Diş Hekimi Tedavileri

Ağız kokusu sebepleri ve ağız kokusu tedavisi

15 Mart 2015

Ağız kokusu bireylerde sıklıkla görülebilen bir durumdur. Bu durum her 4 kişiden birinde gözükürken yanlızca ağız bakımı dolayısı ile değil bazı hastalıkların nedeni olarakta ağız kokusunu görebiliriz. Bu toplumun önemli bir sorunu iken bu konuda diş hekimlerinin kapısına sıklıkla müracaat edilmektedir. Ağız kokusunun altında yatan ciddi rahatsızlıklar olabilirken yanlızca ağız hijyeninden kaynaklı olarakta ağız kokuları oluşabilmektedir.

Ağızda oluşan kötü kokunun ayrımını yapabilmemiz için fizyolojik olan yani herkesin ağzında olabilecek kokular yada patalojik ağız kokusu yani hem bizleri hemde diş hekimlerini ilgilendiren önemli hastalıkların habercisi olabilecek bulgular sonucunda ağız kokularını incelebiliriz. Ağız kokusu nedeni ile diş hekimine başvuran ve ciddi rahatsızlıkları olduğunu öğrenen bir çok kişiye bu konuda rastlanabilmektedir.

Ağız kokusu bazı durumlarda kişinin kendisi tarafından algılanması ile belli olurken çoğu şikayet ve diş hekimine başvurularda; kişinin çevresi tarafından ağız kokusu olduğunu öğrendiğinden dolayı diş hekimine başvurduğunu görmekteyiz. Evli olan çiftlerin bu konuda daha fazla rahatsızlıkları oluyor. Eşim yada hanımımın ağız kokusundan şikayetçiyim diye eşler beraber diş hekimine başvurabiliyorlar.

Ağız kokusunun nedenleri nelerdir ?

Ağız kokusunun bir çok nedeni olabilir. Fakat en büyük nedenlerin başında ağız hijyeni gelmektedir. Ağız içerisinde oluşan bakteriler genellikle ağız kokusunun en büyük nedenini oluşturur. Yine bununla beraber ağızın yeterli miktarda tükürük oluşturamamasından dolayı kuru kalması, dil üzerinde oluşan bakteriler yine ağız kokusunun oluşmasının başlıca nedenleridir. Diş eti rahatsızlıkları ve diş çürükleri ileri derecede ağız hastalarılarının ve ağız kokusunun oluşmasında çok ciddi bir sebeptir. Ağızda oluşan diş problemlerini yada diş eti problemlerini en ufak bir bulgu ile rahatlıkla tesbit etmek mümkündür. Ağız kokusuna tanı ilk olarak diş hekimi muayenesi sırasında konulur ve nedenleri tespit edilen ağız kokusu için tedavi presedürleri uygulanır.

– Patolojik hastalıklar nedeni ile oluşan ağız kokusu: Ciddi rahatsızlıklar nedeni ile oluşan ağız kokusunda bu bulguların yanı sıra kişi bilmediği bir hastalık nedeni ile ağız kokusuna sahip olabilir. Bunların başında böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği, bademcik iltihabı, şeker hastalığı, metabolizma veya endokrin bozuklukları yine üst solunum yolu kanseri veya yemek borusu kanseri gibi bir çok ciddi hayati tehlike arz eden durumlar olabilir. Duyulan kokular çok ağrı olabilir ve karşıdaki kişiyi ciddi şekilde rahatsız edebilir. Erken bulgular hayat kurtarabilmektedir. gerekli müdahalenin erken dönemde yapılabilmesi düşükte olsa bir ihtimal olması ağız kokusunu ciddi anlamda önemli kılmaktadır.

Uzun dönemler aç kalınması ramazan aylarında olduğu gibi bir ağız kokusu oluşmasına neden olabilir. Bu durum ağız içerisindeki bakterilerin oluşumunu hızlandırmaktadır. Tükürük salgısının azalması yani az su içilmesi ağız kokusunun artmasına neden olan diğer etkenlerdir.

Ağız kokusuna neden olan diğer etkenleri sıralar mısınız ?

Ağız kokusuna yukarıda sıralamış olduğumuz etkenlerin neden olurken bunların yanı sıra;

– Akciğerde ve sinüste oluşan enfeksiyonel rahatsızlıklar

– Akciğer yada karaciğer yetmezliği

– Şeker hastalıkları

– Böbrek yetmezliği

– Kronik rahatsızlıklar

– Uzun süren açlık dönemleri

– Sindirim sistemi bozuklukları

– Reflü hastalığı

– Akciğer iltihaplanması

– Mide ülseri

– Kronik bademcik iltihapları

– Kronik sinüzit

– Kronik faranjit

etkenlerde ağız kokusunun oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle ağız kokusu bulgusu oldukça önemli ve ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Ciddi rahatsızların habercisi olabileceği gibi tüm vücut sağlığımızla ilgili bilgiler verebilmektedir. Erken dönemde müdahale edilmesi hayat kurtarıcı olabilir.

Ağız kokusu için evde neler yapabiliriz ?

Ağız kokusu önemli hastalar dışında ağızdan dolayı meydana gelen sorunlar ile ilgili ise kişinin alacağı bir takım önlemlerle önemli düzeyde giderilebilmektedir. Ağız içi bakterilerin artmasına bağlı olarak oluşan ağız kokularını sebep alırsak özellikle tükürük ağızdaki bakterilerle savaşmanın en önemli yollarından birisidir. Bu nedenle ağızdan gün içerisinde bol miktarda su alınması gerektiğinden daha fazla su metabolizmasını sıvı metabolizmasını pozitife çekeceği için bu durum ağız kokusunu engelleyen en önemli faktörlerin başında gelmektedir.

Ağız bakımının yapılması geceleri yatmadan önce gün içerisinde gerçekleştirilmesi oldukça önemli sadece diş ve diş etlerini fırçalamak değil gerekirse dil üzerine aynı diş fırçası ile bakım yapmak oldukça önemli.. Diş taşlarının oluşumunu engellemek amaçlı diş ipi kullanımı oldukça önemli ve faydalıdır. Ağız garagarısı ile yada su ile gargara bunlarla beraber uygulandığından çok faydalı yanlızca kendi başlarına uygulandıklarında kısmi bir yarar sağlamaktadır. kalıcı bir yarar sağlamak için bu uygulamalar beraber yapılmalıdır.

Sigara kullanımı mutlaka azaltılmalıdır

Sigara hem kendisi bir kötü koku unsuru iken aynı zamanda bakterilerin oluşmasına ve diş taşlarının oluşmasına da neden olan bir etkendir.

Çay ve kahve tüketimi kötü koku oluşumuna neden olabilir

Çay ve kahve tüketimiminde aşırı olması içerdikleri kimyasallar nedeni ile ağız mukozasının nemlenmesine neden oluyorlar, apızda bir kurumaya neden olmaktadır. Buna bağlı olarak tükürük saşgısının azalması ile beraber ağız kokusunun oluşmasına neden oluyorlar. Ender rastlanan fakat ciddi olabilecek bir sorun ise özellikle hanımları ilgilendiren diyet yapan özellikle karbonhidrattan yoksun olan bir diyeti sıkı bir şekilde uygulayan bayanlar metabolik bir takım problemler nedeni ile yine ağız kokusu görülebilmektedir.

Ağzımızın koktuğunu nasıl anlarız ?

Ağız kokusu Bir çok kişiyi etkeleyen özellikle çvrenizdeki kişilerin rahatsızlık duymasına neden olan önemli bir problemdir. Altta yatan ciddi rahatsızlıkların sebebi olurken erken dönemde kişi yada çevresi tarafından tesbit edilmesi hayat kurtarıcı bir etki oluşturabilmektedir.

Uyandığımda ağzımda kötü bir koku oluşuyor sebebi ne olabilir ?

Ağız kokusunun en önemli nedenlerinden birisi bakterilerin ağız içerisinde miktar olarak fazlalaşmasıdır. Ağızda bakterilerin fazlalaşmasının temel nedeni ise ağızdaki tükürük salgısının az olmasıdır. Uyurken ağız içi tükürük salgısı azalacağından dolayı gece bakterilerin daha fazla çoğalması kötü ağız kokusuna neden olan bir etkendir. Yatmadan önce mutlaka ağız temizlenmesi diş fırçası, dişi ipi ve ağız gargarası ile mutlaka ağız hijyeni kkorunmalıdır.

Ağız kokusu en sık hangi yaşlarda görülür ?

Ağız kokusu her yaşta olabilen ve her yaşı etkileyen bir sorundur. Bu nedenle ağız kokusundan dolayı diş hekimine başvuran hastaları 3 ayrı grupta inceleyebiliriz. Bunlardan birisi çocuklar; çocuklarda oluşan ağız kokusu özellikle kulak burun boğazı ilgilendiren önemli hastalıkların habercisi olabiliyor. Geniz eti yada sık tekrarlayan bademcik iltihapları çocuklarda ağız kokusunun sebebi olabilmektedir. Genç yetişkinlerde oluşan ağız kokuları ise bunlarda meydana gelen ağız kokusu nedenleri diş bakımına bağlı olarak diş ve diş eti rahatsızlıklarından kaynaklanmaktadır. Yaşlılarda ise sebep bir takım sistemik rahatsızlıklar olabileceği gibi genel metabolizmanın yavaşlaması ve tükürük salgısının azalması nedeni ile ağız kokusu oluşabilmektedir.

Ağız kokusunun tedavisi nasıl yapılır ?

Ağız kokusunun tedavisi tabiki sebebe bağlıdır. Yani sistemik bir rahatsızlığın tesbiti ve onun tedavisi tamamen kendisine bağlıdır. Bir akciğer hastalığı olabilir, bir mide rahatsızlığı olabilir yada bir kulak burun boğazı ilgilndiren bir sinüzit sorunu olabilir. Bunun yanı sıra ağız hijyeninden kaynaklı olan diş rahatsızlıkları, diş çürükleri, diş eti hastalıkları yada apse gibi rahatsızlıklar diş hekimleri tarafından tedavi edilerek ağız kokusu engellenebilir.

Benzer Yazılar

35 Sorular ve Cevaplar

 • Bunu Cevapla Sehri Nisa

  Merhaba Doktor bey son birkaç yıldır ağzımda oldukça kötü bir koku oluşmaktadır yemek yedikten sonra yutkunma esnasında Ağız ve burundan çıkan kokular oldukça kötü olarak burnuma gelmektedir Bu kötü kokular çevreye eşime dostuma ve çocuklarıma karşı oldukça utanıyorum bu adam sürekli olarak saklamak zorunda kalıyorum ne yapılabilir Lütfen beni bilgilendirin

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   laringofaringeal reflünüz varsa ağız kokusu ve dilde sarama olabilir veya diş eti hastalıklarında aynı bulgular olabiliyor.mutlaka bir kbb hekimine başvurunuz.geçmiş olsun

 • Bunu Cevapla Sehri Nisa

  Merhaba Doktor bey son birkaç yıldır ağzımda oldukça kötü bir koku oluşmaktadır. Yemek yedikten sonra yutkunma esnasında Ağız ve burundan çıkan kokular oldukça kötü olarak burnuma gelmektedir. Bu kötü kokulardan dolayı çevremdeki eşimden, dostumdan ve çocuklarımdan utanıyorum, sürekli olarak saklamak zorunda kalıyorum ne yapılabilir Lütfen beni bilgilendirin

 • Bunu Cevapla güleçolan

  Doktor bey merhabalar 16 yaşında bir gencim yaklaşık olarak 45 yıldır sürekli olarak ağız kokusundan dolayı şikayetçiyim bu kokuları neden olduğunu bilmiyorum düzenli olarak dişlerimi fırçalıyorum acaba bu bir hastalık belirtisi olabilir mi bu konuda Endişelerim var

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   %95 ihtimalle çözülmeyecek çünkü ağız kokusunun etyolojik sebepleri arasında sindirim sistemi rahatsızlıklarının rolu %5. genelde diş ve dişeti hastalıkları, KBB hastalıkları enbüyük rolu oynar.

 • Bunu Cevapla güleçolan

  Doktor bey merhabalar 16 yaşında bir gencim yaklaşık olarak 4-5 yıldır sürekli olarak ağız kokusundan dolayı şikayetçiyim bu kokuların neden olduğunu bilmiyorum düzenli olarak dişlerimi fırçalıyorum acaba bu bir hastalık belirtisi olabilir mi bu konuda Endişelerim var

 • Bunu Cevapla nilgun

  Hocam kolay gelsin ben ağız kokusundan dolayı oldukça şikayetçiyim doktora gittim endoskopi yaptırdım ve sonuç olarak ağız kokusunu giderici ilaçlar verdi ilaçlarıkullandığını zaman ağız kokusu giderme

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Diş muayeneninizi de yaptırın. Halledemezseniz bana ulaşın. Sevgiler,

 • Bunu Cevapla nilgun

  Hocam kolay gelsin ben ağız kokusundan dolayı oldukça şikayetçiyim doktora gittim endoskopi yaptırdım ve sonuç olarak ağız kokusunu giderici ilaçlar verdi ilaçları kullandığım zaman ağız kokusu giderme

 • Bunu Cevapla İkbal Hümay

  Doktor bey merhabalar Öncelikle kolay gelsin diliyorum hoş kokusundan dolayı şikayetçi olduğum için bir doktora başvurdum Doktor ise bana helipak ilacını verdi Sizce bu ilaç ağız kokusunu engeller mi

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Merhaba,
   Ağız kokunuzun bademcik kaynaklı olduğunu yapacağımız muayene sonrasında anlayabiliriz. Gerek gördüğümüz durumlarda ağız kokusu nedeniyle bademciklerinizi alabiliriz.

 • Bunu Cevapla İkbal Hümay

  Doktor bey merhabalar Öncelikle kolay gelsin diliyorum ağız kokusundan dolayı şikayetçi olduğum için bir doktora başvurdum… Doktor ise bana helipak ilacını verdi Sizce bu ilaç ağız kokusunu engeller mi

 • Bunu Cevapla Salih Can Kuru

  Hocam sorularınıza cevap verdiğiniz için size çok teşekkür ederim Benim sorunum ağız kokusu bu kokudan dolayı çok rahatsız oluyorum erkek arkadaşın da onu söylüyor kulak burun boğaz doktoruna gittim ve Bademciklerimi baktırdım bademciklerin dakikada artıklarından dolayım nefesimi kötü koktuğunu Söyle doktor Bir ay sonra Bademciklerimi aldıracağım acaba kötü koku geçer mi sizce bir sakıncası var mı bademciklerin alınmasında

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Bademcik üstündeki yarıklarda yemek artıkları kalıyor ve bunlar sindirildikçe koku yapıyor. Ağız kokusunun sebeplerindendir bu durum. Bu yemek artıklarının üzeri ince bir mukoza tabakası ile kaplandığında da adı tonsil taşı oluyor. Koku oluşumu sebebi bademcik alınma nedenlerindendir. Ancak relatif endikasyon şeklinde tabir edilir. Yani bu kararın size bırakılması anlamına gelir. Hoşçakalın…

 • Bunu Cevapla ÖzleM AydıN

  Merhabalar benim sorum ağız Kokusu ile ilgili sürekli olarak ağız kokusundan dolayı doktora gittik Doktor bir takım ilaçlar tavsiye ettim acaba bu ilaçların kullanılması kötü kokuyor etkiler mi engeller mi Teşekkürler hocam Hocam bir de benim bademciklerim üzerinde delik delik bir şeyler gözüküyor acaba kötü kokunun sebebi bademcikler olabilir mi

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Búyük ihtimalle kokunun nedeni çúrük dişinizdir. Tabii bi arada baska çürüğünúz var mi, dişeti rahatsizliginiz var mi kontrol ettirin.. Geçmiş olsun.

 • Bunu Cevapla ÖzleM AydıN

  Merhabalar benim sorum ağız Kokusu ile ilgili sürekli olarak ağız kokusundan dolayı doktora gittik Doktor bir takım ilaçlar tavsiye etti.. acaba bu ilaçların kullanılması kötü kokuyu engeller mi

 • Bunu Cevapla Zeyno

  Hocam merhabalar benim en dışında bir çocuk var ve sürekli olarak ağzımda kötü bir koku var acaba kötü kokunun kaynağı ağzında bulunan çürük dişler olabilir mi

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Zeyno hanım olması muhtemeldir. Mutlaka çürük dişinizi tedavisini bi an evvel yaptırınız.

 • Bunu Cevapla Hakan

  Hocam merhabalar ben de sorunlarından bir tanesi ağız kokusu sürekli olarak kötü bir ağız kokusu yaşıyorum aynı zamanda doktora gittim tomografi çekildi hiçbir sorun olmadığı ortaya çıktı Acaba bir hastalık olabilir mi ya da ağzında bulunan bir iltihaplanma sonucu kötü kokular oluşabilir mi Lütfen Bu sorundan kurtulmak istiyorum Bana cevap verirseniz çok sevinirim

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Sinüs tomografisi çekildi ve birşey çıkmadıysa dil, bademcik, diş, diş eti ya da mide kaynaklı olabilir. KBB dışında gastroenteroloji ve diş hekimliğine de muayene olmalısınız.

 • Bunu Cevapla Hakan

  Hocam merhabalar benimde en büyük sorunum ağız kokusu… sürekli olarak kötü bir ağız kokusu yaşıyorum aynı zamanda doktora gittim tomografi çekildi hiçbir sorun olmadığı ortaya çıktı Acaba bir hastalık olabilir mi ya da ağzımda bulunan bir iltihaplanma sonucu kötü kokular oluşabilir mi Lütfen Bu sorundan kurtulmak istiyorum Bana cevap verirseniz çok sevinirim

 • Bunu Cevapla duru

  Hocam kolay gelsin. 18 yasinda bir gencim. 20 lik düşlerim 16 yaşında çıkmaya başladı ağrı yapmadi ama bununla birlikte ağzımda koku da oluşmaya başladı. Sigara da kullanıyorum fakat 20 lik dislerim çıkmaya başlayınca bu koku da başladı. Sebebi nedir acaba kolay gelsin.

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Duru hanım merhabalar. Genellikle yirmilik dişlerin bakıma oldukça zordur aynı zamanda bu dişlerimiz gömülü olarak kaldıysa bu bölgede yemek artıkları daha fazla birikeceğinden dolayı yeterli miktarda temizlenemediğinden koku oluşması normaldir.

   • Bunu Cevapla duru

    Peki bu kokunun giderilmesi icin ne onerirsiniz 20lik dislerimi cektirsem olur mu kolay gelsin.

    • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

     Duru hanım merhabalar yirmilik dişlerin çekilmesi ne fayda vardır kısa zamanda bir Diş hekimine başvurmalısınız

     • duru

      Peki hocam Cb12 ağız bakım ürününü tavsiye ediyor musunuz? Teşekkürler. .

 • Bunu Cevapla irem

  Merhabalar hocam. Yillardir agiz kokusu var sinuzitim var ondan olabilirmi ve oldukca curuk bir disim vardi dolgu yaptirmistim ondan midir cektireyimmi . Dislerimi fircalamama ragmen cozumu yok cok sikayetciyim.

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   İrem hanım merhabalar Türk olan dişinizin tekrardan kontrol edilmesi ve genel bir kontrol mutlaka gereklidir bir an evvel Diş hekimine başvurmanız öneriyorum.

