Diş Hekimi Tedavileri

Diş eti çekilmesi

13 Nisan 2015

İnsanların diş hekimine en sık başvurdukları ağız hastalarından birisi olan diş eti çekilmesi problemi zamanında iyi bir ağız bakımı yapıldığında önlenebilen bir sorundur. Fakat diş eti bir kez çekildiği zaman daha sonra tedavisi ve iyileşme süreci çok uzun olan hatta estetik anlamda geri dönülmeyen bir sürecin içerisine girilmiş olur. Diş eti çekilmelerine günlük olarak gerçekleştirilecek ağız bakımı ile önlem alınabilirken zamanında alınmayan önlemler sonucunda ise tedavi süreci oldukça uzun ve maliyetlidir.

Diş eti çekilmesi nedir ? Neden gerçekleşir ?

Diş etleri dişleri çevreleyen ve dişleri koruyan bir dokudan ibarettir. Diş eti bölgesinde oluşan diş taşları; dişlerin iyi bakılmaması, günlük olarak ağız bakımının yapılmaması, ağızda var olan eskimiş köprüler ve genetik faktörlerden dolayı oluşurlar. Oluşan diş taşları bakterilerinde etkisi ile beraber ilerleyerek diş etlerini aşağıya doğru çekerler. Diş eti çekilmesinin bir diğer nedeni de diş eti hastalıklarıdır. Diş eti rahatsızlıkları ve diş taşları ile ilili olarak erken dönemde önlem alınır. Dişler düzenli olarak fırçalanır ve diş taşları diş hekiminiz tarafından düzenli olarak temizlenirse diş eti çekilmesi de yaşanmayacaktır. Diş eti çekilmelerinde geç kalınırsa dişlerin kaybedilmesine kadar varan sonuçlarla da karşılaşılabilir.

Diş eti çekilmesi her yaşta görülebilir mi ?

Diş eti çekilmeleri erken yaşlarda da görülebilin bir rahatsızlıktır. Düzenli olarak diş hekimi kontrolleri bu nedenle çok önemlidir. Diş hekimi kontrolleri sayesinde erken dönemde yapılacak müdahale diş eti çekilmesini önleyebilmektedir. Özellikle genetik olarak anne babasında diş eti problemi olanlar mutlaka sık sık diş hekimi kontrolleri yaptırmaları gerekmektedir. Diş eti çekilmesi her yaşta görülebilir.

Diş eti çekilmesinin tıbbi anlamda açıklaması ?

Diş ei çekilmelerinin nedenleri akut ve kronik olmak üzere iki başlık altında açıklanabilir. Diş eti çekilmesinin nedeni ancak bir diş hekimi tarafından yapılacak olan muayenede açıklanabilir. 1-2 mm kadar olan diş eti çekilmeleri kısa sürede yapılacak muayanenelerle rahatlıkla kontrol altına alınırlar ve önlenirler. Bu tür oluşan diş eti çekilmelerine kronik diş eti çekilmeleri diyoruz.

Bunun yanı sıra bir de akut dediğimiz çok hızlı bir şekilde ilerleyen ve boyutu ise 3-4 mm yi bulmuş olan diş eti çekilmeleri de vardır. Bu tür diş eti çekilmelerinde ise mutlaka cerrahi tedaviye gereksinim olabilir.

Diş eti çekilmesi neden olur ?

Diş eti çekilmesinin önlenebilmesi günlük olarak mutlaka diş bakımının yapılması ve 3-6 aylık aralıklarla diş hekimi kontrollerinin gerçekleştirilmesi gerekir. Bu önlem diş etleri çekilmeden yapılırsa tedaviye de gereksinim duyulmayacaktır. Diş hekiminiz size nasıl dişlerinizi fırçalayacağını da gösterecektir. Bu sayede yanlış diş fırçalama sonucunda oluşan diş eti çekilmeleri de önlenmiş olacaktır. Diş eti çekilmesinin bir diğer nedeni de genetik faktörlerdir. Eğer ailenizde daha önce diş eti çekilmesi problemleri yaşıyan varsa sizin bu konuda biraz daha dikkatli olmanız gerekmektedir. Diş hekimlerimizin de tavsiye ettikleri gibi dişler günde 3 kez özellikle gece yatmadan önce mutlak fırçalanmalıdır. Diş fırçalama alışkanlıkları ile dişler arasında kalan artıklar temizlenerek burada oluşan bakterilerin diş etlerine zarar vermeleri de önlenmiş olur.

