Ağız ve Diş Sağlığı

Dişleri koruyan besinler hangileri

21 Şubat 2015

Dişlerinin sağlıklı ve bakımlı görünmesini hepimiz isteriz. Bunun en önemli yolu sağlıklı beslenmeden geçmektedir. Sağlıklı beslenerek vücut sağlığınızı korumanın yanı sıra aynı zamanda da diş sağlığınızı da korumuş olursunuz. Diş sağlığını koruyabilmek yanlızca dişlerin günlük olarak bakımının yapılması yada diş ipi aralarının temizlenmesi olmuyor bunun yanı sıra bir takım besin maddelerinin, vitaminlerin ve minerallerin de beraberinde alınması gerekiyor.

Besin maddeleri ile ağız kokusuna ve çürüklere dur diyebiliriz

Doğal olarak tüketilen gıdalarla hemen hemen hepimizin şikayetçi olduğu diş çürüklerine veya ağız kokusuna karşı önlemler alabiliriz. Fakat tek başına bu gıdaların tüketilmesi de diş bakımınızda yeterli olmayacaktır. Komplike bir şekilde alınan besinlerle beraber diş bakımının yapılması ve diş hekimi kontrolleri ile çürüklere ve ağız kokusuna dur diyebiliriz.

En çok tüketilmesi gereken besinler

Uzmanlar sağlıklı bir beden yapısına ve sağlıklı dişlere sahip olabilmemiz için mutlaka peynir, balık, kereviz, hayvansal ve bitkisel besinleri tüketmemiz gerekiyor. Bu besinlerin vücudumuzda veya dişlerimizde olan etkilerinden sizlere kısaca bahsetmek istiyorum.

Dişleri doğal olarak koruyan ve güçlendiren besin maddesi mevcuttur. Bu besin maddelerini sıralamamız gerekirse;

Kereviz: Kereviz bilindiği gibi zor çiğnenen bir besin maddesidir. Çok fazla çiğnemeyi gerektirdiği için vücut çok fazla tükürük salgılayacaktır. Salgılanan tükürük ile beraber çürüklere neden olan bakteriler etkisiz kalır. Bu besin maddesi aynı zamanda dişleri temizleyen bir görevi de vardır. Mutlaka gün içerisinde kereviz tüketilmesi dişler açısından sağlıklı olacaktır.

Peynir: Hemen hemen hepimizin özellikle sabah kahvaltılarımız da tükettiğimiz bir besin maddesidir. Peynirin dişler için çok fazla yararları vardır. Ağzın PH değerini dengeleyen peynir diş çürüklerine karşı büyük bir düşmandır. Dişleri çürüklere karşı önler ve oluşum halinde olan çürükleri de engeller. Gün içerisinde alınacak olan şekerli gıdalar sonrasında bir parça peynir yemek ağızdaki şeker oranını dengeler ve dişlerin çürümesine engel olur.

Yeşil Çay: Yeşil çay dişler açısından oldukça faydalı bir içecektir. Yeşil çayın içerisinde var olan kateşin kansere karşı büyük bir engeldir. Böyle büyük bir görevin yanı sıra dişler üzerinde de bulunan bakterilerin arındırılmasına yardımcı olur. Ağızda meydana gelebilecek bir tümöre karşı yeşil çayın birebir etkisi vardır. Yeşil çayın ağız kokusunu önleme özelliği de herkes tarafından bilinen çok önemli bir gerçektir.

Kivi: Kivide bulunan C vitamini dişlerde oluşan hassaslaşma etkisini ortadan kaldırır. Dişleri bakterilerin etkisine karşı korurken periodontal diş eti rahatsızlıklarından da diş etlerini koruyan bir etkisi vardır. Mutlaka ama mutlaka tüketilmesi gereken bir meyvedir. Vücut için de saymakla bitmeyecek yararları olan kivi C vitamini açısından oldukça zengindir.

