Diş Hekimi Tedavileri

Güzel bir gülüşe sahip olabileceğiniz uygulamalar

21 Şubat 2015

Dişlerde gerçekleştirilen çeşitli estetik uygulamalarla dişlerde var olan şekil bozuklukları giderilebilmektedir. 2-3 sans içerisinde gerçekleştirilebilen bu uygulamalarla dişçi koltuğunda kalma süreleri de oldukça kısa.. Diş estetiği uygulamaları ile dişler istenildiği gibi beyazlatılabilir, ön dişlerde bulunan diş kırıkları giderilebilir, diş aşınmaları ve dişler üzerinde oluşan renklenmeler giderilebilir. Dişleri yüzünden ömrü boyunca rahat bir gülümseme gerçekleştiremeyen bay bayan herkes bu uygulamalardan rahatlıkla yararlanabiliyor.

Gülüş tasarımı ile istediğiniz güzel gülüşe kavuşun

Gülüş tasarımı öncesinde kişinin çeşitli açılardan fotoğrafları çekiliyor. Fotoğraflar dijital ortamda bir takım programlar yardımı ile öncesi sonrası çıkarılarak kişinin işlem sonrasında nasıl bir görünüme sahip olabileceği belirleniyor. Doktor ve hasta beraber belirledikleri estetik tasarım ile son derece güzel bir görünüme, güzel bir dizilişe ve sonuç olarak ta yüz ile uyumlu güzel bir gülüşe hasta sahip olabiliyor.

Bir kaç seansta uygulanan estetik gülüş tasarımı ile hastalar yıllarca tel tedavisi görmek zorunda kalmıyorlar. Özellikle işi gereği tel takmak istemeyenler yada tel takarak estetik kaygılar yaşamak istemeyen hastalar için oldukça ideal olan bu uygulamalar sayesinde dişçi koltuğundan korkan hastalarında uzun süreler dişçi koltuğunda kalması gerekmiyor.

Estetik diş kaplama uygulamaları bir kaç farklı teknikle uygulanabiliyor. Bu tekniklerden hangilerinin size uygun olduğu yapılacak muayene sonrasında belli olacaktır. Bu uygulamalar hakkında sizlere kısa kısa bilgiler vermek istiyorum…

Yaprak porselen kaplamalarla dişleriniz kesilmeden estetik görünüme kavuşturulabilir

Oldukça kolay bir uygulama olan yaprak porselen kaplamalar dişleriniz kesilmeden yada 0.3 mm kadar çok ufak bir aşındırma ile dişlerinizin ön yüzeyine uygulanabiliyor. Oldukça doğal bir uygulama olan yaprak porselen kaplamalar bu özelliği ile aynı zamanda dişleri de koruyucu bir uygulama oluyor. Işığı geçirgen özelliğe sahip olan yaprak porselen kaplamaları gerçek dişlerinizden ayırt edilemeyecek kadar doğal duruyor.

Yaprak porselen kaplamalar estetik olduğu kadar fonksiyonel olarak ta son derece dayanıklı ve sağlam malzemelerdir. Ağızda doğal dişten farksız bir kullanılırlar. Bakımları ve kullanımı diğer doğal dişleriniz gibidir. Bu uygulamalar çay, kahve yada sigara lekelerinden etkilenmezler ve renk değiştirmezler. Aşınmalara karşı oldukça dirençlidirler. Bu konuda uzman olan hekimler tarafından uygulandıklarında son derece estetik ve başarıl sonuçların alındığı yaprak porselen kaplamalar iyi bir bakım ile beraber çok uzun ömürlüdürler.

