Ağız ve Diş Sağlığı

Dilde çıkan yaralar, AFT nedir, ağız ve dil yarası

22 Mart 2015

Dilde ve ağızda çıkan bir takım yaralar sürekli olarak tekrarlanıyorsa bu yaraların masum olmadığını unutmayın. Aft ve uçuk gibi yaralar vücudumuzun bağışıklık sistemi ile doğrudan ilişkilidirler. Eğer bu yaralar zamanla geçmezse yada sürekli olarak tekrarlarsalar bilmeniz gereken en önemli husus bağışıklık sisteminizde bir problem olduğudur. Bu yaralar bizim yaşam kalitemizin düşmesine neden olur. Genellikle ağrılı olan bu yaralar sırasında yemek yemekte yada sıcak soğuk bir şeyler içmekte oldukça zorlanırız. Zamanla kendiliğinden geçebilen uçuk ve aft yaralar geçmediklerinde ve sürekli olarak tekrarlandıklarında ise mutlaka tanı konulması gereken ve tedavi edilmesi gereken yaralardır.

Dil ve ağızda meydana gelen yaraların sürekli olarak tekrar etmesi

Dil ve ağızda oluşan bu yaraların sürekli olarak tekrar etmeleri bizlere ilk olarak Behçet hastalığının olup olmadığını sorgulatır. Yine çeşitli testler yapılarak bu yaraların neden meydana geldiği de araştırılır. Genellikle yapılan kontrollerle beraber bu yaraların neden sürekli olarak tekrarlandıkları kolaylıkla bulunabilir. Hastalarda bu durumlara neden olan en belirgin hastalıkların başında Behçet hastalığı gelmektedir. İlk olarak bu hastalıktan şüphe edilse de araştırmalar kesilmez. Hastalarda bu tür ağız yaralarına neden olan bir diğer etken ise B vitamini eksikliğidir. Eğer hastalık bir vitamin eksikliğinden kaynaklanıyorsa o zaman tedavi çok daha kısa süreli olabiliyor. Fakat vitamin eksikliğinden kaynaklanmayan bu tür ağız yaraları Behçet hastalığı şüphesi ile hastanın daha uzun süren kontroller altına girmesi gerektiriyor.

Mide rahatsızlıkları ve mide mikrobu araştırması

Mide mikrobu bir çok hastalık gibi bu tür ağız yaralarının oluşmasına da neden olan olabilmektedir. Eğer sık tekrarlayan yada geçmeyen ağız yaraları varsa mide mikrobundan şüphe edilebilir. Mide mikrobu gastrit ve ülser gibi rahatsızlıklara neden olabilirken sindirim sistemi yollarında da bir çok rahatsızlıklara neden olabilir. Mide mikrobu ayrıca kişide ağız yaraları dışında unutkanlık, halsizlik, yorgunluk ve sinirliliğe de neden olabilmektedir. Mide mikrobu oluşumu bazen kişide mide rahatsızlığı yaratmayabilir. Bu mikrop farklı bölgelerde farklı rahatsızlıklara neden olarak araştırılması ve tanı konulması zor bir durumda oluşturabilir.

Ağızda oluşan yaralarda tanı konulabilmesi çok önemlidir

Ağızda oluşan ve sürekli olarak tekrarlanan ağız yaralarında tanı koyulabilmesi tedavide ki en önemli aşamalardan birisidir. Öncelikli olarak bu tür yaralarda kişinin bağışıklık sistemi tamamen gözden geçirilmeli ve bu durum kişiye özel bir değerlendirmede olmalıdır. Kişinin daha önce geçirmiş olduğu rahatsızlıklar, aile de geçirilen önemli hastalıklar, yakın akrabalarda var olan rahatsızlıklar, kişinin yaşı, cinsiyeti özel olarak değerlendirilerek hastalık aranır ve kontrol altına alınır. Bunların dışında fiziksel olarak beslenme düzeni, uyuma alışkanlıkları, yorgunluk, ne kadar sıklıkla güneşlendiği, hangi gıdaları az hangi gıdaları fazla tükettiği de hastalık oluşumuna ve devam etmesine bağlı olan durumlardır.

Ağız yaralarının nedeni tam olarak bilinememektedir

Tıp dünyasında ağızda oluşan aft veya uçukların tam olarak nedeni bilinememektedir. Ortası beyaz olan yada diğer renkleri sarı ve gri tonlarda olan bu yaralar genellikle ağız içerisinde oluşur. Diğer uçuk gibi yaralar ise ağız çevresinde dudaklarda, yanaklarda, dilde vb. oluşabilmektedirler.

Ağız yaraları kimlerde görülür ?

Ağız yaraları küçük yaştan itibaren hemen hemen tüm insanlarda görülebilmektedirler. Bulaşıcı bir hastalık olan (uçuk) bu yaralar özellikle öpüşme ile kişiden kişiye geçebilmektedir. Bu yaralar oluştuklarından itibaren bir hafta yada on günlük bir süre içerisinde geçmektedirler. Tekrarlanıp tekrarlanmayacağı kişinin kendisine ve bağışıklık sistemine bağlıdır. Genellikle vücut direncinin azaldığı durumlarda kendisini belli ederler. Bu yaralar oldukça ağrılıdır.

Ağız yaralarına neden ola durumlar nelerdir ?

Fiziksel travma sonucu ağızda yaraların oluşması: Genellikle fiziksel olarak bölgede oluşan bir darbe yada bir travma bu yaraların oluşmasına neden olabilir. Sivri bir cismin ağız içerisinde oluşturacağı bir tahriş, yanağın yemek yerken ısırılması, çok sıcak bir şeylerin yenilmesi yada içilmesi bu tür bir ağız yarasına neden olabilir.

Yiyecek ve içeceklerin ağızda oluşturdukları yaralar: Ağızda oluşan yaralar genellikle asitli içeceklerin içilmesinden kaynaklanabilir. Kola, gazoz vb. asitli içeceklerin dışında portakal suyu veya nar suyu gibi içeceklerde ağızda yaraların oluşmasına neden olabilir. İçeceklerin yanı sıra çok baharatlı yiyecekler, tuzlu veya çok ekşi olan aşırı derecede acılı olan yiyeceklerde yaraların oluşmasına neden olabilir.

Alerjik reaksiyonları oluşturdukları ağız yaraları: Yiyeceklerden meydana gelen alerjik reaksiyonlar genellikle; balık, fındık, fıstık, süt vb. yiyeceklerin oluşturmuş oldukları alerjik reaksiyonlar yine incir, domates, limon, çilek gibi meyve ve sebzelerin de alerjik reaksiyonlara neden olarak ağızda bir takım yaraların oluşmasına neden olduklarını sıralayabiliriz.

