Diş Hekimi Tedavileri

Bebeklerde diş çıkarma

31 Ekim 2015

Her bebek aynı gün aynı saatte diş çıkartmaz. Bebeklerin diş çıkartma alanında genetik bir düzeni vardır. Eğer bebeğin anne ve babası erken diş çıkartırmış ise bebeklerde de erken diş çıkartma özelliğine gözükebilir. Bebeklerin diş çıkartma süreci altıncı ve yedinci aylarda başlayıp aylarca devam eden bir süreçtir. Diş çıkartma dönemleri bazı çocuklarda hem anne hem de babada açısından sancılı olarak geçmektedir. Bu dönemde yapılması gerekenler ve doktorunuza başvurmanız gereken dönemleri kısaca anlatmak istiyoruz.

Bebeğinizin ilk diş çıkartma döneminde zorlu günler geçirebilirsiniz. Genel olarak sağlıklı bir bebek altıncı yedinci aylarda diş çıkartmaya başlar ve bu dönem boyunca diş çıkartma süreci devam eder. Bebeklerin diş çıkartma düzenleri genetiktir yani anne ve babanın diş çıkartma dönemi bebekte de aynı şekilde görülebilmektedir.

Bebeklerin dişleri genetik sıralamaya göre çıkmaktadır

Ortalama olarak altıncı ve yedinci aylarda çıkmaya başlayan bebeklerin dişleri genetik olarak sıralansa da genel olarak bir sıralanma şekli vardır. Bazı bebeklerde erken diş çıkması görülebilir bu durum üçüncü aydan itibaren bebekleri rahatsız eder bebeklerin diş çıkartma süresi gecikebilir bu durum altıncı aydan başlayarak on ikinci aya kadar hatta 12 aydan sonra da sarkabilir. Bebeklerde ilk olarak santral yani kesici dişler sonrasında lateral kesici dişler yani köpek dişleri birinci ve ikinci azı süt dişi olarak sırasıyla çıkmaktadır.

Diş tipine göre dişlerin çıkış süreçleri

Dişlerin tipine göre çıkış süreleri değişkenlik göstermektedir. Santral dişler 6. ve 10. aylarda ön santral yan kesici dişler 9. ve 12. aylarda köpek dişi 15. ve 21. aylarda birinci azı dişleri 12-13 üncü ve 18. aylarda ikinci azı dişleri 24. ve 33 üncü aylarda çıkmaktadır. Çıkan diş sıralamaları bebeklerde genellikle aynıdır fakat yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi genetik faktörler dişlerin çıkış sürecinde oldukça etkilidir.

Bebeklerde diş çıkartma dönemlerinde görülen değişiklikler ve yaşanan sorunlar nelerdir ?

Bebeklerde diş çıkartma öncesinden bazı belirtiler görülebilir. Diş çıkarma döneminde yaşanan sorunların biçimi ve süresi değişebilmektedir fakat genel olarak tüm bebeklerde yaşanan sorunlar hemen hemen aynıdır.

Diş çıkartma öncesi salya akıtma: Bebekler genel olarak ikinci ve üçüncü aylardan sonra salya akıtmaya başlarlar. Bu çok olan bir durumdur bazı bebeklerde salya akıtma dönemi az bazılarında ise fazla görülebilmektedir. Bebeklerin diş çıkartma süreçlerinde salya akıtma daha fazla yaşanmaktadır.

Bebeklerde diş çıkartma dönemlerinde hissedilen ağrı: Bebeklerin diş çıkartma dönemlerinde ağrılı süreçleri mutlaka olacaktır bebeğin çıkan dişleri diş etlerinde basınç uygulandığında sürekli olarak bir kaşında etkisi ve ağrı etkisi bebeklerde görülür. Bu durumda bazı bebeklerde az miktarda yaşanırken bazı bebeklerde de şiddetli ve ateşlenmeye gidecek durumlarda görülebilmektedir. Bazı bebeklerde ise iltihap oluşumları şiddetli ağrılar oluşturabilir. Genel olarak bebeklerde en çok ağrılara neden olan dişler azı dişleridir.

Bebeklerde uykusuzluk görülmesi: Bebeklerde diş çıkartma dönemlerinde ağrıların artması ile beraber çocuklarda aşırı uykusuzluk görülebilmektedir. Sürekli olarak ağlama, gece uykudan kalkma, yemek yememe gibi durumlar bebeklerde diş çıkartma halleridir. Diş çıkartma dönemi boyunca bu olumsuzluklar bebeklerde görülebilir hem bebekler için hem de anne babalar için böyle durumlar oldukça can sıkıcı ve sancılı durumlardır.

Diş çıkartma dönemlerinde yanak ve çene bölgesinde görülen kızarıklıklar: Bebeklerin diş çıkartma dönemlerinde akıtmış oldukları salyeler yanak içinde ve yanak bölgelerinde kızarıklıkları neden olurlar bu kızarıklıklar bazı anne ve babalar tarafından korku ile karşılanır bu olağan bir durumdur ve genel olarak tüm bebeklerde görülebilmektedir

Diş çıkartma dönemlerinde aşırı derecede görülen öksürük: Bebekler diş çıkartma dönemlerinde çok fazla salye salgıladıklarından dolayı boğaz bölgesinde birikintiler oluşur. Bu durum bebeklerde tıkanıklığa ve aşırı derecede öksürüğe neden olur. Bu dönemlerde bebekler ilgiyi çok fazla üzerinde çekmek ister ve öksürüğü devamlı hale getirirler.

Diş çıkartma döneminde bebeklerde görülen ateşlenme: Diş çıkartma dönemlerinde bebeklerde sıklıkla ateşlenmeye rastlarız. Bu duruma ağrıları neden olduğu ve bazı bebeklerde görülürken bazı bebeklerde de görülmeme olasılığı olduğu bilinmektedir. Bazı durumlarda bebeklerdeki ateşlenmenin sebebi bir takım hastalıkların başlangıcı ve belirtileri de olabilir. Yüksek ateş durumunda mutlaka bebekler en yakın hekimi en yakın hastaneye götürülmeleri gerekir.

Bebeklerde diş çıkartma dönemlerinde ısırma isteği: Bebeklerin diş çıkartma dönemlerinde kaşınmadan dolayı sürekli olarak ısırma isteği artacaktır. Dişlerin çıkmasına bağlı olarak gelişen bir durumdur. Bebek de ısırma isteği rahatlama amacıyla oluşmaktadır. Bu dönemde bebek eline geçen her cismi ve her maddeyi ısırmak isteyecektir

Bebeklerde diş çıkartma dönemlerinde fazlasıyla görülen ishal durumu: Bebekler diş çıkartma dönemlerinde salgıladıkları saygıdan dolayı bağırsakları da hızlı bir şekilde çalışmaktadır fakat diş çıkartma dönemlerinde görülen ishalin nedeni yalnızca bir çıkartma olmayabilir her bebekte bir günden daha fazla sürülen süren ishal durumu varsa mutlaka bir hekime götürülmelidir.

Diş çıkarma döneminde bebeklerde görülen iştahsızlık: Bebekler diş çıkartma dönemlerinde verilen Katı cisimleri istemeyebilirler çok sık olan bir durumdur ve endişelenecek bir durum yoktur. Genellikle bu dönemlerde bebekleri sıvı gıdalarla beslenmek gerekir.

Bebekler diş çıkartma süresince görülen uykusuzluk: Bebekler diş çıkartma dönemlerinde ağrıya bağlı olmak üzere geceleri uykusuzluk çekerler bebekleri geceleri sakinleştirmek için sıvı bir gıdalar ile besleyebilir bebeğinizi emzirerek sakinleştirebilirsiniz.

Bebeklerin diş çıkarma döneminde kulak kaşınması ve kulakları çekiştirmesi: Bebekler diş çıkartma dönemlerinde kulaklığını kaşıyabilir ve kulakları çekiştirmeleri bu çok normal bir harekettir genellikle diş çıkartmadan dolayı yaşanan ağrı kulaklara vurabilmektedir.

Diş etlerinde diş çıkarma döneminde oluşan kaşıntı: Dişler diş çıkarma döneminde diş etlerine baskı uygulayarak dışarıya çıkmaya çalışıyorlar Bu durumda diş etlerinde bir kaşınmaya ve ağrıya neden olur.

Diş çıkartma döneminde bebeklerin rahatlatmak için neler yapılabilir

Diş çıkarma döneminde genellikle bebeğin yüzünde kızarıklıklar oluşur. Kızarıklıkları gidermek için nemlendirici kremler kullanılabilir.

Genellikle bebekler soğuk gıdalarla beslenebilir özellikle meyve püreleri çocukların iştahını açacaktır.

Bebeklerin diş çıkartma döneminde daha fazla su ve sulu yiyecekler vererek bebeklerin diş çıkarma döneminde ishal olduklarından kaybettiği su bu sayede tekrar onlara göre verilir.

Diş etlerinde oluşan ağrıları gidermek için soğuk ve sert meyveler çocuklara verilebilir.

Diş çıkarma döneminde çocukların dişlerini rahat bir şekilde kasıyabilmeleri için eczanelerde satılan diş kaşıyıcı ürünlerden alınabilir.

Emzirmek faydalı mıdır ?

Diş çıkartma dönemlerinde anne sütü dişeti dokusu üzerinden tedavi edici bir özelliğe sahiptir. Meme emerken çocuğun kasları daha fazla geliştiği için bebeğin çene kasları kuvvetli olur düzgün gelişmiş bir çenede çıkan dişler daha sağlıklı ve daha düzgün olacaktır

Diş çıkartma dönemlerinde her bebekte aynı sorunlar görülür mü ?

Evet bebeklerin diş çıkartma dönemlerinde genellikle aynı sorunlar görülebilir salya akıtma ateşlenme huysuzluk dişetlerinde kaşınma ve uykusuzluk problemleri genellikle bebeklerin diş çıkartma dönemlerinde görülen sorunlardır.

Benzer Yazılar

48 Sorular ve Cevaplar

 • Bunu Cevapla Zeynep

  Hocam merhabalar 8 aylık bir bebeğim var dişleri çıkmadı ne zaman çıkabilir dişlerin geç çıkması iyimidir

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   geç çıkması iyidir demek doğru deil.ama bir arkadaşımıza panaromik röntgenle baş vurun o size sürme rehberliği hizmeti verecektir. saygılar..

 • Bunu Cevapla Zeynep

  Hocam merhabalar 8 aylık bir bebeğim var dişleri çıkmadı ne zaman çıkabilir ? dişlerin geç çıkması iyi midir ?

 • Bunu Cevapla yeliz

  Doktor bey merhabalar yaklaşık olarak altı aylık bir kız bebeği sahibiyim ve şu anda dişleri çıkıyor acaba oluşan diş ayarlarından dolayı bebeğimin dişleri ne karanfil yağı kullanmam doğru olur mu diş ağrılarını geçirir mi

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Bebekler de dişlerin çıkma dönemi sıkıntılı olabilir . Karanfil yağı gibi preparatlar geçici çözümler getirebilir . Ancak çok fazla yararlı olduğuna dair elimizde net bulgular yok . Sevgilerimle

 • Bunu Cevapla yeliz

  Doktor bey merhabalar yaklaşık olarak altı aylık bir kız bebeği sahibiyim ve şu anda dişleri çıkıyor acaba oluşan diş ağrılarından dolayı bebeğimin dişlerine karanfil yağı kullanmam doğru olur mu diş ağrılarını geçirir mi ?

 • Bunu Cevapla Metin

  Hocam merhabalar Sizlere kolay gelsin diliyorum Doktor Bey benim kardeşim yaklaşık olarak 40 günlük öndeki alt kesici dişleri çıkmaya başladı bu durum normal midir lütfen sorumu cevaplarsanız bize aydınlatmış olursunuz şimdiden sizlere çok teşekkür ediyorum ve kolay gelsin dileklerimi iletiyorum

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   ön kesici dişler genellikle 6-8 ayda çıkmaktadır .nadıren çok erken diş çıkarma olabilir. bebegin d vitamini düzeyi ve kalsiyum degerleri açısından izlenmesi uygundur

 • Bunu Cevapla Hadise

  Doktor bey merhabalar 22 aylık bir erkek bebeği sahibiyim yalnızca dört adet dişi çıktı üstteki ön dişler ve üstteki azı dişleri çıktı fakat Bebeğimin dişlerinde sararmalar olduğunu görüyorum acaba dişleri çürümeye doğru gidiyor temizlemek için neler yapabiliriz kullanmam gerekir mi

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Hadise hanım floru tablet olarak mı kullanıyorsunuz. Çocuğunuz gece besleniyor mu dişlerini fırçalıyabiliyormusunuz bunları öğrenebilirsem size daha doğru cevap verebirim iyigünler

 • Bunu Cevapla Hadise

  Doktor bey merhabalar 22 aylık bir erkek bebeğe sahibiyim yalnızca dört adet dişi çıktı üstteki ön dişler ve üstteki azı dişleri çıktı fakat Bebeğimin dişlerinde sararmalar olduğunu görüyorum acaba dişleri çürümeye doğru gidiyor temizlemek için neler yapabiliriz kullanmam gerekir mi

 • Bunu Cevapla Merve

  Doktor bey merhabalar yaklaşık olarak 18 aylık bir bebek sahibiyim dişleri daha yeni yeni çıkmaya başladı fakat ilk çıkan diş deki köpek dişi çıkması Açıkçası beni tedirgin ettim diğer dişlerin çıkmasını kolaylaştırmak için neler yapılması gerekir Bir Diş hekimine başvurmamız gerekir mi bizi bilgilendirirseniz ve aydınlatırsanız çok seviniriz

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Merhabalar Merve hanım..Endişelenecek bir şey yok bu güzel durumun tadını çıkarın:)ön dişlerle yan dişler sıralamada bazen birbirine göre farklılık gösterebilir.Şayet çıkmazsa değerlendirilir ancak bebeğiniz küçük olduğu için beklemekten başka yapılabilecek bir şey yok.ilerleyen yaşlarda bir sıkıntı tespit edilirse röntgen çekilebilir.Dişlerinin çıkmasını masaj yaparak kolaylaştırabilirsiniz.temiz bir tülbentten bir parçayı parmağınıza sarıp nemlendirdikten sonra hafif hareketlerle masaj yapın hem bu onu çok rahatlatır kaşıntısına da iyi gelir.Hatta( orada bulabilirseniz)bu iş için parmak fırçaları da var.parmağınıza takıp onunla masaj yapıyorsunuz.sevgiler..

 • Bunu Cevapla Gamze

  Hocam merhabalar Öncelikle böyle bir sayfa yapmış olduğunuzdan dolayı temizlerim sorularını sabırla dinleyip cevaplarınız için sizlere çok teşekkür ediyorum Doktor Bey benim süt dişlerim hala ağzımda duruyor ve düşmediler doktora gittim ve bu Dişlerimin Erhan düşebileceğini söyledi Acaba bu süt dişlerim dökülür mü Eğer dökülürse yerine diğer Daimi dişlerin çıkarma Ameliyat olman gerekiyor mu beni bilgilendirirseniz sevinirim

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   sorunuza doğru yanıt verebilmek için filminizi görmek şart ancak bu yaşa kadar sürmeyen dişler çok büyük ihtimalle damak içinde gömülü kalır ve sürmezler. ameliyatla alınmaları gerekir. süt dişlerinizin yerine de implant tedavisi gerekecektir. ama endişe etmeyin süt dişleri çok sallanmıyorlarsa bir anda düşmezler.

 • Bunu Cevapla Gamze

  Hocam merhabalar Öncelikle böyle bir sayfa yapmış olduğunuzdan dolayı tebrik ederim.. İnsanların sorularını sabırla dinleyip cevapladığınız için sizlere çok teşekkür ediyorum Doktor Bey benim süt dişlerim hala ağzımda duruyor ve düşmediler doktora gittim ve bu Dişlerimin düşebileceğini söyledi Acaba bu süt dişlerim dökülür mü Eğer dökülürse yerine diğer Daimi dişlerin çıkarma Ameliyat olman gerekiyor mu beni bilgilendirirseniz sevinirim

 • Bunu Cevapla Rojda

  Merhaba hocam 7 aylık bir bebeğim var fakat dişleri hala çıkmadı alt dişlerin de bir kabarmalar ve sürekli olarak kulaklarını oynuyor ve sürekli olarak kulaklarını kasıyor Epeydir bu belirtiler var çok Salye sorgulamaya başladı fakat hala dişleri çıkmadı Bu normal bir durum mudur

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   14 ayına kadar diş çıkmayabilir,
   diğer belirtile yaşı ile ilgili

 • Bunu Cevapla Rojda

  Merhaba hocam 7 aylık bir bebeğim var fakat dişleri hala çıkmadı alt dişlerin de bir kabarmalar var ve sürekli olarak kulaklarını oynuyor ve sürekli olarak kulaklarını kasıyor Epeydir bu belirtiler var Bu normal bir durum mudur

 • Bunu Cevapla Selda

  Hocam kolay gelsin Benim süt dişlerin dökülmesi gerekiyor mu dişleri dökülür mü dökülürse yerine yenileri çıkar mı cevaplarsanız sevinirim Kolay gelsin

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   merhabalar süt dişleri köklü olmadığı için kuvvetsidir.ve sert ısırmamanız gerekir sallanmasının sebebi o.panoromik röntgen çektirerek gömük dişlerin pozisyonuna bakılmalıdır.

 • Bunu Cevapla alper

  İyi akşamlar doktor bey benim şuan 9aylık kızım var 3aylıkken 2.dişi gelmişti yaklaşık 5 aydır aralıklı zamanlarda dişimiz çıkçak gibi oluyor yeri bile belli gibi şişiyor her defasındada ayrı diş yerleri ama bir türlü çıkaramıyor maaşallah her şeyide güzel yiyor emiyorda ama çıkaramıyor çok acı çekiyor kuzum ne olur yardım

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Alper bey zor bir durum sizi çok iyi anlıyorum bir pedodonti uzmanına başvurursanız çok daha sağlıklı bir diş çıkartma dönemi geçirirsiniz. Doktorunuz sizi bu konuda doğru bir şekilde yönlendirecektir.

 • Bunu Cevapla Mesut

  Hocam çocuğumuz 13 aylık azı dişleri çıkmaya başladı uçları görünüyor ancak normalden daha fazla yan tarafta dışarıya doğru çıkıyor gibi bu mümkün mü , eğer mümkünse tedaviye başlamak gerekir mi?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Mesut Bey merhabalar Öncelikle Çocuğunuz Allah size bağışlasın size bazı önerilerde bulabilirim fakat çocuğunuzun düzenli olarak Diş hekimine götürmelisiniz bu Çocuğunuz için inanın çok daha yararlı bir davranış olacaktır Bu nedenle sizin bir pedodonti uzmanına gitmenizi öneririm…

 • Bunu Cevapla Ayfer

  Hocam benim 15 aylık kızım var hala dişlerı cıkmadı kendisi 100/40 iştme engelli yapabileceğim bir sey varmı endişelendiriyor.