Yaprak porselen kaplamalar diş kırıklarında, ayrık ön dişlerde, sararmış ve istenilen beyazlığın elde edilemediği durumlarda, eskimiş ve kötü dolguların oluştuğu durumlardan kurtulmak için rahatlıkla uygulanabilmekte ve çok başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Bonding tedavileri ile dişlerde oluşan renk ve şekil bozuklukları rahatlıkla giderilebilir

Dişlerde oluşan şekil ve renk değişimlerinin giderilmesinde uygulanan bonding tedavisi dişlerin ön yüzeylerine tutturulan malzemelerle dişler estetik bir görünüm kazanıyor. Bonding tedavileri ile ön dişlerde kırılma meydana gelmiş yada herhangi bir şekil bozukluğuna maruz kalmış olan dişler kolaylıkla onarılabilmektedir. Yine yaprak porselen kaplama uygulamalarında olduğu gibi ayrık olan dişlerin arası kapatılabiliyor ve dişler arasında oluşan boy farklılıkları da bu yöntem ile rahatlıkla düzeltilebiliyor.

Bonding tedavilerinde işlemler 20 dakika ile 1 saat arasında değişebiliyor. Seans sayıları ise hastanın dişlerinin durumuna göre değişmektedir. yapılan uygulama sırasında kesinlikle bir ağrı yada sızı oluşmuyor. Bazı uygulamalar sırasında dişleri uyuşturmaya bile gereksinim durulmadan işlemler kolaylıkla yapılabiliyor.

Dişler beyazlatılma işlemi ile istenilen gülüş elde edilebiliyor

Bir başka estetik uygulama olan diş beyazlatma yöntemi ile dişler hastanın isteği doğrultusunda bir kaç ton açılabiliyor. Beyazlatma işlemleri lazer teknolojileri ile yapılıyor.

Diş beyazlatma işlemi sırasında dişlerde meydana gelen sararmalar ve lekeler gözenekleri tıkıyor. Bu gözeneklerin açılması için öncelikli olarak dişlere oksijenli su ve jel uygulaması yapılıyor. Bu uygulanan malzemeler üzerine daha sonra lazer ışınları tutularak dişlerin beyazlatılması sağlanılıyor. Bu uygulama sırasında diş etleri kesinlikli herhangi bir etkiye maruz kalmıyor.

Diş beyazlatma uygulamalarında beyazlatılma oranı dişin rengine ve dişin yapısına bağlı olarak değişebiliyor. Yapılan uygulama sırasında dişler kesinlikle bir zarar görmüyor ve aşınmıyorlar. Estetik açıdan istenilen beyazlığa getirilen dişlerde güzel bir gülüş elde ediliyor.

Yapılan estetik uygulamalarla beraber istenilen gülüş tasarımı da gerçekleştirilmiş oluyor. Dişlerinde oluşan lekelenmeler, diş kırıkları, diş çürükleri, eskimiş olan diş dolguları nedeni ile rahat bir gülümseme gerçekleştiremeyen hastalar uygulanan estetik yöntemler sayesinde rahat ve özgüvenli bir gülümseme gerçekleştirebiliyorlar.

Benzer Yazılar

34 Sorular ve Cevaplar

 • Bunu Cevapla Altay

  Doktor bey ön dişim kırıldığı için rahat gülemiyorum. Bu konuda bana nasıl bir tedavi yöntemi önerirsiniz. Dişimin yarısı kırılmış durumdadır ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Merhaba Altay bey. Diş hekiminize başvurursanız estetik bir dolgu ile yada yaprak porselen kaplama uygulamaları ile en az eskisi kadar güzel bir gülüşe tekrar kavuşabilirsiniz. Geçmiş olsun

 • Bunu Cevapla Belgin

  Doktor bey ön iki dişim kırıldı ve bu dişlere porselen kaplama uygulaması yapıldı fakat yapılan kaplamalar ağzıma göre çok büyükler. Ufak bir ağız yapım olmasına karşı neden bu kadar büyük dişler yapıldı kötü durumdayım. Bu dişlerden kurtulmak küçük ve güzel dişlere sahip olmak istiyorum. Bana güzel bir gülüş için hangitedavi yöntemini önerirsiniz ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   belgin hanım uygulanan bu kaplamaların değiştirilmesi gerekmektedir. Bu konuda uzman olan bir diş hekimine zirkonyum kaplama uygulaması yaptırabilirsiniz. Bu sayede istediğiniz güzel gülüşe sahip olabilirsiniz.

 • Bunu Cevapla Çiğdem

  Doktor bey merhabalar üst ön dişlerimde ayrıklık vardı ben bu görünümümden memnun olmadığım için kaplama yaptırdım. Fakat kaplama yapıldıktan sonra alt dişlerimle üst dişlerimin aynı renkte olmadıklarını fark ettim. Kaplama yapılan dişler metal destekli alt dişlerim çok doğal duruyorlar fakat üst dişlerim çok yapay duruyorlar. Acaba alttaki dişleri de mi kaplama yaptırmam gerekmektedir. Güzel bir gülüşe sahip olmak istiyorum ? Lütfen bana bu konuda yardımcı olunuz ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Kesinlikle alt dişlerinize kaplama uygulaması yaptırmayınız. Üstteki kaplamların değişmesi gerekir. Benim anlattıklarınızdan anladığım kadarıyla üst kaplamalarınızın görünüşünden memnun degilsiniz. Zirkonyum ile ilgili sorunuzun cevabı hem evet hem hayır. Yeniden zirkonyum yapılırsa yandakilerden farkının anlaşılması tek başına materyale değil materyalle beraber işiçiliğe de bağlı bir durumdur. Bir hekim labaratuar takımı zirkonyum ile harikalar yaratabilirken başka bir takım çok daha ortalama bir sonuç çıkarabilir. Evet iyi bir şekilde yapılırsa zirkonyum ile sorununuz çözülebilir ama sizin de dediğiniz gibi görmeden söyleyebileceklerimiz çok kısıtlı.

 • Bunu Cevapla Defne

  Doktor bey merhabalar benim bazı dişlerim diğer dişlerime göre sivri ve uzunlar. Bu dişlerimde törpüleme işlemi yapılabilir mi? eğer dişlerim törpülenirse diş minesi bundan zarar görüp dişlerimde çürüme oluşur mu ? Nasıl bir tedavi yöntemi önerirsiniz ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Merhabalar Defne hanım Dişlerinizi ve rahatsız olduğunuz sivrilikleri görmeden bir şey söylemek zor.Eğer bir çürüğe bağlı sivrilik değil ise o sivrilikler alınabilir.Biz bu işlemleri lazer ile yaptığımız için herhangi bir risk yok en azından bizim açımızdan.

 • Bunu Cevapla Elçin

  Doktor bey benim dişlerim kendimi bildim bileli sarılar bu nedenle ben çok fazla gülmem gülmek istiyorum fakat gülmeye çekiniyorum dişlerimden dolayı yaşım daha 17 acaba dişlerimi beyazlatmak için ne yapabilirim ? Bir dişimde çıkmamış durumdadır.

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Bence öncelikle çıkmamış olan dişlerinizin değerlendirilmesi ardından rengi gerçekten koyu mu size mi koyu geliyor bir bakılması lazım. Bir diş hekimi size aydınlatıcı bilgiler verebilir. Özellikle sizin yaş grubunuzda sarı sanılan pek çok diş skaladaki en açık renkli dişlerdendir. Önemli olan sağlıklı bir ağız ve güzel bir gülüştür ve beyazlatma işlemi kalıcı değil geçici bir çözümdür.

 • Bunu Cevapla Lale

  Doktor bey benüm gülmek ile sorunlarım var. Dişlerim o kadar güzel değiller ve arkadaşlarım ben gülünce çirkin olduğumu ve gülmemi söylüyorlar. Bu benim kafama çok takılıyor. Ne zaman gülsem bu psikolojiden kendimi alamıyorum bana nasıl bir yol gösterebilirsiniz ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Merhaba Lale Siz gülerken çirkin olmazsınız ruhunuzdaki neşeyi çoşkuya değilde surat ifadesine takılan insanlar gerçekte çirkindir. çünkü onlar çirkinliklerini örtmek için size çirkin oluyorsun derler. Gülmek duygusal bir tepkidir. Eğer gülüyorsanız gülün istediğiniz kadar hatta size çirkin oluyorsun diyene de gülün neden gülüyorsun derse sana gülüyorum diyebilirsin. Kendini olduğu gibi kabul edebilen bir insan olgun insandır. Yürekli ve öz güvenli insandır. Hatta kendiyle bile dalga geçebiliyorsan o zaman istediğin kadar gülebilirsin. Gülmek güzel olmak için yapılan bir eylem değil mutlu olmanın göstergesidir. bir duygu ifadesidir.

