Diş Hekimi Tedavileri

Diş gıcırdatma tedavisi nasıl yapılır (bruksizm) ?

17 Mart 2015

Diş gıcırdatma (bruksizm) diş hekimliğinde oldukça sık karşılaştığımız bir durumdur. Diş gıcırdatma bir takım nedenlere bağlı olarak ortaya çıkar. Bu nedenlerin arasında psikolojik nedenleri ve anatomik nedenleri sayabiliriz. Anatomik nedenler çene bölgesinde oluşan ve dişlerin diziliminden kaynaklanan sorunlardır. Bu sorunlar çenenin önde yada geride olması, dişlerin üst üst gelmesi yada diş çarpışıklıkları olabilmektedir. Diş gıcırdatma olayı en sık gece uykuda gerçekleştirilir. Gece çene bölgesinin sıkılması ve çenenin haret ettirilmesi dişlerin birbirine sürderek sesler çıkartmasına neden olur. Bu durum genellikle evli çiftleri de en sık rahatsız eden durumlardandır.

Diş gıcırdatma nedenlerinin bir diğeri de psikolojik sebeplerdir. Stresin (bruksizm) üzerinde çok büyük etkisi vardır. Günlük olarak hayatımızda yaşadığımız olumsuzluklar sonrasında gece uyurken gerilmeler, diş sıkma ve diş gıcırdatma sıklıkla yaşanmaktadır. Stresin (bruksizm) üzerinde etkisi yaşanılan stres ve buna bağlı psikolojik sorunlarda (bruksizm) diş gıcırdatma şiddetini arttırmaktadır. Aşırı sinirlilik halleri, çok hassas olmak ve titizlik rahatsızlıkları (bruksizm) diş gıcırdatmayı arttıran etkiler olarak sıralanmaktadır.

Diş gıcırdatma (bruksizm) çocuklarda da görülebilir mi ?

Bu durum yanlızca yetişkinlerde değil çocuklarda da görülebilmektedir. Çocuklarda tıpkı yetişkinler gibi uyku evrelerinde dişlerini gıcırdatabilirler. Genellikle çocuklarda görülen diş gıcırdatma damakların kaşındığı dönemlerde bebeklerde diş çıkartma çocuklarda da daimi dişlerin çıktığı dönemlerde görülebilir.

Diş gıcırdatma (bruksizm) sonucunda ne tür sorunlar ortaya çıkabilir ?

Diş gıcırdatma (bruksizm) tedavi edilmediğinde ortaya bir takım problemler çıkabilir. En belirgin olan diş gıcırdatma (bruksizm) sorunlarını ele alıcak olursak;

– Dişlerde aşınmaların meydana gelmesi: Diş gıcırdatma (bruksizm) sonucunda dişlerin üst bölgesinde aşınmalar ve minede zedelenmelere neden olur. Bu durum dişlerin korumasız kalmasına, sararmasına ve daha çabuk çürümesine neden olur

– Dişlerde kırılmaların olması: Diş gıcırdatma (bruksizm) sonucunda dişlerde kırılmalar veya çatlaklıklar meydana gelebilir. Özellikle arka dişlerde görülen diş sıkması sonucundaki kırıklarda aşırı derecede madde kaybı yaşanabilmektedir.

– Dişlerde aşırı hassasiyetlerin oluşması: Diş gıcırdatma (bruksizm) sonucunda dişlerde çatlaklar, aşınmalar ve kırılmalar meydana gelir. Dişlerde oluşan bu hasarlar sıcak yada soğuk hassasiyetlerine neden olur.

– Diş etlerinde çekilmelerin oluşması: Diş gıcırdatma (bruksizm) sonucunda diş etlerinde çekilmeler görülebiliyor.

– Dişlerde sallanmaların oluması: Diş gıcırdatma (bruksizm) sonucunda oluşan baskılar dişlerde sallanma olmasına ve diş kayıpları ile sonuçlanabiliyor.

– Yanak bölgesinde tahriş oluşması: Diş gıcırdatma (bruksizm) sonucundaDişlerin kapanış bölgelerinde, diş hizasında alt ve üst damaklarda tahrişler oluşabilmektedir. Bu tahrişler gün içerisinde kişiye oldukça ağrı verir.

– Kas ve çene ağrıları: Diş gıcırdatma (bruksizm) sonucunda kişi sabah kalktığında çene bölgesinde basınçlı bir ağrı hisseder.

Diş gıcırdatma ile ilgili bilinmesi gerekenler nelerdir ?

– Diş gıcırdatma gün içerisinde özellikle de gece istem dışı olarak çiğneme refleksinin harekete geçmesidir. Bu durum dişler arasında istenilmeyen temasları ile ortaya bir takım sesler çıkartmaktadır. Bu durum dişlerde ve kişinin sağlık düzeninde olumsuz etkiler yapmaktadır.

– Diş gıcırdatma genellikle geceleri olsa da gün içerisinde de olabilmektedir.

– Diş gıcırdatma şiddete bağlı olarak tedavi aşamasına gelebilir. Fakat hafif yada ileri seviye de olmak üzere bu durum çoğu kişide vardır.

– Diş gıcırdatma çocuklarda özellikle daimi dişler ve bebeklerde süt dişlerinin çıkmaya başladığı dönemlerde görülebilir. Daha sonra geçer.

– Diş gıcırdatmanın en büyük nedeni strestir.

– Diş gıcırdatmaya neden olan diğer problemler ise çene bozuklukları, sindirim sistemi bozuklukları, bir takım rahatsızlıklar, bazı ilaçların kullanımı da diş gıcırdatmaya neden olabilir.

