Diş Hekimi Tedavileri

Diş teli tedavisi ile çapraşık dişlere elveda

14 Şubat 2017

Diş hekimliğinin bir dalı ortodonti; çene bozuklukları, eğri dişlerin düzeltilmesi ve ağız problemlerin giderilmesi ile ilgilenir. Ortodontist ise diş hekimliği fakültesinden mezun olduktan sonra 4-6 yıl ortodonti üzerine eğitim alan ve bu eğitimi tamamlayan diş hekimlerine verilen ünvandır. Normal diş hekimi fakültesinden mezun olan diş hekimlerinin ortodonti tel tedavisi yapma hakları yoktur.

Diş teli tedavisinde kullanılan tellerin özellikleri nelerdir ?

Tel tedavisinde kullanılan malzemeler çok esnek yapıda olan ve dişler üzerinde bir miktar kuvvet uygulayan tellerdir. Yapılan bu baskı sonucunda dişler itilen yöne doğru hareket etmeye başlar. Hastanın ağzında bulunan eğri dişler ortodonti tedavisi ile hareket ettirilerek düzeltilir. Bu sayede dişlerinyapısını düzeltilerek inci gibi sıralanmış dişlere sahip olabiliriz.

Diş telleri için yaşın bir önemi varmıdır ?

Diş telleri her yaştaki hastaya uygulanabilir. Fakat diş telleri için yaşın mutlak önemi vardır. Bu önem tedavinin başarısını ve tedavinin daha az sürelerde tamamlanması için oldukça önemlidir. Ortodonti uzmanları diş teli tedavisinin ortaokul çağlarında başlandığında dişlerin çok daha hızlı hareket etmesi hem tedavinin daha kısa sürede tamamlanması hemde istenilen sonuçların elde edilebilmesi için genç yaşlarda bu tedavinin yapılması daha uygundur.

Diş telleri takılmadığı taktirde sonuçları neler olur ?

Diş telleri takılmadığı zaman eğri dişlerinin düzensizliğinden kurtulamazsınız. Günümüzde önemi oldukça fazla olan estetik görünüm elde edilemez. Dişlerin düzensiz olması sizin özgüveninizi kırar ve sosyalleşmenize engel teşkil eder. İş hayatınızda yakın çevrenisde ikili ilişkilerinizde sürekli önünüze çıkacak bir engeldir. Ayrıca eğri dişler aralarında daha fazla yemek artıklarının kalmasına bunun sonucunda kötü ağız kokusuna ve dişlerin çürümesine de sebebiyet verir. Diş teli tedavisi ile önceden alınacak tedbir ve uygulamalarla sizde inci gibi dişlere sahip olabilirsiniz.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun