Diş Ağrıları

Hamilelikte diş ağrılarının tedavisi nasıl yapılır ?

8 Mart 2015

Hamilelik dönemlerinde bayanlarda meydana gelen hormonel değişimler dişler üzerinde bakteri plaklarının oluşumunu arttırır. Hamilelik döneminde dişler üzerinde oluşan bu plaklar dişlere ciddi zararlar verir. Günlük olarak diş bakımının gerçekleştirilmemesi ve özellikle hamilelik döneminde sık gerçekleştirilmesi gereken diş hekimi kontrolleri yapılmadığı durumlarda diş etleri üzerinde kızarıklıklar, şişmeler ve aşırı derecede kanama görülebilmektedir.

Genellikle gebelik dönemlerinde meydana gelen mide bulantıları, kusmalar mide asidinin dişler üzerinde kalıcı etkiler bırakmasına neden olur. Bu dönemde dişler üzerinde oluşan ve diş etlerinde oluşacak etkiler sıklıkla dişlerin fırçalanması sırasında kanamalar meydana getirir. Bu kanamalar bazı anne adaylarının erken dönemde diş fırçalama işlemini bırakmalarına neden olurlar. Oysa ki bakterilerinden dolayı oluşan bu kanama dişlerin fırçalanmaması ile birlikte daha fazla artacak, bakteri plaklarının oluşması ile ileri derecede diş eti çekilmeleri meydana gelmeye başlayacaktır.

Hamilelik döneminde diş çürüklerinde artma meydana geliyor

Yukarıda belirttiğimiz gibi hamilelik döneminde mide bulantıları ve kusmalar çok sık yaşanmaktadır. Bu durum ağız ortamında asidik bir ortamın oluşmasına ve tükürük akışının azalmasına sebebiyet verir. Hamilelik döneminde aşerilen yiyecekleri sıklığı sürekli olarak beslenme ihtiyacının duruyulması ve bu besinler sonrasında dişlerin temizlenmemesi de dişler üzerinde bakteri plaklarının ve çürüklerin artmasına neden olacaktır. Anne adayları tükettikleri besinler sonrasında özellikle de geceleri mutlaka dişlerini fırçalamaları gerekir.

Hamilelik döneminde diş sağlığı ile ilgili bir çok yanlış bilgi verilmektedir

Genellikle kulaktan dolma diş sağlığı konularına rastlarız. özellikle hamilelik döneminde bu yanlış bilgiler dişlerimizin sağlıksız olmasına neden olur. Özellikle inanılan “ Her hamilelik bir diş kaybedilmesine neden olur” , “ Gebelikte diş hekimine gidilmez”, “Bebek annenin dişlerinden kalsiyum alır ve annenin dişleri mutlaka zayıflar “ gibi yanlış bilgiler hem anneye hemde bebeğine sağlık konusunda ciddi zararlar verir. Bu bilgiler asla inanılmaması gereken ve mutlaka kontrol edilmesi gereken konulardır. Genellikle hamilelik döneminde sıklıkla rastladığımız diş çürükleri, diş eti rahatsızlıkları ve diş eti kanamaları diş bakımının yetersiz yapılmasından kaynaklanmaktadır.

Hamilelik döneminde 20 lik diş problemleri

Diş hekimleri anne adaylarına tavsiyesi hamile kalmadan önce tüm diş bakımlarını yaptırmaları konusundadır. Hamilelik dönemlerinde kadınların değişen hormonal dengeleri özellikle dişlerde istenilmeyen sonuçlara neden olabilmektedir. Diş eti rahatsızlıkları ve diş çürükleri dişlerin bakımının yapılmaması ile beraber artacaktır. Hamilelik ile beraber hamileliğin ilk 3 ayı ve son 3 ayı tehlikeli olduğundan dolayı bu aralıklarda diş hekimleri tarafından işlem yapılmamaktadır. Hamileliğin ikinci 3 ayı yani hamileliğin 4 ve 6 ayları arasında doğum uzmanın izni ile dişlerde işlem yapılabilmektedir.

Eğer 20 lik dişleriniz ile ilgili sorunlarınız varsa bu sorunlar mutlaka hamilelik öncesinde halledilmesi gerekir. Hasta hamilelik dönemi boyunca kesinlikle radyografiye alınamaz.

Hamilelik döneminde diş ağrısı tedavisi nasıl yapılır ?

Hamilelik dönemindeki bayanlarımız da oluşan diş ağrıları dişte bir problem olduğunu, çürük olduğunu yada bir iltihaplanma olduğunu gösterir. Bu durumda dişin kanal tedavisine ihtiyacı vardır. Doğum uzmanının bilgii dahilinde lokal anestezi ile kanal tedavisi uygulanabilir. hamilelik döneminde oluşabilecek diş eti problemlerine ise her dönemde müdahale edebilmek mümkündür. Hamilelik dönemlerinde oluşabilecek 20 lik diş problemleri ve 20 lik dişler nedeni ile oluabilecek ağrılar diş hekiminin müdahalesi ile hamilelik sonrasında ertelenebilir. Hamile bayanlarda oluşabilecek eklem rahatsızlıklarında uygulanacak olan gece plağı hastanın daha rahat bir dönem geçirmesine yardımcı olacaktır. Bu tür rahatsızlıklar hamileliğinizin her döneminde ağrı çekmeden ve bebeğinize zarar gelmeden tedavi edilebilmektedir.