Mide de oluşan mikroplar ( Mide mikrobu ) kaynaklı ağız yaraları: Mide mikrobu B12 vitamin eksikliğine neden olurken ağızda da bir takım yaraların çıkmasına bu yaraların sürekli olarak tekrarlanmasına yada geçmemesine neden olmaktadır.

Sigara kullanımı: Sigara bir çok hastalıkta olduğu gibi ağız yaralarının da baş mimarıdır.

Vitamin ve demir eksikliğinden dolayı meydana gelen ağız yaraları: Başta B vitamini eksikliği olmak üzere vücutta meydana gelen vitamin ve demir eksiklikleri ağız yaralarına neden olabilen en büyük etkenlerden biridir.

Stres ağız yaralarına neden olabilir: Bir çok fiziksel ve sistemik rahatsızlığın nedeni strestir. Stresli ortamlarda çalışmak, evde oluşan stres, iş yerinde veya okulda olan stres ağız yaralarına neden olabilmektedir.

Ağız yaralarında ne zaman doktora başvurmam gerekiyor ?

Ağızda oluşan yaralarda doktorunuza avurmanız gereken durumlar içerisinde;

– Ağızda bu yaralar ilk kez çıktıysa

– Aft yaraları oluştuysa ve bu yaralar çok büyüdüyse

– Çok fazla aft oluşmaya başladıysa

– Bu yaralar sık sık tekrarlıyorsa

Bu durumlarda mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Ağızda oluşan yaraların tedavisi nasıl yapılır ?

Dil üzerinde ve ağızda meydana gelen yaralardın tedavisi antibiyotik ve ilaçlarla sağlandığı gibi uzun süreli olmayan, sık sık tekrarlanmayan, ciddi bir etkisi olduğu görülmeyen ve çok nadir görülen aft gibi yaralarda evinizde uygulayabileceğiniz bazı tedavi yöntemleriyle de kısa süreli olarak bu yaralara tedavi amaçlı müdahale de bulunabilirsiniz.

– Ağız gargarası: Eczanelerde rahatlıkla bulabileceğiniz antiseptik özellikli ağız gargarası ile ağızda oluşan yaraların büyümesi engellenebilir.

– Tuz ve karbonat ile ağız gargarası: ılık su içerisinde tuz yada karbonat karıştırılarak ağız gargarası yapılır. Tuz ve karbonat karışımı doğal antiseptiktir.

– İlaç tedavisi: Doktorunuzun önereceği ilaç tedavisi ile ağızdaki yaralarınızdan kurtulabilirsiniz.

Not: Geçmeyen, sürekli tekrarlayan, çok ağrılı olan, 1 santimden daha büyük olan ağız yaralarında mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Benzer Yazılar

136 Sorular ve Cevaplar

 • Bunu Cevapla selda

  Doktor bey geçenlerde oldukça rahatsızlandım. akciğerlerim su toplamış ve dilimde de inanılmaz yaralar oluştu. Dilim su topladı ufak ufak yüzlerce yara dilimin yan taraflarında beyaz lekeler oluştu. Tat almakta bir şeyler yiyip içmekte çok zorlanıyorum. Şu anda kan değerlerim normal fakat dilimdeki yaralar hala geçmedi bu yaralar ne olabilir.

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Merhaba bu yaraların ne olduğunu görmek için muayene etmemiz gerekiyor. Dermatoloji uzmanının fikrini almanızda fayda olacaktır. Sevgiler,

   • Bunu Cevapla hüseyin

    Selam hocam benim dilimin arka tarafında 3 4 tane topak topak birşeyler var geçmişti ama ay içerisinde tekrar çıktı yutkunurken birşey takılmış gibi her defasında huylandırıyor biraz elde çıkan siniri andırıyor bunlar sizce ne olabilir nasıl iyileşir

    • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

     Hüseyin Bey merhabalar buradaki yaraların tekrarlanması iyi bir şey değildir bir iltihaplanma söz konusu Dilerseniz bir dermatoloğa başvurabilirsiniz

     • hüseyin

      Merhaba Hocam dün akşama kadar birşey yoktu lakin dediğiniz gibi yaralar olduğunu gördüm ve yutak kısmında iltihaplanma olmuş ben bademciktir diye aile hekimine gittim görünce off off dedi dikkat etmelisin ateşin falan yükselirse derhal gel dedi ilaç verdi

   • Bunu Cevapla Tayfun

    Merhaba hocam benim dilimde sivilce gibi 4 5 tane yara var ve ortası beyaz iltihap gibi kbb ı gitmem gerekiyor yoksa dermotoloğamı ve bu sivilce gibi yaralar ağız kokusuna neden olurmu

   • Bunu Cevapla Sadife

    Merhaba annemin 7 aydır dilinde uyusukluk tat alamam dilinde cizikler alt ve üst dudakda yaralar var ve sürekli agizda kuruluk her türlü tahilil er yapıldı ama daha halen gecmdi dermotoliji ve romotololojiye giitik sadece vitamin eksikligi dendi ama daha cok sıkıntı çekiyor bisey yiyemiyor napabiliriz bu konuda …

 • Bunu Cevapla Gökhan

  Doktor bey benim demir eksikliğinden dolayı dilimde yaralar oluşuyor. Bu yaralar sürekli olarak ggeçip tekrardan çıkmaya başladıla. Doktoda yaptığım tahliller sorunucunda doktorum demir eksikliği var dedi. Bu yaraların gerçek nedeni demir eksikliği olabilir mi yoksa başka bir hastalık mı var korkuyorum.

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Merhaba,

   Ağız yaralarının bir nedeni de demir eksikliği ve buna bağlı bağışıklık sisteminin zayıflamasıdır. Beslenmenize özen gösterip takviye ilaçlarınızı da almayı ihmal etmeyin.

 • Bunu Cevapla Selçuk

  Doktor bey merhabalar 1 yaşındaki oğlumun dilinde sürekli olarak yaralar çıkmaya başladı. Yanlızca sıvı tüketebiliyoruz ve süt içebiliyoruz bunun dışında herhangi bir katı gıda alamaıyoruz. Ağlıyor sürekli olarak çıkarıyor. Dilinden dolayı Doktoru bir dil jeli verdi diğer yapılan testlerde herhangi bir bulguya rastlanmadı sizce bunun nedeni nedir. Bu yaralar neden olabilir ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Selçuk bey maalesef görmeden yorum yapmak hem doğru hem de mümkün değil. İltihabi ya da damarsal bir sorun olabilir. Belki ed kulak burun boğaz uzmanına başvurmanızda fayda olacaktır. Geçmiş olsun

 • Bunu Cevapla Leyla

  Doktor bey merhabalar bana cevap yazarsanız çok sevinirim 3-4 aydır dilimde beyaz lekeler var. Bu yaralar bir türlü geçmiyor. Bir cilt uzmanına başvurdum o bana ilaç tedavisi önerdi ve kullanıyorum benim merak ettiğim konu buyu yaraların nedeni hiv belirtisimidir.

