Sahte diş hekimi pendik – Soru Cevap

25 Ocak 2017

Soru: Hocam merhabalar Pendik ilçesinde sahte bir diş hekimine muayene oldum. Yaptığı işlemler ve hastalara olan yaklaşımları beni tedirgin etti.. Bu nedenle diplomasını görmek istedim fakat doktor denilen kişi bana diplomasını göstermedi. Muayene olmayacaksam çıkıp gitmemi istedi… Ben yasal haklarımı nasıl kullanabilir yada bu kişiyi nasıl şikayet edebilirim. Bana bu konu hakkında bilgi verir misiniz ?

 

Cevap: Bu konuda duyarlı olduğunuz için size çok teşekkür ederim. Ne yazık ki ülkemizde sahte diş hekimleri Türkiye’nin diş hekimliği tarihi kadar eskidir.  Son yıllarda çok çok fazla azalsa da yine de bazı bölgelerde bu şekilde sahte diş hekimlerine rastlamak mümkündür. Bir diş hekimi diplomasını muayenehanesinde asılı bulundurmak zorunluluğu vardır. Eğer hasta dilerse diplomasını görmek isteyebilir ve doktorunda hastasının bu isteğini karşılama zorunluluğu vardır.

Sahte diş hekimleri yıllardır ülkemizin çeşitli semtlerinde insan sağlığı ile oynamaya devam etmektedir. Ezberci uygulamalarla insanların hayatını tehlikeye atan bu kişiler en yakın sağlık kuruluşlarına yada diş hekimleri birliğine mutlaka ihbar edilmelidir. Sağlık bakanlığı ve  BİMER (Başbakanlık İletişim Merkezi) de bu tür durumlarla yakından ilgilenmektedir.

Gittiğiniz diş hekiminin sahte olup olmadığını nasıl anlarsınız ?

Gittiğiniz diş hekiminin yada gitmeye karar verdiğiniz diş hekiminin sahte olup olmadığını anlamanın bir yolu vardır.  Türk Diş Hekimleri Birliğinin internet sayfasından

http://www.tdb.org.tr/tdb/v2/dishekimi_bul.php

gideceğiniz diş hekiminin adını arattırabilirsiniz. Eğer doktorunuzun adı bu listede çıkıyorsa o taktirde sorun yoktur. Fakat bu sitede arattırdığınızda diş hekiminizin ismi çıkmıyorsa mutlaka bir sorun vardır.

 

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun