Ağız ve Diş Sağlığı

Diş Bakımı İçin Neler Yapılabilir ?

6 Mart 2015

Gün içerisinde mutlaka ama mutlaka diş bakımına 10 dakika kadar kısa bir süre ayırmalıyız. Özellikle bu zaman ararlıkları sabah ve gece yatmadan önce son derece önemlidir. Yanlızca 2 dakikalık bir diş fırçalama süresi ile dişlerimiz istediğimiz gibi beyaz ve estetik görünebilir. Diş hekimi kontrollerinde diş hekiminizin size vereceği diş yapınıza uygun olan diş fırçası ve diş macunu yardımıyla diş sağlığınızı gayet iyi bir şekilde koruyabilir ve dişlerinizin ömrünü uzatabilirsiniz.

İyi bir diş bakımı için yapılması gerekenler nelerdir ?

– Diş yapınıza uygun çok sert olmayan orta sertlikte bir diş fırçası almanız gerekir

Genellikle diş kontrolü ile beraber diş hekiminizin önereceği orta sertlikte bir diş fırçası ile diş bakımınıza günlük olarak dişlerinizi fırçalayarak başlayabilirsiniz. Dişlerinizin sağlıklı ve güzel bir görünüme sahip olmasını istiyorsanız mutlaka günlük olarak fırçalamalı ve bakımlarını gerçekleştirmelisiniz.

Ağız yapınız ve dişleriniz ne kadar düzgün olursa olsun yemek artıklarının biriktiği, diş taşlarının oluştuğu ve diş etlerinin iltihaplandığı dişler ve diş etleri asla güzel bir görünüm oluşturmazlar. Bu durumların olumaması için günde en az özellikle yatmadan önce dişlerin temizlenmesi, bakımlarının yapılması ve güzel bir şekilde fırçalanması gerekir.

– Dişlerinizi fırçalamadan kesinlikle yatmayın

Diş bakımını gerçekleştirmenin en ucuz ve en kolay yolu dişlerin fırçalanmasıdır. Bu sayede dişler çürümeden yada herhangi bir probleme mahruz kalmadan temizlenmiş ve estetiği korunmuş olur. Özellikle gece yatmadan önce dişlerin fırçalanması, diş ipi ve ağız gargarasının çok önemlidir. Gece yatarken ağız içi sıvı mikarı yani tükürük salgılama miktarı oldukça düşer bu durumda dişlerin korumasız kalmasına neden olur. Dişler en fazla gece bakterilerin saldırısına uğradığı için gece yatmadan önce dişlerin yemek artıklarından arındırılması gerekmektedir.

– Dişlerin doğru şekilde fırçalanması çok önemlidir

Dişlerin doğru bir şekilde fırçalanması da diş sağlığı açısından oldukça önemlidir. Örneğin çok sert bir dış fırçası ile dişlerin fırçalanması, bastırarak dişlerin fırçalanması, dişlerin yanlış yön hareketleri ile fırçalanması dişlere yarardan çok zarar getirir. Bu durum zamanla dişlerde aşınmalara ve diş fırçası çürüğü dediğimiz çürüklere yada dişler üzerinde sararmalara neden olur. Diş hekimi kontrollerinde nasıl diş fırçalanması gerektiği konusunda diş hekiminizden mutlak bilgi alınız.

– Diş hekimi kontrollerini ihmal etmeyiniz

Dişlerin sağlıklı ve bakımlı kalabilmesi için diş hekimi kontrolleri de oldukça önemlidir. Sağlıklı bir bireyin normal şartlarda 3-6 aylık periyotlar şeklinde diş hekimi kontrolleri gerçekleştirmesi gerekir. Bu kontrollerde diş taşları, diş lekeleri temizletilmeli ve diş çürükleri tedavi edilmelidir.

– Dişlerin sağlığı çocukluktan başlar

Diş sağlığı ve diş bakımı çocukluk çağlarda başlar. Annenin bebeğinin dişlerini temizlemesi ve ilerleyen dönemlerde çocuğuna diş fırçalama alışkanlığı kazandırması, çocuğunu diş hekimi ile tanıştırması ve düzenli diş hekimi kontrollerinin gerçekleştirilmesi ileride çocuğun sağlıklı bir birey olabilmesi için oldukça önemlidir.

