Diş Hekimi Tedavileri

Diş çürümesi, diş çürükleri, diş çürüğü, dişler neden çürür, çürük diş

21 Şubat 2015

Ağızda birçok mikroorganizma barınmaktadır. Bu mikroorganizmalar zamanında ağız ortamından uzaklaştırılamadıklarında bir asit salgılıyorlar. çürüğün oluşmasına asıl sebepte mikroorganizmaların salgılamış oldukları bu asitler neden oluyor. Gün içerisinde tüketilen şekerli gıdalar, lifli gıdalar ve asitli içecekler çürüklerin daha hızlı bir şekilde oluşmalarına neden oluyor. Bu çürükler erken dönemde fark edildiklerinde tedavi etme süreci çok hızlı bir şekilde olabiliyor. Bazı çürükler erken teşhis edildiklerinde dişin uyuşturulmasına bile gerek kalmadan bu çürükler ağız ortamından uzaklaştırılabiliyor.

Eğer düzenli diş hekimi kontrolleri gerçekleştiremiyorsanız bu çürükler daha fazla ilerliyor dentine kadar gelen çürükler bu aşamada da far edilmediklerinde pulpa ya yani dişin özüne kadar inebiliyor. Bu bölgeye çürükler inmeye başladıktan sonra bu evrede ağrılarda oluşmaya başlıyor. Bazı durumlarda bu çürük oluşumlarını hasta fark edemeyebiliyor. Dişin iç yüzeyinde görünmeyen bir şekilde meydana gelen çürük dişi zamanla çürütüp kökünü öldürebiliyor.

Dişlerimiz neden çürüyor ?

Dişlerin çürümesine neden olan en büyük etken diş bakımının günlük olarak yapılmaması ve hastanın belli aralıklarla diş hekimi kontrollerini gerçekleştirmemesidir. Günlük olarak alınan besinler, şekerli gıdaların falaz alınması ve yemeklerden sonra gerçekleştirmeyen diş bakımları bakterilerin ağız ortamında çoğalmasına ve dişleri zamanla çürütmesine neden olur.

Diş çürüklerine neden olan etkenler nelerdir ?

Diş çürüklerine neden olabilen bir çok etken vardır. Bu etkenler birbiri ardına sıralandıklarında dişlerin çürüme etkisi daha da hızlanmaktadır. Bu etkenler çok çeşitli olsalar da biz bu etkenleri 3 başlık altında toplayabiliyoruz.

– Bakteri plakları

– Karbonhidratlı gıdaların tüketilmesi

– Genetik faktörler

Çürük oluşumunu nasıl anlarız ?

Çürük oluşumu ağrılı bir süreçtir. Önceleri koyu renkli boşluğu ile ağız ortamında oluşmaya başladığı dönemlerde kendisini belli eder. İlerleyen dönemlerde ise ağrılı bir şekilde hassasiyet oluşmasına neden olurlar. Bazı çürükler ise gizli çürük dediğimiz hastanın fark edemediği çürüklerdilr. Bu çürükleri ancak doktorunuz fark eder. Bu aşamada ise diş hekimi kontrollerinin ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz.

Dişte oluşan çürüklerin ilerleme süreci nasıldır ?

Çürükler diş yüzeylerinde başlayarak dentin tabakasına ordanda diş köküne doğru ilerler.

Diş çürükleri önlenebilir bir süreç midir ?

Diş çürükleri mutlaka önlenebilir bir süreçtir. Günlük olarak gerçekleştirilecek olan diş bakımı ve düzenli gerçekleştirilen diş hekimi kontrolleri ile çürükler başlamadan önlenmiş olur. Bu ömrünüzün sonuna kadar düzenli olarak gerçekleştirmeniz gereken bir bakım sürecidir. Henüz diş çürüklerini ebgelleyen bir aşı bulunamadığından dolayı sizler günlük olarak en az iki kes sabah ve gece yatmadan önce dişlerinizi fırçalamanız gerekir.

Dişte oluşan çürükler nasıl tedavi edilir ?

Diş çürükleri kendiliğinden iyileşmezler. Bu çürüklerin iyileşebilmesi için mutlaka bir diş hekimine gereksinim vardır. Eğer bir diş çürüdü ise kesinlikle geri dönüşü yoktur. Bu nedenle dişleriniz çürümeden önce siz tedbir almalısınız. tedavi edilmeyen çürüklerde ise diş kaybedilmeye mahkumdur.

Tedavi nasıl gerçekleştirilir;

– Öncelikli olarak çürük bölge temizlenir.

– Daha sonra temizlenen bölge dolgu malzemeleri ile doldurulur.

Dişlerin çürümesine neden olan en büyük etkenlerden biri stres

Günümüzde en büyük hastalıkların başı olarak bilinen stresin diş çürüklerine neden olduğu da ortaya çıktı. Stras vücuttaki bir çok organı etkisi altına alıyor ve hastalıkların başlangıcına neden oluyor. Bu bölgelerden birisi de ağız ortamı.. Ağız ortamında kuruluğa neden olan stres ve sinir zamanla dişlerdeki bakterilerin çoğalmasına diş ve dişeti hastalarının oluşmasına neden oluyor.

