Diş Hekimi Tedavileri

Diş çatlakları ve diş sızlaması tedavisi nasıl yapılır ?

17 Mart 2015

Dişlerinizin sağlıklı ve uzun ömürlü olabilmesi için düzenli olarak bakımının yapılması ve yine düzenli olarak diş hekimi kontrollerine ihtiyacı vardır. Diş hekimi kontrolleri ile çürüklerin ve ağızda meydana gelen diğer sorunların daha erken teşhisi ve çok basit uygulamalarla tedavisi gerçekleştirilir. Teşhisi ve tedavisi geç olan diş ve diş eti sorunlarında madde kaybı yaşanmakta, diş kaybedilebilmekte yada diş eti çekilmeleri ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Bu nedenle her zaman diş hekimi kontrollerini önemi çok büyük olmuştur. Bazı durumlarda tüm tedbirler alınmasına karşı dişlerde sorunlar oluşabilmektedir. Bu sorunların başında da diş çatlakları gelmektedir.

Diş çatlağı sendromu nasıl gerçekleşmektedir ?

Diş hekimliğinin en zor teşhis ettiği durumlardan birisi diş çatlağı sendromudur. Diş çatlak sendromu kırık dişten ayırt edilmektedir. Dişlerde meydana gelen çatlak oluşumunun bir çok nedeni vardır. Önemli olan ise çatlak sorundasında bu çatlakların erken dönemde teşhis edilmesi ve tedavi edilmesidir. İlerleyen dönemlerde ise bu çatlaklar dişlerin ortadan ikiye ayrılmasına, belli bir miktar kırılmasına, madde kayıplarına yada dişin tamamen kaybedilmesine neden olabilmektedir.

Diş çatlaklarının görüldüğü kişiler kimlerdir ?

Diş çatlakları bir çok nedene bağlı olarak görülebilmektedir. Bu nedenler arasında en belirgin olanlarını sıralamamız gerekirse;

– Amalgam dolgular büyük diş kırıklarında yani dişlerde oluşan büyük madde kayıplarında uygulandıklarında bu malzemeler dişin yüzeyine yapıştıklarından dolayı dişte de bir miktar inceltme yapmak gerekir. Bu nedenle amalgam dolgu uygulanan dişler zayıflar bu dişlerde diş çatlaklarının görülme riski fazladır.

– Dişlerini sıkan kişilerde, kalem yada benzeri maddeleri kemiren kişilerde, tırnnak yeme alışnalığı olan, dişlerini gıcırdatan kimselerde oluşan travmalar sonucunda diş çatlaklarının görülme riski fazladır.

– Çene bölgesinden kaynaklı olan problemlerde meydana gelen kapanış bozuklukları, yemek yerken sürekli olarak yada konuşurken sürekli olarak dişlerin birbirine çarpması yine diş çatlağı riskini arttırmaktadır.

– Yüz ve dişlere gelen darbeler, kafa bölgesinde ve ağızı etkileyen darbelerin yaşanması, çene bölgesinde meydana gelen travmalar ve dişlerin birbirine şiddetli bir biçimde çarpması yine çatlak riskini arttıran etkenlerdir.

– Dişlerde yapılan dolgu tedavilerinin yüksek olması yine porselen kaplama uygulamalarının uyumsuz olması sağ veya sol bölgelerde çiğneme kuvvetinin farklı olması dişlerde çatlaklara neden olabilir.

– Kanal tedavisi olan dişler zayıfladıklarından dolayı yine bu dişlerde de çatlaklar meydana gelebilir.

Çatlamış dişler nasıl tespit edilir ?

– Çalak olan dişler soğuk yada sıcak hassasiyetine oldukça duyarlıdırlar.

– Çiğneme sırasında bölgede şiddetli bir ağrının hissedilmesi fakat bu ağrı çiğneme sırasında olur ve kısa sürelidir.

– Çatlak olan dişler röntgende görülemeyebilirler.

– Ağrı nedeni ile diş hekimine başvurulduğunda ağrıya neden olan etkenler ortadan kaldırıldıktan sonra diş çatlaklarının varlığı belli olabilir.

– Yapılan diş hekimi kontrolleri sırasında diş çatlakları belli olabilir.

– Dişler üzerinde ısırma testi yapılarak çatlak olan dişler tesbit edilebilir.