Diş eti çekilmesine neden olan etkelnler nelerdir ?

– Yaşın ilerlemesi

– Dişleri gece uyurken yada gün içerisinde sıkmak, gece dişleri gıcırdatmak

– Dişleri düzenli olarak fırçalamamak

– Çarpık dişlere sahip olmak ve diş çarpıklığı nedeni ile dişler arasında kalan yemek artıklarını iyi temizlememek

– Diş eti iltihaplanması oluşması ve zamanında yapılamayan tedaviler

– Diş taşlarının ve bakteri plaklarının ağız ortamında oluşması ve zamanında temizletilmemesi

– Dişler arasında kürdan ve benzeri cisimleri çok fazla sokulması (diş ipi kullanılması gerekir)

– Kötü beslenme alışkanlıkları

– Diabet vb. hastalıklar

– Bağışıklık sisteminde meydana gelen sorunlar

– Travmatik yaralar

– Çok yüksek stres

– Hatalı yapılan kaplamalar ve dolgular

Yanlış diş fırçalama sonrasında meydana gelen diş eti çekilmeleri

Diş etleri yanlış diş fırçalama sonrasında da çekilme eğilimi gösterebilir. Bu tür bir durum ile karşılaşmamak için mulaka doktorunuzdan diş fırçalama konusunda bilgi alınmalıdır. Dişler orta sertlikte bir diş fırçası ile dairesel hareketler uygulayarak fırçalanması gerekir.

Diş eti çekilmelerinin belirtileri nelerdir ?

Diş eti çekilmelerinin en büyük belirtisi ağızda meydana gelen kötü kokudur. Bu durum diş etlerinin yada ağızda meydana gelen bir sorunun belirtisidir. Bunun yanı sıra dişler fırçalanırken yada sabah kalktığınızda meydana gelen diş eti kanamalarıdır. Diş etleri sıklıkla kanar bu durum diş eti hastalıklarının en büyük habercisidir.

Diş eti hastalıkları diş etlerinin çekilmesine sebep olur mu ?

Diş eti hastalıkları diş eti çekilmesinin en büyük nedenini oluşturur. Tedavi edilmediklerinde mutlaka diş etlerinin çekilmesine sebep olacaktır. Bu durum iltihapsal bir hastalıktır. Diş etlerinde oluşan iltihaplanmalar dişi çevreleyen kemik dokusunda erimeye neden olarak kemik dokusunun çekilmesine sebebiyet vermiş olacaktır. Diş eti de kemik dokusunu takip edeceğinden dolayı diş etleri de beraberinde çekilecektir.

Diş eti tedavisi sonrasında kaplama ve dolguların durumu ne olacaktır ?

Yapılacak olan diş eti tedavisi sonrasında bölgede bulunan kaplamaların ve dolguların ne yazık ki değişmesi gerekmektedir.

Diş eti tedavi edilmezse ne gibi bir sorun oluşur ?

Zamanla çekilen diş etleri ile beraber güçsüzleşen dişler dökülmeye başlayacaktır.

Diş eti çekilmesi önlemenin yolları nelerdir ?

Diş eti çekilmesi önceden alınan tedbirlerle basit bir şekilde önlenebilmektedir. Diş eti çekilmesi olmadan önce mutlaka dişler fırçalanmalıdır. Eğer ağızda bir diş eti çekilmesi sorunu varsa tedavi sırasında da tedaviden sonrada mutlaka diş fırçalama alışkanlığı devam ettirilmelidir. Diş fırçalama alışkanlığının yanı sıra ağız günlük olarak gargara yapılmalı ve diş fırçalamaya ilaveten dişlerin arası diş ipi ile güzel bir şekilde temizlenmelidir.

Diş eti tedavisi yöntemleri nelerdir ?

Diş eti çekilmesi sonrasında diş dokusu üzerinde meyadana gelen problemlerin düzeltilmesi, diş duyarlılığının yeniden sağlanması ve cerrahi olarak çekilmiş olan diş eti dokusunun yeniden yerine getirilme işlemleri yapılmaktadır.