Vücudumuzda ki tüm organlar ağız sağlığından etkileniyor

Yanlızca ağız sağlığı için değil vücut sağlığımız açısından da ağız hijyeninin oldukça önemi var. Ağız bakımına küçük yaşta başlamak diş ve diş eti sağlığımızı koruduğu gibi vücuttaki bir çok hastalık başlangıcını da ortadan kaldırıyor. Başta sinirim bozukluklarına neden olan ağız problemleri vücudumuzdaki tüm organların bu durumdan etkilenmesinin ana sebebini oluşturuyor.

Stres dişlerinizi çürütüyor ve diş eti problemlerine neden oluyor

Sürekli stres altında olan bir birey ve kronik stres sahibi olan hastalarda ciddi bir şekilde ağız kuruluğu tespit edildi.. Ağız kuruluğu ağız ortamında bulunan bakterilerin daha hızlı bir şekilde çoğalmalarına ve çürük oluşumunu engelleyen tabakanın oluşmamasına neden olmaktadır. Bu bakteriler dişlerin güçsüz kalmasını ve çok hızlı bir şekilde çürümesine yol açar.

Çocuklarda da stresten dolayı diş çürümesi gözlenebiliyor

18 yaş altı çocuklarda da görülebilen aşırı stres durumu bu gençlerin dişlerinin çok daha hızlı bir şekilde çürümesine neden olabiliyor. Anne ve babalar çocuklarda oluşan bu stresi bazı durumlarda pek önemsemezler bu durum onların tedbirsiz şekilde bu hastalığa yakalanmalarına neden olur. Bu durumda mutlaka önlem alınmalı ve diş hekimi kontrolleri daha fazla sıklaştırılmalıdır.

İlerleyen yaşlarda stres ve diş sağlığı problemleri

İlerleyen yaşla beraber artan stres diş ve diş eti hastalıklarının daha fazla ilerlemesine neden olur. çoğu zaman bakımsız kalan dişler oluşan stres ve sıkıntılarla beraber kronik bir rahatsızlığa dönüşür. Bu nedenle diş kayıpları ve dişsizlik süreci başlar. Dişsiz bireylerde ise sindirim bozuklukları, mide ve pankreas rahatsızlıkları ile beraber kanser riski de çoğalır.

Kanser riski yaratan sağlık sorunları

Çocuklarda ve ileri ki yaşlarda olan bireylerde baş gösteren stres diş problemleri ile beraber baş ve kulak çevresi, eklem yerlerinde oluşan problemler stresin kişi üzerinde yaratmış olduğu psikolojik sorunlar, gece diş sıkma problemleri zamanla dişsizleşmeye ve hastalıkların başlamasına doğru giden bir süreçtir. özellikle gece yattığınızda stresten ve psikolojik sorunlardan dolayı oluşan diş sıkma problemleri diş yüzeylerinde aşınmalara ve zamanla dişlerde kırılmalara neden olmaktadır.

Stres ve psikolojik problemler ortadan kaldırılmalıdır

Gelişmiş toplumlarda oluşan diş ve diş eti problemlerinin altında psikolojik sorunlar aranmaktadır. Biliniyor ki bu tür problemlerin en büyük kaynağı stres ve sıkıntıdır. Öncelikli olarak kişinin strese neden olan ve psikolojisini bozan etkenler ortadan kaldırılmaya çalışılıyor.

Ağız bakımını kesinlikle ihmal etmeyin

Ne olursa ve hangi sebepler olursa olsun diş bakımınızı ve diş hekimi kontrollerinizi kesinlikle ihmal etmemeniz gerekir. Psikolojik nedenlerden dolayı ihmal edilen ağız ve diş bakımı önemli hastalıklarında başlangıcı oluyor. Bunun sonucu olarak meydana gelen diş kayıpları zamanla kanser riskini de tetiklemektedir.

Eğer yaşam kalitenizi düşürmek istemiyorsanız mutlaka diş bakımlarınızı zamanında yapmalısınız. Unutmayın ki günlük olarak diş bakımınızı gerçekleştirmeniz ve diş hekimi kontrollerinizi zamanında yapmanız vücut sağlığınızla da eşdeğerdedir.

Benzer Yazılar

97 Sorular ve Cevaplar

 • Bunu Cevapla Nejdet

  Doktor bey ben fark edemedim dişimde bir çürük başlangıcı oluşmuş. Acaba ben bundan sonra dişlerimi düzenli olarak fırçalarsam bu çürük geçer mi ? Daha başka çürüklerde oluşur mu ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   merhaba,yeni başlamış bir çürükse düzenli fırçalayarak çürüğün ilerlemesini engelleyebilirsiniz,siz yine de bulunduğunuz yerde bir dişhekimine gidip görüş alırsanız daha iyi yaparsınız.(sizin yeni başlamış olarak gördüğünüz çürük önemli olabilir)

  • Bunu Cevapla elif

   Merhaba,ben 11 yaşındayım.En arkadaki dişim çürük.Doktora gideceğim fakat dolgu veya diş çekimi aceba acır mı? Lütfen doğru yorumlarla cevaplayınız,teşekkürler.

   • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

    Elif dişinin durumuna göre öncelik dolgu tedavisi olmak üzere her iki tedavi şeklinide doktorunuz gerçekleştirebilir. Siz ne olursa olsun bir an evvel doktorunuza başvurmalısınız.