Dişlerde çatlaklardan meydana gelen ağarılar olabilir. Dışarıdan çıplak gözle bakıldığında herhangi bir çatlak görülmeyebilir. Ağrının tam olarak neden kaynaklandığı diş hekiminin yapacağı kontrollerden sonra belli olabilir.

Diş çatlaklarının teşhisi zordur

Diş çatlakları bazı durumlarda kesinlikle belli olmaz. Diş çekildikten sonra bazı durumlarda kırık hattı fark edilir. Bu nedenle diş çatlaklarında teşhis ve tedavi süreci oldukça önemlidir.

Çatlak diş tedavisi nasıl yapılır ?

Çatlak diş tedavilerinde tesbit sonrasında dişe kök-kanal tedavisi uygulanır. Kanal tedavisi ile beraber dişte herhangi bir enfeksiyon riski önlenmiş olur. Kanal tedavisi sonrasında dişin kök kısmında boşluklar oluşacaktır. Bu boşluklara -post- yerleştirilir. Post malzemeleri kendisini yenileme imkanı olmayan dişlere uygulanır. Daha sonra dişe kron kaplama uygulanarak dişin estetiği ve fonksiyonelliği yani sağlamlığı yeniden sağlanır.

Diş çatlakları kök bölgeye ulaştı ise ne yapılır ?

Oluşan diş çatlakları zamanında tesbit edilemeyerek diş köküne kadar ulaştı ise bu durumda dişin çekilmesinden başka çare kalmamıştır. Bu nedenden dolayı diş çatlaklarında erken teşhis ve diş hekimi kontrollerinin düzenli olarak gerçekleştirilmesi oldukça önemlidir.

 

Diğer kaynak siteler

http://www.dishekim.com.tr/dis-catlaklari-tedavisi-nasil-yapilir.html
http://www.distedavi.com.tr/dis-sancisi-dis-sizlamasi-diseti-sancilari.html
http://www.dishekimi.com.tr/dis-sizlamasi-nasil-gecer.html

Benzer Yazılar

74 Sorular ve Cevaplar

 • Bunu Cevapla Gymno

  Doktor bey merhabalar dişlerimde sanırım bir çatlaklık oluştu dişlerim sürekli olarak sızlıyorlar. Özellikle tatlı ve soğuk yiyeceklerde sızlıyor. Dişlerimi fırçalarkende sızlmalar oluyor.
  Diş hekimine gittim ama dişlerinde çürüme yok dedi acaba dişlerimde çatlaklar mı var.

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   dişetlerinde başlayan çekilme sonrası kök dokusu açığa çıkar ve çok hassastır. dişeti çekilmesi olabilir. ya da mine çatlakları da bazen hassasiyet yapabilir. daha net bir şey söyleyebilmek için ağız muayenesi gerekir. geçmiş olsun

 • Bunu Cevapla tolga

  Doktor bey merhabalar yemek yerken arka bölgedeki dişlerimde sızlama oluyor. Diş fırçalarkende aynı durum oluyor ve dişlerimde bir elektriklenme meydana geliyor ve durum bana acı veriyor. Doktora gittim hatta filmde çekildi fakat herhangi bir bulgu yok. Sizce sorun nedir dişlerim çok sızlıyor.

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   merhaba,
   dişeti çekilmesi veya mine çatlağı olabilir.hassasiyet giderici macun ve gargaralar öneriyorum.geçmezse çatlakları dolguyla kapatabiliriz.
   geçmiş olsun…

 • Bunu Cevapla Gülsüm

  Doktor bey merdivenlerden düştüm ve dişlerim kırıldı ayrıca kırılmanın yanı sıra dişlerimin üzerinden ortadan yukarıya doğru çizgiler gidiyor. Bu çatlaklar tedavi edilebilir mi tedavi için film çetrimem ve tedaviye başlamam gerekir mi ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   film mutlaka çekilmeli zira dişinize kanal tedavisi gerekebilir. çatlakları ise dolgu ile tedavi etmek mümkündür.

 • Bunu Cevapla Gülsüm

  Doktor bey merdivenlerden düştüm ve dişlerim kırıldı ayrıca kırılmanın yanı sıra dişlerimin üzerinden ortadan yukarıya doğru çizgiler gidiyor. Bu çatlaklar tedavi edilebilir mi tedavi için film çektirmem ve tedaviye başlamam gerekir mi ?