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Ayfer Hanım merhabalar Tabii ki bir pedodonti uzmanı baş olmanız gerekiyor Bu ihmal edilmemesi gereken bir durum. Eğer devlette başvuracaksınız mutlaka bir üniversite hastanesine başvurmalısınız. Istanbuldaysanız Okmeydanı Ağız ve Diş Hastalıkları SSK Hastanesi’nde önerebilirim.

 • Bunu Cevapla Haticekaya

  Yi fünler hocam benim bebeğim 3. Ayında n itibaren diş sıkınısı çekmekte damakları sertleşti ama 6 aylık oldu daha ilk dişini çıkaramadı.. İlk dişi çıkarma dönemi bu kadar uzun sürer mi? Şimdiden teşekkür ederim.

 • Bunu Cevapla sule agyol

  merhaba hocam 14 aylik bir kizim var disleri hala cikmadi. genel olarak saglik acisindan bir sikintisi yok. dis etleri de dise dair herhangi bir belirtide yok ne yapmaliyim cok endiseleniyorum. cikmamasi gibi bir sey soz konusu olabilir mi

 • Bunu Cevapla Erva

  Merhaba doktor bey..eltimin kizi 22 aylik ve hala disleri cikmadi normal mi acaba?

 • Bunu Cevapla Gül

  Merhaba 13 aylık bi kızım var dişleri daha çıkmadı ki hiç kabarma bile yok. Iki de oğlum var onlarda böyle gecikmedi ne yapmaliyim

 • Bunu Cevapla Gül

  Merhaba 13 aylık bi kızım var dişleri daha çıkmadı ki hiç kabarma bile yok. Iki de oğlum var onlarda böyle gecikmedi ne yapmaliyim

 • Bunu Cevapla Ayse

  Merhaba, kızım 17 aylık ilk iki dişi normal olarak çıktı üst dişlerinden birini çok uzun sürede patlattı ve hala bir tanesini çıkaramadı bügün fark ettim ki arkada azı dişinin bir tarafı çıkmış halde gördüm ama diğer arka tarafı çıkmamış. Bu normal mi daha öndekiler çıkmadan azı dişinin bir kısmı baya çıkmış. Rönkgen çektirmem gerekir mi diğer parçası niye çıkmadı diye ve niye bu kadar erken. Teşekkürler

 • Bunu Cevapla Nurcan

  Merhabalar hocam 18 aylık kızımın azı dişleri çıkmak üzere galiba diş eti çok şişti ancak altından bir türlü diş çıkmadı 1 ay oldu.kabaran diş etinin içi koyu mavi renk aldı acaba normal mi

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Merhaba çocuğunuzun öncelikli olarak tedavi edilmesi muayene edilmesi gerekmektedir muayene sonrasında Doktorunuz gerekli açıklamaları yapacaktır mutlaka Çocuğunuzu bir pedodonti uzmanı götürünüz

 • Bunu Cevapla gamze meriç

  Merhabalar
  Kizim 22 aylik
  Ve istahi tamamen kesildi
  Gayet güzeldi yemesi
  Bi kac gündur zar zor birseyler yediriyorum buda beni üzüyor
  22. Ayda hangi disler cikar acil bilgilendirirseniz cok sevinirim.. Simdiden tesekkurler

 • Bunu Cevapla Buket kutlu

  Merhaba hocam 8 aylik bebegim var iki dis çıkardı şimdi yanlar dan cikariyor hiç bir şey yemiyor sürekli dislerini gicirtatiyor coook huzursuz kalsiyum d3 kiriliyormus yardim lutfen

 • Bunu Cevapla Ahmet kutlu

  Merhaba hocam 8 aylik bebegim var iki dis çıkardı şimdi yanlar dan cikariyor hiç bir şey yemiyor sürekli dislerini gicirtatiyor coook huzursuz kalsiyum d3 kiriliyormus yardim lutfen

 • Bunu Cevapla Busra deniz

  Dr bey 13 aylik kızimin disleri cikmadi damaklarinda kabarma var ama bir turlu cikmadi Ne yapmamiz gerekiyor.Bilgilenndirirseniz cok memnun oluruz .