 • Bunu Cevapla Selim

  Doktor bey merhabalar ağzımda bir kaç tane çürük dişim oluştu bir dişimide 14 yaşında çektirdim bu dişin yerine yenileri gelir mi ? Dişlerimde oluşan çürümeleri nasıl tedavi ettirebilirim ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Merhaba Selim Diş çürükleri dolgu, kanal tedavisi+dolgu, kaplama gibi yöntemler ile tedavi edilirler. Çekilen bir sürekli dişin yerine yenisi gelmez.

 • Bunu Cevapla Ceyda

  Doktor bey ön dişimde çürüme belirtileri var ve ben bu dişimin sallandığına inanıyorum. Kontrol ediyorum bana sallanıyormuş gibi geliyor. Sizce bu dişim tedavi edilebilir mi ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Ceyda hanım.. Bir görmek lazım. Sallanmanın sebebi çok çeşitli olabilir. Eğer kökündeki problem çözülürse dişiniz kurtulur.

 • Bunu Cevapla Uku

  Doktor bey dişte çürük olması karın ağrısına neden olabilir mi ? Acaba bu ağrılar çürükten dolayı olabilir mi ? Ultrasona girdim fakat herhangi bir şey çıkmadı ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Utku bey.. diş çürüğünden olabileceğini sanmıyorum.fakat erkan tedavi ile dişinizi daha ucuza ve canlı olarak kurtarabilirsiniz.bence bir diş hekimine başvurun.

 • Bunu Cevapla Neriman

  Doktor bey merhabalar ben daha önce bir dişimi çektirdim çektirmiş olduğum dişin yanındaki dişte şimdi çürüme mevcut. Bu dişiminde çekilmesini istemediğim için bu şekilde devam ediyorum. Çekilmesinden oldukça korkuyorum. Dişlerimin arkasında diş taşna benzer bir tabaka da oluştu fakat ben dişlerimi sürekli olarak fırçalayan birisiyim. Bunun temizlenmesi yapılabilir mi ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Neriman hanım.. bahsettiğiniz büyük olasılıkla diştaşı olsa gerek. dişhekiminize müracaat ederseniz kolayca temizlenebilir. dişçekiminede hekiminiz ancak dişlerinizin durumuna göre karar verecektir. kısacası uzaktan kumandayla diş muayenesi olmaz.bir Dişhekimine başvurun en sağlıklı cevabı dişlerinizi muayene ettikten sonra verecektir.

 • Bunu Cevapla Zeynep

  Doktor bey çocuğumun yaşlarısürekli olarak çürüyor. Şu anda 4 yaşına girdi ve çürümeye devam ediyor ne yapabiliriz ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Diş hekimine götürmelisiniz, altından gelecek olan sürekli dişlerin yerlerini korumaları için süt dişleri normal çekim zamanına kadar ağızda kalmalı, bundan dolayı çürük dişlerin tedavi edilmesi lazım. Çocuğunuzun yaşının küçük olması sebebiyle pedodontiste götürmenizde fayda var. Geçmiş olsun.

 • Bunu Cevapla Hasret

  Doktor bey ben nefes kokusundan şikayetçiyim nefesimin kokmasına neden olan çürüklerimde yok acaba bu nefes kokusu neden kaynaklanıyor olabilir ? Lütfen bana bu konuda yardım edin.

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Hasret hanım.. Dişlerinizde çürük olup olmadığına siz karar veremezsiniz bir diş hekimine giderek muayene olmalısınız.Kokuya sebep olan faktörler eğer ağızda ise diş hekiminizle birlikte bu sorunu çözelebilirsiniz.

 • Bunu Cevapla Dursun

  Doktor bey çürüklerim vardı bu çürüklerime doktor tarafından dolgu yapıldı fakat diğer dişlerimde fak siyahlıklar mevcut bu siyahlıklara birşey yapılması gerekir mi bu siyahlıklarda dolgu olacak mı ? Acaba bu durum kötü ağız kokusuna neden midir ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Dursun bey geçmiş olsun.. Her siyah nokta çürük değildir.Nokta şeklindeki çürük ağız kokusu yapmaz.

 • Bunu Cevapla Leyla

  Doktor bey benim 3 adet dişimde çürük var bir dişim tamamen kırıldı yanlızca kökü var doktor dişlerimin çekilmesi erektiğini söyledi fakat ben çok korkuyorum ne yapmalıyım çekerken canım acıyacak mı ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Leyla hanım korkmanızı gerektireck bir durum yok çekeken canınız acımayacak..

 • Bunu Cevapla Deniz

  Daha önce dolgu yaptırdığım dişimde yeniden çürük oluştu doktorum iyi bir şekilde ağız ve diş bakımı yapmamı söyledi sizce başka bir doktora gitmem gerekir mi ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Oluşmuş çürüklerin fırçalama yoluyla geçmesi mümkün değildir.Flor uyulamalarıve füssür örtücü uyulamaları,oluşacak çürüklere karşı koruma sağlar.

 • Bunu Cevapla serdar

  Doktor bey ben dün disimi cektim ve cektigimdisimin eti sismis
  ne yapmaliyim

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Serdar bey siz dişinizi kendiniz mi çektiniz eğer kırıldıysa ve parça içeride kaldıysa ve bu iltihaplı ise şişme yapar. Tedavi olmalısınız.