Diğer kaynak siteler

http://www.dishekim.com.tr/dis-eti-cekilmesi.html
http://www.dishekimi.com.tr/dis-eti-cekilmesi-nasil-durdurulur-diseti-cekilmesi-nasil-onlenir.html
http://www.distedavi.com.tr/dis-eti-cekilmesi-nasil-durdurulur-diseti-cekilmesi-nasil-onlenir.html

Benzer Yazılar

60 Sorular ve Cevaplar

 • Bunu Cevapla Sevcan

  merhaba,
  Benim sorum bende maalesef diş Eti çekilmesi var.
  çok dişim çekildi ve dişlerim uzadı ? çirkin bir
  görünümü var.Sorum şu benim yaprak diş yaptırma
  gibi bir şansım varmı? Doktorum bu hastalık ömür
  boyu taşicamı ve devamlı tedavi görmek zorunda
  olduğumu söylüyor. Bu arada yaşım 34 bana neler
  tavsiye edebilirsiniz? ve fiyatlarınızı öğrenmek istiyorum.

  Saygılarımla

 • Bunu Cevapla Hakmar

  Doktor bey merhabalar benim dişlerimde diş eti çekilmesi nedeni ile dökülmeler oldu ve alttaki ön dişlerim kaldı sadece sizce damak diş mi yaptırmam gerekir ? Doğru olan nedir ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Hakmar merhabalar.. Kesinlikle tüm dişlerinizin çekilerek yapılacağı bir total protez (=damak) düşünmeyin.Kalan dişleriniz mümkün olduğunca korunmalıdır. Eğer diş eti çekilmesine bağlı olarak dişler kaybedilmişsse implant uygun olamayabilir. Ama radyografik ve klinik muayene yapılmadan bir yorum yapmak çok güç.

 • Bunu Cevapla Sibel

  Doktor bey merhabalar diş eti çekilmesinden çok korkan biriyim. Ağzımda kötü koku oluşuyor ve şişmeler var. Acaba diş eti çekilmesi ile karşı karşıyamıyım ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   öncelikle bir hekime başvurun. çekilme varsa buna hekim karar verir. asitimsi tat iltihap olabilir. temizlik yaptırmanız gerekebilir.

 • Bunu Cevapla Gülşah Eken

  Doktor bey merhabalar yaşım 50 bende diş eti çekilmesi var acaba bu tedavide bir yaş sınırı varmı ve bu tedaviyi devlet hastaneleri karşılıyor mu ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   maalesef toplumumuzda her yaşta bu tip sorunlarla karşılaşmaktayız.bu nedenle belirli bir yaşı yok bu rahatsızlığın.
   sosyal güvenlik yasasında hergün değişiklikler oluyor.tedaviniz için net bir şey söylemem yanıltıcı olur.ama bildiğim kadarıyla yaptırabilirsiniz.

 • Bunu Cevapla Ferdi

  Doktor bey merhabalar diş eti çekilmesine evde kendimiz yapabileceğimiz bir şey var mı ? Doktora gitmem gerekiyor mu bir dişimde oldukça önemli düzeyde bir diş eti çekilmesi oluştu

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Mrb.öncelikle doktoruzun sizi görmesi gerekir.Gördükten sonra uygun tedaviyi seçer ve uygular.Buna rağmen sorununuz ortdan kalkmaz ise size ne tür tedavilerin yapıldığını ve sorununuzu tekrar yazın görüşelim.Doktora gitmeden bir şey yapmayın.

 • Bunu Cevapla Gülsüm

  Doktor bey merhabalar arka dişlerimden birisinin yarısı kırıldı ve bu arada diş eti çekilmesi de var bende ne yapılabilir. Bu iki soru için önerileriniz nelerdir ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   dişeti çekilmelerinin sebebi diştaşları olabilir.
   kırık dişinizin tedavisinin yapılması mümkündür
   Dişhekimine muayene olunuz.

 • Bunu Cevapla Gülsüm

  Doktor bey merhabalar arka dişlerimden birisinin yarısı kırıldı ve bu arada diş eti çekilmesi de var ne yapılabilir. Bu iki soru için önerileriniz nelerdir ?

 • Bunu Cevapla Büşra

  Doktor bey dişlerimi düzenli olarak fırçalıyorum ve düzenli olarak doktor kontrollerine gidiyorum fakat diş eti çekilmesini önleyemedim sizin öneriniz varmıdır ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Dişeti çekilmesi az miktarda olduğu zaman (yılda 0.1mm) fizyolojik kabul edilir. Ancak bunun ötesindeki dişeti çekilmeleri periodontal hastalıkları işaret eder.