  • Bunu Cevapla Xxxx34

   Gülsüm abim dişçi gel ücret sorun degil skyp varmı

 • Bunu Cevapla Harun Yahya

  Doktor bey ön dişlerimde bir ağrı var özellikle yemek yerken yada dişlerimi sıkttığımda ağrılar oluşuyor tedavisi nedir ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Muhtemelen dişleriniz aşırı hassas veya mine çatlakları var. Hassas dişler için uygun olan diş macunu ile fırçalayın ve bir diş hekimine görünün.

   Sağlıklı Güzel Gülüşler Dilerim

 • Bunu Cevapla Mustafa

  Doktor dilimin üzerinde çatlaklar var. Bu yara ve çatlaklarla ilgili olarak doktora başvurdum doktorum bana gargara ve bir takım kremler önerdi fakat geçmediler siz ne önerirsiniz.

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Dilinizdeki yara ve çatlakları hemen porselenlerinizle bağdaştırmamız ne kadar doğru bilmiyorum. Görmeden birşey önermem ne yazık ki mümkün değil.Hekiminizinm önerilerine kulak verip yaralarınızın 10 günden daha kısa sürede iyileşmemesini beklememenizi öneririm.

 • Bunu Cevapla Şiir Durağı...

  Doktor bey yemek yerken dişlerimde sızlamar oluşuyor bu diş sızlamalarının nedenii nedir ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Muhtemelen dişlerinizi sıkıyorsunuz ve mine çatlakları var. Sıcağa soğuğa dişleriniz tepki veriyor. Veya diş etleriniz problemli diş eti üstünde ve altında diş taşları var. Bunları temizletmeniz gerekir. Bir diş hekimine muayne olmanızı tavsiye ederim. İyi Günler.

 • Bunu Cevapla Şiir Durağı...

  Doktor bey yemek yerken dişlerimde sızlamar oluşuyor bu diş sızlamalarının nedeni nedir ?

 • Bunu Cevapla ÖLÜM MELEĞİ 65

  Selam hocam sıcak ve soğuk içecekleri tukettikten sonra ön dislerimde catlaklar oluştu çatlaklar aynadan bakıldığında gözle görülüyor dislerimin zamanla parcalanmasindan korkuyorum öneriniz nedir

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Ölüm meleği önerim dişlerinizn kaplanmasıdır. Porselen kaplama uygulamaları ile dişleriniz koruma altına alınabilir. Geçmiş olsun.

 • Bunu Cevapla Leyla

  Merhaba Doktor bey ön dişlerimde gözle görülür vaziyette dikey çizgiler olmak üzere çatlak mevcut. Kaplama yaptırmak elzem geliyor bana. Bu çatlak dişlerle ne kadar idare edebilirim. Ve her çatlak illa köke mi iniyor. Engellemem mümkün mü yada çatlama süresini yavaşlatmam? Cevaplarsaniz memnun kalırım. Teşekkür ederim…

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Leyla hanım bu konu panoromik röntgen filmi sonrasında çözüme kavuşabilir. Bir diş hekimine başvurursanız. Konu hakkında daha detaylı ve net bilgilere sahip olabilirsiniz.

 • Bunu Cevapla gözde

  Merhaba doktor bey dislerimde görünürde hiç bişey yok ama bişey yesemde yemesemde çok fazla sızlıyor bide çok sallaniyolar ne yapabilirim

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Gözde Hanım Gözde Hanım Muhtemelen diş etlerinizde bir problem mevcut bir an evvel bir Diş hekimine başvurarak sorunun ne olduğu ve tedavi yönelik çözümler aranması gerekmektedir.

 • Bunu Cevapla KORAY

  Hocam merhaba, ön üst iki dişimin tam ortasından boydan boya cizgi şeklinde çatlak oldugunu farkettim. herhangi bir şiddetli ağrı şikayetim olmadı. ışık tutarak baktıgımda farkettim bu çatlakları. ne yapmam gerekir?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Koray Bey merhabalar çatlaklar ileride kırılmalara dönüşebilir Bu nedenle dişlerinizin kapama tedavisi yapılması gerekiyor yaprak porselen kaplama tedavisi ile Hem daha sağlıklı Hem daha estetik dişlere sahip olabilirsiniz.

 • Bunu Cevapla Mahmut

  Hocam benim ön dişim de çatlak var alt üste dogru sert birşey yerken oldu ama fazla beli degil ayrılma felanda yok bu çatlak kendi kendine kaynarmı

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Mahmut Bey merhabalar kaplama tedavisi yapılarak dişleriniz kurtarılabilir.

