Ağız ve Diş Sağlığı

Diş fırçası ve diş ipi kullanımına dikkat edin

18 Ağustos 2016

Yapılan araştırmalara göre; insanların bir diş fırçasını 1 yıl hatta daha fazla süreler kullandıkları belirlenmiştir. Uzmanlar diş fırçalarının diş sağlığı üzerinde doğrudan bir etkisi olduğunu ve diş fırçasının 3 aylık süreler sonunda mutlaka değiştirilmesi gerektiğini bildirmektedir. Gün içerisinde ise diş fırçasının kuruyabileceği ihtimali düşünüldüğünde iki ayrı diş fırçası kullanılmasının sağlık açısından daha faydalı olacağını belirtmektedirler.

Diş fırçaları nasıl muhafaza edilmelidir ?

Diş fırçalama işlemi sonrasında diş fırçanızı nemli bir şekilde bırakmamaya dikkat edin. Nemli kalan diş fırçaları ürettikleri mantar ve bakteriler tarafından bir sonraki kullanımda dişlere zarar verebilirler. Diş fırçalama sonrasında diş fırçanızı dik konumda kurumaya bırakarak muhafaza etmelisiniz. Ayrıca evde her bireyin kendisine özel bir diş fırçası bulunmalı, bakterilerin ağızdan ağıza geçmemesi için her bireyin kendi diş fırçası ile dişlerini temizlemesi de son derece önemlidir.

Diş fırçası ne zaman değiştirilmelidir ?

Diş fırçasının kılları yıpranmaya başladığı zaman değiştirilmelidir. Bu dönem yaklaşık 3 aya denk gelmektedir. Üretilen diş fırçaları 3 aylık dönem sonunda yıpranmaya başlamakta ve yeterli seviyede dişlerde temizleme gerçekleştirmemeye başlamaktadır. Kalitesine göre farklar gösteren diş fırçasına karşıdan bakıldığında kıllarında bir açılma görülüyorsa bu diş fırçasının mutlaka değiştirilmesi gereklidir. Son teknoloji olarak hayatımızda yerini alan renk değiştirin diş fırçaları kullanım süreleri dolduğunda renk değiştirerek değişim sürecinin geldiğini bizlere haber verir. Ayrıca geçirilen bir ağız enfeksiyonu yada gribal bir rahatsızlıktan sonrada diş fırçasının değiştirilmesinde fayda vardır.

Hassasiyet giderici diş macunları

Diş etinde meydana gelen iltihaplanma, dişlerde meydana gelen çürükler, aşınmalar, kırılmalar vb. durumlardan sonra dişlerde bir hassasiyet oluşmaya başlar. Özellikle fırçalama esnasında bu hassasiyetler dayanılmaz ağrılara neden olur. Bu durumlar için özel olarak üretilen hassasiyet gidirici fırça ve diş macubnu tercih edilebilir.

Diş eti rahatsızlarına yönelik olarak kullanılacak diş fırçası

Diş eti rahatsızlığı olan hastalar ve diş eti çekilmesi sorunu olan hastalar doktorunun önereceği diş etleri için hassas diş fırçası kullanmaları gerekir. Hastalar bu diş fırçalarını eczanelerde bulabilirler.

Diş ipi kullanımının faydaları

Bazı haber sitelerinde “diş ipi kullanımının pek yararı yok” gibi gerçeği yansıtmayan bir takım haberlere yer verilmektedir. Diş sağlığı için ve diş temizliği için son derece faydalı olan diş ipi kullanımı, uzmanların mutlaka yerine getirilmesini istediği ve ağız hijyeni için mutlak gerekli olan bir uygulamadır.

Diş ipi kullanımı diş fırçasının uzanamadığı yada yetersiz kaldığı bölgelerde diş aralarını temizleyen ve bu bölgelerde hijyeni sağlayan alternatifi olmayan bir temizlik aracıdır. Diş eti ile dş arasındaki boşluğu yemek artıklarından arındırır. Bu sayede dişlerin çürümesini ve doğabilecek ağız kokusunu da engellemiş olur.

Benzer Yazılar

1 Soru ve Cevap

  • Bunu Cevapla Umut

    Kanal tedavisi yaptırdım 2 3 ay oldu ufak ağrılar oluyor doktora gittim röntgen çektiler doktor baktı ama birşey gözükmüyor dedi gönderdi

  • Soru Sorun