 • Bunu Cevapla Büşra

  Doktor bey dişlerimi düzenli olarak fırçalıyorum ve düzenli olarak doktor kontrollerine gidiyorum. Fakat diş eti çekilmesini önleyemedim sizin öneriniz var mıdır ?

 • Bunu Cevapla Gamze

  Merhaba. Ben bazı sabahlar uyandığımda dislerimin gucsuzlestigini hissediyorum. Elimle oynatsam biraz kımıldıyor gibi geliyor. 1 2 saate düzeliyor. Nedeni nedir acaba ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Gamze hanım sizde gece uyurken diş sıkma ve gıcırdatma var sabah uyandığınızda çenenizde de bir baskı ve ağrı hissediyormusunuz ? Eğer Öyle ise mutlaka diş koruyucu kullanmalısınız diş hekimine başvurunuz.

 • Bunu Cevapla Sibel

  Hocam merhabalar 30 yaşındayım diş eti çekilmesi sorunu ile karşı karşıyayım SSK olmadığından dolayı bir Diş hekimine Muayene oldum ve bana diş macunu önerdi ve fırçalama teknikleri ile ilgili bilgiler verdi fakat zamanla Dişlerimde çarpıklıklar dolaşmaya başladı idare ediyorum sıcak ve soğuk yerken diş hassasiyetlerde başladı Sizce ne yapmalıyım

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Geçmiş olsun; Dişeti çekilmesinin birçok sebebi olabilir, öncelikle sebebin ne olduğu bir Dişhekimi tarafından doğru teşhis edilmelidir.Tabi ona görede bir tedavi planlaması yapılacaktır.
   Siz ise düzenli ve doğru bir şekilde dişlerinizi fırçalayıp(hassasiyet önleyici bir diş macunu ile..),diş ipi kullanmalısınız..Gerisi ise Dişhekiminizin işidir

 • Bunu Cevapla Gözde

  Doktor bey merhabalar diş etlerinde çekilmeler var Diş taşlarını temizletmek ve diş eti çekilmesi devam ediyor başka bir tedavi yöntemi var mı

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Diş etlerinin kuşkusuz tedavisi var.Etkenini bulmak gerekir.

 • Bunu Cevapla Yasemin

  Hocam merhabalar diş etlerinde çekilmeler mevcut ve de diş etlerim aşağıya doğru satmaya başladı Bir Diş hekimine gittim diş etleri mi bebek diş taşlarının temizledi fakat sonuç değişmedi aynı şekilde devam ediyor cerrahi bir müdahale gerekir mi

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   merhabalar çok zor bir tedavi deil ama mutlaka ihmal edilmemeli tedavi olmalısınız korkmayın ama asla ihmal etmeyin aksi halde diş etleri kemik erimesine neden olur ve dişlerinizi kaybedebilirsiniz

 • Bunu Cevapla Tolga

  Hocam merhabalar diş etlerinde çekilmeler var Diş taşlarını yeni temizlettim doğru diş fırçalama tekniği ne bana anlatır mısınız

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Dişetleri cerrahi müdahale edilmeden artık geri gelmez ama daha fazla çekilmesi önlenebilir. Yumuşak bir fırça ile genelde (35 numara)dişetini de fırçalayacak şekilde çember çizerek bastırmadan fırçalayınız. Günde iki sefer yeterli olacaktır.

 • Bunu Cevapla Jale

  Hocam merhabalar eşimde diş eti çekilmesi mevcut ve sürekli olarak diş eti kanıyor Özellikle sabah kalktığında Ve dişimi fırçaladım sürekli olarak dişleri kanıyor Diş hekimine gitmekten çekiniyor bize ne önerirsiniz

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Anlatımınıza bakılırsa eşinizde ginvitis dediğimiz dişeti iltihaplanması problemi var.Eşinize bir diş hekimi tarafından gerekli tedavi yapılıp ilgili bölgelerden alınan röntgenlerle hastalık nedeni ile çene kemiği kayıbı seviyesi de kontrol edilmeli.Yapılan bu ön tedavi sonrası gerekli tedavi planlaması size önerilecektir.Ve eşinizin mutlaka 6 aylık kontrollerle tedavisini takip etmesi istenecektir.Tabi bunların başında eşinize çok iyi bir ağız temizliği eğitimi verilmelidir,oral hijyen, dişeti problemleri tedavilerinin olmazsa olmazıdır.Saygılarımla…

