Diş Hekimi Tedavileri

Diş eti kanaması Nasıl Önlenir, Dişeti kanaması Nedenleri ve Tedavisi

7 Mart 2015

Diş eti kanamaları herkes tarafından şikayet edilen ciddi bir rahatsızlık belirtisidir. Genellikle dikkate alınmayan bu durum sonucunda dişler kaybedilme tehlikesi taşımaktadır. Genellikle diş fırçalama sırasında, yemek yerken yada sabah kalktığınızda kendisini belli eden bir durumdur. Diş eti problemleri yanlızca dişleri değil diğer vücut organlarını da tehdit etmektedir.

Yapılan araştırmalar sonucunda ağız ve diş yapısının sağlıklı olmayan bireylerde vücut sağlığının da korunamadığı ortaya çıkmıştır. Şunu kesinlikle unutmamamız gerekir ki diş eti ile ilgili bir probleminiz oluştu ise bu mutlaka bu durum dişlerinize yansıyacaktır. Dişler üzerinde işlem yapılabilmesi için öncelikli olarak diş eti sağlığı aranır. Eğer diş etleri sağlıklı değil ise dişlerde sağlıklı olamayacağı için mutlaka diş eti sağlığınıza özen göstermelisiniz.

Diş eti sağlığımızı nasıl korumalıyız ?

Diş etlerinin sağlıklı olduğunu veya olmadığını görünümünden anlarız. Eğer diş etleriniz sıkı, pembe ve açık renkte aynı zamanda mat görünümde ise diş etleriniz sağlıklıdır. Bunun tam tersi durumlarda kırmızı, mor, gevşet (dişi sıkmayan), sürekli kanayan bir diş etine sahipseniz ciddi diş eti problemleriniz var demektir. Diş etleri dişlerin sağlığını koruyan bir etkisi vardır. Dişi sımsıkı sarar.

Diş etleri neden kanar ?

Diş etleri belirli durumlarda kanama yaparlar. Özellikle sağlıksız olan diş etleri her durumda kanayabilirler. Diş etlerinin kanama yapmasının en büyük nedenleri sağlıksız olması, diş etlerinin iltihaplanması yada bir travmaya maruz kalmasıdır. Genel olarak diş etlerinin kanama sebepleri;

– Dişler fırçalanırken dişlerin ve diş etlerinin doğru bir şekilde fırçalanmamasından dolayı kanama oluşabilir.

– Uzun süre diş bakımının yapılmaması dişler üzerinde bakteri plaklarının oluşmasına neden olur. Bu bakteri plakları zamanla diş eti yukarıya doğru çeker. Siz dişlerinizi fırçalarken oluşan kanama gözlemlenebilir. Bazı durumlarda durup dururken de bakteri plakları diş etlerinin kanamasına neden olur.

Diş eti hastalıklarının en önemli belirtisi nedir ?

Diş eti hastalıklarının en önemli belirtisi diş etlerinin kanamasıdır. Eğer diş etleriniz sağlıklı ise kanamaz. Her gün bakımı gerçekleştirilen düzenli olarak dişlerin fırçalanması ve diş hekimi kontrolleri diş etlerinin sağlıklı olmasını ve fırçalarken kesinlikle diş etlerinin kanamamasını sağlar. Fakat dişlerin bir kaç gün bakımının yapılmaması ve fırçalanmaması diş etlerinin hemen kanamasına neden olur. Bu nedenle diş bakımı, kontrolleri ve diş fırçalama işlemleri günlük olarak mutlaka gerçekleştirilmelidir.

Diş eti hastalıkları tedavi edilmediğinde ne olur ?

Diş eti kanamalarının dikkate alınmaması ve tedavinin gerçekleştirilmemesi diş plaklarının oluşmasına neden olur. Gingivitis dediğimiz diş eti hastalıklarının başlangıç evresi daha sonraki aşamalarda periodontitis adı verdiğimiz ileri derecede diş eti rahatsızlıklarına dönüşür. Sonuç olarak dişler sallanmaya ve dökülmeye başlar.

