Ağız ve Diş Sağlığı

Diş fırçalama kaç dakika yapılmalıdır ?

15 Ekim 2015

Türkiyede diş fırçalama bilinci oldukça geri bırakılmış hatta hiç alışkanlık haline dahi bile getirilmemiştir. Bu konudan oldukça dem vuran diş hekimleri ülkemizde diş fırçalama alışkanlığının oldukça düşük ve diş fırçalama süresininde çok kısa tutulduğunu vurguluyorlar.

Diş fırçalama konusunda yanlış bildiklerimiz

Dişleri yemek sonrasında hemen fırçalamak dişlere yarardan çok zarar getirmektedir. Özellikle asitli yiyecek ve içeceklerden en az yarım saat kadar sona dişlerin fırçalanması gerekiyor. Aksi taktirde diş fırçalama işlemi dişlere daha fazla zarar veriyor. Asitli yiyecek ve içeceklerin ardından ağız çalkalamak ve yarım saat kadar sonra dişlerin fırçalanması daha sağlıklı bir ağız bakımı anlamına geliyor.

En ideal diş fırçalama süresi 3 dakikadır ?

Dişlere en fazla zararı veren asidik iyecek ve içeceklerdir. Özellikle Limon suyu portakal suyu gibi gıdaların asit miktarı fazla olması diğer asidik gıdalar içeren içeceklerin tüketiminden sonra diş minelerinde zayıflama olmaktadır. Dişlerin bu yiyeceklerin tüketiminin hemen ardından fırçalanması zayıflayan diş minesinin aşınmasına yol açabilmektedir. Bu nedenle bu yiyecek ve içeceklerin tüketiminden en az yarım saat sonra dişlerimizi fırçalamamız gerekiyor.

Diş fırçalama alışkanlığımızı günde en az iki defa olmak kaydı ile tekrarlamamız gerekmektedir. Bu süreler sabah ve gece yatmadan önce olmalıdır. Her iki çene ayrı ayrı fırçalanması gerekiyor. diş yüzeyleri hem içeriden hemde dışarıdan olmak koşulu ile her iki çenede ayrı ayrı fırçalanması gerekmektedir. İdeal fırçalama süresi ise en az iki dakika olmak koşulu ile 3 dakikadır. İyi bir diş temizliği için diş fırçalamanın yanı sıra diş ipi kullanımı da mutlaka gereklidir.

Diş fırçalama sırasında dilinizi de fırçalayın

Dişlerimizi günde en a iki kez olmak koşulu ile fırçalamamız gerekiyor en ideal sayı ise 3 kezdir. Dişlerin öncelikli olarak 3 dakika fırçalanması daha sonra diş ipi kullanımına geçilerek en az iki dakika da dişlerin aralarının temizlenmesi gerekiyor. Bu süre ideal olarak 5 dakika kadar bir süre almaktadır. Dişlerin kurallarına göre fırçalanması dişlerin aşınmasının önüne geçecektir. En ideal diş fırçalama şeklini doktorunuzdan öğrenebilirsiniz. ayrıca diş fırçalama sırasında diş fırçasının arka yüzünde bulunan tırtıklı bölümle yada diş fırçası ile ufak ve nazik hareketlerle dilde fırçalanmalıdır.

Diş eti kanamasının en iyi çözümü dişlerin düzenli olarak fırçalanmasıdır

Eğer diş fırçalama sırasında bir kronometreniz varsa bu ideal süreyi yakalamanız konusunda size daha iyi yardımcı olacaktır. Kronometre sayesinde ne kadar süre dişlerinizi fırçaladığınızı tam olarak bileceksiniz ideal süre 120 saniyedir. Eğer diş fırçalama sırasında diş etleriniz kanıyor ise fırçalamaya ara vermeden devam ediniz.

Diş fırçalama dişlere uyugulanan bir masaj gibidir

Diş fırçası diş bitimi ile diş eti birleşimi noktasına kadar 45 derecelik açılarla yukarı ve aşağı olacak şekilde diş etinide kapsayacak yöntem ile fırçalanmalıdır. Bu dişlere bir temizlik olarak algılanmakta iken diş etlerine de bir masaj etkisi yaratacaktır.

Diş macunu nohut büyüklüğünde olmalıdır

En ideal diş macununu doktorunuzun önerisi ile seçebilirsiniz. Piyasa da var olan ve dişleri beyazlattığı savunulan diş macunları dişlere ciddi zararlar vermekte ve dişlerin aşınmasına yol açmaktadır. Bu nedenle her reklamı yapılan diş macununu alıp kullanmamak gerekmektedir. Fırçaya sürülecek ideal diş macunu ise nohut büyüklüğünde olmalıdır.

Kırmızıdan beyaza doğru fırçalayın

En ideal diş fırçalama şekli kırmızıdan beyaz doğru yani diş etinizden dişinize doğru olan fırçalama tekniğidir. Bu sayede diş aralarında kalan ve zamanla diş taşlarına dönüşecek olan yemek artıklarını da bölgeden temizlemiş olacaksınız.

Benzer Yazılar

17 Sorular ve Cevaplar

 • Bunu Cevapla Saadet

  Hocam çocuklar ne zaman dişlerini fırçalamaya başlamaları gerekmektedir ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   çocuklarda diş fırçalama konusu önemli . Siz fırçalarken o da fırçalasın daha sonra onun dişlerini birazda siz fırçalayın.