 • Bunu Cevapla Sevil

  Hocam merhabalar diş eti çekilmesi sorundan dolayı son derece sıkıntılıyım bu duruma Nasıl engel olabilirim işlerinde ciddi anlamda sular sızlamalar ve ağrılar oluyor bu konuda size nasıl başvurabilirim cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   dişeti çekilmesi dişeti hastalığının göstergesidir.toplumumuzda oldukça yaygındır,öncelikle dişeti çekilmesinin nedenini bulmak ve ona göre tedavi uygulamak gerekir.dişetlerinizde iltihabi hastalık olabilir,buna bağlı dişetlerinizde kanama,dişeti çekilmesiolabilir.alt ve üst çenenin kapanmasındaki bozukluklar yol açabilir,dişler çok sert ve yatay fırçalanırsa dişeti çekilmesi ve buna bağlı hassasiyet oluşabilir.diş sıkması ve gıcırdatması dişeti çekilmesine yol açabilir.dişeti çekilmesi sonucu estetik bozukluk ve açığa çıkan kök yüzeylerinde aşırı hassasiyet ve çürükler gelişebilir.cerrahi yöntemler uygulanabilir ama burada süre ve hastanın istekli olması gerekir. yanlış diş fırçalama alışkanlığı varsa düzeltilmelidir,sert fırçakullanılıyorsa soft bir fırça tavsiye edilebilir ve diştaşları varsa düzenli diştaşı temizliği ,detertraj yapılmalıdır.düzenli diş fırçalayın ve dişipiliği kullanın.hassas dişlere özgü dişfırçası ve diş macunu kullanabilirsiniz.diş minesini aşındıracak asit içeren yiyecekler kullanırken dikkatli olun.ağız çalkalama suyu gibi florür içeren ürünler kullanın.gün boyu dişinizi sıkmaktan ve gıcırdatmaktan kaçının ve düzenli dişhekimine giderek .fırçalayarak dişeti çekilmesini durdurtturabilirsiniz.geçmiş olsun.sağlıklı günler dileğiyle

 • Bunu Cevapla çilek

  Merhabalar 2 sene önce trafik kazası geçirdim ve alt ön dişlerimin hepsinin yarısı kırıldı tavşan dişimin de bir tanesinin yarısı kırık.. Şuan dişlerimin dipleri iltihaplı agrımayan kırık tavşsan dişim agrıyor.. Tedavi olmak istiyorum fakat yüksek maliyetler istiyorlar.. Bu yüzden sürekli ertelemek durumunda kalıyorum. Birde kaplama diyorlar ben kaplama yapmak istemiyorum çünkü kim kaplama yaptırdıysa düştü dişleri.. Ön dişlere dayanıklı olarak ve estetik açıdan da güzel olan bi öneriniz var mı..? Bi doktor acele etmezsem bütün dişlere yayılır dişlerinin hepsi düşer demişti korkuyorum fakat yapabilecek birşeyimde yok açıkcası:(

 • Bunu Cevapla Gizem

  Merhaba, benim kırık dolgum varken on dislerim sizlamaya basladi. Ancak kanal tedavisi yaptirdigim halde azı dişime on taraftaki dislerim sizliyor ve çenem agriyor. Kanama yok ancak on alt 2 disimde et cekilmesi oldugunu dusunuyorum. Bu durumda disimin düşme tehlikesi var mıdır? Cerrahi mudahaleye gerek var midir

 • Bunu Cevapla Nadide

  Merhaba doktor, benim 20 lik dislerim çürük. Iltihaplanma da mevcut, ağrı tuttuğu zaman çok kötü oluyorum, sanki beynim uyusuyor sizidan. Doktorlar alınması gerektiğini söyledi, yarısı ete gömülü; yaptıranlar dişin alımı sırasında yanaktan çok kesildiğini baya kan aktigini ve sonrasında bile o yanak acisinin hatta dış ağrısının gecmedigini söylüyorlar m. Doğruluk payı nedir ben çok korkuyorum

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Nadide hanım merhabalar çürük olan ve iltihaplanmış olan yirmilik diş denize mutlaka alınması gerekmektedir

 • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

  Merhaba diş etleri eskisi gibi olmaz öncelikli olarak diş eti tedavisi görmelisiniz Diş eti çekilmesine neden olan etkenlerin ortadan kaldırılması ve dişetlerinin sağlığına yeniden kovuşması durumunda yeni dişlerinizi taktırabilir ya da porselen kaplama yaptırabilirsiniz

 • Bunu Cevapla ömercan

  Hocam merhaba alt dişlerimde dis eti cekilmesi var ozellikle kopek dislerim hafif sallaniyor 10 gun sonra randevum var diâ eti cekilmesini önlüyecek bir ilac vs. Bise varmi yoksa doktor tedavisimi lazim… eger doktor tedavisi lazimsa ssk ne karsiolurmu ve ne kadarini karsiliyor bilgi verirseniz cok sevinirim..