Yoğurt: Yoğurt kalsiyumu tamamlayıcı bir etkisi vardır. Yemeklerle yada sade olarak tüketilmesi çok faydalıdır. Özellikler periodontal rahatsızlıklar yaşayan kişiler için mutlaka bol bol yoğurt tüketilmesi önerilir. Eğer diş eti rahatsızlıklarından dolayı dişleriniz sallanmaya başladı ise veya diş etleriniz oldukça zarar gördüğü ise bir gevşeklik söz konusu ise yoğurt bu konuda iyileştirme açısından birebirdir. İçerisindeki yeterli miktardaki kalsiyum ile iyileştirmeye yardımcı olacaktır. Diş sağlığınızda kalsiyumun etkisinin ne kadar önemli olduğunu kesinlikle aklınızdan çıkartmayın ve kalsiyumlu besin maddelerini her zaman tüketin.

Maydanoz: Yeşillik olarak bolca tüketilmesi gereken maydanoz özellikle ağız kokusuna neden olabilecek yiyecekler tüketildikten sonra bir tutam ağıza atılması tüm ağız kokusunun önlenmesine neden olmaktadır.

Çilek: Diş etleri için son derece yararlı bir meyve olan çilek aynı zamanda dişleri temizleyen ve beyazlatan bir etkisi de vardır. Diş etleriniz de bulunan diş taşlarını temizleme etkisi de çileği diğer meyvelerden ayrı bir yere koymaktadır. Çileğin içerisinde çeşitli asitler bulunmaktadır. Bu asitler diş taşlarını eritebilmektedir.

Kuru yemişler: Kuru yemişler doğal yağlar bakımından oldukça zengindirler. Bu yağlar dişleri çepe çevre sararak dişleri koruyucu bir faktör oluştururlar. Aynı zamanda diş minesini güçlendiren bir etkiye de sahip olan kuruyemişler böylelikle dişlerin daha fazla güçlenmesini sağlarlar.

Elma: Dişlerin temizlenmesinde oldukça yararlı bir meyve olan meyve mutlaka kabuklu tüketilmelidir. Elmanın yanı sıra avuçta ısırılarak yenilmesi gerekir.

Balık: Balık fosfor bakımından zengin bir gıdadır. Bu nedenle kemik ve diş yapısını oluşturan fosfor tüketimi dişler açısından oldukça faydalıdır. Fosfor bakımından en zengin gıda maddesi balık haftada en az bir kez tüketilmelidir.

Günlük olarak tüketilen şekerli besin maddeleri mutlaka ara öğünlerde değil ana öğünlerle beraber tüketilmelidir. Bu sayede şekerli gıdaların dişleri çürütücü özelliği de ortadan kaldırılmış olur. yukarıda sıralamış olduğumuz dişler açısından son derece faydalı besinleri günlük olarak tüketmek durumunda dişler hem korunmuş olacak hemde kötü ağız kokusu ortadan kaldırılmış olacaktır. Eğer sizlerde doğal yöntemlerle dişlerinizi korumak ve güçlendirmek istiyorsanız yukarıda sıralamış olduğumuz besin maddelerini mutlaka tüketiniz.

Benzer Yazılar

15 Sorular ve Cevaplar

 • Bunu Cevapla Ceren

  Merhaba doktor bey dişlerim vitaminsizlikten dolayı dökülmeye başladılar doktor bana implant tedavisi önerdi dişlerim bozulmasın diye de yer tutucu koyacakmış bu yr tutucu nedir ? bana bilgi verirmisiniz ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Yer tutucu komşu dişlere halka şeklinde bir bant olarak yapışıyor.Bu halkalar arasında da mesafeyi koruyan bir metal tel bağlantı oluyor.Genelde çocukların dişi erken çekildiğinde yapılır.Dişlere bir zararı olmaz.Bunu daha çok ortodontistler uygular.Onun için bu konuda çalışan bir hekime başvurmanızda fayda var.

