Diş Ağrıları

Diş ağrısı nasıl geçirilir ?

17 Şubat 2015

Diş ağrısı en zor geçirilen ve en sancılı süreçtir. Bu ağrının tarifi yoktur. Binlerce insan diş ağrılarının anlık olarak nasıl geçirebileceği konusu sıklıkla aramaktadır ve bu konuda bizlere yüzlerce soru gelmektedir.

Diş ağrıları evde nasıl geçiştirilir ?

Diş ağrıları tedavi edilmeden geçirilemez. Yanlız bu ağrıları diş hekiminize gidene kadar hafifletmek mümkündür. Bunun dışında diş üzerinde yapılabilecek her işlem dişe ve diş etlerine geri dönülemeyecek zararlar verebilir. Bizim verebileceğim yöntemlerle ertesi güne kadar yada diş hekiminize gidenceye kadar ağrılarınızı hafifte olsa dindirebilirsiniz.

1- Ağrı kesici kullanımı

Diş ağrılarında eğer alerjik bir durum yoksa, hastalığınızı tetikleyecek bir durum oluşturmuyorsa en etkili ağrıyı dindirici yöntemlerinden birisidir.

2- Ağrılı diş bölgesinin temizlenmesi

Ağzınızda herhangi bir yemek artığı kalmış olabilir. Bu diş ağrılarına neden olabilir. Yumuşak bir fırça ile yada diş ipi ile ağrıyan dişinizin temizlenmesi oldukça önemlidir. Bu durum ağrılarınızı hafifletebilir. Dişiniz çürük olabilir yine kürdan kullanımı ve hafif bir fırça yardımı ile bölgenin temizlenmesi ağrıda bir hafifleme olmasını sağlayabilir.

3- Tuzlu su ile ılık gargara

Tuzlu su ile gargara yapılması yine dişinizi rahatlatabilecek bir uygulamadır. Ilık su içerisine katılacak tuz ile suyu karıştırılarak özellikle ağrıyan diş üzerinde gargara yapılması dişinizin bir müddet ağrılarının dinmesini sağlayacaktır. Bu uygulama saat başı yapılabilir. Hastalarda ağrılarının dindirildiği bu yöntem ile kanıtlanmıştır. Fakat bu yöntemimizde diğer yöntemler gibi geçici bir yöntemdir. Ağrılarınız bir kaç saatliğine, sabaha kadar yada sabah olduğunda doktorunuza tedaviye gidene kadar ki dönemde sizi rahatlatacaktır.

Diş ağrıları nasıl başlar ?

Genellikle diş ağrıları gece başlar. Şiddetli bir ağrı olarak kendisini belli eder ve o geceyi sizlere zindan eder. Tarifi mümkün olmayan bu ağrı ileri derecede çürümüş olan bir çürük nedeni ile yada bir apse nedeniyle başlayabilir. Dişte oluşan iltihaplanma zamanla diş sinirinin ölmesine ve bu bölgedeki apsenin dışarıya doğru çıkmaya çalışmasıyla oluşan baskı neticesinde ağrıya dönüşür. Sonuç olarak kişiye dayanılmaz ağrılar yaşatan bu durum diş hekimliğinde en çok acı veren olaylardan birisidir.

Ağrılar neden gece başlar ?

Gündüzde diş ağrılarınız olabilir. Fakat gündüz daha az şiddetli olan ağrılar gece oldukça şiddetlenirler. Ağrıların gece vakti başlaması yada gündüz hafif ağrıyan dişin gece olunca şiddetli bir ağrıya dönüşmesinin asıl sebebi gece vücutta meydana gelen hormonal değişikliklerdir. Gece olunca damarlarımız genişler kök ucuna bulunan iltihap diş bölgesinde bir dolaşım bozukluğuna neden olur ve bu durum basınçla beraber şiddetli bir ağrıya dönüşür.

4- Ağrıyan diş bölgesinde yemek yenilmemelidir

Ağrıların azaltılmasını sağlayacak bir başka etkenimizde ağrılı olan bölgede yemek yenilmemesidir. Yemek yerken genellikle ağrılı olan bölge kullanılmamalıdır. Sağlıklı olan bölge ile en azından dişiniz tedavi edilene kadar yemek yenilmelidir.