 • Bunu Cevapla sedef

  Merhaba,ben önce sdg daha sonra da kaydırma operasyonu gecırdım.Kaydırma operasyonunun 4.gününde dikişlerde kopma meydana geldı,doktorumu arayıp durumu bıldırdım normal oldugunu söyledı.Ancak daha sonra dişlerimde operasyon oncesındekı gıbı sızlama ve hassasıyet basladı ve baktıgımda yukarıya kaydırılan dıs etlerının asagıya ındıgını sankı hıc operasyon yapılmamıs gıbı yenıden acıldıgını gordum.Bu normal bır durum mudur ? Bu operasyonlarda basarı oranı dusuk mudur ? Eger bu operasyon basarısız sonuclanırsa aynı asamalardan tekrar mı gecmem gerekıyor yoksa baska bır yontemı var mıdır ?

 • Bunu Cevapla elif

  merhaba 3 gun önce burun estetigi oldum.operasyonun hemen sonrasında dislerimde sızlamalar oldu.dun itibariyle on ust iki disimde geriye dogru çekilme oldu.hala diağrısı cekmekteyim.ne tavsiye edersiniz tesekkurler,

 • Bunu Cevapla elif

  bir gecede dişlerde geriye çekilme olurmu yüzüm suanda hala gergin ve şiş.üst dişlerimin hala geriye çekildigini hissediyorum.lutfen yardımcı olun hocam

 • Bunu Cevapla duygu

  hocam meraba 18 yaşındayım dişetimde çekilme var aşagıya kadar uzanan doktora gözüktüm fırça ve macun önerdi sadece aldım ama bir faydası olmadı dişeti çekilmesi diger dişlerimede yansıyor ne yapabilir ve dişimde küçülme oldu

 • Bunu Cevapla Raziye

  Merhabalar benim annem 38 yasinda annenin de alttaki iki dışı dış etleri çekilip sonra ikisi de düştü dusenn iki dişini yapabilmek için en iyi yöntem hangisi şimdiden çok tsk ederim

 • Bunu Cevapla Beyhan

  Merhaba diş teli kullanıyorum ve son zamanlarda diş etlerimin şiştiğini farkettim.Bunun için nelere dikkat etmeliyim ve neler yapabilirim.

 • Bunu Cevapla semiha

  Merhabalar hocam benim dis etimde asiri derece de 5 yildir kasinma oluyo Yani artik kasirken arada ic kisimda sertlesmeleri tas gibi bir seyler hissediyorum dis eti cekilmesi de var dislerimin koku sarrmis sekilde yasim 19

 • Bunu Cevapla Demirhan

  Merhaba oncelikle yasim 17 Bende dis eti cekilmesi var baya bi tugla gibi sert disi gorebiliyoeum ve cenem cok agriyoe dislerimi istemeddn de olsa sıkıyorum veya kasilma oluyor uyurken gerceklesmedigine eminim dislerimi fircalarken dis etimden kan cikiyor bunun tedavisi hakkinda bilgi verebilirmisniz?Numara adres ?

 • Bunu Cevapla Demirhan

  Merhaba oncelikle yasim 17 Bende dis eti cekilmesi var baya bi tugla gibi sert disi gorebiliyoeum ve cenem cok agriyoe dislerimi istemeddn de olsa sıkıyorum veya kasilma oluyor uyurken gerceklesmedigine eminim dislerimi fircalarken dis etimden kan cikiyor. Bi kactane disimde dolgu var alt ön disimin kökü siyah dolgu yapilmis bunun tedavisi hakkinda bilgi verebilirmisniz?Numara adres ?