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Dilinizdeki beyaz lekeler HIV ile ilgili değil.Doktorunuzun ilaçlarını kullanırsanız lezyonlar kaybolacaktır.

 • Bunu Cevapla Leyla

  Doktor bey çocugumun dilinde sürekli yaralar çıkıyor ve bu yaralar ağız kokusununda oluşmasına nedne oluyor. Sizce bunun nedeni nedir ? Doktorlar bu konuda herhangi bir şey demiyorlar. Bilgi verirseniz seviniriz ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Ağız kokusu boğaz infeksiyonu, diş problemleri ya da reflüye bağlı gelişebilir. Dildeki yara ise viral infeksiyonlar ya da vitamin – mineral eksikliğinden kaynaklanabilir. Her iki durum için de tetkik yapılması uygun olacaktır.

 • Bunu Cevapla saffet

  Doktor bey merhabalar dilşmde büük bir kılcal damarlı ortası ise beyaz renkli bir yara oluştu bu yara hiç geçmiyor. Acaba çok merak ediyorum bu yara neden oluştu.. Tedavi için ne yapmalıyım hangi doktora veya hastaneye gitmeliyim. Bu yaradan dolayı herahngi bir ağrı yok ama yara beni rahatsız ediyor.

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   bu tip lezyonları görmeden birşey soylemek zor.Mutlaka bir kbb uzmanına basvurmanız gerekiyor. Geçmiş olsun.

   • Bunu Cevapla an

    Slm hocam dilimin kenarlarında sivilce gibi çıkıntılar var ve devamlı af çıkıyor ne yapmalıyım bir yerimiz nerede

 • Bunu Cevapla can

  Slm benin dilimin kenarında bir damar beliriyor. Sonra sivilce gibi çıkıntılar ve yara dönüşüyor 5 senedir devam ediyor doktorada gittim aft dedi ilaçlar yazdı geçmedi lütfen yardımcı olun.

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Can bey mutlaka kontrol edilmesi gerekiyor. Uzun süreli oluşan yaralar dikkate alınmalı bir dermatologa başvurunuz.

 • Bunu Cevapla Asli

  Iyi gunler dilimde bir turlu gecmeyen yaralar olusuyor agiz gargarasi fayda etmedi aile hekimim cinko destegi verdi. Ancak hala cikiyorlar.Kendimi bildim bileli ferritinim dusuk hashimato tiroitim var. Acaba bu yaralar neden cikiyorlar ve hangi birime gorunmeliyim saygilar..

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Merhabalar Aslı hanım yaralarınızı görmeden ne oldukları hakkında bilgi vermek istemiyorum bir cilt doktoruna yada bir dermatoloğa görülebilirsiniz.

 • Bunu Cevapla beyza

  mrb benim dilmide yaralar vardiş teli tedavisinden sonra oluştu sağ ve sol il kenarında mercimek tabesi kadar ağrısız oktora gittim tahrişten dolayı geçmez dedi ama insan korkuyor işte daha önce 3 kere doktora gittim zaten diş oktoruna gittiğimde o da bişey demedibi de ilköküne doğru dil papillaları bi kaçtanesi az büyümüş sizce ne yapmalıyım

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Beyza hanım diş telinin bölgede oluşturduğu bir tahriştir muhtemelen geçici bir durumdur.

 • Bunu Cevapla Adem sayan

  Merhaba sigarayı bırakmak için bir adım attım ve doktor kontrolünde champix adli ilacı kullanmaya başladım fakat dilimin üzerinde ve Yanlarında küçük çizikler şeklinde açılmalar oluştu yemeği geçtim içtiğim su bile acı veriyor ne yapmalıyım

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Adem bey harita dil dediğimiz bir rahatsızlık söz konusudur. Bir cildiye yada bir dermatoloğa bavurabilirsiniz.

 • Bunu Cevapla soner

  doktor bey merhaba;

  benim dilimde uzun zamandır süre gelen dil ağrısı ve acıması var .sürekli ve devamlı .sorunuma bir türlü tanı konulamadı . ve hangi bölüme gideceğimi bilmiyorum. .siz bana yardımcı olurmusunuz.

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Soner bey geçmiş olsun bir cildiye yada dermatologa görünebilirisiniz.

  • Bunu Cevapla Pınar

   Soner bey iyi günler benim de 1 aydır dilimin sol tarafı ağrıyor nöroloji ve kbb gittim her şey normal deniyor. Bir türlü çözüm bulamadım, çok zor durumdayim, sizin probleminiz geçti mi acaba ?

   • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

    Merhaba bu tür ağız yaralarında mutlaka bir dermatoloğa başvurmanız gerekmektedir uzun süre geçmeyen yaralar tehlike oluşturabilir.

 • Bunu Cevapla leyla boz

  Merhaba benim kızımın dilinde iki haftada bir ağrılı bir şekilde yara çıkıyor bu sorun sekiz yaşından beri var şuan ondört yaşında neden böyle oluyor olabilir

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Leyla hanım bu yaralar AFT olabilir. Genellikle vitaminsizlik bu duruma nedendir. Bir dermatoloğa başvurmalısınız.

  • Bunu Cevapla Kamuran

   Mrb ağız yaraları tamamen Demir eksikliği ve vitaminsizlikten kayniyor

 • Bunu Cevapla Kenan Başar

  Benimde dilimde sürekli tekrarlayan yaralar çıkıyor doktor bey nerdeyseniz adresinizi verirseniz gelip tedavi olmak istiyorum belki 10 senedir çekiyorum bu derdi lütfen bana yardımcı olun

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Geçmiş olsun Kenan bey bir dermatoloğa göründünüz mü ?

   • Bunu Cevapla Kenan Başar

    Hayır dermatoloğa değilde bir kaç araştırmaya gittim bir çok test yaptılar ama hiç bir şey bulamadılar şuan dilimde yara var konuşmakta bile zorlanıyorum kötü bir hastalık çıkar diyede çok korkuyorum

    • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

     Yaraların uzun sürmesi iyi bir şey değil. Geniş çaplı bir araştırma isteyin. Geçmiş olsun

 • Bunu Cevapla Yusuf

  Merhaba ben 16 yaşındayım ve yaklaşık 6 aydır dilimde yara var sağlık ocağından bir gargara ve dil fırçası yazdılar bunları sürüldükten 1 gün sonra yara felan kalmıyor geçiyor fakat sürmeyi bırakınca hemen tekrarlıyor özellikle mandalina nar asitli içecekler yedigimde yardiclmxi olabilir misiniz ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Yusuf bey mutlaka araştırılmalı ve bir dermatoloğa başvurulmalıdır. Durum önemli olabilir. Vitamin takviyesi de yapılması gerekebilir. Geçmiş olsun.

 • Bunu Cevapla Bedirhan

  Yanağımın iç kısmında oluşan bir yara var ve nerdeyse 1 haftadır var ağrı yapıyor, sürekli şişiyor, temizlemeye başladığım zaman kanıyor ve çok açayıp bi kokusu var yardımcı olabilir misiniz?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Bedirhan bey bu yaraları siz temizlemeye çalışmayınız. Nasıl tamizliyorsunuz. Bir dermataloğa veya diş hejkimine başvurmalısınız.

 • Bunu Cevapla MEHMET

  Hocam merhaba ,

  bendede dil sağ tarafında ağrı var. yutkunurken ağrı dahada şiddetleniyor. daha 2 hafta öncesine kadar hiç böyle bir şeyle karşılaşmamıştım. bu arada uyurken de şiddetleniyor. 28 yaşındayım.
  dün mesela geçmek üzereydi sanki bugun yine şiddetli bir ağrı var. asitli içeçek ve meyve yedim 2 haftadır asitli içmiyordum. ve armut da yemiyordum. diş fırçasıda yeni sensdyno marka diş macunu kullanıyorum. gargara hiç yapmadım bu süre içinde

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Mehmet bey AFT olması muhtemel ihtimal bir kaç güne kadar geçecektir. Bu süre içerisinde asitli yiyecek ve içeceklerden uzak durunuz. Bol bol tuzlu su ile gargara uygulayınız.

 • Bunu Cevapla latife

  merhaba hocam benim dilimde yara var ve kirmizi noktolar var eksi ve sicak ictigimde yaniyor ne yapmaliyim hangi doktora gostermeliyim

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Latife Hanım merhabalar oluşan kırmızı noktaların nedeni tam olarak bilinmemekle beraber yapılacak tedavi sonrasında sizleri bu konu hakkında bilgi verebilir öncelikli olarak bir dermatoloğa başvurmanızı öneriyorum Lütfen bu konu hakkında bize de buradan bilgilendiriniz.

 • Bunu Cevapla burak

  Merhaba ön dişim çürüyüp sivrelmişti yaptırmadan önce yanlışlıkla dilime battı ve normal bir sivilce büyüklüğünde şişme meydana geldi ne olabilir tedavisi nasıldır? Hangi bölümden randevu almam gerek yardımcı olursanız sevinirim

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Burak Bey merhabalar dilden dilimize meydana gelen travma kısa sürelidir birkaç gün kadar sonra kendiliğinden iyileşecektir Eğer iyileşmeme durumunda bir dermatoloğa başvurmanızı öneririm

 • Bunu Cevapla gokhan koc

  Hocam ben sigarayi biraktim 3 sene olucak hic icmedim.nikotinin vucuttan cikmasi sonucu bu yaralarin oldugunu soyluyorlar birde birden fazla bolgede cikiyor yanakta dil ucu ve yanlarda

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Gökhan bey merhabalar Bu konu hakkında bir şeyler söyleyebilmem için muayene olmalısınız size bir dermatolog uzmanına başvurmanızı öneririm.

 • Bunu Cevapla Reyhan

  Merhabalar benim dilimde de tekrarlayan yaralar oluşuyor ama sadece sağ tarafta be de boğaz enfeksiyonu da var 2 ay gibi bir süredir. Şimdiden teşekkür ederi.

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Reyhan hanım merhabalar tekrarlayan yaraların oluşması iyi bir durum değildir Bu içten gelen bir hastalığın olduğunu gösterir. En kısa sürede bir dermatoloğa başvurmanızı ya da bir Devlet Hastanesi’ne başvurmanız öneririm.

 • Bunu Cevapla Faik

  Slmlr doktor bey. Benim dilimde kan damlası oldu sonra bu patıadi. Simdide yeri chikur gibi beyaz olmus. 7 gundur rahatsız ediyor. 3 tablet antibiotik kullamdim 500mg. Hayla kecmiyo. Sorun zedelenmedigi halde dilimde neden kan damlası yaraniyor. Yuvarlak oluyur sonra patliyor. Tedavisi ve nedeni soylerseniz sevinirim. Saygilarla Faik.

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Faik bey merhabalar Öyle de bir iltihaplanma söz konusu Öncelikle bir muayene olmalısınız Bu durumun neden kaynaklandığı araştırılarak tedaviye yönelik ilaçlar uygulanabilir. Bir Devlet Hastanesi’ne ya da bir dermatoloğa başvurabilirsiniz.

 • Bunu Cevapla davut k

  Doktor bey 20 lik dislerimin 4taneside yamuk dilimin bogaz kisminda beyaz tanecikli noktali . Azi kisminda ise yan kisminda kirmiziliklar var. Doktor ferritin eksik ondan oluyor deyip ilac verdi iki ay kullandim gecmedi. Acaba birde dis hekimine mi gorunsem asiri dis surtulmesinden dolayi olabilir mi

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Davut Bey merhabalar Tabii ki yirmilik diş Deniz dolayı bir tahribat oluşturuyor olabilir Diş hekimine gözükmeniz ne fayda vardır

 • Bunu Cevapla Aydin

  agzimda af yarasi cikiyo 4-5 senedir bu yaralar bogazima kadar iniyor ve yüzlerim sismeye basladi cok kötüyüm ne yapmaliyim. yurtdisinda yasiyorum ve burdaki doktorlar pek ilgi göstermedi bir care bulamadilar . sizin cevabinizi bekliyorum yardimci olursaniz sevinirim. Allah razi olsun , tesekkürler.

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Aydın Bey merhabalar bu yaraların sürekli olarak çıkması çıkması iyi bir şey değildir. Içten gelen bir hastalık olabilir bir dermatoloğa başvurmanız öneririm..

 • Bunu Cevapla Cihan

  Merhaba hocam ; benim damagımın alt kısmında beyaz iltihap gibi birşey çıktı acaba sebebi nedir ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Cihan bey merhabalar Bu bir iltihaplanma Muayene olmadan bu durumun neden kaynaklandığı konusunda bir bilgi verilemez mutlaka bir Diş hekimine başvurmalısınız.

 • Bunu Cevapla sümeyra

  merhaba benim sürekli dudagimda uçuk cıkıyor.o geciyor aft ve dil yarasi oluyor ve gunluk hayatta yememe icmeme konusmama engel oluyor.cok acı cekiyorum .doktorun verdigi ilacta bi etki gostermiyor .ne yapmalıyım .teskkurler

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Sümeyra hanım merhabalar Genellikle bu durum vitamin eksikliğine bağlı olarak uyku bozuklukları vücut direncinin zayıf olması ve benzeri etkenlere bağlı olarak yaralar oluşabiliyor kısa zaman içerisinde bir dermatoloğa başvurursanız bu konu hakkında muayene olup daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

 • Bunu Cevapla nazlı

  Merhaba . Ağzımda sürekli bir şekilde yara çıkıyor ve midem ağrınca çıkıyor . Şuan ağzımda birden fazla var . Konuşmakta zorluk çekiyorum . Ve ağzımı malesef açamıyorum …

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Nazlı Merhabalar bir Mide rahatsızlığından dolayı ağızda yaralanmalar olabilir bu içten gelen bir hastalıktır bir dermatoloğa başvurmanızı mutlaka öneririm yapılacak muayene sonrasında konu hakkında daha net bilgi sahibi olabilirsiniz.

 • Bunu Cevapla nazlı

  lütfen cevaplayın :\\

 • Bunu Cevapla Nur

  Merhaba hocam,
  Ben 15 yaşındayım. Ağzımda bir kaç ayda bir sürekli yaralar, ucuklar cıkıyor. Uçuklar icin krem var fakat pek etkisi olmuyor. Agızımın icindeki yaralar ise ; özellikle grip oldugum zamanlarda daha çok başgösteriyor. Konusamiyorum,yemek yiyemiyorum,ilac icemiyorum, hap yutamıyorum. Buda gribimin hayli uzamasını saglıyor. Sizce ne yapmalıyım ? Griple gelen birsey olrak düsünsemde, grip olmadigim zamanlarda da oluyor. Tavsiyeleriniz bekliyorum.

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Nur Merhabalar genellikle vurucu direncinin zayıfladı dönemlerde çıkıyor bunlar genellikle aft ve uçak olarak adlandırılırlar. Sizde oluşan bu durum vitamin eksikliğinden kaynaklanıyor Dilerseniz bir dermatoloğa veya cilt doktoruna görüne bilirsiniz.

 • Bunu Cevapla cavit ulker

  cavit sigara yı bıraktım hocam ağzımda dilimde yaralar çıkıyo hocam .yardımcı olursan sevinirim,

 • Bunu Cevapla Cansel

  Merhaba doktor bey. Benim dilimde bir hafta önce küçük bir yara çıktı, geçer diye pek üzerinde durmadım ama şu an su bile içemiyorum, suyla temas ettiğinde bile çok acıyor. Yemek yiyemiyorum, konuşmakta zorlanıyorum. Gargara da kullandım ama bir faydasını görmedim. Basit bir tedavisi, önerebileceğiniz bir ilaç var mı yoksa doktora mı gitmeliyim? Kbb mi cildiye mi bakar dil yaralarına?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Cansel Hanım merhabalar dilimizde bir iltihaplanma söz konusu mutlaka bir dermatoloğa başvurmalısınız

 • Bunu Cevapla SUNA

  DOKTOR BEY MERHABA,

  AFTLAR ARTIK BAŞKA BİR HALE GELMEYE BAŞLADI DİLİMİN TAMAMINI KAPLAYAN KALIN BİR ÇİZGİ HALİNDE YA DAMAGIMDA YADA DİLİMDE ÇIKMAYA BAŞLADI ORALMEDİC KULLANIYORUM ARTIK İLK SEFERDE ACIYI KESSEDE 2.GÜN AYNI ACI DEVAM ETMEYE BAŞLADI KAN İLACI VE VİTAMİNLER DE ETKİLEMEDİ NE YAPMALIYIM GERÇEKTEN DAYANILMAZ Bİ STRES E SOKUYOR ARTIK.

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Suna hanım merhabalar size bir dermatoloğa başvurmanızı öneririm

 • Bunu Cevapla alidemir

  selam hocam.benim.10yasimdanberi.dilimde sivilce cikmakta bu durum beni.cok.rahatsiz.ediyor.neyden kaynaklaniyor bana.yardimci.olurmusunuz.

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Ali Demir Bey merhabalar sürekli çıkan yaralar iyi olarak karşılanmamaktadır mutlaka bir dermatoloğa başvurmalısınız

 • Bunu Cevapla Yılmaz

  Meraba hocam benim dilimde küçük bir yara çıktı ve sonradan mercimek tanesi kadar oldu özellikle sigara içerken sızlıyor acaba bu kalıcımıdır tedavisi mümkünmü

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Yılmaz Bey merhabalar bir iltihaplanma söz konusu bu Diş neden kaynaklanıyor olabilir Bir dermatoloğa başvurabilirsiniz

 • Bunu Cevapla Gökhan

  İyi günler hocam benim dilimin ortalarına doğru pembe kabarcıklar var vede dilimin ucunda iki tane toplu iğne ucu kadar beyazlık var bu zamana kadar böyle bişey başıma gelmedi bunlar hıv belirtisi olabilir mi acaba yoksa başka bir rahatsızlık mı var cvp verirseniz sevinirim iyi günler

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Gökhan bey merhabalar oluşan yaralar Aft olup birkaç gün içerisinde geçecektir. Dilerseniz bir dermatoloğa gözükebilirsiniz

 • Bunu Cevapla gökhan

  merhaba hocam size şunu sormak istiyorum dilimin ucunda küçük beyazlıklar var ve orta yerine doğru tat kabarcıkları gibi olan pembe kabarcıklar var bunların hıv belirtisi olma ihtimali var mı hocam kbb gittim mantar dedi mikostatin diye bir gargara verdi ama geçmedi siz ne önerirsiniz

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Gökhan bey merhabalar konuşan bu aralar aft olmakta ve belirtmiş olduğunuz hastalıklar söz konusu olmamaktadır Dilerseniz bir dermatoloğa başvurabilirsiniz bu yaralar Kısa bir süre sonra kendiliğinden geçecektir

 • Bunu Cevapla ebru

  benimde agzimda ve dilimde cok yara cikiyo surekli tekrarliyo bide bnim kucuk bebegim var surekli emiyo ondanda ola bilirmi bu agiz ve dil yaram ama cok agriyo ve aciyo

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Ebru Hanım merhabalar bir dermatoloğa başvurabilirsiniz

 • Bunu Cevapla ebru

  surekli tekrarliyo agiz ve dil yaram cocuk emziriyorum bide elli yedi koloyum canm hic bise yeyip icmek istemiyo beni halsiz koyuyo agiz ve dil yaram ne olur bunu iyi edecek guzel bise soyleyin bna

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Ebru Hanım merhabalar öncelikli olarak oluşan yaraların neden kaynaklandığı araştırılmalı ve bu sonuca göre tedaviniz gerçekleştirilmelidir sizi bir dermatoloğa başvurmanızı öneriyorum

 • Bunu Cevapla Bilge su

  Benimde dilim agrıyo ve kırmızı lekeler var kanser diye çok korkuyorum

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Bilge Hanım merhabalar oluşan lekelenmeler bir iltihaplanma geçirilen ateşli bir hastalık ve buna benzer nedenlerden dolayı oluşmuş olabilir direkt olarak kanser şüphesinden söz edilemez geçmiyorsa bir dermatoloğa başvurabilirsiniz