Diş etlerinin kanaması nasıl önlenir ?

Diş eti kanamalarının önlenmesi doğru ve sürekli bir diş bakımından geçer. Diş hekimi kontrolleri, diş bakımının gündelik olarak gerçekleştirilmesi, diş ipi kullanımı ve ağız gargarasının yapılması diş eti kanamalarının başlamadan önlenmesi demektir. 3 ve 6 aylık diş hekimi kontrolleri ile çok daha sağlıklı bir diş eti ve ağız yapısına sahip olabilirsiniz. Bu bakımlarda diş taşları temizlenerek diş eti problemlerinin ilerlememesi sağlanmış olur.

Diş eti sağlığının korunması ve devamlılığının sağlanması nasıl gerçekleştirilir ?

Diş eti sağlığının korunması demek dişlerinin de hem estetiğinin hemde fonksiyonelliğinin korunması demektir. Dişler ve diş etlerinde oluşabilecek bakteri plaklarını önlemenin ve sürekli olarak koruyabilmenin tek yolu günlük olarak gerçekleştirilecek diş bakımıdır. Günde en az iki kez olmak koşulu ile özellikle geceleri yatmadan önce dişlerin fırçalanması diş taşlarının oluşmasına da engel olacaktır.

Her birey genç yada yaşlı 6 ayda bir olmak koşulu ile mutlaka diş hekimi kontrollerini gerçekleştirmek zorundadır. Ülkemizde olması gereken bu kontroller eğitim seviyesinin de düşük olması nedeni ile tam olarak bilinmemekte ve gerçekleştirilmemektedir. Ülkemizde bulunan nüfusun %90 nında diş eti problemleri vardır. Bu insanların ise kendisinde diş eti rahatsızlığı olup olmadığı hakkında haberi bile yoktur.

Diş fırçalarken dişlerim kanıyor ne yapmam gerekir ?

Çoğu kişinin yaptığı en büyük hatalardan birisi diş fırçalarken diş etlerinin kanaması ile beraber bir daha dişlerini fırçalamamalarıdır. Diş etleri kanıyor diye iş fırçalama işlemini bırakan kişilerde diş eti hastalıkları daha fazla ilerliyor. Oysa ki diş etlerinin kanaması oluşan diş plaklarından dolayıdır. Bu plakların ise mutlaka temizlenmesi, oluşan diş taşlarının mutlaka bir diş hekimi tarafından kontrol edilmesi ve giderilmesi gerekmektedir.

Sağlıklı diş ve diş etleri için diş bakım ürünleri nasıl seçilmelidir ?

Sağlıklı diş ve diş etleri için doktorunuzun sizlere önereceği diş bakım ürünlerini kullanmanız gerekir. Eğer diş eti kanamalarınız varsa yapılması gereken ilk iş bir diş hekimine başvurmak olacaktır. Diş hekiminiz öncelikli olarak dişler üzerinde oluşan diş plaklarını temizleyecek daha sonra sizlere bir takım önerilerde bulunacak bu öneriler kullanacağınız diş bakım ürünleri, nasıl diş bakımı yapılır, dişler nasıl fırçalanır vb. örneklendirmelerle ilgili olacak. Doktorunuzdan almış olduğunuz bilgileri harfiyen uyguladığınızda sağlıklı dişlere ve diş etlerine sahip olabilirsiniz.

Diş eti hastalıkları nasıl belli olur ?

– Diş eti hastalıklarının en belirgin özelliklerinden birisi diş etlerinin kanamasıdır. Diş etleri dişlerinizi fırçalarken yada kendiliğinden kanama yapar. Bu kanamalar diş eti hastalığınızın olduğunun habercisidir.

– Diş etlerinde oluşan iltihaplanmalar ağızda kötü koku oluşmasına neden olur. Bu durum diş etlerinizde problem olduğunu gösterir.

– Ağızda oluşan kötü tat diş etlerinizin iltihaplandığının belirtisidir.