5- Ağrıyan diş üzerine karanfil yağı sürülmesi

Bu yöntem geleneksel olarak babaannelerimizin, anneannelerimizin kullanmış oldukları bir yöntemdir. Bu yöntemde bir pamuk üzerine damlatılan bir kaç damla karanfil yağı ağrıyan diş üzerine konulur. Eğer karanfil yağı evinizde yoksa karanfil yaprağı da ağrıyan diş üzerine bastırılır. Karanfil yağının uyuşturucu bir etkisi vardır Bir kaç saatlikte olsa ağrıyan bölgedeki ağrının dindirilmesini sağlar.

6- Buz kompresi yapılması

Buz kompresi bazı ağrılı bölgelerde ağrı dindirici etki göstermektedir. Öene bölgesi üzerinden ağrıyan dişe buz uygulamak sinirler üzerinde geçici bir uyuşma sağladığı için bir süreliğine de olsa ağrı dindirici etkisi gösterir. Belirli aralıklarla uygulanacak buz kompresi uygulamasıyla da ağrıları bir nebze olsun dindirebilirsiniz.

7- Psikolojik olarak ağrıdan kurtulabilirsin

Sürekli olarak aynı bölgeyi düşünmek, dişinizin ağrıdığını düşünmek ağrılarınızı daha fazla arttıracaktır. Sakinleşmeye ve ağrılarınızı düşünmemeye çalışın

Ağrıyan dişe yapılmaması gerekenler nelerdir ?

Bazı durumlarda ağrıyan dişimi geçireyim derken diş ve çevresine zararda verebilirsiniz. Bu durum ağrılarınızın daha fazla olamasının yanı sıra dişinize ve diş etlerinize geri dönülmeyecek zararlarda verebilir. Diş ağrılarınızda dişinize yapılmaması gerekenler;

– Diş üzerine kesinlikle ağrıyı dindirecek ilaç, aspirin vb. dişinize ve dişetlerinize zarar verecek bir ilaç kunulmamalıdır. Kimyasal içeren bu ilaçlar diş etlerinize ve dişlerinize büyük zarar verirler. Ağrılarınızın daha fazla artmasına neden olurlar.

– Dişinize iğne, bıçak vb. kesici alet sokmayınız ve bu aletlerle dişinizi karıştırmayınız. Bu tür cisimler dişlerinize kalıcı ve geri dönülmesi zor zararlar verebilir ve mevcut ağrılarınızı çoğaltabilir.

– Diş bölgesinde oluşan iltihaplanma patlatılmamalıdır. En çok düşülen hatalardan birisi de iltihapların patlatılarak akıtılmasıdır. Bu durum diş bölgesinde kist oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle kesinlikle iltihaplarınıza müdahalede bulunmayınız.

Önemli Not: Yukarıda saymış olduğumuz etkiler geçici olmakla beraber uzun müddet yapılmasında dişlere ve diş etlerine zarar vermektedir. Diş ağrılarının tek tedavi yöntemi diş hekimi tedavileridir. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz geçici tedavi yöntemleri anlık ağrılarınızı hafifletebilir fakat kesinlikle kalıcı bir çözüm sunmaz. Ağrılarınız bir müddet sonra şiddetlenerek artacaktır. Mutlaka diş hekiminize gözükmelisiniz ve tedavinizi yaptırmalısınız.

Benzer Yazılar

39 Sorular ve Cevaplar

 • Bunu Cevapla Nrgiz

  Doktor bey 2 -3 saattir inanılmaz diş ağrıları çekiyorum. İltihap olmasından şüphe ediyorum sanırım dişim iltihaplandı. Dişimde herhangi bir çürük gözükmüyor. 1,5 aylık gebeliğim var. Evde ağrı kesici ilaçlarım var bir de ilhtihap adı var sizce ne yapmalıyım lütfen cevap yazarsanız sevinirim.

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Merhaba nergiz hanım dişinizde sanırım buyuk bir çürük dişiniz var , ağrısı yapması çok normal. Yapilacak şey kanal tedavisi dir. Geçmiş olsun. Bir an evvel dş hekmiminize başvurmalısınız.