– Diş gıcırdatma özellikle kesici dişlerde olmak üzere diğer dişler üzerinde aşanmalara neden olur.

– Diş gıcırdatma sırasında azı dişlerinde devreye girmesi daha fazla ses çıkmasına ve daha büyük problemlerin oluşmasına neden olur.

– Diş gıcırdatma çoğu kişide olabilir. Genellikle kişiler bu durumdan haberdar değildir. Ya eşleri yada çevresindeki kişiler tarafından fark edilir. Diş gıcırdatma diş hekimi muayeneleri sırasında diş hekimi tarafından fark edilir.

– Diş gıcırdatma sonucunda dişlerde meydana gelen aşınmalar dişlerin daha çabuk çürümesine neden olur.

– Diş gıcırdatma sonucunda dişlerin kırılabilme ihtimali oldukça artar.

Diş gıcırdatma (bruksizm) tedavisi nasıl yapılır ?

Diş gıcırdatma (bruksizm) mutlaka tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Diş gıcırdatma (bruksizm) tedavisinin asıl amacı dişlerde meydana gelebilecek sorunları önceden önlenmesi ve dişlerde kalıcı bir hasar oluşmamasıdır. Diş gıcırdatma (bruksizm) neden olan stresten uzak durmak tedavinin ilk aşamasıdır. İkinci aşamada ise dişler gece plakları ile koruma altına alınırlar. Kişi gece yatmadan önce kendisine uygun olarak hazırlanan bu gece plakları ile uyur. Zamanla stresinde ortadan kalması ile beraber kişide düzelme sağlanır.

Gece plakları diş gıcırdatma (bruksizm) tedavisinde tek balına yeterli midir ?

Gece plakları diş gıcırdatma (bruksizm) tedavisinde bazı durumlarda tek başlarına yeterli olmamaktadırlar. Bu nedenle diş gıcırdatma (bruksizm) neden olan bazı etkenlerde ortadan kaldırılması gerekir. Bunun için gece plaklarına ek olarak;

– Stres terapileri
– Rahat yku düzeni için ilaç takviyesi
– Kas gevşetici ilaç takviyesi
– Hatalı yapılan diş dolgu ve tedavilerin resterasyonu
– Diş eksikliklerinin giderilerek ağız içerisinde baskı kuvvetinin dengelenmesi

vb. önlemlerle diş gıcırdatma (bruksizm) ortadan kaldırılmaya çalışılır.

Diş gıcırdatma (bruksizm) tedavi edilmediği durumlarda ne olur ?

Diş gıcırdatma (bruksizm) tedavi edilmediği durumlarda dişlerin çürümesine, diş eti çekilmelerine, dişlerin erken dönemde kaybedilmesine, bir takım sistemik vücut rahatsızlıklarına, ağrılara vb. ciddi etkilere neden olabilir.

Benzer Yazılar

8 Sorular ve Cevaplar

 • Bunu Cevapla betul

  Ben uykuda dislerimi asiri gicirdatiyorum fakat stres yok ayrica dislerimde bozuklukta yok acaba sebevi nedir on dislerimin alt koseleri kirildi ve dislerim sallaniyor acba dislerim saglamlasirmi

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Betil hanım mevcut sorunlar dişlerinizin kırılması ve aşınması diş sıkmasının ve gece uyurken dişlerinizi birbirine sürtmeden kaynaklı olan sorunlardır. Bu sorunların tedavisi için mutlaka diş hekimine başvurmalısınız. Altta yatan bir çok sebep olabilir. Doktorunuzun vereceği ağızlığı gece yatarken kullanmalısınız.

 • Bunu Cevapla esin

  Dişlerim plak olmasına rağmen çok gıcıdıyor cene kemiklerim ağri içinde sağlıklı uyku uyumıyorum lütfen bundan kurtarın beni

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Esin Hanım merhabalar diş hekimliği başvurarak gece plağı isteyebilirsiniz.

 • Bunu Cevapla Sercan

  Ben askerim aksam 8 sabah sabah 8 nöbetim oluoyu arkadaşlarım uyku esnasinda dişlerimi gıcırdattigımi soluyo bazen bi kere oluomuş bazen sürekli devam ettiriyomusum. Sitres olarak sadece aksam uyandgimda başimin agridigini hissediyom.bana yardımcı olursaniz sevinirim.ilerleyen zamanlarda bana zararı olur mu ilaç tedavisi ne önerirsiniz.

 • Bunu Cevapla semra

  merhaba,

  yeğenim 6 yaşında çok aşırı sesli dişlerini gıcırdatıyor,ne yapmalıyız.
  Şimdiden teşekkür ederim

 • Bunu Cevapla Kerim BAYDAK

  14 yaşındaki oğlum geceleri uykuda dişlerini gıcırdatıyor. Aynı zamanda da geceleri sürekli esniyor.
  Uyanık olup olmama arasında bir uyku hali var, hemen uyanıyor.Ne yapmamız gerekiyor.
  Cevaplarsanız sevinirim. Selamlar kolay gelsin iyiçalşımalar diliyorum
  Kerim BAYDAK
  kbaydak61-artan@hotmail.com

 • Bunu Cevapla Burak

  Merhaba yiğenim 9 yaşında aşırı derecede gece yattıktan sonra dişlerini gicirtatiyor bunun için bizede yardımcı olurmusunuz şimdiden çok teşekkür ederim yiyenim baturalp bunun için ne yapmaliyiz

 • Soru Sorun