 • Bunu Cevapla Mertoo

  Merhabalar ben 20 yasindayim. Dis kontrolu aliskanligim yok maalesef. Arada sisiyordu sislerim ve alt cenedemde ön kesici dislerde et cekilmesi var. Sizce ne yapmaliyim ?

 • Bunu Cevapla pınar

  diş eti amelretiyati ameliyatı nekadar ucretleri

 • Bunu Cevapla Gürkan

  Hocam merhaba, ağzimda belli yerlerde diş eti cekilmesi var bunun icin tedavi uyguladilar. Sizde bilirsinizki devlet hastanelerinde pek ilgilenilmiyor yazinizda dis eti tedavisinde dolgu var ise yenilenmesi gerektiğini soylemissiniz ama benim agzimda 5 dolgu var yenilenme yapilmadi. Dusunceleriniz nedir hocam ona gore ozel doktora muayene olacagim saygilar..

 • Bunu Cevapla şeyda yaman

  İyi günler hocam benim sorunum diş eti kanaması . yaklaşık 3-4 aydır devam ediyor ve gebeyim doktorum erken doğuma neden olabilir dedi nasıl bir tedavi uygulamalıyım?? gargara ve kötü koku icin diş macunları denememe rağmen etki etmedi lütfen yardımcı olun

 • Bunu Cevapla Ela

  Merhaba oğlum 7 yaşında on dişte diseti çekilmesi var gibi doktora henüz gidemedik fakat ne yapmalıyız yardımcı olabilir misiniz

 • Bunu Cevapla Ali

  merhaba hocam bende dis eti cekilmesi var..dokturum tedaviye basladi..ama cok ileri boyutlardaymis 5 sene icinde dislerin dökülür diyor..bunu durdurma yoku yokmudur.yoksa baska bir doktoradami görünsem..

 • Bunu Cevapla Melek

  Merhaba benim alttaki iki disimde dis eti erimesi var ücret ogrene bilirmiyim

 • Bunu Cevapla Ayşe demir

  Merhabalar ben diyabet hastasıyım ve diş etlerimde birden bire çekilme oldu ve baya ilerledi alt çenemde ki dişlerim çok sallanıyor ve diş etlerim kanıyor hep şiş durumdalar ağrı da yapiyolar dişlerimi kaybetmek istemiyorum ama dişlerim kötü durumda bunun tedavisi var mı ve diyabetli hastalarda zor mu oluyor ne yapmalıyım yardımcı olun lütfen

 • Bunu Cevapla Züleyha

  Merhaba ben 39 yasındayım ve aşırı derecede dişeti çekilmesi var ve dişlerim sallanmaya basladı bana ne önerebilirsiniz? Ne yapmalıyım?

 • Bunu Cevapla Züleyha

  Merhaba ben 39 yasındayım ve aşırı derecede dişeti çekilmesi var ve dişlerim sallanmaya basladı bana ne önerebilirsiniz? Ne yapmalıyım? Cevap verirseniz sevinirim cok acil

 • Bunu Cevapla Kenan

  Hocam iyi çalışmalar.alt ön dislerimde diş eti çekilmesi var.Bunun icin dış hekimine gitmeyi istiyorum fakat diş eti cekilmesinde cerrahi işlem uygulaması fiyatı tahmini ne kadar tutar.

 • Bunu Cevapla Azime

  Hocam ben diş konusunda takıntılı bir insanım babamda diş eti çekilmesi olduğu için bende yılda bir kontrole gidiyordum. En son gittiğimde çekilme başlangıcı var kemik eksilmesi var dedi yaşım 25 ne yapmam gerekiyor. Bu çekilmenin nedenini nasıl öğrenebilirim. Hastalık ilerlemesi durdurulabilir mi?

 • Bunu Cevapla Sedef Arslan

  Merhabalar benim ön dişimde kist oluşum çürüme olduğu için çekildi.Dişim çekilmeden önce diş eti çekilmesi yaşanmıştı. Şimdi o dişe köprü yapılacak ama diş eti için flap operasyonu yapılabilir mi? Doktor pempe diş yapılır dedi size bir sorayım dedim.

 • Bunu Cevapla Nese

  Merhaba Hogan dis eti cekilmesi tedavisini devlet hastanesinde yaptirabiliomuyuz?

 • Bunu Cevapla Yasin

  Hocam iyi günler dilerim…
  Dişeti çekilmesi var sanırım kanama da oluyor.
  Ağrısı oluyor sallanma var bir kaçında

 • Soru Sorun