– Diş etlerinizde oluşan kızarıklıklar ve şişlikler iltihaplanma belirtisidir. Sanki bastırdığınızda kan akacakmış gibi hissedersiniz.

– Diş eti iltihaplanmaları ve diş eti çekilmeleri zamanla dişlerin sallanmasına neden olur. Dişleriniz sallanıyorsa diş eti sorunlarınızın olduğunu düşünebiliriz.

– Diş etlerinde kaşıntı oluşması ve hassasiyetlerin oluşması diş eti iltihaplanmasının belirtileridir.

Ben nasıl sağlıklı diş etlerine sahip olabilirim ?

Sürekli olarak diş etleriniz kanıyorsa, ağzınızda çürükleriniz varsa, diş eti çekilmeniz varsa, ağzınız kokuyorsa yapmanız gereken ilk iş bir diş hekimine başvurmak olacaktır. Diş hekiminiz öncelikli olarak dişler üzerinde oluşan diş plaklarını temizleyecek daha sonra sizlere bir takım önerilerde bulunacak bu öneriler kullanacağınız diş bakım ürünleri, nasıl diş bakımı yapılır, dişler nasıl fırçalanır vb. örneklendirmelerle ilgili olacak. Doktorunuzdan almış olduğunuz bilgileri harfiyen uyguladığınızda sağlıklı dişlere ve diş etlerine sahip olabilirsiniz.

Benzer Yazılar

38 Sorular ve Cevaplar

 • Bunu Cevapla Hakkı

  Doktor bey merhabalar sürekli olarak dişeti kanamasından şikayetçiyim özellikle fırçalama sırasında sürekli olarak diş etlerim kanıyor. Acaba bir vitamin eksikliği mi vardır

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   diş eti kanamasının en önemli sebebi dişeti iltihabı ve kötü ağız hijyenidir. bir hekime muayene olmak ve kanamanın sebebini teşhis etmek gerekir. bu süre içinde dişlerin fırçalaması aksatılmamalı, ağız hijyenine gereken önem verilmelidir.
   geçmiş olsun.

 • Bunu Cevapla Sergen

  Sevgili Hocam merhabalar diş etlerinde sürekli olarak kanamalar var Özellikle sabah kalktığımda ve dişlerimi fırçalarken dişlerim kan içinde oluyor diş eti çekilmesi de söz konusu Acaba nasıl bir tedavi yöntemi uygulanır

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   merhabalar diş eti çekilmesinin mutlaka doktor tarafından takip edilmesi gereklidir yanlış fırçalama da dişlerde kanamaya ve diş etlerinde çekilmeye neden olabilir. sabah ağzınızın kanla dolması bir diş eti hastalığınızın olduğunu gösterir sağlıklı günler

 • Bunu Cevapla Cansu

  Hocam merhabalar son günlerde diş etlerim kanıyor Özellikle gece uyurken diş etlerim kanıyor acaba dişlerimi sıkıyorum diş taşlarımı temiz ettirdim düzenli olarak dişimi fırçalıyorum diş eti kanamasının sebepleri nelerdir Lütfen bana bu konuda bilgi verir misiniz

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Diş taşı diş etinin üzerinde ve altında durmaya devam ettiği sürece, vücut onu atmak üzere kanama, diş eti büyümesi ya da çekilmesi şeklinde tepki gösterir. Lütfen diş taşı temizliği yaptırmak üzere en kısa zamanda hekiminize başvurunuz

 • Bunu Cevapla Hicran

  Sayın hocam Merhabalar benim Kendimi Bildim Bileli ufak yılından beri diş etlerim kanıyor özellikle fırçalama sırasında diş etlerinin sürekli olarak kanadını biliyorum dişçiye başvurdum ve dişlerin diş etlerinin temizledim acaba diş etleri neden kanar ve değil üzerinde de yaralar mevcut uyarılarda neden olmuş olabilir

