Diş Hekimi Tedavileri

Çene eklemi rahatsızlıkları ve çene ağrıları

19 Mart 2015

Çene bölgesinde oluşan rahatsızlık ağız sağlığını da doğrudan etkilemektedir. Çene bölgesinde oluşacak olan rahasızlıklar çene cerrahisi tarafından kontrol edilmeli ve gerekli müdahale gerçekleştirilmelidir. Yine 20 lik dişlerin çekilmesi ve çene bölgesindeki kapanış bozuklukları da aynı şekilde çene cerrahisinin görevleri arasındadır.

Çene cerrahisinin çalışma alanları hangileridir ?

Çene cerrahisi başta çene ve eklem rahatsızlıkları olmak üzere gömülü 20 lik dişler, kanal tedavisi, kemik erimesi tedavisi, implant uygulamaları ve benzeri çene bölgesinde uygulanabilecek tüm tedavi işlemleri çene cerrahisinin branşıdır.

Eksik diş tedavisinde en etkili yöntem diş implantları

Son yıllarda diş hekimliği alanında en yeni ve diş eksikliğindeki en doğru tekniklerden birisi olan diş implant uzun ömürlü ve çok sağlıklı bir diş tedavi yöntemidir. Eskiden diş eksikliği tedavilerinde uygulanan kron yada köprü tedavileri ile sağlıklı olan dişler kesilmek zorunda kalıyordu. Bu durum ileri de sağlıklı olan dişlerinde kaybedilmesi ile sonuçlanıyordu.. Bu uygulamalar uzun ömürlü olmayıp sağlıklı olan dişlere de zarar veriyordu. İmplant uygulaması ile çene kemiği üzerine uygulanan yapay kök yardımı ile sabit bir diş yapılabilmesi mümkün hale geldi. Ayrıca implant tedavisi ile eksik dişin yanındaki sağlıklı dişlere de herhangi bir müdahale yapılmasına gerek kalmıyor.

Yapılan araştırmalar implant tedavisinin son derece başarılı olduğunu ortaya koyuyor

Yapılan araştırmaların implant tedavisinin %99 oranında başarılı olduğunu ortaya koymuştur. Bu oran tıpta çok büyük bir başarıdır. Diş implant uygulamaları sağlıklı bir ağız bakımı ile bir insan ömrünü tamamlayabilir. Diş implant uygulamaları gerçek doğal dişler gibi çürümezler fakat sağlıklı bakılmadıklarında diş eti iltihabının oluşması kaçınılmazdır. Diş implant tedavileri yeterli kemik dayanağı olmayan ve sistemik rahatsızlıkları olan hastalar (diabet vb.) dışında tüm hastalara rahatlıkla uygulanabilmektedirler. Yine şeker hastalarının dışında olan kanser hastası ve kanser tedavisi gören hastalara da implant tedavisi uygulanamamaktadır. Fakat eğer bu hastaların doktorları uygunluk verirlerse bu hastalarımıza da implant tedavisi yapılabilmektedir.

Çene cerrahisinde gömülü 20 lik yaş dişlerinin durumu hakkında bilgi

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki gömülü kalan 20 lik dişlerin bir çok problemin yanı sıra yandaki dişlere de büyük oranda etkisi vardır. Gömülü olan 20 lik dişler başta ağız kokusu olma üzere çürümelere, diş eti iltihaplarına, çene bölgesi rahatsızlıklarına, ağrılara, tümör veya kist oluşumuna neden olabilmektedirler. 20 lik dişlerde oluşacak olan problemlerin önceden tespit edilmesi ve zamanında 20 lik dişlerin çekilmesi oldukça önemlidir.

Çene eklem ağrıları ve çenede oluşan problemler

Çene rahatsızlıkları çene cerrahilerinin sıklıkla rastladıkları problemler arasındadır. Çene rahatsızlıklara neden olan iki sebep vardır. bunlardan birincisi Alt ve üst çenenin düzgün olarak kapanmamasıdır. Bu kapanış bozuklukluğu zaman içerisinde çene eklemlerinde sorunların oluşmasına ve ağrılı süreçlerin oluşmasına nedendir. Çenede oluşan ağrıların bir diğer nedeni de darbe ve oluşan travmalardır. Bir kaza sonucu yada kişi çene bölgesine bir darbe almış ise bu bölgelerde ağrılar meydana gelebilir.