 • Bunu Cevapla Sedat

  Doktor bey ben dişlerimin seyrekliğinden oldukça mutsuzum sizce ben dişlerimi yaptırmalımıyım yoksa doğal olarak mı bırakmalıyım ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Sedat bey.. Sizinki gibi dişlerin seyrek olduğu durumlara diastema adını veriyoruz. Böyle durumlarda laminate veneer uygulamaları, çok iyi sonuç veriyor. Ayrıca dişlerinizi en fazla koruyan tedavi şekli de budur.

 • Bunu Cevapla Ezgi

  Doktor bey dişimin üst çenede bir dişi çıkmıyor doktora göürdüm çenesinin dar olduğunu ve bu nedenle çıkmadığını söyledi ve tedavi olarak plak tedavisini önerdi. Plak ile çene bölgesi genişletecek Sizce bu tedavi uygulanması gerekir mi ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Ezgi hanım kanin(üçüncü) dişler ortalama 11 yaşında ağızda yerini alırlar.Süt dişlerinin ardından gelen daimi dişler süt dişlerinden daha büyük yapıdadırlar.Kanin dişlerin rahatça yerini alabilmesi düzgün bir ağız yapısı için çok önemlidir.Çene darlığı genetik ya da sadece ağızdan nefes alma gibi,burun yollarında deviasyon(tıkanıklık)gibi farklı nedenlerden kaynaklanabilir.Doktorunuz kızınızın ağız muayenesinde ve radyografik(röntgen filmi ile)incelemesinde bunu tespit etmiştir.Yer darlığı oluşması sözkonusu olabilecekse 9-10 yaşlarında küçük azı dişlerinin sürmesinden sonra kanin diş için gerekli olan yer daha da azalabilir.Doktorunuz size bu şekilde bilgi vermiştir.Ağız içi ve röntgen filmi gibi bilgileri görmeden ancak bu kadarını söyleyebilmek mümkün.Eğer çürük ya da diğer nedenlerle erken süt dişi kaybı olmuşsa mutlaka yer tutucu adı verilen o yatağın mesafesini koruyan yardımcı apareyler uygulanmalıdır.Ağız içi fotoğrafı ve filmini gönderebilirseniz size daha net bilgi verebilirim.

 • Bunu Cevapla İbrahim

  Doktor bey merhabalar ben sınavlar yüzünden bir takım sıkıntılar yaşıyorum stres oldukça fazla bve dişlerim ağrıyor bu durum beslenme yetersizliğinden mi yoksa stresten mi kaynaklıdır. Sürekli olarak dişlerimi fırçalıyorum ve di ipi kullanıyorum fakat ağrılar devam ediyor. Ne yapmam gerekir öneriniz nedir ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   İbbrahim bey. Yaptıklarınıza devam edin. Beslenmenin, çok şekerrli besinler hariç, doğrudan diş sağlığı ile ilgisi yoktur. Çok şekerli besinler alındıktan sonra dişlerinizi fırçalamanız, fırçalama imkarnınız yok ise şeker içirmeyen sakız kullanmanız dişlerinizi temizleyecektir.

 • Bunu Cevapla Meltem

  Doktor bey merhabalar bende diş eti çekilmesi var bu nedenle doktor gittim çekilen röntgen sonrasında kemiklerde de erime görüldü. Üniversite hastanesinde tedavim yapılacak fakat tedaviye bir türlü başlanamadı. Bu özelde ne kadar olur. Geç kalınırsa sorunları neler olur ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Meltem hanım. Diş etrafındaki dişleri tutan ve koruyan kemik kaybı durumunda o bölgeyi desteklemek için uygun vakalarda greftleme işlemi yapılmalıdır. Bu uygulamanın yapılabilmesi için bölgedeki enfeksiyonun tamamen temizlenmiş olması gerekmektedir. Hekiminiz uygun zamanı mutlaka söyleyecektir. Sızlama bölgedeki dişetinin kemik hizasına doğru sağlıklı bir konuma ulaşmasından kaynaklanabilir. Bu dönemde hassasiyet önleyici diş macunlarının kullanımı yararlı olacaktır. Geçkalmamanızı tavsiye ederim kayıplar dişler kontrol altına alınmadığında hızlı gerçekleşebilir.