 • Bunu Cevapla Derya

  Hocam doğru diş fırçalama tekniği nasıldır bu konu hakkında beni bilgilendirirmisiniz. Bazı doktorlar aşağıdan yukarı bazı doktorlar dairesel hareketlerle yapın diyorlar kafam karıştı..

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   iş fırçalama teknıklerı diş problemınıze göre farklılık gösterır. yanı eger diş eti sorunlarınız var ıse supurge seklınde fırcalayabılırsınız eger sorun yoksa daıresel fırçalayabılırsınız. elektrıklı diş fırçalarını pek önermem en dogrusu manuel temızlık.

 • Bunu Cevapla Derya

  Hocam doğru diş fırçalama tekniği nasıldır ? bu konu hakkında beni bilgilendirir misiniz ? Bazı doktorlar aşağıdan yukarı bazı doktorlar dairesel hareketlerle yapın diyorlar kafam karıştı..

 • Bunu Cevapla ibrahim yiğit

  Doktor bey sürekli olarak dişlerimi fırçalayan biri değilim bazen gece yatmadan önce fırçalarım son günlerde fırçalarken sürekli olarak kan geldiğini gördüm acaba diş etlerimde sorunlar mı başladı ? Beni bilgilendirirseniz sevinirim.

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Merhaba, dişlerinizi düzenli olarak fırçalamadığınız taktirde yemek artıkları ve mikroorganizmalardan oluşan plak birikir ve diş çürümesine, diş eti hastalıklarına, diş taşı birikimine ve ağız kokusuna da neden olur. Diş etleriniz iltihaplanır ve fırçalarken kolayca kanar. Düzenli diş bakımı ile diş etlerinizi iyileştirebilirsiniz. Kanama olunca fırçalamayı kesmeyin, diş eti hassas ise yumuşak bir diş fırçası ile fırçalamaya devam edin. Ağız kokusunun bir çok nedeni olabilir. En sık nedeni ise diş çürümesi ve düzenli bakım yapılmamış plak birikimi olan bir ağızdır. Düzenli ağız bakımı yanında muayene olmanızı da öneririm. Saygılarımla..

 • Bunu Cevapla pala

  Doktor bey benimde diş etlerimde fırçalama sırasında kanamalar oluyor. Ayrıca ağrı ve diş etlerimde de kaşıntılar var ne yapılması gerekiyor acil yardım hocam.

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Bu saydığınız şikayetler dişeti hastalıklarının belirtisidir. En kısa zamanda muayene olmanız ve dişeti tedavisi yaptırmanız gerek. Biz size iyi bir ağız hijyen eğitimi verir; size uygun diş macununu söyleriz.

 • Bunu Cevapla ŞEYMA NUR CAN

  Doktor bey en ideal diş fırçalama sayısı kaçtır acaba 2 mi 3 mü

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Doğru şekilde yapılan bir fırçalama sabah ve akşam yatmadan önce olmak üzere 2 kere yeterlidir. Öğlen fırçalama imkanınız varsa fırçalamanızın tabi ki faydası olacaktır.

 • Bunu Cevapla Ela

  Dişlerimi fırçalarım 3 kere ve baya temizmiş ama dişlerimin hepsi çürüktü dolgusuz dişim yok şuan manuel diş fırçası kullanıyorum ama şarj aletli olanıda alıp kullanıcam hangisi daha iyi yada ikisini bir arada kullansam çünkü 2 diş macunu kullanıyorum böyle olurmu

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Ela hanım bir diş hekimine başvurarak nasıl diş bakımı yapılması gerektiği konusunda bilgi almalısınız. Birebir muayenede

 • Bunu Cevapla uğur

  doktor bey dişleri fırçalarken fırça bir diş bölgesinde ne kadar müddet hareket etmelidir

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Uğur bey diş fırçalama süresi 2-3 dakika olmalıdır. Doğru bir şekilde fırçalamak diş ipi kullanımı ve gargara ile pekiştirilmesi de yeterli olacaktır.

 • Bunu Cevapla Metin

  Hocam selamlar. Günde iki defa sabah ve akşam olmak üzere dişlerimi düzenli olarak fırçalıyorum fakat diş fırçalama sürem 20dk sürüyor. Diş fırçalarken dairesel, dişlerin çigneme kısımlarını ve arka kısımlarını da fırçalıyorum. Ön dişlerimin üzerinde olan sarı tabakanın bir kısmı şu an yok ve dişin sadece beyaz kısmı görünüyor. Sorum şu acaba bu kadar süre fırçalayarak yanlış mı yapıyorum ve dişlerin üzerindeki sarı kısmın gitmesi pozitif midir? Teşekkür ederim.

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Metin bey merhabalar diş fırçalama konusunda bir diş hekiminden detaylı bilgi almalısınız uzun süre Diş fırçalamak dişlerin aşınmasına neden olabilir. Sizde de bu aşınmalar gözlemleniyor mutlaka bir Diş hekimine başvurarak konu hakkında daha detaylı bilgi almalı ve muayene olmalısınız

  Soru Sorun