Çene bölgesinde sesler oluyorsa ne yapılmalıdır ?

Çene eklem bölgesinde iki kemiğin birbirine bağlandıkları bölgede bir yastık bulunur eğer bu bölgede bir defarmasyon oluştu ise bu darbe veya travma sonrasında buradan ses gelir. Bu bölgeden herhangi bir ses geldiğini duyan hastalarımız mutlaka bir çene cerrahisine danışmaları gerekmektedir. Bu ses gelmesi durumu aynı zamanda ileride başlayacak olan ağrılarında bir habercisi niteliğindedir.

Benzer Yazılar

11 Sorular ve Cevaplar

 • Bunu Cevapla Sevgul

  Mrb yaklasik bi ay once 20 lik disimi cektirdim fakat cenemde agri var ve biraz da sis ne yapmaliim

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Sevgul hanım uzun bir süreç geçmiş üzerinden yandaki dişlerinizde iltihaplanma söz konusu olabilir. Mutlaka yeniden doktorunuza başvurmalısınız.

 • Bunu Cevapla diş maduru

  20 yaş dişlerim nedeni ile Çene eklemi rahatsızlıkları yaşıyorum. Bu durumdan kurtulmam için sizden bilgi ve adres istiyorum hocam en kısa sürede yanınıza geleceğim. Sevgiler kolay gelsin.

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Merhaba diş maduru durumunuzla ilgili olarak bilgi verilebilmesi için ayrıntılı bir muayene şarttır. Öncelikli olarak bir çene cerrahisine muayene olmalısınız. Sevgiler geçmiş olsun

 • Bunu Cevapla diş maduru

  20 yaş dişlerim nedeni ile Çene eklemi rahatsızlıkları yaşıyorum. Bu durumdan kurtulmam için sizden bilgi ve adres istiyorum hocam en kısa sürede yanınıza geleceğim. Sevgiler kolay gelsin.

 • Bunu Cevapla burak

  Askerde sıkıntı stres sonrası çene ağrısı başladı ve sürekli çenmden ses gelmekte gece plagı önerdi doktor kullanıyorum ama agri devam ediyor . Bilgilerinizi rica ediyorum.

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Bu konuda bir çene cerrahisine başvurmanızı öneriyorum geçmiş oldun bir röntgen filmi çekilip kontrol edilmesi gerekiyor.

 • Bunu Cevapla OKAN EGE

  2 yıl önce 20 lik diş çekimimi yaptırdım fakat 1 haftadır ağrıyo ve tekrar yerine diş çıkıyomuş gibi bi ağrı,20 lik dişin olduğu kısımda şişlik kızarıklık boğazda ve kulağımdada ağrı var,tekrar yerine dişmi çıkıyo yoksa iltihaplanma falanmı söz konusu.

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Okan Bey merhabalar yirmilik diş çekimi sonrasında bölgede yeniden diş çıkmaz farklı bir bölgede yirmilik dişim çıkıyor Dur yirmilik dişler çıkarken budur ağrıların gözükmesi normaldir.

 • Bunu Cevapla duygu

  20lik dişim şişti boğazım ve kulağım ağrıyor ağzımı bile tamamen açamıyorum. Ve hamilelik şüpheside var bu bebeği etkiler mi yada bir hekime gitsem tedavi olabilir miyim

 • Bunu Cevapla Funda

  Merhaba
  Benim sorunum 5 sene önce implant yapmistim sag ust 2 azi disime cok memnundum fakat 2016 haziran ayindan bu yana sacma sapan bir agri ile karsi karsiyayim kopek disi tabi edilen dis implantli disler ve arkadaki disler olmak uzere hepsinde bir agrim var implant bolgesi cok çökük duruyor daha once boylemiydi bilmiyorum agriyla fark ettim diger yanagima gore azi dislerimin oldugu yanagim ve bolge daha zayif duruyor elimle baktigimda baya cokuk duruyor ama daha oncede boyle olabilir hayirlamiyorum hic dikkat etmemistim dr. Gidiyorum gayet iyi hicbir sorun yok diyor bana pskilojik diyor ger gittigimde tartisiyorum artik onlarda bikti bende bu 1 sene icinde surekli gece gunduz sag tarafimda yanagimda agri var sinir bozucu cigneyemiyorum kullanamiyorum o tarafi kemigim eriyor olabilirmi

 • Soru Sorun