 • Bunu Cevapla Sevim

  Doktor bey merhabalar geçen hafta dişimi kanal tedavisi yaptırdım. Doktorda hiç bir şey yoktu eve geldiğimin gecesinde ise şiddetli bir şekilde ağrılarım oldu. Ağrı kesici ile geceyi geçiştirdim. Bir hafta olmasına rağmen ağrılarım yine şidettli bir şekilde devam ediyor. Acaba ne yapmam lazım nasıl bir önlem almam gerekiyor. Doktora baya bir uzak mesafedeyim telefon numarası da yok doktorun. Ne yapmam lazım beni bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Merhabalar sevim hanım geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Sizin kanal tedaviniz bitmişmiydi. Yoksa doktorunuz size farklı bir güne randevu verdi mi bunu bilmek gerekir. Eğer dişiniz lezyonlu bir dişse ve kanal tedaviniz henüz bitmediyse bu ağrı normal karşılanabilir. İlk günlerde olan baskı ağrısı daha sonraki günlerde geçebilir. Ancak kanal tedaviniz bitmiş ise, hala ağrınız varsa doktorunuza tekrar görünmeniz gerekir. Geçmiş olsun.

 • Bunu Cevapla gamze

  Doktor bey merhabalar 18 yaşındayım. Geçen sene alttaki bir dişime kanal tedavisi yaptırdım. Ondan sonra herhangi bir ağrım olmadı ve dişim geçti. Dişim geçtikten sonra zaman içerisinde yeniden ağrımaya başladı ve yeniden doktora gittim. Fakat başka bir doktora gitmem gerekti bu sefer bu doktor bana dişimde iltihaplanma olduğunu ve dişimin çekilmesi gerektiğini söyledi. Size sorum ise acaba bu dişim çekilmeden tedavisi mümkün müdür ? Dişin apse yapmasının nedeni nedir ? Lütfen beni bilgilendiriniz hocam

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Geçmiş olsun Gamze hanım kanal tedavisi yapılmış olan dişlerde enfeksiyon tekrarladığında yapılacak ilk işlem kanal tedavisinin tekrarıdır, ancak bunda başarılı olunamaz ise dişe kökucu ameliyatı veya çekim planlanır.

 • Bunu Cevapla Göksel

  Doktor bey annemin protezlerinden dolayı dişleri ağrıyor geçen gün protezinde bir zedelenme meydana geldi ağrıların bu nedenle olduğunu sanıyoruz. Acaba evde ağrıların dinmesi için ne yapılabilir. Kolay gelsin.

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Göksel annenizin büyük ihtimalle diş etlerinde problem meydana geldi. Diş etleri düzelene kadar protezi takmaması daha doğru olacaktır. Diş hekiminize mutlaka tedavi olmanız gerekir. Doktorunuzun protezler üzerinde de düzeltme yapması gereklidir. Annenize geçmiş olsun dileklerimi iletiniz.

 • Bunu Cevapla Aylin

  Doktor bey dişim apse yaptı inanılmaz bir şekilde ağrımaktadır. Dişimde apse oluştu acaba nasıl tedavi edilmesi gerekir daha öncedende kanal tedavisi olmuştu bu dişim ağrılarımız çok fazla ne olur yardımcı olunuz.

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Merhaba Aylin hanım mutlaka bir diş hekimine görünmelisiniz. Dişinizin durumuna göre doktorunuz kanal tdavisinin tekrarlanıp tekrarlanamayacağını size söyleyecektir. Eğer çekilecekse yine son kararı doktorunuz verecektir.

 • Bunu Cevapla Esma

  Doktor bey merhabalar iki hafta önce çok ağrıyan bir dişimi çektirmek için diş hastanesine gittim. Fakat dişim iltihaplı olduğu için çekmediler. İltihap kurutucu ilaç verdiler ve bu ilaçları kullanmamı istediler. İlaçları düzenli olarak kullandıktan sonra yeniden diş hastanesine gittim. Bu sefer dişimi çektiler fakat dişimi çekerlerken dişim kırıldı ve 3-4 seferde dişimi bölgeden çıkarttılar. Dişim çekildi bir iki gün sonra yanağım şişti ve ağzıma kötü koku ve tat gelmeye başladı. Acaba ne yapmam gerekiyor ? tekrardan doktara gitmelimiyim siz ne önerirsiniz. ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Esma hanım antibiyotiklerinizi mutlaka kullanmalısınız. İltihap geçmediği için kök şişmiş, ayrıca parça da kalmış olabilir. Kontrol edilmesi lazım mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 • Bunu Cevapla Hamza

