Diş Hekimi Tedavileri

Diş apsesi ve diş iltihabı belirtileri

3 Temmuz 2016

Diş apsesi nedir ?

Diş apsesi dişte meydana gelen bir iltihaplanmadır. Dişte ve diş etlerinde oluşan iltihaplara zamanında müdahale edilmediği takdirde bu iltihaplanma büyüyerek dişte apse oluşturmaktadır. Dişte oluşan iltihaplar zamanla diş kökünü öldürmekte ve diş etlerinin çekilmesine neden olmaktadır.

Diş apsesi sonucunda dişler kaybedilme ile karşı karşıya kalabilir

Dişte oluşan iltihaplanma geçiştirilmeye çalışıldığında ve zamanında müdahale edilmediğinde burada bulunan enfeksiyonlar yalnızca mevcut dişi değil diğer dişleri de tehdit ederler. Eğer enfeksiyonlar kemiğe ulaşırsa iltihaplanan dişin ve diğer dişlerin kaybedilme süreci de başlayacaktır.

Diş iltihabı ağrılı bir süreçtir

Diş iltihabına zamanında müdahale edilmemesi ağrılı bir sürecinde başlayacağının habercisidir. İltihaplanma ne kadar fazla yayılırsa ağrı da o kadar şiddetli olacaktır. Mevcut ağrılar dişin kökü ölene kadar devam edecektir. Diş kökü öldükten sonra Diş hekimine başvurduğunuzda dişiniz kanal tedavisi ile kurtarılmaya çalışılır. Eğer süreç tedaviye yönelik olarak ilerlemez ise ve asla tedavi olmamakta ısrar ederseniz mevcut olan iltihaplanma diğer diş köklerine doğru ilerleyecektir. İleri derecede iltihaplanmalarda diş etleri üzerinde şişmeler ve içi iltihap dolu lezyonlar oluşacaktır.

Dişte oluşacak iltihaplanmanın belirtileri nelerdir ?

Dişte iltihaplanma oluştuğunu belirten bazı durumlar söz konusudur. Özellikle dişte meydana gelen ağrılar ve sızlamalar iltihaplanma olduğunun en büyük belirtilerinden birisidir. Aynı zamanda;

– Sıcak ve soğuk yiyeceklerde oluşan aşırı hassasiyet
– Çiğneme sırasında dişte şiddetli derecede ağrıların oluşması
– Çene bölgesinde boyun bölgesinde ve damakta meydana gelen şişme
– Şiddetli baş ağrıları

Kişinin ateşlenmesi ve halsiz düşmesi dişte meydana gelen iltihaplanma belirtilerindendir.

Diş iltihaplanma tedavisi ne erken müdahale

Diş iltihaplanmalarında erken müdahale son derece önemlidir. İltihaplanma belirtilerini yaşayan hasta mutlaka en kısa zamanda Diş hekimine başvurması gerekmektedir. Düzenli olarak Diş Hekimi kontrollerini gerçekleştiren hastalarda iltihaplanma başlanmadan dişe müdahale edilerek dişin kaybedilmesi önlenir. Geç kalınan iltihaplanmalar da ise daha fazla işlem yapılır, hasta daha fazla maddi olarak zarara girer, Dişçi koltuğunda kalma süresi uzar ve belki de hasta dişini kaybetme ile karşı karşıya kalabilir. Burada erken teşhis ve erken müdahalenin önemi oldukça büyüktür.

Dişte meydana gelen iltihaplanmanın tedavisi nasıl yapılır ?

Çok ağrılı bir süreç geçiriyorsanız öncelikli olarak o dönemi basit ağrı kesici ilaçlarla geçirebilirsiniz. Doktorunuzun vermiş olduğu iltihap kurutucu ve ağrı kesici ilaçları bir dönem kullanacaksınız. Daha sonra iltihap kurutulması ile beraber bölgede kanal tedavisi uygulaması yapılacaktır. Son olarak Kanal tedavisinden sonra dolgu işlemi ile beraber dişiniz kurtarılacaktır. Yapılacak kanal tedavisinin burada son derece büyük önemi vardır. Yanlış yapılan kanal tedavisi hastanın dişini kaybetmesi ile sonuçlanabilir.

Diş apse tedavisi nasıl geçer ?

Sizlere aşağıda evde uygulayacağınız doğal yöntemleri sıralamayı çalışacağız Fakat bu doğal yöntemler hiçbir zaman tedavi yöntemi sayılmaz yalnızca geceyi rahat geçirmenizi sağlayacaktır.

– Adaçayını kaynatarak ağızda gargara yapabilirsiniz.
– Ilık tuzlu suyu ağızda gargara yaparak ağrıları dindirebilirsiniz.
– Çay demleyerek ağzınızdaa gargara yapabilirsiniz.
– Geceyi doktorunuzun önereceği ağrı kesici ilaçlarla geçirebilirsiniz.
– Ertesi gün mutlaka Diş hekimine başvurunuz.

Benzer Yazılar

2 Sorular ve Cevaplar

  • Bunu Cevapla Melek

    Disim kanal tedavisi oldu ama suan agriyor ve kac kere o dis icin doktora gitim artik kist oldugunu dusunuyorum iltapla olmus cunku siskilik var cektereyimi

  • Bunu Cevapla Melek

    Ne yapabilirim

  • Soru Sorun