– Bebeklere yatmadan önce verilen şekerli süt yada ballı süt dişlerin çürümesine neden olur

Özellikle bebek çağlarda görülen biberon çürüğü dediğimiz çürükler yatmadan önce verilen şekerli süt yada ballı sütlerden kaynaklanmaktadır. Süt dişleri daimi dişlere göre çok daha hızlı çürüyen dişlerdir. Bu nedenle süt dişlerin bakımı oldukça önemlidir. Anne ve babalar bebeğin dişlerini mutlaka temizlemeli özellikle gece içirilen şekerli sütler yada meyve sularından sonra çocukların dişleri mutlaka bir bez ile temizlenmelidir.

– Süt dişleri oldukça önemli

Genellikle anne ve babalar çocuklarının süt dişlerine nasıl olsa yerine yenileri gelecek diye pek önem vermezler. Oysaki süt dişleri yerine gelecek olan daimi dişler için bir rehber görevi taşırlar. Bu dişlerin erken dönemde kaybedilmeleri daimi dişlerinin çarpışık olmasına neden olur.

– Aşırı sıcak ve soğuk içecekler dişlerin çatlamasına neden olur

Dişlerin aşırı sıcak ve aşırı soğuk yiyecek ve içeceklerden sakınılması gerekir. Aşırı sıcak bir içecekten soğuk içilen soğuk bir içecek dişlerin çatlamasına ve zamanla kırılıp dökülmelerine neden olabilir. Bu nedenle dikkatli olunmalıdır.

– Ağız kokusu giderilebilir

Ağız kokusunun mutlaka bir nedeni vardır. Ağızda oluşan bir çürük, diş etlerinin iltihaplanması yada önemsemediğiniz bir rahatsızlığınız olabilir. Ağız kokusunun en büyük nedenlerinden birisi de günlük diş bakımının yapılmamasıdır. Ağız kokusundan kurtulmak için öncelikli olarak mevcut ağız içi problemlerinin giderilmesi ve günlük olarak diş bakımının da gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu sayede ağız kokusundan kurtulabilirsiniz.

– Diş estetiği için tedavi seçenekleri çok fazla

Güzel bir diş yapısı olmadığından ve rahatça gülemediğinden yakınan bir çok kişi vardır. Fakat diş hekimliğinde de bu yönde geliştirilen bir çok tedavi uygulaması var. Ağızdaki dişlerin dizilişinin düzeltilmesi, dişlerin yeniden bembeyaz olabilmesi, görünümünden memnun olmayan dişlerin kaplanması için ortodonti tedavisi, yaprak porselen kaplama, zirkonyum kaplama, estetik dolgu uygulamalar vb. bir çok tedavi yöntemi mevcuttur. Bu tedavilerin hangilerinin hastaya uygulanacağına doktorunuz karar verebilir.

– Dişlerinizi beyazlatmaktan korkmayın

Bir çok birey özellikle bayanlar dişlerin renginden memnun değiller. Diş beyazlatma uygulamalarının dişlerine zarar vereceğini düşünenlerin sayısı ise bir hayli fazla.. Oysa ki diş hekimi kontrolünde gerçekleştirilen diş beyazlatma işlemleri ile çok iyi sonuçlar alınabilmektedir. Bu uygulamalar dişlere kesinlikle zarar vermez.

– Yirmilik dişlerinizden kurtulabilirsiniz

Gömülü olarak kalan ve sürekli olarak iltihaplanan dişlerinizden tek bir seansta kurtulabilirsiniz. Sorunlu yirmilik dişler özellikle çene bölgesi için kendilerine yeterli alan bulamadıklarında diğer dişlere baskı yaparak ağrılara neden olmaktadırlar. Özellikle diğer dişleri birbiri üzerine iten bu dişler ağızda diş çarpışıklığına da neden olarak estetik kaygıların yaşanmasına neden olurlar. Bu dişler aldırılabilir.

– Diş gıcırdatma tedavisi

Eğer eşiniz ve yakınlarınız diş gıcırdatmanızdan şikayetçi ise mutlaka tedavi olmalısınız. Özellikle sabah kalktığınızda çenenizde bir baskı ve ağrı hissediyorsanız, dişlerinizin üst yüzeyleri aşındı ise ve diş boyunda kısalmalar varsa mutlaka tedavi olarak ve gece plağı kullanarak dişlerinizi kaybetmeden tedavinizi yaptırmalısınız.