 • Bunu Cevapla Cebrail

  Hayirli cumalar değerli hocam.Ben 1 sene önce bir kavgada bulundum ve agzima darbe aldim tam öndeki disime kirilmadi ama sallandi ALLAH a sukur ve 2 hafta hic birsey koparamadim isiramadim disimle 1 sene oldu simdi sizliyor arada bir diger dislerim gibi degil lutfen yardimci olurmusunuz?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Cebrail Merhabalar darbeden dolayı dişinizin sinirlerinde bir zedelenme oluşmuş olabilir belki de kanal tedavisi yapılması gerekiyor dur Tabii ki bu durum muayene sonrasında belli olacaktır bir an evvel bir Diş hekimine başvurmamız gerekiyor.

 • Bunu Cevapla Nur

  Doktor bey dislerimin çoğunda gözler gorulur çatlaklar var ..ağrı yada sızlama yok fakat bu gorunumden çok rahatsız oluyorum bunun bi çaresi varmıdır ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Nur Hanım merhabalar kaplama tedavisi ile dişlerinizin ileriki dönemlerde kırılması ve dökülmesi önlenebilir oluşan hassasiyetlerden kaplama tedavisi ile son bulacaktır

 • Bunu Cevapla Nihan

  Selam Doktor bey , benim ön dişimin ucunda parmağımla pürüz gibi bişey fark ettim acaba çatlak olabilirmi ?
  Iyi günler

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Nihan Hanım merhabalar ön dişlerin ise bir aşınma meydana gelmiş olup bu dişlerinizin kaplama tedavisi ile tedavisi gerçekleştirilebilir

 • Bunu Cevapla Reyhan

  Meraba benim alt ön dışımda çatlak var sızma yapıyo ilerde kırılma yaparmi bide kaplama yapılmadan nasıl düzelir

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Reyhan hanım merhabalar Tabii ki ilerde kırılma yapabilir Bu nedenle bu düşünün kaplama yapılması gerekmektedir

  • Bunu Cevapla Hatice kübra

   Yukaridaki soruma eklemeyi unuttum özelde tel fiyatlari ne kadar aşaği yukari tahmininizi öğrenebilir miyim? Şimdiden teşekkür ederim.

 • Bunu Cevapla Hatice kübra

  Merhaba ben tirnak yiyorum maalesef ve on dişlerimde çatlak oldugunu farkettim agri sizi yok ama on dişlerimde bastan başlayip aşagi kadar cizgi var catlak oldugunu dusunuyorum tedavisi icin ne onerirsiniz ayrica tel takmayi dusunuyorum sorun olur mi?

 • Bunu Cevapla fatih

  Dişime tekme geldi sızlıyor nasıl géçer

 • Bunu Cevapla ergun

  öerhaba doktor bey ben kick boks antrenmanında yüzüne darbe aldım alt dişim sol öndişime vurdu ve 3 haftadan fazla olmasına rağmen sok hafif ama sabit bir sızı ağrı arası bir şey var hala. diş hekimine göründüm bir şeyin yok dedi. ama sızının hala geçmemesi beni tedirgin etmeye başladı zamanla gececek bir agrı mıdır bu yoksaa sinir ve damarlar hasar görmüş olabilir mi kanal tedavisine gitmeden henüz yeniyken yapabilecek bir şey var mıdır ?

 • Bunu Cevapla ayşegül

  Merhaba üst ön dişlerimin ucunda küçük bi kırık vardı diş hekimine gittim ucunu bi alette düzellti üstünüde aynı şekilde sızlama yapıyor sürekli bişeyler yiyip içerken hatta agzimi actigimda bile konuşurken falan ne yapmam gerekiyor şimdiden teşekkürler

 • Bunu Cevapla Nilüfer

  Merhaba,16 yaşındayken kanal tedavi sonrası sağ alt azı dişimin arkası kırıldı. Kanal tedavisini yapan aynı dişçiye gittim yaşın reşit olunca kaplama yapabiliriz dedi. Şu an 18 yaşındayım kanal tedavisi olan dişim ağrıyor. Sorularım şunlar:Neden kanallı diş ağrır ve dişimin böyle bir durumu varsa neler yapılabilir?

