Diş Hekimi Tedavileri

Diş eti kanamalarını hafife almayın

7 Mart 2015

Diş eti kanamaları herkes tarafından şikayet edilen ciddi bir rahatsızlık belirtisidir. Genellikle dikkate alınmayan bu durum sonucunda dişler kaybedilme tehlikesi taşımaktadır. Genellikle diş fırçalama sırasında, yemek yerken yada sabah kalktığınızda kendisini belli eden bir durumdur. Diş eti problemleri yanlızca dişleri değil diğer vücut organlarını da tehdit etmektedir. Diş etlerinde bulunan iltihaplanma sindirimin ağızda başladığı düşünüldüğünde mide ve diğer organlara burada bulunan bakterilerin ne kadar zarar verebileceği kaçınılmayacak bir gerçektir.

Yapılan araştırmalar sonucunda ağız ve diş yapısının sağlıklı olmayan bireylerde vücut sağlığının da korunamadığı ortaya çıkmıştır. Şunu kesinlikle unutmamamız gerekir. Diş eti ile ilgili bir probleminiz oluştu ise bu mutlaka dişlerinize yansıyacaktır. Dişler üzerinde işlem yapılabilmesi için öncelikli olarak diş eti sağlığı aranır. Eğer diş etleri sağlıklı değil ise dişlerde sağlıklı olamayacağı için mutlaka diş eti sağlığınıza özen göstermelisiniz.

Diş eti sağlığımızı nasıl korumalıyız ?

Diş etlerinin sağlıklı olduğunu veya olmadığını görünümünden anlarız. Eğer diş etleriniz sıkı, pembe ve açık renkte aynı zamanda mat görünümde ise diş etleriniz sağlıklıdır. Bunun tam tersi durumlarda kırmızı, mor, gevşet (dişi sıkmayan), sürekli kanayan bir diş etine sahipseniz ciddi diş eti problemleriniz var demektir. Diş etleri dişlerin sağlığını koruyan bir etkisi vardır. Dişi sımsıkı sarar.

Diş etleri neden kanar ?

Diş etleri belirli durumlarda kanama yaparlar. Özellikle sağlıksız olan diş etleri her durumda kanayabilirler. Diş etlerinin kanama yapmasının en büyük nedenleri sağlıksız olması, diş etlerinin iltihaplanması yada bir travmaya maruz kalmasıdır. Genel olarak diş etlerinin kanama sebepleri;

– Dişler fırçalanırken dişlerin ve diş etlerinin doğru bir şekilde fırçalanmamasından dolayı kanama oluşabilir.

– Uzun süre diş bakımının yapılmaması dişler üzerinde bakteri plaklarının oluşmasına neden olur. Bu bakteri plakları zamanla diş eti yukarıya doğru çeker. Siz dişlerinizi fırçalarken oluşan kanama gözlemlenebilir. Bazı durumlarda durup dururken de bakteri plakları diş etlerinin kanamasına neden olur.

Diş eti hastalıklarının en önemli belirtisi nedir ?

Diş eti hastalıklarının en önemli belirtisi diş etlerinin kanamasıdır. Eğer diş etleriniz sağlıklı ise kanamaz. Her gün bakımı gerçekleştirilen düzenli olarak dişlerin fırçalanması ve diş hekimi kontrolleri diş etlerinin sağlıklı olmasını ve fırçalarken kesinlikle diş etlerinin kanamamasını sağlar. Fakat dişlerin bir kaç gün bakımının yapılmaması ve fırçalanmaması diş etlerinin hemen kanamasına neden olur. Bu nedenle diş bakımı, kontrolleri ve diş fırçalama işlemleri günlük olarak mutlaka gerçekleştirilmelidir.

Diş eti hastalıkları tedavi edilmediğinde ne olur ?

Diş eti kanamalarının dikkate alınmaması ve tedavinin gerçekleştirilmemesi diş plaklarının oluşmasına neden olur. Gingivitis dediğimiz diş eti hastalıklarının başlangıç evresi daha sonraki aşamalarda periodontitis adı verdiğimiz ileri derecede diş eti rahatsızlıklarına dönüşür. Sonuç olarak dişler sallanmaya ve dökülmeye başlar.

Diş etlerinin kanaması nasıl önlenir ?