 • Bunu Cevapla irem

  Doktor bey 16 yasindayim bir disim kirildi ve dolgusu dustu nasil bir tedavi uygulanir? Ve dislerimde siyah lekeler var onlar nasil temizleniyor? Ve birde estetik acidan gri dis dolgusu beyazlatilabilir mi?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   İrem hanım yeniden dolgu uygulaması yapılabilir. Fakat çok sağlıklı bir uygulama olmayacaktır. 18 yaşını beklmelisiniz. Daha sonrasında uygulanacak lamine kaplama uygulaması ile istediğiniz arzu ettiğiniz diş görünümüne kavuşabilirsiniz.

 • Bunu Cevapla Halime

  Merhaba hocam 2,5 yaşındaki kızımın 4 çürük dişi var sanki ufalanıyor gibi çok hızlı derinleşiyor kars da yaşıyoruz ve burda çocuk diş hekimi yok yetişkin diş hekimi bakar mı bilmiyorum ama tedavisini yetişkin dış yaptırsak doğru olurmu

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   biberon çürüğü durumu söz konusudur. Mutlaka bir an evvel çözüm bulunmalı ve diş hekimine başvurarak ilerlemesi durdurulmalıdır.

 • Bunu Cevapla hayat

  Merhaba ben 26 yaşındayım ağız ve dış sağlığım çok kötü hangi doktora gittiySem bu probleminin altından kalkamadilar.özel hastane lere bile gittim milyarlar dökmeye raziydim lakin hiç birinin tedavi yöntemi içime sinmedi.sebebin ne olduğunu anlamak yerine hepsi direktör tedavi yöntemini seçtiler. Ne yapmam gerekiyor

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Hayat size bu konuda bir doktor önerisinde bulunabilir. Doktor cem erdoğana başvurabilirsiniz.

 • Bunu Cevapla Doğukan Yılmaz

  Doktor bey,
  Ben 16 yaşındayım ve üst arka dişim biraz çürüdü ve biraz boşluk oluştu bu boşluğa yemek yerken pirinç tanesi veya başka birşey girdiğinde acıyor yoksa geceleri acı veya başka bisey yok sadece öyle olduğunda acıyor kanal tedavisi mi? Dolgu mu yapmamı önerirsiniz?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Doğukan Bey merhabalar üst arka bölgedeki dişinizin dolu tedavisi olması gerekiyor Bunun için mutlaka bir Diş hekimine başvurmak gerekmektedir

 • Bunu Cevapla serpil

  Doktor bey ön disim geriye dogru gidiyor bu aralar biraz cik sizliyo ve parmagimi yada boyle bisey bastirma ihtiyaci duyuyorum cok az bi koyuluk var arada napmam lazim acaba tel sorunumu cozermi artik gulemiyorum resim cekinirken disim cok geride birde hamilelikte dahada yamulurmu çürürmü dislerim yada dis teli varken hamile lik surecini etkilermi cok merak ediyorum lutfen bana cvp verirmisiniz cok tesekurler simdiden

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Serpil hanım merhabalar bir ortodonti doktoruna başvurarak muayene olabilirsiniz muayene sonrasında Doktorunuz Size gerekli bilgileri verecektir Muayene olmadan bir şey söylenemez

 • Bunu Cevapla Barış

  merhaba ben 38 yaşındayım dişlerim aşırı şekilde çürümeye ve bazılarında kırılmalar meydana geldi. Diş etimde ağrılar oluyor .Ağzımda sağlam diş az sayıda kaldı.Sizden öğrenmek isteğim bu çürüklerin neden kaynaklandığı veya başka bir hastalıktan dolayı mı bu çürükler oluşuyor?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Barış Bey merhabalar dişlerinizin düzenli olarak fırçalanmaması ve bakımının düzenli olarak gerçekleşmemesinden kaynaklı olarak ve aynı zamanda düzenli olarak Diş Hekimi kontrollerinizde gerçekleştirmediğini yüzden dolayı dişlerinizden çürümeler meydana gelebilir bir an evvel bir şekilde başvurarak gerekli tedavinizi gerçekleştirmeniz gerekiyor

 • Bunu Cevapla Emine

  Benim dişim cürüdü hatta kanadı agridan duramiyorum passrtesine daha 2 gün var ? şuan napmaliyim

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Emine Hanım merhabalar bunun için bir Diş hekimine başvurmalısınız Eğer kan akımı çok şiddetli değilse bir gazlı bez ile bölgeye baskı uygulayabilirsiniz

 • Bunu Cevapla VEDAT

  ön dişlerimin arka kısmı dürümeye başladığı gördüm.
  hocam düzenli bakımda düzelirmi ?_

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Vedat Bey merhabalar Tabii ki düzenli bakım bakım dişlerinizi çürüklere karşı koruyacaktır yalnızca bakım yeterli olmamakla birlikte düzenli olarak 3 ve 6 aylık periyotlarla Diş Hekimi kontrollerde gerçekleştirmeniz gerekmektedir

 • Bunu Cevapla gözde

  Mrb ben 17 yaşındayım küçüklügumden beri dislerim Çürüyo tel tedavisi gördüm şu an plak kullanıyorum dişlerimi düzenli olarak fırçalamama ragmen doktorlar iyi fırçalamiyosun diyolar diş köklerimde beyazlıklar var sebebi ne olabilirr

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Gözde Hanım merhabalar diş bakımı doğru bir şekilde gerçekleştirmediğinizden dolayı dişlerinizde çürümeler meydana geliyor. Bu nedenle bir Diş hekimine başvurarak doğru diş fırçalama teknikleri konusunda bilgi almalı ve düzenli periyotlar halinde diş hekimliği tedavilerinin gerçekleştirmelisiniz.

