Monthly Archives

Eylül 2016

Ağız ve Diş Sağlığı

Fırçalamaya başlamadan önce diş fırçasını ıslatmayın

18 Eylül 2016

Diş fırçalama alışkanlığı kazanmak ve dişlerimizi günde en az 3 kez fırçalamak diş sağlığının korunması açısından önemli… Dişler 45 derecelik dairesel hareketler yapılarak fırçalanmalıdır. Dişlerin tüm yüzeyleri üzerinde aynı hareketler tekrarlanarak, yanak ve dil dahil olmak üzere ağız çevresi fırçalanmalıdır. Arka bölgede olan azı dişleri ise ileri geri hareketleri ile fırçalanarak temizlenmelidir.

Dişler, diş çürükleri ve diş eti rahatsızlıklarını önlemek için günde en az iki kez fırçalanmalıdır. Gece yatmadan önce dişler mutlaka fırçalanmalıdır. “Dişleri fırçalamaya başlamadan önce fırça asla ıslatılmamalıdır.” Diş fırçası kılları yumuşak veya orta sertlikte seçilmelidir. Diş macunu markası önemli değildir. Fakat diş fırçalama işlemi sırasında fırçaya sürülecek olan diş macunu fındık büyüklüğünü geçmemelidir.

Dişlerin temizleme aşamaları

Diş temizleme aşamaları dişlerin fırçalanaması ve diş aralarının temizlenmesi aşamalarından oluşur. Her ikisi de tek başlarına uygulandıklarında ağızda yeterli hijyenden söz edilemez. Dişler fırçalandıktan sonra mutlaka diş aralarının diş ipi ile temizlenmesi gerekmektedir. Diş ipi yerine arayüz fırçası da kullanılabilir. Fakat çok sık dişlere sahip olan bireyler mutlaka diş ipi kullanmak zorundadır.

Ağız gargarasını öneriyoruz

Ağız bakımının desteklenmesi için diş hekimleri olarak ağız gargarasını öneriyoruz. Ağız gargarası asla tek başına diş fırçalama yada diş ipi kullanımının yerine geçmez Ağız gargarası sadece ağız hijyenini destekleyici bir etkendir.