Diş eti kanamalarının önlenmesi doğru ve sürekli bir diş bakımından geçer. Diş hekimi kontrolleri, diş bakımının gündelik olarak gerçekleştirilmesi, diş ipi kullanımı ve ağız gargarasının yapılması diş eti kanamalarının başlamadan önlenmesi demektir. 3 ve 6 aylık diş hekimi kontrolleri ile çok daha sağlıklı bir diş eti ve ağız yapısına sahip olabilirsiniz. Bu bakımlarda diş taşları temizlenerek diş eti problemlerinin ilerlememesi sağlanmış olur.

Diş eti sağlığının korunması ve devamlılığının sağlanması nasıl gerçekleştirilir ?

Diş eti sağlığının korunması demek dişlerinin de hem estetiğinin hemde fonksiyonelliğinin korunması demektir. Dişler ve diş etlerinde oluşabilecek bakteri plaklarını önlemenin ve sürekli olarak koruyabilmenin tek yolu günlük olarak gerçekleştirilecek diş bakımıdır. Günde en az iki kez olmak koşulu ile özellikle geceleri yatmadan önce dişlerin fırçalanması diş taşlarının oluşmasına da engel olacaktır.

Her birey genç yada yaşlı 6 ayda bir olmak koşulu ile mutlaka diş hekimi kontrollerini gerçekleştirmek zorundadır. Ülkemizde olması gereken bu kontroller eğitim seviyesinin de düşük olması nedeni ile tam olarak bilinmemekte ve gerçekleştirilmemektedir. Ülkemizde bulunan nüfusun %90 nında diş eti problemleri vardır. Bu insanların ise kendisinde diş eti rahatsızlığı olup olmadığı hakkında haberi bile yoktur.

Diş fırçalarken dişlerim kanıyor ne yapmam gerekir ?

Çoğu kişinin yaptığı en büyük hatalardan birisi diş fırçalarken diş etlerinin kanaması ile beraber bir daha dişlerini fırçalamamalarıdır. Diş etleri kanıyor diye iş fırçalama işlemini bırakan kişilerde diş eti hastalıkları daha fazla ilerliyor. Oysa ki diş etlerinin kanaması oluşan diş plaklarından dolayıdır. Bu plakların ise mutlaka temizlenmesi, oluşan diş taşlarının mutlaka bir diş hekimi tarafından kontrol edilmesi ve giderilmesi gerekmektedir.

Sağlıklı diş ve diş etleri için diş bakım ürünleri nasıl seçilmelidir ?

Sağlıklı diş ve diş etleri için doktorunuzun sizlere önereceği diş bakım ürünlerini kullanmanız gerekir. Eğer diş eti kanamalarınız varsa yapılması gereken ilk iş bir diş hekimine başvurmak olacaktır. Diş hekiminiz öncelikli olarak dişler üzerinde oluşan diş plaklarını temizleyecek daha sonra sizlere bir takım önerilerde bulunacak bu öneriler kullanacağınız diş bakım ürünleri, nasıl diş bakımı yapılır, dişler nasıl fırçalanır vb. örneklendirmelerle ilgili olacak. Doktorunuzdan almış olduğunuz bilgileri harfiyen uyguladığınızda sağlıklı dişlere ve diş etlerine sahip olabilirsiniz.

Diş eti hastalıkları nasıl belli olur ?

– Diş eti hastalıklarının en belirgin özelliklerinden birisi diş etlerinin kanamasıdır. Diş etleri dişlerinizi fırçalarken yada kendiliğinden kanama yapar. Bu kanamalar diş eti hastalığınızın olduğunun habercisidir.

– Diş etlerinde oluşan iltihaplanmalar ağızda kötü koku oluşmasına neden olur. Bu durum diş etlerinizde problem olduğunu gösterir.

– Ağızda oluşan kötü tat diş etlerinizin iltihaplandığının belirtisidir.

– Diş etlerinizde oluşan kızarıklıklar ve şişlikler iltihaplanma belirtisidir. Sanki bastırdığınızda kan akacakmış gibi hissedersiniz.

– Diş eti iltihaplanmaları ve diş eti çekilmeleri zamanla dişlerin sallanmasına neden olur. Dişleriniz sallanıyorsa diş eti sorunlarınızın olduğunu düşünebiliriz.

– Diş etlerinde kaşıntı oluşması ve hassasiyetlerin oluşması diş eti iltihaplanmasının belirtileridir.

Ben nasıl sağlıklı diş etlerine sahip olabilirim ?

Sürekli olarak diş etleriniz kanıyorsa, ağzınızda çürükleriniz varsa, diş eti çekilmeniz varsa, ağzınız kokuyorsa yapmanız gereken ilk iş bir diş hekimine başvurmak olacaktır. Diş hekiminiz öncelikli olarak dişler üzerinde oluşan diş plaklarını temizleyecek daha sonra sizlere bir takım önerilerde bulunacak bu öneriler kullanacağınız diş bakım ürünleri, nasıl diş bakımı yapılır, dişler nasıl fırçalanır vb. örneklendirmelerle ilgili olacak. Doktorunuzdan almış olduğunuz bilgileri harfiyen uyguladığınızda sağlıklı dişlere ve diş etlerine sahip olabilirsiniz.

Benzer Yazılar

20 Sorular ve Cevaplar

  • Bunu Cevapla Hakkı

    Doktor bey merhabalar sürekli olarak 17 kanamasından şikayetçiyim özellikle fırçalama sırasında sürekli olarak diş etlerim kanıyor Acaba bir vitamin eksikliği vardır

    • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

      diş eti kanamasının en önemli sebebi dişeti iltihabı ve kötü ağız hijyenidir. bir hekime muayene olmak ve kanamanın sebebini teşhis etmek gerekir. bu süre içinde fırçala aksatılmamalı, ağız hijyenine gereken önem verilmelidir.
      geçmiş olsun.

  • Bunu Cevapla Sergen

    Sevgili Hocam merhabalar diş etlerinde sürekli olarak kanamalar var Özellikle sabah kalktığında ve dişlerimi fırçalarken dişlerim kan içinde oluyor diş eti çekilmesi de söz konusu Acaba nasıl bir tedavi yöntemi uygulanır nasıl gerekiyor

    • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

      merhabalar diş eti çekilmesinin mutlaka doktor tarafından takip edilmesi gereklidir haşin fırçalamadahi öçekilmeye neden olabilir.sabah ağzınızın kanla dolması bir diş eti hastalığınızın olduğunu gösterir sağlıklı günler

  • Bunu Cevapla Hülya alver

    Hocam merhabalar hamile bir bayanın yaklaşık olarak 35 haftalık hamileyim bundan daha önce diş eti kanaması çekmedim fakat hamilelik döneminde diş eti kanaması ile karşı karşıya kaldım tedavi şekli ne olabilir

    • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

      iyi günler. Hormon değişikliğine bağlı diş etlerinde büyüme ve kanama olabilir (Gebelik Gingivitisi). Düzenli diş fırçalamaya devam edin. En çok da kanayan yerleri fırçalayın. Bu arada Oksijenli su ile haftada 1-2 gargara yapabilirsiniz. Doğumdan önce bir şey yaptırmayın. Doğum sonrası bir diş hekimine görünmenizde yarar var.
      Sağlıklı Günler diliyorum.

  • Bunu Cevapla Cansu

    Hocam merhabalar son günlerde diş etlerim kanıyor Özellikle gece uyurken diş etlerim kanıyor acaba dişlerimi sıkıyorum diş taşlarımı temiz ettirdim düzenli olarak dişimi fırçalıyorum diş eti kanamasının sebepleri nelerdir Lütfen bana bu konuda bilgi verir misiniz

    • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

      Diş taşı diş etinin üzerinde ve altında durmaya devam ettiği sürece, vücut onu atmak üzere kanama, diş eti büyümesi ya da çekilmesi şeklinde tepki gösterir. Lütfen diş taşı temizliği yaptırmak üzere en kısa zamanda hekiminize başvurunuz

  • Bunu Cevapla Hicran

    Sayın hocam Merhabalar benim Kendimi Bildim Bileli ufak yılından beri diş etlerim kanıyor özellikle fırçalama sırasında diş etlerinin sürekli olarak kanadını biliyorum dişçiye başvurdum ve dişlerin diş etlerinin temizledim acaba diş etleri neden kanar ve değil üzerinde de yaralar mevcut uyarılarda neden olmuş olabilir

    • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

      Dişeti kanaması demek diş taşı ve diş eti iltahabı demektir. Size yapilan diş taşı temizliği muhtemelen yetersiz yapılmıştır. Diş taşlarının diş yüzeyinde birikenleri oldugu gibi, diş eti içinde kök yüzeyi boyunca birikenleri de vardır ve onlar alınmadıkça kanama geçmeyecektir. Size tavsiyem bir diş eti hastalıkları uzmanına (periodontolog) acilen görünmeniz. Gargara antibiyotik gibi dıştan yapılacak müdahaleler sizin sorununuzu çözmeyecektir. Diş hastaneleri gibi kalabalık yerler yerine, üniversitelere veya özel periodontologların muayenehanelerine gitmenizi öneririm.
      Dilinizde diş izlerine gelince, alt çene darlığından olur bu durum genelde. Ağrınız yoksa üstünde durmanız gerekmez. Diş hekiminize yine de gösterin derim.
      Saygilarimla

  • Bunu Cevapla Necla

    Hocam diş etlerinden dolayı şikayetçiyim sürekli olarak diş eti kanaması ile mücadele içerisindeyim diş etlerinde Bu arada çekilme devam ediyor Diş eti çekilmesine durdurmak ve diş eti kanamasını durdurmak mümkün müdür neler yapılması gerekir ve dişleri temizletmek zararlı mıdır

    • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

      Merhabalar..Dişeti hastalıkları yetersiz ağız bakımı ve diş taşı ile başlar ve kanama,dişeti çekilmesi ve bazen de diş kayıpları ile devam eder.Öncelikle bir uzman tarafından doğru bir diştaşı temizliği yapılmalı ve doğru ağız bakımı nasıl yapılır öğrenmelisiniz.Çekilen dişetleri ise malesef geri dönmez ancak ilerlemesi durdurulabilir.Geçmiş olsun..

  • Bunu Cevapla Sultan

    Hocam yaklaşık olarak Bir haftadır diş etlerinde sürekli bir kanama mevcut yaşım 27 yirmilik Dişlerin de çıktı ve yirmilik Dişlerin de sağlam olduğunu görüyorum fakat diş taşı olduğundan dolayı diş etlerinin kanadından şüpheliyim Sizce temizletilmeli miyim diş etleri temizlemek zararlı mıdır

    • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

      DİŞ ETİ TEMİZLETİLMESİ YAPILMASI GEREKİYOR. DİŞLERİNİZ SAĞLIKLI OLABİLİR AMA DİŞETLERİNİZ HASTA SANIYORUM

  • Bunu Cevapla Hamza

    Merhabalar sevgili hocam,Ben 2 hafta once curuk disini agrimasi nedeniyle cektirdim ve ondan sonra duzen tutmadi ve daha cok ilerledi,dis etlerim sanki yaniyor gibi ve surekli olarak kaniyor 26 yasindayim 20 lik dislermde cikti ama sabah kalktigimda dudaklarimda kuruyan kan lekeleri ve gunduz vakti isteyken agzimda surekli kan tadi aliyorum dis etlerim beyazladi sanki ve cok aciyo neden olabilir lutfen yardimci olun

    • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

      Hamza bey diş etlerinizde bir iltihaplanma söz konusu mutlaka bir an evvel diş eti tedavisine başlamanız gerekir.

  • Bunu Cevapla ümit cetin

    slm doktor bey ben her sabah kalktıgımda agız ıcı kan dolu oluyor buyuk ıhtımal dıs etı kanaması sebep oluyor sanırım cok agır bır kokuda oluyor bunla beraber

    • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

      Ümit Bey merhabalar Sizde bir diş sıkma sorunu var gece uyurken dişlerini çıkıyorsunuz mutlaka bir Diş hekimine başvurarak gece plağı kullanmalısınız Ayrıca diş etlerinize yönelik de bir tedavi sürecine başlamalısınız. Konuyu geciktirmeden bir an evvel bir Diş hekimine başvurunuz

  • Bunu Cevapla Arda

    Merhabalar ben arda 16 yaşındayım bende kanal-kök tedavisi oldum diş etlerim geriledi nasıl eşyalar kullanırsam düzelir nasıl ve neyle bakım yapmak lazım bu yaşımda dişlerimin kaybolmasını istemiyorum

  • Bunu Cevapla Arda

    Lütfen söyleyin ve benim sol ana azı dişlerim sızlıyor oraya bakıyorum sallanıyor nasıl düzelir orası kanal tedavi olduğum 5 yerden ilki

  • Soru Sorun