  Hocam merhabalar benim köpek dişim kırıldı ben doktora gittim doktor kanal tedavisi yaptıktan sonra dişim siyahlaştı. Doktor tedavi sonrasında benim dişime pamuk koydu beni öylece gönderdi. Pamuklar şu anda dışarıda neden böyle oldu yanlış bir işlem mi yapıldı . Dişimde çok ağrımaya başladı. Sebebi nedir ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Merhaba Hamza bey doktorunuzun dişinizi pamuklar sarkar halde bırakması doğru bir işlem değil. Geçici dolgu ile kapatılması gerekiyordu. Anladığım kadarıyla kanal tedavisi yapılıyor, ve geçici dolgu kullanılmayıp diş kökü tükrükle temas halinde bırakıldığı içinde bir iltihaplanma söz konusu. Doktorunuzla tekrar görüşmeli ve ağrı şikayetlerinizin olduğunu dile getirmelisiniz. Geçmiş olsun

 • Bunu Cevapla Nihal

  Hocam 20 lik dişim çok ağrıyor etrafı çok şişti ne olabilir acaba bilgi verirseniz sevinirim ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Diş çevresinde oluşan şişlik iltihap belirtisidir. Bir dişhekimine muayene olmanızı tavsiye ederim.

 • Bunu Cevapla Onur

  hocam dişlerim çok ağrıyor ne olur yardımcı olurmusunuz ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Onur bey ayrıntılar hakkında biraz bilgi verirseniz size yardımcı olmaya çalışayım. Geçmiş olsun.

 • Bunu Cevapla Duygu

  Doktor bey merhabalar ben 31 yaşındayım dişlerimde inanılmaz bir hassasiyet hissi var. Soğuk yada sıcak bir şeyler yiyip içtiğimde dişlerim çok ağrıyor. Acaba bu neden kaynaklı olabilir ? Dişlerimi en son 2 yıl önce temizletmiştim. Bu durumun nedeni olabilir mi ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Duygu hanım.. Dişlerinizde hassasiyetlerin oluşma nedeni çürük bir dişiniz ya da diş eti çekilmemiz olabilir. Film alınıp muayene olmalıdınız. Diş taşı temizliğini diş taşı oluşunda yaptırmalısınız . Iyi fırçalanan ağızda diş taşı oluşmaz

 • Bunu Cevapla ordinaryus

  Doktor bey merhabalar bir dişime dolgu tedavisi yaptırdım fakat aradan bir süe geçtikten sonra buradaki dolgu düştü ve yeniden gittiğimde ağrımda vardı doktor kanal tedavisi yaptı ve yeniden dolgu yaptı daha sonra geçti fakat şimdilerde ağrılarım yeniden başladı.. Birde bu sırada hastayım acaba hasta olduğumdan dolayı ağrıyor olabilir mi ? Alt dişlerimde de hassasiyet var sürekli olarak dişlerim sızlıyor. Özellikle yemek yerken bunu oldukça fazla hissediyorum ve bu durum bana ağrı veriyor. Yaşım 26 nasıl bir tedavi uygulanabilir. Ağrıyı geçirmek için ne yapabilirim ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Ordinaryus öncelikle geçmiş olsun. Kanal tedavisi yapılan dişinizde sıcak soğuk ağrısı olmaması gerekir. Enfeksiyon yaparlarsa, üzerine basamama, yada şişlik le kendini gösterir. Dişlerinizi günde yeterince sayıda ve sürede fırçalamalısınız. Bundan başka diş ipi, ağız duşu gibi yardımcılarda kullanabilirsiniz.

 • Bunu Cevapla Merve

  Merhaba. Ben dün kanal tedavisi yaptirdim ama ilk seansiydi . bi seansim daha vatlr ama su an disim agriyor ve yanagim sisti bu normal mi ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Merve hanım bir iltihaplanma söz konusu olmuş mutlaka doktorunuza yeniden başvurmalı ve iltihap kurutucu kullanmalısınız.

 • Bunu Cevapla cansu

  Merhaba hocam,abim 15 yasinda ve azi disi curuk .Bu disler gercek dismi sut disimi.Gercek disse ne yapmaliyiz.