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Dişeti kanaması demek diş taşı ve diş eti iltahabı demektir. Size yapilan diş taşı temizliği muhtemelen yetersiz yapılmıştır. Diş taşlarının diş yüzeyinde birikenleri oldugu gibi, diş eti içinde kök yüzeyi boyunca birikenleri de vardır ve onlar alınmadıkça kanama geçmeyecektir. Size tavsiyem bir diş eti hastalıkları uzmanına (periodontolog) acilen görünmeniz. Gargara antibiyotik gibi dıştan yapılacak müdahaleler sizin sorununuzu çözmeyecektir. Diş hastaneleri gibi kalabalık yerler yerine, üniversitelere veya özel periodontologların muayenehanelerine gitmenizi öneririm.
   Dilinizde diş izlerine gelince, alt çene darlığından olur bu durum genelde. Ağrınız yoksa üstünde durmanız gerekmez. Diş hekiminize yine de gösterin derim.
   Saygilarimla

 • Bunu Cevapla Necla

  Hocam diş etlerimden dolayı şikayetçiyim sürekli olarak diş eti kanaması ile mücadele içerisindeyim… Bu arada çekilme devam ediyor Diş eti çekilmesini durdurmak ve diş eti kanamasını durdurmak mümkün müdür?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Merhabalar..Dişeti hastalıkları yetersiz ağız bakımı ve diş taşı ile başlar ve kanama, dişeti çekilmesi ve bazen de diş kayıpları ile devam eder.Öncelikle bir uzman tarafından doğru bir diştaşı temizliği yapılmalı ve doğru ağız bakımı nasıl yapılır öğrenmelisiniz.

 • Bunu Cevapla Sultan

  Hocam yaklaşık olarak Bir haftadır diş etlerinde sürekli bir kanama mevcut 27 yaşındayım.. Yirmilik dişlerimde çıktı ve yirmilik Dişlerin de sağlam olduğunu görüyorum fakat diş taşı olduğundan dolayı diş etlerinin kanadından şüpheliyim Sizce temizletilmeli miyim ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   DİŞ ETİ TEMİZLİĞİ YAPILMASI GEREKİYOR. DİŞLERİNİZ SAĞLIKLI OLABİLİR AMA DİŞETLERİNİZ HASTA SANIYORUM

  • Bunu Cevapla Kerem

   Hocam merhaba her gece yatarken dislerimi fircaliyorum hafif bir kanama oluyor fakat sabah kalktigimda agzimda kan tadi oluyor tukurdugumde baya bir kan goruyorum nedir

   • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

    Kerem Bey merhabalar diş etlerinizde bir iltihaplanma söz konusu mutlaka en kısa zamanda bir Diş hekimine başvurarak diş taşlarının temizlenmesi gerekmektedir

 • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

  Ümit Bey merhabalar sizde bir diş sıkma sorunu var gece uyurken dişlerinizi sıkıyorsunuz. Mutlaka bir Diş hekimine başvurarak gece plağı kullanmalısınız. Ayrıca diş etlerinize yönelik de bir tedavi sürecine başlamalısınız. Konuyu geciktirmeden bir an evvel bir Diş hekimine başvurunuz

 • Bunu Cevapla Arda

  Lütfen söyleyin ve benim sol ana azı dişlerim sızlıyor oraya bakıyorum sallanıyor nasıl düzelir orası kanal tedavi olduğum 5 yerden ilki

 • Bunu Cevapla Nermin besirik

  Benim 8 yasinda oglumun dis eti kanamasi var sebebi nedir lutfen yardimci olursaniz sevinirim

 • Bunu Cevapla Sema nur

  Merhaba doktor bey son 1 haftadır diş etime bastirmam bile kanamasina sebep oluyor ayrıca dilimde de yaralar çıkıyor dişlerimi fircalayamiyorum çünkü fırçanın değdiği her yer kanıyor ve yemek dahi yiyemiyorum bunun için hekime gittim bir sorun olmadığını söyledi ama gün geçtikçe daha kötü oluyor sizce ne yapmalıyım baska bir hekimemi gitmeliyim