 • Bunu Cevapla Yakup

  Merhabalar hocam 18 aylık bebeğimiz dişlerı normal cıkmaktaydı ancak dış etinde bır parca fark ettik abze sandık ancak degil yarılmış ve içi boş delik ve içinde diş mevcut değil. Sol ust azı diş bölgesi.

 • Bunu Cevapla Ayten

  Merhaba kızım 4 aylik, 1.azı ve köpek dişlerini cikarmaya calisiyor üst cenede ve ilk disleri. Sirasiz oldu biraz bir sakincasi var mi? Bu arada 11 gündür ishal. Dr muz tahlil verdi temiz cikti. Ateşi yok fakat dediğim gibi ishal ve huysuzluk var. Dis yerleri kabarik ve cok kaşınıyor ne bulsa agzina atmaya calisiyor sinirleniyor.

 • Bunu Cevapla hilal

  Hocam iyi gunler kızım 10aylik dışı cçıkıyor dişlerinin dibi iiltihaplı ne yapabilirim neden oyle yardımcı olurmusunuz

 • Bunu Cevapla gizem peker

  Merhaba hocam kızım 6 buçuk aylık ilk dişi çıkıyor şuan dişi belli ama henüz patlamadı dişin çıktığı yerde siyah bi çizgi var o nedir acaba

 • Bunu Cevapla Filiz

  Hocam bebegim 8 ayinla gdyo su bir haftadr cok huysuz geceleri sik kalkiyo surekli emme istegi var bsi yedremyrum normalde yemesi cok guzeldi bi anda kesildi oksurugude olustu. Acaba dislerimi ckck yerleri belli beyaz beyaz ama ?

 • Bunu Cevapla rukiye

  Mrb Hocam kızım 11. Ayında henüz dişleri cıkmadı bir haftadır yogun ishali var dişi çıkana kadar mı sürecek ishal durumu doktoru dişten dedi ama bukadar uzun sürmesi normal midir?

 • Bunu Cevapla çağlar

  merhaba hocam kızım 10 aylık alt/üst ön dişler ve yan dişlerini çıkardı. şimdi köpek dişi çıkmaya başladı bu normal bir durum mu?

 • Bunu Cevapla Güldane

  Hocam benim kızım 12 aylık ama çok zayıf kilosu 4.30 kg mama ve ek gıdalar yemiyor sadece anne sütü içiyor doktor 4 dişinin aynı anda çıktığını söyledi yemedikce halsiz düşüyor hep uyuyor hic gücü kalmıyor kilo verecek diye çok korkuyorum. Zaten doktorlar kilosu yasitlarina göre çok düşük olduğu için hastaneye alıp hortumla yemek yedirmek istiyorlar ben hastaneye gitmek istemiyorum hocam allah rızası için yardım edin ben ne yapmalıyım iştahını açmak için neler yedirmeliyim artık sabredemiyorum hocam nolur bana akıl verin.

 • Bunu Cevapla Nazli

  S.a hocam 12 aylık bi kızım var 4. Ayında dış çıkarmaya başladı hemen hemn bütün disleri çıkmak üzere dış etleri şişmiş sorum şu hocam en arkada dışin ucu görünüyor ama dış damakta değil damağın yanında hatta daha içe doğru yani agiz boşluğunda çıkmış dış doktoruna götürmem gerekiyormu ne yapmalıyım.

 • Soru Sorun