Benzer Yazılar

13 Sorular ve Cevaplar

 • Bunu Cevapla tufan

  Diş bakımı için ve oluşan tartarların temizlenmesi için neler önerirsiniz. Diş bakımına faydalı meyveler varmıdır ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   DİŞ taşları doktorunuz tarafından temizlenebilir.Diş bakımı konusunda yzmış olduğum makaleleri tıklarsanız orada bu konuda geniş bilgi var.

 • Bunu Cevapla ferdi

  doktorum çenem önde ve dişlerimde de çürükler var nasıl bir tedavi önerirsiniz. ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   bir ortodonti uzmanına görünmenizi öneririm

 • Bunu Cevapla ferdi

  doktorum, çenem önde ve dişlerimde de çürükler var nasıl bir tedavi önerirsiniz. ?

 • Bunu Cevapla Ali Rıza Öreroğlu

  Doktor bey merhabalar iki kez farklı doktora gittim dişim dolgu olması gerekiyor ama kanal tedavisi kanalı bulamadıklarından dolayı yapılamadı sanırım kanal yok. Film çekildi ve görülemedi siz ne önerirsiniz.

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Kanal yoksa niye kanal tedavisi yapılma yoluna gidildi.Çünkü kanal tedavisi yapılması için odişte kanal tevasi gerektirecek bir semptom olması gerekir.Bazan dişlerin kanalları çok dar olabilir.Ozamanda kanalı bulmak sorun haline gelir.Bu gibi durumlarda biz kliniğimizde LAZER ile çalışarak kanalı bulup genişletiyoruz.Kökün ucunda herhangi bir sorun var mı bunuda değerlendirmek gerekir.

 • Bunu Cevapla Ali Rıza Öreroğlu

  Doktor bey merhabalar iki kez farklı doktora gittim dişim dolgu olması gerekiyor ama kanal tedavisi, kanalı bulamadıklarından dolayı yapılamadı. Sanırım kanal yok. Film çekildi ve görülemedi siz ne önerirsiniz.

 • Bunu Cevapla HALUK

  Doktor bey bende inanılmaz bir ağız kokusu var gittiğim doktorlar tartar temizliği yapıp gönderdiler fakat benim ağız kokum daha geçmedi ne yapabiliriz ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   merhaba ağız kokunuzun sebebini araştırıp ona yönelik tedavi uygulamak gerekir.Öncelikle diş ve dişeti kaynaklı olup olmadığına bakmak lazım dişlerinizin sağlam ve dişetleriniz sağlıklıysa ,diş taşı yoksa diş kaynaklı değildir.KBB uzmanına muayene olup sinuzit,kronik farenjit,geniz eti,tonsilit varlığı yönünden kontrol olmalısınız ,bu tür hastalıklar yoksa sıklıkla diabetten de şüphelenilebilir.Bu tür hastalıkların hiç biri mevcut değilse sebebi bulunamayan fizyolojik (normal )ağız kokusu da olabilir.

 • Bunu Cevapla HALUK

  Doktor bey, bende inanılmaz bir ağız kokusu var gittiğim doktorlar tartar temizliği yapıp gönderdiler. fakat benim ağız kokum daha geçmedi ne yapabiliriz ?

 • Bunu Cevapla Melis

  Doktor bey diş bakımı ve diş temizliği konusunda fiyat bilgisi alacaktım sizden.

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Diştaşı temizliği ile diş beyazlatma genelde birbirine karışır ve farklı tedavilerdir. Diştaşı temizliğinden bahsediyorsanız eğer 6 ayda bir rutin yapılması gereken bir tedavidir ve benim kliniğimde 150TL dir. Diş beyazlatma (Bleaching) ise kimyasal metodla dişlerin rengini 4-5 ton açma yöntemidir ve renk sigara içmeyenlerde 2,5 sene kadar gider, sonra tekrarlanması gerekir. Ben bu tedaviyi kliniğimde 350€ ya yapıyorum ve ortalama 1 saat sürüyor.

  Soru Sorun