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Merhabalar diş etlerinizde bir iltihaplanma söz konusu olabilir mutlaka en kısa zamanda bir Diş hekimine başvurarak diş eti tedavisi gerçekleştirmelisiniz

 • Bunu Cevapla lala

  merhabalar
  diş teli kullandım 5 ay önce cıkardık ve şeffaf sabitleyici kullanıyorum
  dişlerimde sorun yok çürük yok hepsi dolgulu ve diş taşı da yok doktoruma gözüktükce temizleniyor diş fırcalamamda düzenli, yemek masasından kalktığım gibi soluğu diş fırcalamayla alıyorum ama durup dururken kanıyor çok kanıyor orucluyken cok zorlanıyorum diş hekimim dişlerimde diş taşı kalmadığını temizlendiğini söyledi adaçayı ile gargara yapmamı önerdi bir günlük de olsa azalttı kanama fakat ne zaman baksam aynaya bareketlerin içi kanlı birde ağız kokusu yapıyor dişlerimde çürük yok taş yok beyazlattım da inci gibi duruyorlar ama kanamalara bir çare bulamadım belki bilginiz vardır farklı bir öneriniz varmı?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Merhabalar vitamin eksikliğiniz var bol bol meyve yiyin özellikle şeftali, portakal, çilek vs. ayrıca diş bakımına çok özen gösterin doktorunuzdan diş fırçalama konusunda bilgi alınız. Ek olarak eczaneden vitamin ilacı alabilirsiniz.

 • Bunu Cevapla vildan

  Merhaba hocam. Benim alttan 4 tane diste dis eti cekilesi var bu cekilme tedavi edilmezse digerlerinede sicrar mi?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Vildan hanım merhabalar Diş etindeki iltihap var tedavi edilmezse diğer dişetlerinde de aynı şekilde iltihaplanma söz konusu olabilir

 • Bunu Cevapla ozcan

  Hocam benim tum dis etlerim cekildi alt cene ve ust cene dis etlerim kirmizi ve kötü koku yapiyor iltihapli tedavisi varmi acaba.

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Mutlaka en kısa zamanda diş eti tedavisine başlamanız gerekmektedir diş etlerinizde bir çekilme söz konusu

 • Bunu Cevapla kübra

  merhaba hocam benim diş etlerimde baya bi şişme oldu doktora gittim aft dedi krem verdi çoğu geçti bi kısmi kaldı ne yapmam gerek

 • Bunu Cevapla Özge

  Merhaba benim 2 aydır 20 lik dişim ve onun yanındaki çürük dişim kanama yapıyor ve ağız kokum var bu organlarımı kötü etkiler mi

 • Bunu Cevapla hazar ksz

  Merhaba hocam ben diş dolgusu yaptırdım ve dolgulu dişimin arasında kanama var bir öndeki dişinin arasında ve yanında apse var hocam dolgulu dişinin bir önündeki dişimin rengi degişti ve dolgulu dişle onun önündeki dişin arasında yarılma gibi bişey oluştu kanama gibi
  Napmam lazım hocam gittim özele röntgen cekildi doktor apse kurutucu verdi sonra 1 hafta kullan dedi o dişi alalım dedi geçermi acaba hocam nolur yardım edin

 • Bunu Cevapla özge

  Hocam ön alt diş etlerimi fırçalarken cok dibe gitti ve 3 gündür acı çekiyorum kızarık bir şekilde hareket ettirirken ağzım çok acıyor ne yapmalıyım?