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Cansu abimizin bir Diş hekimine başvurulması gerekiyor yapılacak muayene sonrasında Abinin dişinin süt dişi mi yoksa Daimi dişlerimi olduğu tespit edilecektir mutlaka çürük dişin tedavi edilmesi gerekir

 • Bunu Cevapla büşrq

  Doktor bey merhaba benim sol en arkada ki disimin ici oyuldu. Her sabah kalktigimda bi kere agri yapiyor. Gunun diger saatlerinde hicbir sekilde agri olmuyo ama sabahlari kotu oluyor. Sol tarafimi hic oynatamiyorum sanki kolum boynum tutuluyor. Bana yardim ederseniz cok sevinirim. Tesekkur eder iyi calismalar dilerim.

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Büşra Hanım sanırım bu 20 lik dişiniz 20 lik dişiniz bölgede gömülü olarak kalmış olabilir mutlaka diş hekiminize başvurarak gömülü olan 20 lik dişin çekilmesi gerekecektir.

 • Bunu Cevapla Merve

  Merhaba ön disime dolgu yaptırmıştım şuan o disim ve yanındaki çok ağrıyor haftasonu olduğu için antibiyotik verdiler iğneyle duruyorum doktordan randevu aldım acaba dişime tekrar dolgu yapar mı? Şimdiden teşekkürler

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Merve hanım merhabalar bu dişinizin kanal tedavisi olması gerekiyor. Tekrar dolgu tedavisi yapılacaktır.

 • Bunu Cevapla Necla

  Hocam merhabalar.
  Benim dolgu yapılmış olan bir disim var.
  Ağrı yok ama dış ipi ile temizlerken ipe çürük kokusu geliyor. Ayrıca üzerinde kuruyemiş gibi sert yiyecekleri cigneyemiyorum aslında ilk yaptirdigimin ilk ayı hiçbir şey yiyemiyordum acaba bu da zamanla düzelir mi? Neredeyse iki yıl oldu

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Necla Hanım merhabalar Eğer bir ağrı ve sızlama varsa bu dişinizin yeniden kanal tedavisi olması gerekecektir. Bir Diş hekimine başvurarak muayene olmanızda fayda vardır Erken yapılacak müdahale ile Dişiniz ileride sorunlarla karşılaşmadan tedavi edilebilir.

 • Bunu Cevapla Gülden

  Merhaba doktor bey
  Ben geçen gün yemek yerken dişime sert bişey geldi o dişim de dolguluydu o gün bugündür ağrıyo artık dayanılmaz olmaya başladı ne yapmam gerekiyor yardimci olursaniz çok sevinirim

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Gülden Hanım merhabalar dolgulu olan dişimize kanal tedavisi yapılması gerekmektedir mutlaka bir an evvel bir Diş hekimine başvurmalısınız

 • Bunu Cevapla Simge

  Merhabalar benim dişim kanal tedavisi olucak doktor narkotik ağrı kesici verdi 2 gün sonra tedavim olcak ama o bile geçirmiyor ve ne yapicagimi şaşırdım şu an

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Simge hanım merhabalar doktorunuzun vermiş olduğu antibiyotik ilaçları kullanmaya devam ediniz Doktorunuz gerekli tedavinizi gerçekleştirecektir

 • Bunu Cevapla Abdullah

  Merhaba doktor bey ben 15 yasindayim geçen sene alt ve ust iki tane azi disime kanal tedavisi yapıldı cuma günü gündüz hafif bir ağrı vardi sinyal veriyordu sanki neyse eve gittim biraz uyudum kalktigimda agrim siddetlenmisti acile gittik bir şey yok dedi minoset ve bir ilaç daha yazdı onları cumartesi oglen içtim neyse bu sefer ağrının şiddeti daha da artmaya başladı minoset falan fayda etmiyordu arvales kullandım 2 saat falan ağrıyı kesti ağrı neden olabilir acil cevap verirseniz çok sevinirim .

 • Bunu Cevapla Ayhan

  Hocam ben 11 yasindayim soldaki ust disimcok agriyor. Gittik dişinol yazdilar ictim daha fazlq ağrıdı sorun ne o
  Labilir kanal tedavi istediler

 • Bunu Cevapla Gülsün

  Merhabalar doktora gittim intihaplanma var dedi antibiyotik ve ağrı kesici verdi ama fayda etmeyince düzensiz tekrar aynı hapları içiyorum ama ağrılarım dinmiyor

 • Soru Sorun