 • Bunu Cevapla Samet Fatih

  Merheba Doktor bey 14 yasindayim disimde ışıkta görülür catlaklar var boydan boya ne yapmam gerekir

 • Bunu Cevapla aybuke

  Merhaba 3 yıl önce ağzıma bir darbe aldım ve öndeki dişimin biri çatladı doktora gittim ve bir test yaptılar dişin hâla ölmediğini söylediler ama hâla arada ağrı oluyor sizce ne yapılmalı

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Merhabalar Budizm kaplama tedavisi olması gerekmektedir. fakat öncelikli olarak ağrılarınız varsa kanal tedavi gerekebilir

 • Bunu Cevapla Elif

  Merhaba ben yemek yiyordum ve birden dişim acıdı pidesi sert yeri geldi ve ondan sonra disim cok acıdı birsey yerken oraya temas edince acayip acıma ve sızlama var hatta şu içerken ve hava girdiği anda bile ağrı ve sızlama oluyor dişlerimin soğuğa karşı bir hassasiyeti var zaten bir çatlak falan göremedim ne yapmalıyım

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Elif Hanım merhabalar mutlaka bu sızlamadan dolayı bir Diş hekimine başvurmalısınız dişinizde bir çatlama oluşmuş olabilir bu durumda dişinizi kurtarmak için alınacak tedbirlerle durum kontrol altına alınabilir

 • Bunu Cevapla esra

  dolgu yapılırken ön dişim çatladı ne yapmam gerek

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Esra hanım merhabalar çatlayan dişinize kaplama tedavisi olması gerekmektedir

 • Bunu Cevapla sevval

  Merhaba ben henüz 15 yaşındayım birkaç sene önce diş doktorum bana çıkmak üzere olan fazladan bir sürpriz disim olduğunu söyledi ve röntgen çektiler kısa süre içindeyse cıktı fakat şuan disim aşağıya doğru kaymış oynamıyor ama bazen acıyor ne olabilir sizce?

 • Bunu Cevapla sevval

  Birde dişlerinizi günde iki kere fırçalıyorum yeri geliyor üç kere fırçalıyorum ama dişlerim istediğim beyazlıkta değil bunu nasıl yapabilirim hatta belki diş macunu dişine zarar veriyor diye düsünüyorum çünkü alt dişlerimden birinin üstü hafif kırık gibi ama ben hiç kırmadım dişlerimi çatlaga benziyor lütfen yardım edin dişlerim için ne yapmam ve ne kullanmam gerekiyor 😣

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Seval Hanım merhabalar Sanırım bir diş röntgeni çektirdiniz Dilerseniz bu röntgeni bana gönderin ben de bir bakayım bu Dişiniz ile alakalı bir şey söyleyebilmek için öncelikli olarak muayene etmen lazım yada ve röntgen filminizi görmem gerekiyor

 • Bunu Cevapla Busra

  Merhaba disinde isikla bakildiginda gorulen catlagi olanlar dislerine tel taktirabilir mi

 • Bunu Cevapla Ali inçukur

  Merhaba, 1 sene once klarnet calmaya basladim. ( calarken ağızlığın ustune ön iki dis ile hafif baski yapilir) Basladiktan 2 ay sonra yuzumun sol tarafi uyusmaya basladi ve bu uyusma gitgide artarak goz cevresi kaş ve hatta anlımın üstüne kadar yayildi. ( bir doktor bariz enstrüman çalma kaynakli trigeminal sinir hasari dedi ) Bir sure ara verip tekrar calmaya devam ettim ve uyusma daha da artti. Bu sefer burnuma dokundugumda kafamda hissetmeye basladim. Cok iyi hastanelerde norologlara basvurdum. MR dahil her turlu tetkik yapildi. Dis hekimine ve KBB ye de basvurdum. Sonuc cikmadi. Bu rahatsizligin zayif olan dislerimden kaynaklandigini dusunuyorum. Zira on dislerimde dikine bir suru catlak var. Kucuklukten kalma acik renkli beyaz leke ve bir disimin ucunda kırık ta soz konusu. Sizce ne yapmaliyim. Nereye basvurabilirim. Yardimci olursaniz cok sevinirim.

 • Bunu Cevapla Burcu

  Merabalar benim iki ön dislerim yukaridan asagi catlaklar var. Daha once yoktu yeni farkettim hic acıma sızlama da yokk ne yapabilirim ? Yardimci olur musunuz acil ?