 • Bunu Cevapla Öykü

  Merhabalar disim yandan curumus ve ben farketmedim bunu kurtarabilir miyiz

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   öykü hanım merhabalar Tabii ki kurtarılabilir bir an evvel bir Diş hekimine başvurmalısınız dolgu tedavisi ile Dişiniz kurtarılacaklar

 • Bunu Cevapla Hemen cevapla

  Merhaba benim daimi disim var ama çürümeye başlıyor disciye gidersem son disimi cekecek diye korkuyom

  • Bunu Cevapla Hemen cevapla

   Son derken hepsi sağlıklı
   Ama 2-3-4 tane falan curuk var

 • Bunu Cevapla Yiğit

  Merhaba 16 yaşındayım ve sağ atkanın önündeki köküne kadar çürüdü ve 2 yıl önce vaşlamıştı aileme söylemedim ve şimdi 2 yıl sonra tekrar ağrımaya başladı ne yapacağım doktordan korkmuyorum 2 yıl önce gittiğimde kanal yapılmalı denmişti yaptırtmadım şimdi yaptırtcam ama o dişin üzerine dolgu yapılabilirmi

  • Bunu Cevapla Yiğit

   Birkaç tane daha sorum var 1.kanal tedavisi çok acıtıyor mu 2.Kanal tedavisi çok pahalımı

 • Bunu Cevapla Özlem

  Merhaba,
  Kaptan olmam sebebiyle denizdeyim ve 3ay süreyle karaya inemeyeceğim. Bugün ön dişimin çürüyerek oyulmaya başladığını fark ettim. Sizce düzenli fırçalama ile çürüğü 3 ay süreyle en azından dolgu yapılabilecek kadar kurtarabilir miyim yoksa bu sürede dişimi kaybedebilir miyim?

 • Bunu Cevapla Fatma şahin

  Hocam meraba 6 yaşında oğlumun dolgulu dişi hava aldığı için apse oluştu. Antibiotik kullandık tekrar doktora gittiğimizde dişin kanal tedaviye ihtiyaç duyduğunu kanal tedaviye cevap vermezse dişin çekilmesi gerektiğini söyledi. Napmalıyız çok tedirgin oldum. Dişin kanal tedaviye cevap vermemesi mümkün mü

 • Bunu Cevapla Burak

  hocam iyi günler.. ben 27 yaşındayım.. sağ alt en arka dişim de kökten çürüme olduğunu söledi dişhekimi ve kanal tedavisi yapılması gerektiğini belirtti.. Ancak benim kaygılarım var.. dişin üst kısmı sağlamken köküne nasıl inecek.. dişi delecek mi.. bu kez de dişin tamamı bozulma mı?.. bunları cevaplandırabilirseniz çok sevinirim teşekkür ederim..

 • Bunu Cevapla Defne

  Merhaba Doktor Bey,
  Ben 16 yasindayim ve alt arka dislerimde curume var. Dislerimi fircaladigimda agri olmuyor ama siyah bir leke oldugu net bir sekilde belli. Sizce sadece dolgu mu gerekir? Herhangi bir agri hissetmiyorum. Bir de, uzun zamandir dolgu yaptirmadim. En son 9-10 yaslarimdayken dolgu yaptirmistim. Aci verir mi? Simdiden tesekkurler.

 • Bunu Cevapla emre

  hocam iyi günler ön dişimden tedavi oldum kanal tedavisi dolgu falan hiç bi sıkıntım yoktu kaç senedr ön dişimin yanndaki iki diş arsnda küçüçük bir çürük başlangıçı war neden olur bu askerde oldugum için doktorA gidemedim düzenli dişlerimi fırçalıyoruım ama geceleri agzım aşırı derecede kuruyor bu neden olabilir

 • Bunu Cevapla sezenpolat

  14 yaşındayım bir disimde kanal tedavisi uç disimde de dolgu var diğer iki disimde siyahliklar var acaba onlarda curur mu ve dislerimi bir an önce guclendirmem için ne yapmam gerekiyor

 • Bunu Cevapla Nur

  Merhaba ben 17 yaşındayım 2 yıl önce ön dişlerime dolgu yaptırdım çürük daha sonra yanlara kaydı şimdi yanlarında da küçük noktalar var ve dolgu yaptırmak istemiyorum bu çürükler düzenli ağız temizli ile yayılması önlenebilir mi ? Ayrıca çürükler yayılıyor bunu hissedebiliyorum.Dolgusuz bunları nasıl durdurabilirim ? Son olarak benim ikinci büyük azı dişlerin çürüdü ve doktor çekelim dedi öğrendiğim kadarıyla bunlar geri çıkmıyor ben bu yüzden çektirmek istemiyorum.Doğru mu sizce ? Umarım cevaplarınız.Şimdiden teşekkür ederim.