Benzer Yazılar

17 Sorular ve Cevaplar

 • Bunu Cevapla Defne

  Sevgili Anneler Hamilelik Süresince Ağız ve Diş Sağlığını Korumak İçin Ne Yapmak Gerekiyor? Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum sizler neler yaptınız.

 • Bunu Cevapla Sertap

  Hamilelikte diş eti kanamaları ile ilgili olarak önerileriniz nedir ? Birde ağız gargara suyu kullanılmasını tavsiye ederisiniz.

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Hamilelikte dişeti kanamaları oldukça yaygın görülür. Ağız garagaraları bu problemi çözmez bu nedenle kullanmanıza gerek yok. Bir diş hekimine giderek bir diş temizliği yaptırmanızda fayda var. Akabinde iyi diş fırçalama ve diş ipi kullanımını ihmal etmemenizi öneririm.

 • Bunu Cevapla Sertap

  Hamilelikte diş eti kanamaları ile ilgili olarak önerileriniz nedir ? Birde ağız gargara suyu kullanılmasını tavsiye eder misiniz.

 • Bunu Cevapla selda

  Doktor bey 5 aylık hamileyim bu süreçte önceden yaptırmış olduğum diş tedavilerinde hasarlar oluşmaya dolgularım düşmeye başladılar. bana ne önerebilirsiniz. Hmilelik döneminde nasıl bir tedavi uygulaması gerçekleştirebiliriz ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   hamilelikte diş tedavisinin herhangi bir olumsuz yanı yoktur. düşen dolgularınız tekrar yapılabilir. sadece gebelik söz konusu olduğu için anestezi uygulanamaz ve film alınamaz. detaylı bilgi için lütfen bir hekime müracaat ediniz.

 • Bunu Cevapla Nergis

  Hamilelikte dişler neden zarar görüyor? Ağız ve diş sağlığının yaşam boyu sürdürülebilmesi için, ideal bir ağız sağlığı için neler yapılmalıdır ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Bu dönemde kalsiyum ve vitamin eksiklikleri ve ağız bakımının eksik bırakılması bayanların dişlerinde bir takım hasarlar meydana getirmektedir.

 • Bunu Cevapla Yaren

  Hamilelik süreci içerisinde kanal tedavisi yaptırılabilir mi ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   merhaba, Yaren hanım
   gebeliğinizi takip eden kadın doğum uzmanınızın izniyle bazı tedaviler yapılabilir.
   geçmiş olsun

 • Bunu Cevapla Ümran

  Doktor bey merhabalar bundan yaklaşık 6-7 ay önce doğum yaptım doğumdan önce diş eti kanamalarım vrdı ve şu anda yine devam etmektedir. Dokora başvurdum sadece gargara verdi ve geçmedi hala devam ediyor sizin önerebileceğiniz bir şeyler var mı

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   hamilelik dönemindeki hormonal değişiklikler diş eti problemlerini arttırabilmektedir.detertraj dediğimiz diş taşı temizliği uygulası yapılması iyi olacaktır.ayrıca ilaç tedavisinin gerekli olup olmayacağına hekiminiz karar verir.büyük ihtimalle şikayetiniz geçecektir.eğer bir değişiklik olmazsa hemogram baktırmanızda yarar var.

 • Bunu Cevapla Ümran

  Doktor bey merhabalar bundan yaklaşık 6-7 ay önce doğum yaptım. doğumdan önce diş eti kanamalarım vardı ve şu anda yine devam etmektedir. Doktora başvurdum sadece gargara verdi ve geçmedi hala devam ediyor sizin önerebileceğiniz bir şeyler var mı

 • Bunu Cevapla Handan

  Hamilelik döneminde oluşan diş eti sorunları hakkında bilgi verebilirmisiniz hocam

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   2-3 gün düzenli fırçalamaya rağmen geçmiyorsa diş taşı temizliği gerekmektedir.düzenli ve doğru fırçalama yaptığınızdan eminseniz hekiminize gidin ve probleminizi anlatın.gerekeni yapacaktır.

 • Bunu Cevapla Bahar sinan

  İyi akşamlar ben5ci ayima yeni girdim hamilelikte 20lik dişin alınması lasimmis iltihap için dr antibiyotik verdi 3gun sona alınacak bunda dışı yine uyustuyolar dimi

 • Bunu Cevapla merve soylu

  Ben altı buçuk aylık hamileyim önceki yaptırdığı dolgum düştü disim kirildi suan ağrıyan duramıyor um ne yapmalıyım acilen bi çözümünü z varmi

 • Soru Sorun