Diş Hekimi Tedavileri

Diş eğriliği tedavisi nasıl yapılır ? Eğri diş düzeltme fiyatları

18 Ekim 2015

Diş eğriliği ortodonti tedavisi ne zaman yapılmalıdır ?

Ortodonti tedavisi diş eğriliği, diş çarpışıklıkları, çene problemleri ve diziliş bozukluklarını düzelten bir bilim dalıdır. Buradaki amaç eğri olan kemikleri düzeltmektedir. Bu nedenle uluslararası platformlarda bu branşa için çene ve yüz ortopedisi adıda verilebilmektedir.

Diş eğriliği tedavisinde yaş sınırı varmıdır ?

Eğri diş tedavilerinde bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Burada istenen şart bölgede sağlıklı diş ve çevre dokunun var olmasıdır. Eğer dişler ve dokular sağlıklı ise her yaştaki kişiye eğri diş tedavisi uygulanabilmektedir.

Eğri diş tedavisini diş hekimleri yapabilir mi ?

Diş hekimleri sınırlı bir alanda ortodonti tedavisi uygulayabilirler. Fakat bu tedaviyi bir ortodonti uzmanının gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Eğri diş tedavilerinde diş bu eğriliğe neden olan dişler çekilmesi gerekir mi ?

Genellikle diş çekimi en son uygulanan tedavi yöntemi olarak gerçekleştirilmektedir. Eğer 20 lik dişler bu eğtiliğe neden oluyor ise ortodonti uzmanı gerek gördüğünde 20 lik dişlerin çekilmelerini isteyebilir. Bunun dışında çekimli tedavi oranı oldukça düşüktür.

Eğri diş tedavilerinde görünmez braketler kullanılabilir mi ?

Son dönemlerde diş rengine benzeyen braketler sıklıkla kullanılmaktadır. Bu durum estetik açıdan kendisine sıkıntı yaratan bireyleri de rahatlattı.. Birde dişlerin arka bölgesinden uygulanan görünmeyen diş teli adı verilen tel tedavisi uygulanmaktadır. Buda estetik tedavi uygulamarından birisi..

Eğri diş tedavileri ne kadar sürüyor ?

Eğri diş tedavileri yaklaşık olarak 6 ay ile 2 sene kadar sürmektedir. Bu durum hastaya bağlı olmak koşulu ile değişmektedir. Bu süreç aynı zamanda doğru teşhis ve tedavi yöntemlerinin uygulanması ile kısalabilir yada uzayabilir.

Eğri diş tedavileri hastaya acı verir mi ?

Ağrıdan ziyade bu tedavide hastanın alışma süreci daha çok önem kazanmaktadır. Alışma sürecinde dişlerinde, dilinde, ağzında bir takım hassasiyetler oluşabilir. Bu hassasiyetlerde hastaya acı verebilir.

Eğri diş tedavilerinde alınan olumlu sonuç oranı nedir ?

Eğri diş tedavilerinin sonucu genellikle olumlu bitmektedir. İyi bir ortodonti tarafından uygulanan eğri diş tedavilerinde %100 yakın sonuç alınmaktadır.

Eğri diş tedavileri dişlere zarar verir mi ?

Diş bakımını doğru ve doktorunzun önerileri doğrultusunda gerçekleştirirseniz uygulanan tedavinin dişlere hiç bir zararı yoktur.

Eğri diş tedavi sonrasında yeniden bozulma olur mu ?

Eğri diş tedavisinin tamamlanması ile beraber ardından pekiştirme tedavisi uygulanır. Bu dönem sonrasında dişler çene kemiğinin tekrar sertleşmesi ile yerlerinde sabitleşirler. Bu durumun değişmesine neden olan tek etken 20 lik dişlerin çıkması ve yeniden diğer dişleri sıkıştırarak eğriliğe neden olmasıdır. Alınacak önlemlerle bu durum önceden kontrol altına alınabilir.

Eğri diş tedavisi sırasında diş bakımına oldukça önem gösterilmelidir

Eğri diş tedavisinde başarılı olmanın yegane şartlarından birisi dişlerin temiz tutulması, düzenli olarak fırçalanmasıdır. Doğru bir ağız hijyeni ile başarı oranı artacaktır. Eğer doğru bir bakım gerçekleşmezse bu tedavi sürecinde diğer dişlerinizde bu durumdan olumsuz etkileneceklerdir. Bu nedenle bu tedavide diş bakımıoldukça önemlidir.

Eğri diş tedavisini SGK karşılıyor mu ?

Üniversite hastaneleri ve SGK eğri diş tedavisini karşılıyor.

Eğri diş tedavisi fiyatları

Net fiyatlar yapılacak kontroller sonrasında doktorunuz tarafından verilebilir. Ortalama fiyatlar devlet hastanelerinde 1500 TL diğer özel klinik ve hastanelerde 4000 – 8000 TL arasındadır.

 

Bu konu ile ilgili diğer kaynaklar

http://www.dishekim.com.tr/dis-egriligi-tedavisi-nasil-yapilir-egri-dis-duzeltme-fiyatlari.html

http://www.distedavi.com.tr/egri-dis-duzeltme-dis-egriligi-fiyatlari-egri-disler-nasil-tedavi-edilir.html

http://www.dishekimi.com.tr/dis-egriligi-egri-disler-egri-dis-duzeltme-tedavisi-fiyatlari.html

Benzer Yazılar

9 Sorular ve Cevaplar

 • Bunu Cevapla Gökhan ilhan

  İsmim gökhan ilhan… benimde ön dişlerim egri birisi hafif kırık yani 4 dişim de düzelttiricem size fotosunu göndersem bana bu konuda yardımcı olurmusunuz fiyatı ne kadar olur tahmini

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Gökhan bey merhabalar bir ortodonti uzmanına başvurmanızı öneririm

 • Bunu Cevapla Erol

  Dis eti cekilmesi

 • Bunu Cevapla dilara

  Tel tedavisi gördüm şimdi plak kullanıyorum ama dişlerim fırçaladığım halde çok çürüyoo neden olabilir

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Dilara hanım merhabalar Dişlerimizin bakımı düzenli olarak yapılmamasından kaynaklanabilir mutlaka bu konuda bir Diş hekimine başvurarak muayene olmalısınız.

 • Bunu Cevapla tamercan

  mrb doktorbey benim ön dişlerimin arasında boşluk var ve ön dişlerim bana göre sol tarafa kaymış yani ön ik dişden sagdaki hemen hemen ortaya gelmiş buna ne yapabilrz

 • Bunu Cevapla Seyma

  Sadece alt çene dişlerine tel taktırmak mümkün mü

 • Bunu Cevapla Seyma

  Dişlerimizi düzenli olarak fırçalarsak diş eğriliği sorunu ortadan kalkabilir mi

 • Bunu Cevapla Selin

  Benim üst çenemde en öndeki diş yamuk. Tek bir diş için tel taktırmak saçma geliyor. Başka nasıl bir tedavisi olabilir?

 • Soru Sorun