 • Bunu Cevapla Hüsniye

  Ön dişimde kırık oluştu kendi kendine dişin üst bölümünde küçük bir kırık var nasıl tedavi edilir ??

 • Bunu Cevapla Selin

  İyi günler merhaba birkaç gün önce kızımın saçlarını fırça ile tararken aniden fırçayı çekince ön üst dişlerime geldi ve çarptı birkaç gündür hafif bir ağrı ve sızı var neyapabilşrim teşekkür ediyorum görünürde çatlak sallanma yok kırıkta yok

 • Bunu Cevapla Mert armagan

  Sol ust azi disin yarisi kirildi ve ondeki ust dislerimin bitanesinin ucunda kucuk catlak var dislerim kuculmeye gidiyor gibi ve ondeki kucuk catlak olan disim nasil duzelebilir duzelebilirmi yarisi kirilan disimede dolgumu yapilacaktir lutfen psikolojim bozuldu bu olay yuzunden yardim edin

 • Bunu Cevapla Emine Mıhcı

  Merhaba üst çenemde sekiz adet köprüm bulunuyor kaplama

 • Bunu Cevapla Emine Mıhcı

  Ve hemen bitisiginde birtek saglam kok disim bulunuyordu tatlida surekli sizliyordu.Bugun doktara gittim rontgende bakti ufak curuk var dedi ilk doldurunca sikayet kalmaz dedi sonrada bu yirmilik dis cekim dedi .Bende bos bulunarak cekilsin dedim pismanim

 • Bunu Cevapla Emine Mıhcı

  Koku saglam duzgun sirali bir sekilde bulunuyordu hata mi yaptim

 • Bunu Cevapla Fikoç

  Merabalar doktor bey 🙁🙁 ben annemi öpüyüm derken dişlerimiz birbirine çarptı😂 ön dişim cok ufak kirildi ucundan. Ama catlak var sanirim hafif hafif sızlıyor bide soguk veya sicak bisey icincede cok sizliyor cok korkuyorum benim dislerim cok güzel oda tam ön kısmı ne yapmam lazim ??? 🙁🙁😔😢

 • Bunu Cevapla Kuzey

  Doktorum Merhabalar, Ben 19 yaşındayım Tel taktırdım henüz 2 aylık taze. Üst çene ön kesici dişimde aynaya baktığımda çatlak olduğunu farkediyorum, dilimle hafif destek yapınca da kıtlama hissi oluşuyor ancak sızlama veya soğuk ya da sıcağa her hangi bir duyarlılık yok. Diş teli tedavisine engel midir bu ? Endişelenmeli miyim ? Randevu günüme 2 hafta kaldığı için şimdilik sizden bilgi almak istedim cevaplayabilirseniz çok sevinirim, teşekkürler.

 • Bunu Cevapla Hasan ilaldı

  Değerli hocam karlı havada ayağım kaydı çenemin üstüne düştüm ve ön iki tavşan dişimin arası kanadı ön kısımdaki tavşan dilerim oğünden beri sızlıyor elimde oynadığımıda salanmıyor ama çok acıyor doktora gittim ilaç verdi 10 gün kullandım ama değişen birşey yok aynı ilk ğünkü gibi sızlıyor

 • Bunu Cevapla Eyüp

  doktor bey iyi geceler benimde bugün fark ettiğim üzere dişlerime ışık tuttuğum zaman çizgiler belirmektedir bunun nedeni çatlaklıklar olabilir mi bunun için hangi önlemleri alabilirim veya o dişler çekilir mi şuan bir ağrı sızlama yok

 • Bunu Cevapla Eyüp

  merhaba doktor bey iyi geceler dişlerimde oluşan çizgiler belirmektedir telefon ışığını tuttuğum zaman ama bir ağrı veya sızlama yok bu çizgiler çatlaklıklarmıdır çekilme gibi bir durum söz konusumudur ? bunun için ne gibi önlemler almalıyım ?

 • Bunu Cevapla Ahmet

  Merhabalar doktor bey size bir soru soracaktım ben 2 hafta önce diş tası temizlettirdim sonrada yani 1 hafta önce iki yere dolgu yaptım sağ dolgunun yanında dişim çatladı sanki çünkü çürük temizlerken derine inen aletin acısı var ne yapmalıyım lütfen cevap verin

 • Bunu Cevapla Mekselina

  Merhaba kolay gelsin. Dün ekmek yerken sol üst dişimde birden anlık bir ağrı oldu. O dişimde oyuk vardı. Hiç ağrı yapmazdı Dişim kırıldı sandım baktım birşey yok. Bu akşamda salata yerken yine aynı yerde çok şiddetli anlık bi ağrı oldu. Yurtdışındayım iş gereği 1.5 ay kadar daha neden olabilir bu ağrı.