 • Bunu Cevapla Ceren

  Doktor bey merhaba bir disimin dis ile dis etinin birlestigi kisminde hafif kahverrngilik ve sanki bir cıkınt* var bu tedavi edilebilir mi?

 • Bunu Cevapla Yeliz

  Doktor bey merhaba ben 24 yaşındayım ailemde ön diş çürüklüğü vardı ve ablamla bana da geçmişti 6 7 sene önce kanal tedavisi yaptırıp dolgu yaptırdım zamanla diğer dişlerimde çürüdü ve çektirmek zorunda kaldım gittiğim doktorlar hep ilaç verip ilaç bitince gel dediler öyle yaptım gittiğimde tekrar aynı şekilde oldu ilaçla geri döndüm diş koltuğuna oturduğum zaman doktorlardan duyduklarım moralimi hayli bozuyor bu yaşta böyle ağız yapısına sahip olmak benim suçum değil takma diş olur diyorlar ama ben onu istemiyorum sizce ne yapabilirim 🙁

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Yeliz hanım merhabalar Eğer takma diş istemiyorsanız İmplant tedavisi ile sabit ve istediğiniz dişlere sahip olabilirsiniz

 • Bunu Cevapla İlayda

  Merhaba doktor bey;
  Ben resmen çıldıracağım artık. Dişlerini güzel, düzenli fırçalayan gayet dikkat eden biriyim fakat arka dişlerim çürüdü. Dolgu yaptırdım. Buraya kadar çok güzel ama çürümeler durmuyor, dolgu yaptırdığım dişlerim tekrar çürümeye başladılar ve şimdi tekrar dişçiye gidiyorum. Dolguları sanırım kanal yapacak. Sorum şu: dolgu yaptırdığım halde, iyi bakığım halde dişlerime neden çürüyorlar tekrar? Ben genellikle çok stresli biriyim yaşım 19 olmasına rağmen ondan mı kaynaklı acaba?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   İlayda hanım merhabalar yalnızca düzenli olarak dişlerin fırçalanması Maalesef ki yetmiyor mutlaka 3 ve 6 aylık periyotlarla Diş Hekimi kontrolleri diş bakımında oldukça önemlidir Biz diş hekimleri bu konu hakkında sürekli olarak arsalarımızı bilgilendirmeye çalışıyoruz sonuç olarak sadece diş fırçalama ile dişlerin çürümesini engelleyemeyiz

 • Bunu Cevapla kader

  merhabalar ben yan tarafta 1 dişim çürüdügünü ve içinin boşaldıgını gördüm.düzenli olarak fırçalasam dahi önüne geçemedim.doktorum çekelim bi faydası yok dedi. ama çekmesek sadece dolgu yapsak olurmu ve kokuda yaptı zamanla? sizin öneriniz nedir.

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Kader hanım merhabalar eğer ağrılarınız varsa bu dişinizin çekilmesi gerekmektedir doktorunuzun önerilerine kulak veriniz

 • Bunu Cevapla Leyla

  Doktor bey merhaba benim disimde herhangi bir çürük yok ama biseylrr yedikce benim disim ağriyo acaba bu neden olur ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Leyla hanım merhabalar dişimizin kanal tedavisi olması gerekmektedir en kısa zamanda bir Diş hekimine başvurunuz

 • Bunu Cevapla Ali

  Merhaba doktor bey ben 25 yaşındayım. 1 sene önce alt cene en sağ dipteki 20 lik dişim kırıldı zamanla çürüdü ve ağrı yapmaya başladı ben de karanfil koyup ağrıyı dindiriyordum. Fakat artık alısılmaz derecede ağrıyınca özel bir diş hekimine başvurdum. İltihap olduğunu soyledi iltihap giderici ve ağrı kesici ilac yazdı 3 gün kullan gel cekelim dedi. bende kullandım ve çektirmeye gittim morfin yaptı iğne yaptı bi kac defa dişim uyustu tam dişimi cekmeye basladıgında dişimin kökünde bi ağrı hissettim ve doktorun durmasını söyledim sizce diş cekimi esnasında ağrı olması normalmidir lütfen cevaplarmıısınız cok acil ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Ali Bey merhabalar diş çekimi sırasında ağrı olmasının nedeni dişinizdeki iltihaplanmanın tamamen geçmemesidir. Doktorunuz iltihap kurutucu ilaçlara Devam etmeniz gerektiği konusunda sizi uyarması gerekiyordu öncelikli olarak buradaki iltihaplanmanın kurutulması gerekir daha sonra dişinizin çekilmesi gerekmektedir

 • Bunu Cevapla Atalay

  Merhabalar. Arka dislerimden bi tanesi cürük nedeniyle delindi ben bunu daha önce fark ettim fakat diş hekimi korkum olduğu icin erteledim devamlı. Suan o disimde hic ağri yok ,sizce kanal tedavisi gerekli midir ya da dolguyla tedavi edilebilir mi ? Simdiden tessekkurler

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Merhaba dişinizi de ağrı olmaması İçinizde bir sorun olduğu anlamına gelmemektedir mutlaka en kısa zamanda bir Diş hekimine başvurarak dişlerinizi kontrol ettiriniz. Diş hekimine yalnızca dişler ağrıdığı zaman gidilmez 3 ve 6 aylık periyotlarla mutlaka Diş hekimine başvurmalısınız.