 • Bunu Cevapla yücel

  merabalar hocam benim dilimin sol yan kısmında ilk önce kırmızılık belirdi yanma hissi veriyo sonrasında kırmızı olan yerin tam ortasında beyazlık olustu ve su an aynı sekılde yanagımda da kırmızılık olustu bunlar olmadan 2 hafta öncesinde sol alt 20 lik disimi cektirdim ve sol ust yan dislerimden birtanesi aynı hafta icerisinde sisdi agzımda ve yanagımda cıkan yaraların dişle bir ilgisi olabilirmi TESEKKÜR EDERİM

 • Bunu Cevapla mesut

  doktor bey iyi günler. dilimde sürekli yara çıkmakta böyle çok ufak beyaz yeme içmede bir sıkıntı yaşamıyorum ama çok sık çıkıyor ve rahatsız ediyor 3-4 günden aşağıda iyileşmiyor. birde sürekli dudaklarımın iç kısmı soyuluyor yeme tarzı değil de böyle bildiğiniz yara kabuğu gibi soyuluyor sanki. bunlar için hangi doktora gitmem gerekiyor? birde dişlerimde hafif bir sızlama var devlet hastanesinde genel kontrol yaptırma şansım varmı ? şimdiden teşekkürler

 • Bunu Cevapla rümeysa

  iyi günler hocam. benim annemin kolostomisi vardı. 2 hafta önce onu kapattılar. Fakat bağrsakları dikş tutmamış. Sonra 2 ameliyat daha oldu. Ostomiyi tekrar dışarı aldılar.bu süreçte burnuna ng takıldı ve oksjen tüpüyle hava verldi. Bunlardan ve taktkları serumlardan dolayıymhş dilinde derin uzun yarıklar meydana geldi. Hala hastanede yatyoruz. Ve doktor sürekli gargara veryor. Bi faydası olmadı ne yapmalıyz

 • Bunu Cevapla Busra

  Doktor bey dilimin altinda ki bölümde damar uzadi yanagimin ic kisminda iki yerde ve bogazimda sislikler var mercimek kadar. Ve dilimin uc kismi yan kisimlari kabardi suan tat alamiyorum aciyor ve hafif uyusuk diyebilirim 2 kere kbb2ve cildiye doktoruna gittim bisey yok dediler ama ozaman bukadar degildi tabi iki gune kadar tekrar gidicem onerebilceginiz bisey var mi sizce ne olabilir hpv olabilir mi?

 • Bunu Cevapla Merve

  Merhaba hocam! Bizi bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederiz. Bende bir soru sormak istiyorum.
  Ben 27 yaşındayım. kendimi bildim bileli ne zaman tahlil yaptırsam sonuç olarak anemi teşhisi konuluyor. Ve yine küçük yaşımdan beri bir-iki ayda bir ağzımda veya dilimde yara oluşuyor. Dudaklarımın yaranın bulunduğu tarafı şişiyor. Dudaklarımda aşırı kuruma ve buna bağlı deri dökuntusu oluşuyor. Artık ağrısına cok alıştığım için bunların çoğuçoğu katlanabilir yaralar ancak bazen hem daha büyük hemde ağrısıyla beni uykumdan uyandıran yaralar çıkıyor. Ben hangi alandaki doktora başvurmalıyım. Ayrıca doktora ağzımda yara olmadığı bir zaman gitsem de olur mu?

 • Bunu Cevapla dursun özdemir

  damaklarım,dilim ve boğaz bölgelerinde sürekli olarak tekrarlayan şiddetli ağrılı yaralar çıkıyor ve 15 senedir çekiyorum doktora gittim Behçet hastasısın dedi ve ilaç verdi ama bir fayda görmedim aksi taktirde dahada vazla olmaya başladı hiç bir şey yiyip içemiyorum ne yapacağımı bilemiyorum gözlerimde bozukluk olmaya başladı sizden cevap bekliyorum hocam nereye gitmeliyim

 • Bunu Cevapla Zuhal

  Merhaba. Yaklaşık 1,5 aydır dilimde küçük bir yara var ilk başlarda önemsemedim geçer dedim ama bazen beyazlayıp şişiyor bazen de siyah nokta halini alıyor. Ne yapabilirim? Şimdiden teşekkürler.

 • Bunu Cevapla Ayşe

  Merhabalar benim dilimde sürekli yaralar çıkıyor ve hep kendini tekrarliyor KBB gittim gargara falan verdi. Geçti ama yine çıktı bu sefer hangi doktora gitmem gerekiyor

 • Bunu Cevapla Harun

  Merhaba hocam bende uzun zamandir dilde,dudakta,agiz icinde,dilin altinda hep yaralar cikiyor bazen 1 cm yi geciyor yaz ve kış farketmiyor devamli cikiyor ne yapmaliyim bana yardimci olursaniz sevinirim

 • Bunu Cevapla Asdfg

  Meehabalar benim dilimin arka tarafinda bu aci tadin yogunlukla hissedildigi bolgede kucuk agrisiz bi pembe cikinti var bunun yaninda tonsillerin ust kizmindada mercimek tanesi gibi bir sislik var acaba tumor yada kanser gbi bisey olabilirmi

 • Bunu Cevapla özcan

  Merhaba benim dilimde de önce şişti kan toplamış gibi mosmordu ayni gün içinde o şişik patladı 1hafta oldu Geçmedi sızlıyor şiddetli yanma var gar gara kullaniyorm ama geçmiyor ne önerirsiniz

 • Bunu Cevapla Deniz

  Merhaba benim dilimin üstünde yara çıkıyor 10 veya 15 gündür tekrarliyor bu yaralar 2 günde bir çıkıp kayboluyorlar daha sonra tekrar bu yaralar beliriyor yara olan kısmın kenarları beyaz yuvarlak şeklinde ve hafif ağrı veriyor daha önce böyle sorunum yoktu nedenleri ne olabilir cevap verirseniz sevinirim

 • Bunu Cevapla Mahmut

  Merhaba hocam benim ağzımda .yara eksik olmuyo 3-4 yara birden cikiyor.Bazen cabuk bazen yavas geciyor.Sonra bir daha cikiyor.Ornegin su an alt dudagimda buyuk bir yara var yemek yememe ve konusmama engel oluyor.Yardimci olursaniz sevinirim.

 • Bunu Cevapla serap

  Merhaba hocam,babam koah hastası.devamlı kullandığı ilaçlar var.ağızdan çekiyor.bunlarin ağız yaraları yaptığı söylenmişti..babamda da devamlı suretle bu yaralar oluşuyor.yemek yiyemiyor ilaçları da bırakmaması lazım.ağız içine sürülen ilaçlardan ve ağız
  gargarasi kullanıyor ama faydası.
  olmuyor.ne yapmamızi önerirsiniz.teşekkür ederim.

