etmeye çalışıyoruz.Bir çocuk diş hekiminden de yardım alabilirsiniz.Bunun dışında sağlıklı,henüz çürümemiş kalıcı dişlere bu yaşta fissür örtücü yapılmakta ve çürümesi engellenmektedir.Hiç biryan etkisi de yok.Kendinin fırçalaması yeterli gelmeyebilir.O fırçaladıktan sonra bir de siz kontrol edin.Unutmayın ağız bakımı alışkanlığı tam da bu yaşlarda edindirilir.

  Soru Sorun