 • Bunu Cevapla Sena

  Merhaba. Benim sol en alttaki dişim ağrıyor. Kök kısmında da biraz siyahlık var. Eger dişim çürümüşse dişim çekilir mi

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Sena Hanım merhabalar dişinizde çürüme olduğu belli… Belki dişinizde bir iltihaplanma da söz konusu olabilir mutlaka en kısa zamanda Diş hekimine başvurunuz

 • Bunu Cevapla kübra

  merhaba hocam. 18 yaşındayım. üniversite sınavlarına girdim bu yıl. benim için çok stresli bir dönemdi.yaklaşık 6-7 tane dolgum var.ağrım olmuyor ama her dişçiye gittiğimde başka bir çürük çıkıyor. düzenli olarak dişlerimi fırçalıyorum ve de diş ipi de kullanıyorum. acaba bu neden olabilir? cevabınız için şimdiden teşekkürler

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Kübra Hanım merhabalar diş bakımı konusunda diş hekiminizden bilgi almalısınız Ayrıca 3 ve 6 aylık periyotlarla sürekli olarak Diş Hekimi kontrollerini gerçekleştirmelisiniz vitamin eksikliğinden kaynaklı olarak da dişleriniz çürüyebilir.

 • Bunu Cevapla Meliha

  Doktor bey merhaba benim ön dişlerimde çürükler var içleri boş Bi şekilde 14 yaşındayım ve çekilmesini istemiyorum çekilmesi gerekir mi yoksa sadece dolgu ile geçebilir mi ?

 • Bunu Cevapla Nihal

  Merhaba Doktor bey ben 23 yaşındayım 6 yaşından bu yana diş problemim var sürekli dişlerimde çürüme var ön üst kesici dişlerimde kanal tedavisi yapıldı ve dolgu var. Arka dişlerimden bir tanesi kırıldı ve çekilmek zorunda kalındı. Şimdi de alt çene dişlerim 20 likler çıkamadığı için röntgen çektirdim orada da belli oluyor içine gömülmüş ve sıkıştırdığı için alt çene dişlerimin şekli bozuldu. Şimdi sıkıntım ise arka üst dişlerimden bir tanesinin kökü çürümüş ağrım var ve diş etim gerilemiş . geceleri dişlerim kanıyor durup dururken gündüzleri de kanama meydana geliyor. Ailevi sıkıntılarım var şu bir haftadır diş etimdeki ağrılar arttı dişlerimi yumuşak diş fırçası ile fırçalıyor arkasından diş ipi kullanıyorum fakat şu bir bir buçuk haftadır ailevi sıkıntılarım arttı bundan mı kaynaklanıyor bu ağrılar ve kanamalar ?

 • Bunu Cevapla Elif

  15 yaşındayım ve bir kaç disimde yeni çürüme başlamış. Çürümeyi durdurmak için neler yapmalıyım??

 • Bunu Cevapla Okan Buruk

  Merhaba Doktor Bey,
  Benim sağ arka dişim çürük ve kırık çok ağrıyor.Çekim nasıl olur acaba bilgi verebilirmisiniz.

  Teşekkürler..

 • Bunu Cevapla Azer

  bir dis neki … halim cok.acinacakli . 24 yasim var ve 20 yasimdan beri on taraftan 3 arkalardan ise 12 dis cektirdim (alt ve ust) . cok tessuf ederek diye bilirim ki yaratilisda bir kusur var oda disler. bu halimden de cok rahatsizim . allah kimseye gostermesin …

 • Bunu Cevapla samet

  dişim kökten çatlama ve çürüme yapıyor bunun nedeni ne olabilir

 • Bunu Cevapla Müslüm SARI

  Merhabalar, öncelikle ilginiz için teşekkür ederim;
  Benim dişlerim önden baktığınızda sağlıklı temiz gibi duruyor, lakin arka kısmında diş etine doğru kahverengi renkte çürüme var yada adına ne denirse, bundan nasıl kurtulabilirim ?

 • Bunu Cevapla Melike

  Hocam merhaba benim yaşım 21 olmasına rağmen ağzımda düzgün diş kalmadı yıllardır hergün bakım yapıyorum fakat dişlerim sürekli çürümeye devam ediyor 6 tane dolgum var bunu nasıl önleyebiliriö acaba? Birde bir tane dolgumun alt damağında kist olduğunu aldırmam gerektiğini söylediler aldırmadığım süre içerisinde bu kist diğer dişlerimede yayılır mı şimdiden teşekkür ediyorum

 • Bunu Cevapla simge

  Merhaba ben simge 12 yaşındayım on dişim arka dişim Çürüyor.Fırçaliyorum fakat halen Çürüyor bu yaşta dişlerim gidiyor Napa bilirim acaba???