 • Bunu Cevapla duru

  Hocam merhabalar cb12 ağız bakım ürününü öneriyor musunuz teşekkür ediyorum

 • Bunu Cevapla Necmeddin

  Hocam Merhabalar. Hocam dişlerimi ve dilimi her gün muhakkak fırçalarım yalnız şöyle bir sıkıntım var yemek yedikten sonra özelliklede kuruyemiş yedikten sonra yemek kırıntıları ve kuruyemiş kırınltıların bir kısmı bademcikte kalıyor ve ben bunu saatler sonra farkediyorum yani yemek ve kuruyemiş kırıntıları saatler sonra bademciğinden kendiliğinden çıkıyor hatta her yemek yedikten sonra ve her kuruyemiş yedikten sonra sakız çiğniyorum ve şunu farkediyorum ki 1 saat geçmeden bademcikten kalan yemek ve kuruyemiş kırıntıların bir kısmı çıkıyor.

  Hocam ben sizlere şunu sormak istiyorum. Yemekten sonra yediğimiz yemek kırıntıları ve özelliklede kurumyemiş yedikten sonra bademcikte kalan o yemek kırıntıları ve kuruyemiş kırıntıları çok pis kokuya sebebiyet veriyor, çok farklı bir koku bu. Ben bunu farkettim Sayın Hocam. Ve birde 20’lik dişler ağız kokusunada sebebiyet verir mi hocam. 20’lik dişlere parmağımı basırdığımda parmağımda çok pis koku alıyorum

  Hocam kimle konuşmak istesem bir kısmı bahanesini bulup yanımdan uzaklaşıyorlar. Farkettim ki ağzım çok pis kokuyor ki yanımdan uzaklaşıyorlar. 2013 yılının son aylarında Kasım ve Aralık gibi bir şey çürük dişimi çektirdim ama ağzım yine kokmaya devam ediyor ve bunu yalnızca ablam ve çok samimi arkadaşım ağzımın koktuğunu söyleyebiliyorlar, diğerleri söyleyemiyorlar

  Hocam gazlı içecekler kullanmam, sigara kullanmam, şekerde kullanmıyorum zararlı olduğundan dolayı yalnız her kahvaltıda Torku çikolata yerim o da glikoz şurubu olmadığından dolayı, peynirde çok yemem ancak bunların haricinde çayı çok içerim ama yalnız akşamları çok içerim rahat 7 çay bardağı içerim. Güne vurduğumda ortalama 10 çay bardak çay içerim

  Hocam toplamış olursak bu bademcikte kalan yemek ve kuruyemiş kırıntıları vede 20’lik diş konuları hakkında bilgi verebilir misiniz. Hangi hastaneye hangi doktora gitmemi tavsiye edersiniz? Çünkü doktorun ilgi ve alaka göstermesi bir hasta için için çok çok önemlidir.

  Saygılar Sevgiler hocam

 • Bunu Cevapla Feyza

  Merhaba. Benim sorunum şu ki dişlerim çok çabuk kırılıyor, arka dislerimin neredeyse hepsi dolgu hatta 3 tanesi kanal daha iki ay önce sağ alt arka dışını dolgu yaptırdım bu akşam durduk yere dolgu yaptırdığımız dişin yanındaki dişimden ufacık bir parça kırıldı. Diş temizliğine çok dikkat ederim dislerime çok iyi bakarım ama neden böyle oluyor anlamıyorum ve korkuyorum dişsiz kalmaktan 🙁 lütfen bana yardım edin ne yapmam gerekiyor?

 • Bunu Cevapla ibrahim

  Doktor bey benim dislerimde hafif bi siyah noktalar var ve ne yersem yiyeyim agriyor ayrica genellikle aksamlari fircalamdan yatamiorum

 • Bunu Cevapla Yağmur

  Slm hocam ağızımda surekli koku bide geceleri surekli su geliyor o su cok kotu kokuyr bir ay icinde 6 dişm çürudü sebebi ne olabilir

 • Bunu Cevapla Mağfur

  Hocam benim üst 6 dişim kaplama ve son zamanlarda sürekli fırçalamama rağmen bir türlü koku gitmiyor. Diş etim ise hafif şişti. Bu durum neydrn kaynaklanıyor. Hiçbir hastalığım yok ve ilaç kullanmıyorum.

 • Soru Sorun