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Senem hanım merhabalar ağızda meydana gelen yaralar astım hastalığından ötürü kaynaklanabilir bir dermatoloğa başvurmanızı öneririm

 • Bunu Cevapla eda

  Mrb doktor bey benim dilimde yıllardır geçmeyen yaralar var belli bir süre yaralar sönüyor izleri kaliyor daha sonra tekrar basliyor dış hekimi ağız kuruluğundan olabilir dedi pastil verdi gene geçmedi dilimdeki yaraların sebebi ne olabilir

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Eda Hanım merhabalar Elinizde mevcut olan yaraların asıl nedenini bulabilmek için bir dermatoloğa başvurmalısınız Dilinizde meydana gelen bu yaralar bir iç hastalıklarından dolayı şüphe uyandırıyor olabilir.

 • Bunu Cevapla metin

  Hocam sigarayı bıraktım dilim adeta yarıldı.. yemek yerken sanki tonlarca tuz yiyiyorum 1 ay oldu sigarayı bıraktım

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Metin bey merhabalar size bir dermatoloğa başvurmanızı öneririm

 • Bunu Cevapla NUR

  Hocam merhaba benim üst çenemi açmak için ağzıma demir bir şey taktılar ilk başta dilimde iz çıkardı daha sonra sol tarafta çizgi gibi yara oldu şimdi de yutkunurken hem orası acıyor hem de sol kulağım çok ağrıyor ne yapmam lazım

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Nur Hanım merhabalar bu konuda uygulamayı gerçekleştiren Diş hekimine danışmalısınız

 • Bunu Cevapla HELEN

  İYİ GÜNLER EFENDİM BENİM DİLİMDE KÜÇÜK SİĞİL GİBİ OLAN YARALAR ÇIKMIŞ İLK BAŞTA KENARDA SONRA ORTAYA GELDİLER DAMAĞIM ÇARPTIĞINDA HİSSEDEBİLİYORUM YANICI BİR ACISI VAR VE ÇEVREMDEKİLER TUZLU VE LİMONLU SUYLA GARGARA YAPMAMI ÖNERDİLER DENEDİM GEÇTİ VE 10 SAAT SONRA YİNE ÇIKTI SİZCE KAÇ GÜN BEKLEYİP DOKTORA GİTMELİYİM ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Merhaba Bu konuda bir dermatoloğa başvurmanızı öneriyorum

 • Bunu Cevapla Mürsel TOKMAK

  Hocam merhaba ben yaklaşık 7-8 senedir ağız içi yaralarla cebelleşiyorum. Başlarda ufak tefek arada bir çıkarken artık kendini bayağı geliştirerek ağzımın tüm her yerinde hatta boğazımda yutkunurken bile ağrı var. Yemek yemeği bırakın ne konuşabiliyorum nede su içebiliyorum. Biri geçmeden diğeri çıkıyor. Ayrıca bu yaralar aşırı derecede çıkınca elimde ve bazende eklem yerlerimde(diz dirsek) sivilce şeklinde yaralar çıkıp sulanır kuruyarak kayboluyor. Lütfen bana yol gösterebilir misiniz zira gitmediğim bölüm kalmadı.

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Merhabalar uzun süreli yaralarda mutlaka sağlık sorunlarının bir işareti olabilir mutlaka bir dermatoloğa başvurmalısınız içten gelen bir rahatsızlıktır yaraların oluşmasına neden olabiliyor

  • Bunu Cevapla KADİR ERYILMAZ

   Bendede aynı şekilde oluyordu Behçet ten şupheleniyorlar ailenle bir Behçet testi yaptır bence

 • Bunu Cevapla çiğdem

  doktor bey size bir sorum olacak benim 3 yaşında bir oğlum var 4buçuk aydan beri dilinde yaralar çıkıyor ilaç kullanıyorum geçmiyor ileşip tekrarlanıyor yemek yiyemiyor ben hangi doktorlara gitmeliyim yardımcı olursanız sevinirim

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Çiğdem hanım merhabalar Dilerseniz bir çocuk doktoruna ya da bir dermatoloğa başvurabilirsiniz.

 • Bunu Cevapla mert

  Merhabalar hocam. Yaklaşık 2 yıldır dilimin sağ arka alt tarafında yara var. yara çıktıktan yaklaşın 3-4 ay sonra Ankarada onkoloji hastanesinde muayene oldum. stresten kaynaklı olduğu söylendi. zamanla geçiyor gibi oluyor ve sonra tekrar çıkıyor. boyu yaklaşık 1cm kare civarında. elimle dokunduğumdadokunduğumda sertlik geliyor. bir süre B12 vitamini kullandım düzelzele başladıktan sonra kullanımı bıraktım. uzun bir süredir de kullanmadım. çalıştığım ortamda sürekli stres altındayım. bunun yaranın sürekli tekrarlaması üzerinde etkisi var mı. acil yorumlarınızı bekliyorum. yara kapanmaya yakın üstünde beyazısı bir tabaka oluyor

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Merhaba bu türlü sürekli meydana gelen yaralardan dolayı ileri dönemlerde sıkıntılar yaşayabilirsiniz özellikle Sağlık sorunlarının habercisi niteliğinde olan bu yaralar mutlaka kontrol edilmelidir bir dermatoloğa başvurabilirsiniz

 • Bunu Cevapla Enes

  Hocam kolay gelsin benim yaşım 23 ben bu ağız yaralarının en üst düzeyini yaşıyorum. 14 senedir hiç bir ay’ı atlamaksızın çıkıyor. Ama son 3 senedir yaraların boyutları büyüdü gece yatıyorum sabaha ağzımın içinde muhakkak 4 tane oluşmuş oluyor. Gitmediğim doktor kullanmadığım ilaç kalmadı. Dilimde çıktığı zaman konuşmayı unutuyorum o derece büyük çıkıyor. Tuz bastım,ispirto ile gargara bile yaptım en fazla 10 dakika uğuşuyor ismi yok neden çıktığını bilen yok. Sizin bir fikriniz veya öneriniz varmı?

 • Bunu Cevapla Kamil

  Merhaba doktor bey kolay gelsin benim 2 aydır dilim bembeyaz ve ağzımın içinde azı dişlerinin yanında sürekli yanak içlerim soyuluyor beyaz beyaz lezyonlar oluşuyor bellide daha uzun süredir böyle bilemiyorum herkes bunun hiv enfeksiyonu belirtisi olduğunu söylüyor şüpheli bi ilişkim de oldu üç ay öncesinde gerçekten hiv olsa üç ayda bu belirtiyi verir mi ?