 • Bunu Cevapla Sehriban

  Yıllardır ağız kokum var doktora gittim gayet sağlıklı distaslarin bile yok dedi dişlerim kanıya şişiyor bu yuzden olabilir mi koku mide kulak burun doktoruna bile gittim bişey yok nedenini bulamiyorum

 • Bunu Cevapla Pınar turan

  Hocam eşim dış yaptırıyor üst damak tamamen kaplama yapılacağı için dişleri inceltilmiş damak çok fazla kanaması olmuş doktoru bir rahatsızlığı olup olmadığını sormuş eşim yok demiş bugün 3 uncu gün hala kanama devam ediyor uyandığında ağızlı kan pihtisiy la dolu vaziyette uyanıyor ağrı kesici ve antibiyotik yazdırmış eşim ağrısı çok olduğu için kullanıyor ama hala kanaması var ve idareten takılan kaplamayı doktoru kanaması olduğu için takmamis ne yapmamız lazim

 • Bunu Cevapla adem

  hocam 2 ay evvel bir dişimden kanal tedavisi oldum.Bu tedavi olduğum dişle onun gerisi arasında boşluk var yapan doktor ters biriydi ve işinin ehli değildi 4 sefer gittim.ne zaman yemek yesem bu iki dişin arasına artıklar kaçıyor bende diş ipiyle bunları temizliyorum fakat bu seferde bir kaç saniye ani kanama oluyor ama fazla miktarda. bu iki diş arası dolgulanıp boşluk kapatılmalı mı? bu arada boşluk 1-2 milimetre. ne yapmalıyım ?.cevap verirseniz memnun olurum teşekkürler

 • Bunu Cevapla Berna

  Merhabalar. Sağ 6 nımaralı dişime, kanal tedavisi sonrası, kaplama için yönlendirildim. İlk seans diş kesimi yapıldı ve geçici kaplama için ölçü alındı. Sonraki seansta geçici kaplama takıldı fakat bu kaplama ertesi gün düştü yerinden. Bir hafta kadar dişsiz kaldım. Tekrar yapıştırtmak için gittiğimde diş etimin büyüdüğü söylendi ve lazer kesim yapıldı. Sonra kalıcı kaplama için ölçü alındı. Kaplama malzemesi(metal) hazır olduğunda provaya gittim porselen malzeme için renk seçildi ve gönderildim. Son seansta hazır olan kalıcı kaplama dişime takıldı fakat yükseklik hissettim. Bunun üzerine -dişimde geçici kaplama olduğu halde- diş etimin uzadığı gerekçesi ile tekrar lazer kesim yapıldı fakat bu kesim sırasında diş etim kanamaya başladı ve yarım saat kadar kanama geçmedi. Oksijenli suyla silinen diş etimin üzerine kalıcı kaplama yapıştırıldı. Fakat anestezi etkisi geçtiğinden beri yanağıma dokunduğumda çene kemiğimde ağrı hissediyorım. Doktorum kalıcı olarak yapıştırmakta kararsız kalmıştı. Sizce sorun nedir? Nasıl bir yol izlemeliyim? Çok teşekkür ederim şimdiden.

 • Bunu Cevapla Ilayda

  Hocam her sabah agzim dolu kanla uyaniyorum ama dis etlerimdenmi ic orqanlarimdanmi qeliyor bilmiyorum

 • Bunu Cevapla Ayhan

  Hocam sabah kalktığımda dişetlerim kendi kendine kanıyo neden acaba

 • Bunu Cevapla Ayhan

  Hocam sabah kalktığımda diş etlerim kendi kendine kanıyo neden acaba

 • Bunu Cevapla erbay

  Merhaba,
  Kırmızı et yiyince sanki damakla dış arasına kazık girmiş oluyor başlıyor agirmaya.Et yemeye tövbe edecem.
  Ne yapmalıyım

 • Bunu Cevapla Reyhan

  Merhaba
  Dişimin yarısı kırılmış ama farkında değildim üniversitelere gittim bir ilaç bile vermediler daha sonra ağrı şiddetinden dolayi acil dış doktoruna gittim bana antibiyotik verdi ve hemen bir uzmana gidip dişimin çekilmesini söyledi ilaçlarımı kullandım 2gun oldu biteli ilaçlarım 2.gunun sonunda çok şiddetli ağrı ve birden kanama başladı ve 3gun sonra randevum var ama ağrım kulama ve başıma vuruyor bu süreçte ağrıyı ve kanamayı geçirmek için ne yapabilirim.

 • Soru Sorun