 • Bunu Cevapla korhan Tunçer

  mr benim korhan hocam benim 2 tane kaplamam var sol tarafımda ama kaplamalarım tutmuyor bende rahatsız oluyorum kaplamalarımın olduğu yere sabit bir şey yapılabilirmi. Birde sol tarafımın iç kısmında yaNİ DİŞLERİMİN ARKASINDA ÇÜRÜKLER OLUŞMAYA BAŞLAMIŞ o çürükleri nasıl düzelir

  Beni bilgilendirirseniz sevinirim. saygılar

 • Bunu Cevapla korhan

  mr hocam ben 30 yaşındayım benimde çenemde gerilik var birisi önde birisi arkada dişlerimdede çürüme oluyor . dikkat etmeme rağmen birde hocam sol tarafımın 2 yeride kaplama kaplamalarım tutmuyor kaplamalarımın yerine sabit ne yaptırabilirim. birde hocam sol tarafımdaki dişlerimin arkası çürümeye başlamış ne yapabilirim.

  saygılar Hocam

 • Bunu Cevapla esra

  Hocm merhaba bende yeni fark ettm disimi duznli fircaliyorum ama ust dislermn hepsinde diş dibnde hafif nokta gibi siyahliklar olusmus hic agrimiyor ama kucuk siyahlklar var yapmlym lutfen yardmci olun dislrm curuyor mu ?

 • Bunu Cevapla Cansu

  Merhaba 12 yaşlarındayken 6 dişimi çürük nedeniyle çektirdim. 2 alt azı dişim geri çıkmadı üst azı dişlerimi farklı farklı zamanlarda çektirdim 4 dişim yok. Üst ön dişlerim arkadan çürükler 4 dişede dolgu yapacaklar. Şimdi ise ön yarı çeperden sayıldığındığında üstten sağdan 4. Dişime kanal tedavisi ve dolgu yaptırdım çok güzel çok rahat yemek yiyebiliyordum 15 gün geçmeden dolgulu dişim orta yerinden çatladı dolgum ve dişimin bi tarafı sallanıyor. kontrollerimi düzenli yaptırmama dişlerimi çoçukluktan beri fırçalıyor olmama rağmen çürüyorlar ne dolgu ne porselen tutuyor 10 gün dayanıyor en fazla. Ailemde dişleri çürüyen insan yok 87 yaşındaki babaannemin bile kendi dişlerini kullanıyor. Ben bu düzenli fırçalamada olan dişlerimin sürekli çürümesini nasıl durdurabilirim hocam

 • Bunu Cevapla Ekrem

  hocam merhaba diş etlerimde sürekli kanamalar oluyor bunun sebebi nedir ?

 • Bunu Cevapla Amine

  İyi geceler ben Amine 21 yaşındayım ortodonti tedavisi görüyorum on üst dislerimde çürüme meydana geldi bakımına dikkat ettim düşünüyorum yeterli olmamış galiba dolgunun belli olmaması ne yapabilirim ?

 • Bunu Cevapla Buğra

  Bazı Dişlerimin kökünden çürüdüğünü/kırıldığını farkettim bu durumu nasıl önlerim,tedavisi nedir ?

 • Bunu Cevapla Hilal

  Doktor bey merhaba. Oglum 2 yasinda biberonla sut icerek uyuyor 1 senedir ve on dislerinde siyah lekeler ve azi dislerinde siyah curukler var. Her dis Hastanesi bu yasa bakmıyor cocuk dis hekimine mi gitmek gerekir ve narkozla mi temizlerler uzun sure acmaz agzini cok kucuk laftan da anlamaz.bana yardimci olur musunuz?

 • Bunu Cevapla Duygu

  Bugün ön dişimin kökünde çürük geldi neden ne yapmam gerekir

 • Bunu Cevapla Fatma

  İyi günler.13 yaşlarımda üst ön küçük dişimi biraz oynatdım.çok küçük diye yerine yenisi gelsin istiyordum.ama çok fazla da oynatmadım.ondan sonra hep o tarafda rahat yemek yiyemiyordum.geçen sene 23 yaşımda fazlaca sallandı.doktor muayene etti süt dişi olduğunu söyledi.artık o dişim yok,düştü.😩😭25 yaşımı tamamlamama 2 ay var.Bundan sonra o düşen süt dişin yerine kalıcı diş gelirmi? Kaç yaşa kadar diş çıkar?O süt dişin zamanında düşüp yerine kalıcı diş gelmemisinin sebebi ne ola bilir?

 • Bunu Cevapla Mehmet

  Merhabalar diş hekimi dişlerimi kesip köprü yaptı hiç memnun kalmadım bu köprü sökülüp kesilen dişler kaplama yapılırsa olabilir mi

 • Bunu Cevapla İlker

  Hocam yanlarda 6 tane dişim kırıldı zamanla sadece kökleri kaldı fakat bende dişçi fobisi olduğu için ve korkudan dolayı gelemiyorum sadece kökü kalan dişlere nasıl bi tedavi uygulanır

 • Bunu Cevapla Bimimar

  Merhaba benim dişlerim hic farketmeden çürüyo ve bugünde öm disimin arka tarafinda bir siyahlaşma gördüm ne yaomalıyım bu ne olabilir

 • Bunu Cevapla Selami

  Meraba benim ön 1 disim ona doğru çok eğri ve diğer birkaçı çok eğri dillerde duzeltileviliyormu tesekkurler

 • Bunu Cevapla semih doğan

  hocam benim sağ üst arka dişlerimden biri tamamen çürümüş durumda ve bu durum 12-13 seneye yakındır böyle ilk başlarda zaman zaman ağrı yapıyordu ama yaklaşık 7 8 senedir kesinlike ağrı yok zannederim ki sinirler de ölmüş durumda çünkü bayağı diş etinin içine kadar çürümüş durumda. bu durumda nasıl bir tedavi uygulanır?

 • Soru Sorun