 • Bunu Cevapla Mehmet

  Doktor bey dilimde acı bir tat ve ağzımda da kötü koku oluşuyor bu konuda ne önerirsiniz. Nasıl beslenilmelidir ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Mehmet bey merhabalar sert ve lifli besinler, örneğin taze sebze ve meyveler dili temizleyen başlıca besinlerdir. Eğer bu besinler yeterli düzeyde alınmazsa dilin doğal yapısı bozulur. Diş fırçalarken özellikle yatmadan önce ki fırçalamada, ki en önemli olan da bu fırçalamadır dilinizi de mutlaka fırçalayın.Diş taşınız ve dişlerde çay kahve ve sigara gibi lekeler varsa bunların bir diş hekimi tarafından temizlenmesi gerekir.Bu leke ve diştaşları ağızda kronik bir iltihap yaptığı için siz dişlerinizi fırçalasanız karanfil de çiğneseniz ağız kokusu geçmez çünkü sebebi ortadan kaldırmamış olursunuz fırçalamnın faydasını göremezsiniz .Dişleri fırçalarken doğru fırçalamak da önemlidir.Dişleri , dişetiyle birleşim yeri olan bölgeden dişeti kenarını da kapsayacak şekilde dairesel hareketlerle fırçalamak gerekir.Geçmiş olsun

 • Bunu Cevapla Aliye

  Doktor bey ms hastasıyım benim nasıl beslenmem gerekir. Alanınız olmadığını biliyorum ama bilgi verirseniz sevinirim.

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Aliye hanım VİTAMİN D, ANTİOKSİDAN VİTAMİNLER, VİTAMİN B12, SELENYUM, KALSİYUM vitamin takviyeleri ve bu vitaminlerin bulunduğu sebze ve meyvelerin bolca tüketilmesi çok önemlidir. Bunların dışında ms hastalarının yaşadığı diyare(ishal) ve konstipasyon(kabızlık) sorunları yaşanmaktadır. bu iki halde de günde 8-10 bardak su içilmesi önerilir. diyare durumnda posa alımının düşürülmesi gerekir. diyare durumunda posalı besinler(bulgur pilavı, kepekli ekmekler, kabuklu meyveler, sebzeler) ve sütten uzak durulmalıdır meyve olarak muz şeftali kabuksuz elma tüketilebilir sebze olarak ise patates kullanabilirsiniz. Kabızlık durumunda ise bunun tam tersi posalı gıdalar tercih edilmelidir özellikle sebze ve kabukları ile tüketilebilen meyveler örneğin armut bu mevsimde erişebileceğiniz özelikle incir ve kuru meyvelerin alımını artırmalısınız tam tahıllı ekmekleri kurubaklağilleri (nohut, kuru fasulye, mercimek, barbunya) günlük diyetinize eklemelisiniz. bunlara ek olarak her iki porplemdede tercih edebileceğiniz besinler ise; kabuksuz elma ve süt ürünlerinden kefirdir. Kefir; hem ishal de hemde kabızlıkta kullanabilirsiniz sürekli kullanımda içerdiği yararlı bakteriler sayesinde barsak çalışmanıza faydası olacaktır.

   umarım yardımcı olabilmişimdir

 • Bunu Cevapla NİLAY

  Mrb doktor bey benim dişlerimde tel var düzenli fırçalamış olmama ragmen üst dişlerimde sararmalar oluşmaktadır.Sigara,alkol vb.kullanmamaktayım. Ayrıca çay, kahve vb.neredeyse hiç içmiyorum ama bu sararmalardan kurtulamadım yardımcı olur musunuz.İyi çalışmalar.

 • Soru Sorun