 • Bunu Cevapla Murat

  Merhaba doktor bey ben 19 yaşındayım ancak dişlerimin arasında siyah lekeler var ve dişlerimin yarısı bu halde , ve bir dişim çürümüş , çürüdüğü içinde kırıldı , bir dişim şuan yarım , yarım olan dişin içi siyah , ancak hiçbirinde ağrı yok , doktora da gitmeye çekiniyorum çünkü çok siyah lefe var dişlerimde , sizce ne yapmalıyım kendim birşeyler yapabilirmiyim?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Murat bey kendinizin oluşan bu lekelenmelere müdahale edilme şansınız maalesef ki bulunmamaktadır. Mutlaka bir diş hekimi tarafından kontrol edilmesi gereken bu durum zamanla oluşan bu lekelenmelerin çürümeye dönüşeceğinin de bir habercidir. Günlük olarak diş bakımınızı ihmal etmiş olduğunuzu düşünüyorum. Uzun zamandır diş hekimi kontrollerini de gerçekleştirmemeniz hem fonksiyonel hemde estetik görünüm açıdan sizi oldukça zor duruma sokacaktır. Bu durumun ertelenmesi ileri de daha büyük sorunların ve daha büyük maddi yükü beraberinde getirecektir. Dişçi koltuğunda daha uzun zaman gecirmek zorunda kalabilirsiniz. Mutlaka zamanında önlem alınmalı özellikle çürük olan dişler iltihaplanma yapmadan diş hekimine başvurulmalıdır. Geçmiş olsun.

 • Bunu Cevapla derya

  Mrb ben zirkonyum yaptirdm ama hiç memnun kalmadm hic dogal durmuyor hala tam olarak yapistirilmadi sadece gecici olarak yapismis durumda suan hic memnun deilim sizce ne yapmalym yaşim 21

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Derya hanım bu kaplamar adı üzerinde geçici sizin daimi kaplamalarınız daha takılmamış sonraki randevunuz ne zaman ise provalarınız yapılacak daha sonra kaplamalarınız takılacak.

 • Bunu Cevapla derya

  Yok yapildi ama begenmedigim icin gecici yapistirildi ama gorunus bakimindan beni rahatsiz ediyor

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Anladım Derya hanım.. Doktorunuzla tekrardan görüşün..

 • Bunu Cevapla dilek

  Merhaba. Uzun bir süre ortodontis tedavisi gördüm lakin diş etlerim çok hassas olduğu için şişti. Bir süre sonra tedaviyi bıraktım ve şu an dişimde boşluk, ön dişim ayrık kaldı. Yaptırabilir miyim? Ya tekrar diş etlerim şişerse? Ne öneriyorsunuz?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Dilek hanım merhabalar tekrardan ortodonti tedavinize geri dönmenizi öneriyorum diş etleriniz için mutlaka diş eti tedavisi ne başlanmalı bol bol sebze meyve tüketmenizi öneriyorum vitamin eksikliğinden dolayı da diş etlerinize şişmeler oluşabilir

 • Bunu Cevapla Tugce

  Merhabalar benim alt dislerimin ortasinda bir tane sut disim var cok kucuk 22 yasindayim guldugum zaman cok nadir karsi taraf fark ediyor agri sizi hic bir sey yok cok sukur ama goruntu acisindan rahatsiz edici rengi solgun ve duzelmiyo daha once bir kac dr. la gorustum ama kimisi onun etrafinda 4 disinin cekilip bastan yapilmasini onerdi diger dislere esit olmasi icin uzerinin kaplama olup olamayacağını sordugumdaysa saglam olmaz denildi bir dise nazaran 4 disten olmak istemiyorum ne yapilabilir acaba yardimci olursaniz cok sevinirim

 • Bunu Cevapla YESIM

  Merhaba ben 18 yasindayim tel istedim önde iki disim cenemle bir onde( üst ) ama 4.500 5000 dediler. Maliyet cok vaz gectim kendi basima kalkamam ustesinden diye. Ön iki disi çikik yerini törpületsem ilerde bi sıkıntı olur mu agri sizi cabuk curume gibi. Minesi gider diyenler oluyo tabi hekimler daha iyi bilirde cevap verirseniz sevinirim. Tesekkurler..