 • Bunu Cevapla sibel

  merhaba hocam kardeşimin sürekli ağız yarası var ve ağızı köpürüyor nedeni bulumdık si kaç doktora götürdük kendisi rahatsız olduğu için tam olarak tedavisini bulumyrlar napcamazı bilmiyoruz yardımcı olursanız seviniriz .teşekkür ederim

 • Bunu Cevapla Alper

  Hocam merhaba 2 gündür dilimin ucunda yara var diş macunumu değiştirdim dişimde hassasiyet olduğu için colgate sensetive pro relief kullanmaya başladım daha önce sensodyne kullanıyodum ama bu colgate kullanmaya başladığımdan beri dilimin ucunda yara oluştu ne yapmam gerekiyor

 • Bunu Cevapla Mehmet Sercan

  Merhabalar ayda 1 hafta boyunca agzımda 3-4 tane yuvarlak beyaz yaralar çıkıyor ve şişiyor bunun nedeni vitamin eksizligimi

 • Bunu Cevapla Hüseyin

  Hocam benim 18 yaşında bir oğlum var. Dilinde iki üç yıldır geçmeyen yaralar var. Kaç defa doktora ve değişik branşlar da doktorlara gittiysek de geçmedi. Ne yapmalıyım?

 • Bunu Cevapla yagmur

  Merhaba hocam dilimdem surekli beyaz kucuk bazen buyuk yaralar cıkıyor 1 hafta suruyor acaba behcet hastaliğıyla ilgisi varmi ?

 • Bunu Cevapla KADİR ERYILMAZ

  Hocam 2 ay önce diliminde tam ortasında mercimek tanesi büyüklüğünde bir sertlik oluştu 2 gün sonra o kayboldu yerinde delik kaldı 2 aydır kapanmıyor agrımıyor büyümüyor ama kapanmasına endise ediyorum kbb ve ağız ve diş sağlığı merkezinde cerrahi bölümüne gösterdim ciddi bisey değil diyorlar birde sabahları biraz kapanıyor gün içinde yine açılıyor

 • Bunu Cevapla KADİR ERYILMAZ

  Birde dilimde ve ağız icinde yanma oluyor şu sıralar cevaplarsanız memnun olurum

 • Bunu Cevapla KADİR ERYILMAZ

  Birde dilimde ve ağız icinde yanma oluyor şu sıralar cevaplarsanız memnun olurum birde agiz ve diş sagligindaki Yard Doç yarık dil dedi geçmesede sorun değil dedi çok tereddüt içindeyim

 • Bunu Cevapla sedanur

  Hocam bn 16 yasndaym ve dilimde yarlr cikiyo ve annem de behcet hastasii ve bnde b vitamin eksikligide var bu knuda napmaliyim ilac kullaniyorm ama bi kac hafta veya ay dan snra tekrar cikiyo napmliyim lutfen yardmci olun hocamm

 • Bunu Cevapla sedanur

  Hocam bide disime degdirdigim hm çok aciyo hmde icnden bsey akiyoo bi eksimsii gbi bu nedr hocam zahmet olmazsa lutfen cvplayn allah rizasi icn

 • Bunu Cevapla Osman

  Merhaba doktor bey esimimnde damak ve dil bölgesinde her ay sürekli olarak yaralar çıkıyor ve dayanılmaz şekilde ağrıya neden oluyor doktora gittiğimizde B12 eksikliği var diyot fakat 2 gün önce yapilan testlerde hic bir sıkıntı görünmüyor su an yine ayni şekilde dilinde ve damağında yaralar oluştu nedeni ne olabilir ?

 • Bunu Cevapla Dilek

  Merhaba hocam benim agzimda genelde dilimde her ay adet olmadan bir hafta once aft olusur behcet hastaligi icin tahlim yaptirmam gerekir mi yardimci olurmusunuz

 • Bunu Cevapla elizabeth

  Merhaba ben 12 yaşındayım ve sıklıkla ağzımda aft çıkıyor ne yapmam lazım bir daha çıkmaması için

 • Bunu Cevapla ibrahim

  Meraba bnim uzun zamndir dilimin üstu beyaz bni rahatsiz ediyor bu dermotologa gttm tahlil yapti bsey cikmadi dis doktru gargara yazdi gecmedi hala ayni özellikle sabhlari kalkinca dilimn ustu bembeyaz yanlarida sanki dis isirigi gbi bunun icin ne yapmaliyim ?

 • Bunu Cevapla Aykut

  Hocam kolay gelsin 1 yildir dilimde surekli 2 yada 1 ayda aft cikiyor 10 gunde iyilesiyor sonra 1 yada 2 ay icerisinde tekrar cikiyor sirtimda da acayip bir sivilce yogunlugu var 4 yildir gitmiyor beyaz atlet giymeyi unuttum kendi kendine patliyor tekrar cikiyor aftla bi alakasi olabilirmi hocam

 • Bunu Cevapla Selma

  Iyi gunler hocam benim babamin dilide yataravida aft olusiyor ceklimez hade ari yapiyor ve konusnakta zorlaniyor birbucuk aydir cekiyor 2 gun iyi oliyor sonra tekrar cikiyor ichastalik uzmana getirdik arasturma yapiliyor dilide ki aftan sivi alidi neticeyi bekliyoruz cene uznanina sevk edilcek gerekirse biopsie yaiplcak aftlar kotu hastalik olabilirmi cok merak editoruz babam 76 yasda sididen tesekurler

 • Bunu Cevapla Ayşe

  Hocam dilimin ucunda sivilce gibi birşey çıktı ve geçmiyor ağrı da yapmıyor önemli birşey midir ?

 • Bunu Cevapla sekil sef

  selam hocam

  3 ay evvel sakiz cignerken dilimin sag yan tarafini cok sert bisekilde isirdim ,, bikac gün aci hissettim ama sora gecti ancak zannedersem 10 gün sora tekrar acimaya basladi önce aft zannettim üzeri beyazlasan yara ama 1 hafta 10 gün derken 3 ay oldu hala gecmedi ve cok acimaya basladi arti dilimin üzeri beyazlasmaya basladi mantar olabilir ,,, gargara tuzlu su defalarca yapmama ragmen faydasini görmedim normal doktora gittim tükürük testi yapti temiz cikti kan testi yapti tüm degerler normal cikti , bu durum benim gündelik hayatimi bile olumsuz etkilemeye basladi, bu nedir yara neden gecmiyor dilimin üzeri beyazlasti ben mantar olabileceginden süpheleniyorum bu durum yaranin iyi olmasina engelmi oluyor,,

  saygilar

 • Bunu Cevapla Beyza

  Merhaba.ben 16 yaşındayım. 6 yıldır dilimde geçmeyen yarıklar yaralar parçalanmış gibi şeyler var.birsey yerken dokunuyorsa şişiyor. Genellikle beyaz aftlar çıkıyor. Kızarıyor. Ne yapmam lazım.

 • Soru Sorun