 • Bunu Cevapla Harun DEMİRBAŞ

  Merhaba doktor bey üst disim çürüktü kanal tedavisi dolgusu yapildi fakat dolgu yapildiktan sonra sicak içecek tükettim disim agri sadece dolgu olan bölgede doktoruma gittim film cekti birsey yok hassaiyet vardir diye gönderdi diger dislerimde agri yok ve uzerinden tam 2 ay gecti bu normal mi

 • Bunu Cevapla Fatih

  Ön dislerimde göz ile görünen ince çatlaklar var nasıl giderilir yada tedavisi nedir çatlaklar sadece dişin uç kısımlarında

 • Bunu Cevapla Deniz Terzioğlu

  Merhaba, 7 yasindaki kizim trambolinde ziplarken cenesine aldigi darbeden dolayi yeni gelen ön alt disi uctan kirildi nasil bir tedavi uygulanır diş kendini yeniler mi

 • Bunu Cevapla Eda

  Doktor Bey merhaba benim bu sabah on iki dişimde ortadan uzun çizikler oluşmuş görünce panik oldum sizce sebebi ne olabilir?

 • Bunu Cevapla Rana

  Hocam iyi günler dilerim öncelikle.Benim ön dişlerimde çizgiler çatlaklar oluştu ve sıcak soğuğa karşı diş hassasiyetim var.Yaşım henüz 20 olduğu için önerebileceğiniz kolay bir yöntem var mı?Diş macunu olarakta florürlü diş macunu mu kullanmam gerekir? Önerebileceğiniz bir diş macunu var mı?Şimdiden teşekürlerimi iletiyorum.Kolaylıklar diliyorum…

 • Bunu Cevapla Duygu

  Hocam merhaba benim sorunum tüm dişlerim ağrıyor 1 senedir ve sicak soguk ilik tatli eksi agzima degdiremiyorum dislerim hemen agriyor gitmedigim dr kalmadi hicbiri bisey yok diyor yada anlamiyorlar hayat kalitem düstu yiyip icemiyorum nefes bile almak istemiyorum çigneme yapamiyorum dislerim dumduz tartarsiz lekesiz piril pirildir ama boyle birseyle karsi karsiyayim cok agriyorlar bi cozum sunun bana lutfen

 • Bunu Cevapla Ayşegül Üstün

  Merhaba doktor bey. Tüm dişlerimde gözle görülür bir şekilde yan çizgiler; ışık tutunca da dik çizgiler mevcut. Ön dişimin ucunda durduk yere kırılma oldu. Dolgu yaptırdım. Hiç bir diş hekimi bu çizgilerin sebeplerini bana sayamadı. Hatta tel mi taktırdınız dediler.. Tedavi olarak kaplama olabilir ancak dişleriniz dayanaksız . Dokunmasanız daha iyi dediler. Kaplama yaptırmak dayanıksız dişe zarar mı verir? Yani çatlakların kaplama yaptırırken kırılma ihtimali falan mı var ?

 • Bunu Cevapla Muhammed

  Merhabalar benim alt dişlerimde yukarı doğru çıkan kılcal çizikler var ve ne yaptıysam geçiremedim çok hafifte bi sızlama var sürekli fırçalıyorum sebebi ne olabilir sizce ve tedavisi nedir şimdiden teşekkür ediyorum

 • Bunu Cevapla Beste

  Doktor vey merhabalar. Benim diş etimin altındaki kısımda çatlak tesdit edildi. Ancak ağrı yapmıyor. Sallantı hissi veriyor. Bu nedenle yeme-içme işlerini düzgün yapamayabiliyorum. Doktor dişin kendisini onarabileceğini söyledi. Ancak aradan baya zaman geçmesine rağmen herhangi bir gelişme yok. Hatta sallandığı hissi arttı. Ama kendi elimle sallamaya çalıştığım zaman sallanmıyor. Kontrollerimde de sallanmamıştı hatta tüm dişlerim gibi sağlamdı da. Çatlağı röntgende öğrenmiştik. Bu konuda ben ne yapabilirim?

 • Soru Sorun