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Yeşim Hanım merhabalar diş çekimi işlemi diş hekimliğinin en son tedavi yöntemlerindendir. Kesinlikle böyle bir uygulama doğru olmayacaktır. Sizin mutlaka ortodonti tedavisi görmeniz gerekir sağlığınızdan daha önemli hiçbir şey yoktur bir Devlet Hastanesi’nde ortodonti tedavi görebilirsiniz bu kadar yüksek maliyetler ödemenize gerek yoktur ya da bir üniversite hastanesine başvurabilirsiniz

 • Bunu Cevapla Hıdır

  Merhaba doktor bey benim yaşım 17 sağ ve sol dişlerim çarpık ve tel tedavisi olmamı önerdiler,onun içinde maddi açıdan durumum yok şimdi ve dişlerimi bir an önce yapmak istihyorum acaba başka bir tedavi önerir misiniz,artık doğal gülüşüme kavuşmak istiyorum ne olursunuz bana bilgi verir misiniz,şimdiden çok teşekkür ederim iyi çalışmalar.

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Merhabalar Dilerseniz bir üniversite hastanesinde tel tedavisi yaptırabilirsiniz

 • Bunu Cevapla Hıdır

  Telsiz çözüm invislaginizi önerir misiniz,veya fiyatları hakkında bir bilginiz var mı?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Hıdır Bey merhabalar Dilerseniz bir üniversite hastanesinde tel tedavisi yaptırabilirsiniz

 • Bunu Cevapla ECE

  Merhaba Doktor Bey benim ön dişim kırıldı vede bende doktora yaptırdım ama diğer dişlerime göre daha sarı diğer dişlerim sararmıyor ama ön dişim yani 2 saat sonra falan sararmaya başlıyor. daha uzun sürede beyaz kalması için ne yapmalıyım ne yapmalıyım?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Merhaba Ece Hanım Dilerseniz diğer dişlerinize de beyazlatma uygulaması yapılabilir ya da kaplama yapılan diş yeniden değiştirilerek diğer dişlerinizin Rengi de kaplama uygulaması yapılabilir

 • Bunu Cevapla Eda

  Merhaba doktor bey, benim diş etlerimde şişme var. Alt diş etlerim ameliyatla kesildi. Onlar düzeldi fakat üst diş etlerim düzelmiyor düzenli ve gerektiği gibi fırçalıyorum ama geçecek gibi görünmüyor. Onlarında mı ameliyat olması gerekir? doktorum gerek olmadığını söyledi ama beni çok rahatsız ediyor. Bir de dişlerimde hafif sararmalar var kalıcı bir çözüm istiyorum ne yapmalıyım?

 • Bunu Cevapla Ömer

  Merhabalar hocam alt çenem üst çeneme göre baya bi öne doğru kaymış gülerken cok kotu bir görüntü oluşuyor acaba ne yapmam lazim hocam hangi tedaviye başvurmam lazım acaba ilgi ve alakanız için teşekkür ederim.

 • Bunu Cevapla fatih

  iyi günler
  ben gülüş tasarımı için fiyatları öğrenmek istiyorum

 • Bunu Cevapla Mehmet

  Merhaba Hocam Benim yaklasik 1 sene once sag alt damagimda ki bir disimin saga Dogru kaydigini farkettim diger dislerime gore sagda bunun için ne yapmaliyim teşekkür ederim

 • Bunu Cevapla enes

  Meraba doktor bey On dislerimin ikiside kirilmisti dis estetigi yapildi fakat cok belli oluyor rahat gulemiyorum on dislerim iri
  Aninda belli oluyor diger dislerim beyaz iken ondeki iki disim gri renginde berbat bir sey yasiyorum yardm edin

 • Soru Sorun