Ağız ve Diş Sağlığı

Diş sararmasına neden olan etkenler

23 Ekim 2015

Beyaz dişler hemen hemen hepimizin hayallerini süsler. Fakat bu şekilde dişlere sahip olabilmek için mutlaka çaba sarf etmemiz gerekiyor. Öncelikli olarak diş bakımımıza çok özen göstermeliyiz. Düzenli olarak diş bakımının yanı sıra diş hekimi kontrolleriyle de bu bakımı kontrol altında tutmamız gerekir.

Beyaz dişler özgüveni arttırır

Beyaz dişler özgüvenin en büyük etkenidir. Sosyal hayatta yada iş hayatında kendinizle barışık yaşamanızı ikili ilişkilerinizde rahat bir gülümseme sağlamanızı beyaz dişlerinize borçlusunuzdur. Bu nedenle beyaz dişlere olan istek bu uygulamayı en popüler diş uygulamarı sıralamasına sokmaktadır.

Yediklerimiz ve içtiklerimiz dişlerimizin sararmasına neden olur

Günlük olarak yediklerimiz ve içtiklerimiz dişlerimiz üzerinde donuk ve sarartan bir etki oluşturur. Bu etki dişlerin günlük olarak bakımının da yapılmaması nedeni ile kalıcı bir hal alır.

Dişlerin sararmasının en büyük nedeni günlük tüketilen çay ve kahve

– Diş sararmalarının en büyük nedenlerinden birisi çay ve kahve tüketimi.. Günlük olarak hepimizin mutlaka gerçekleştirdiği çay ve kahve tüketimi dişlerin zamanla sararmasına ve bu sararmanın kalıcı olmasına neden olmaktadır.

– Özellikle kahve içeriğinde bulunan kafein kromojen içermektedir. Bu madde diş boşlukları arasında kalıcı bir sararmaya neden olacaktır.

– Çay ve kahve yerine uzmanlar diş beyazlığını korumak için yeşil çayı ve bitki çaylarını öneriyor.

– Çay veya kahve içmeyi çok seviyorsanız bu içecekleri tükettikten sonra mutlaka şekersiz sakız çiğnemelisiniz.

Alkol alımı dişlerin sararmasına neden oluyor ?

Eğer siz bir kırmızı şarap tutkunuysanız mutlaka dişlerinizde zamanla sararmalar göreceksiniz. Kırmızı şarap dişler üzerinde bir sararma etkisi yapar. Bu içkilerin asidik bir yapısı vardır ve dişler üzerinde sararmaya neden olmaktadır.

Sigara en büyük düşmanınız

Özellikle sigaranın hem dişlere hemde diş etlerinize çok büyük zararları vardır. Sigara içen kişilerde dişlerde ve diş aralarında sarı lekeler kalıcı bir şekilde yer alır.

Baharatlı yiyecekler dişlerin sararmasına neden olur

Hintlilerin baharatı olan köri artık türk mutfağında da yer alıyor. Körinin dişleri sarartıcı etkisi büyük. Sağlık açısından faydası olasa da yemeklerde aşırı kullanılan baharatlar dişlerin renginde sararma olmasına neden oluyor.

Fındık dişlerin lekelenmesine neden oluyor ?

Günlük olarak bolca tükettiğimiz fındıkta dişler üzerinde lekelenmelere yol açıyor. Hatta fındığın mürekkep ve boya yapımında kullanıldığı da bilimsel bir gerçek..

Yemeklerde kullandığımız soslar dişlerin sararmasına neden oluyor

Domates sosları, hazır satılan soslar, sirkeli soslarda dişlerin saramalarına neden olmaktadırlar.

Çikolatalar, renkli şekerler dişlerin renklenmesine neden oluyor

Özellikle çocukların sıklıkla tükettikleri çikolatalar, şekerli yiyecekler, renkli bonbonlar dişler üzerinde kalıcı bir sararmaya neden olmaktadır. Şekerli yiyecekler dişlerde sararmanın yanı sıra çürümeye de neden olmaktadırlar.

Dişerinizin günlük olarak bakımını yapınız

Güzel ve beyaz dişlere sahip olmak için dişlerinizin günlük bakımlarını ve diş hekimi kontrollerini mutlaka gerçekleştiriniz.

Benzer Yazılar

14 Sorular ve Cevaplar

 • Bunu Cevapla filiz

  Hocam sevgiler ve selamlar dişlerim sararmış durumda bana pudra şekeri önemli sürersen dışarıda yazılacağını söylediler öyle bir şey var mıdır diş fırçasıyla sürekli olarak fırçalıyorum fakat bir etkisini göremedim başka bir yolu var mıdır ne önerirsiniz

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Kesinlikle kullanmayın bu ancak bir şaka olabilir. Çürük için şeker zararlı derken pudra şekeri ancak bir arkadaşınızın kötü bir şakası olabilir size….Beyazlatma ve diştaşları temizliği yaptırtabilirsiniz….

 • Bunu Cevapla Pınar

  Doktor bey merhabalar Kullanmış olduğum ilaç dişlerimi sararması neden oluyor nasıl bir önlem alabilirim beni bilgilendirirseniz sevinirim

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Merhana ilac kullanimi sirasinda alacaginiz tek onlem dislerinizi duzenli fircalamak dis ipi yapmaktir. 6 ayda bir dis hekimi kontrolune de gidin. Tetrasiklin bu onlemleri almaniza ragmen dislerinizi yine de sarartabilir, sonrasinda beyazlatma yaptirabilirsiniz

 • Bunu Cevapla Pınar

  Doktor bey merhabalar Kullanmış olduğum ilaç dişlerimin sararmasına neden oluyor. Nasıl bir önlem alabilirim beni bilgilendirirseniz sevinirim

 • Bunu Cevapla Sevgi

  Doktor bey merhabalar çocuğuma Doktorum soğuk algınlığına iyi gelen bir ilaç verdim Fakat bu yaştan sonra çocuğumun dişleri Sarardım tekrardan beyazlaması için ne yapabiliriz

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   İlaçlardaki bazı maddeler ve boyalar dişlerde renklenmelere neden olabilir. Macun ( çocuk diş macunu) ile dikkatlice fırçalanırsa bu renklenmeler yok olacaktır.
   Sağlıklı günler dilerim

 • Bunu Cevapla Sevgi

  Doktor bey merhabalar çocuğuma Doktorum soğuk algınlığına iyi gelen bir ilaç verdi. Fakat kullandıktan sonra çocuğumun dişleri sarardı tekrardan beyazlaması için ne yapabiliriz

 • Bunu Cevapla Necmi

  Doktor bey merhabalar yaklaşık olarak 5 aydır doktorumun bana vermiş olduğun demir hapı kullanıyorum Fakat bu demir hapı kullanmaya başladığımdan beri Dişlerimde sararmalar oluşmaya başladı sürekli olarak dişlerimi fırçalarım rağmen oluşan Bu sararmalar bir türlü geçmiyor Ayrıca yirmilik dişim de bir iltihaplanma oluştu Tamam işte bu sorunlara ne yapılabilir size gelsem bir çözüm bulunur mu sevgiler ve saygılar

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   demir bileşenlerinin kullanımı ile diş renkleşmesi arasında bir ilişki kurulamaz, ancak tetrasiklinler ile birlikte kullanımında söz konusu olabilir. 20 yaş dişlerindeki enfeksiyonlar çene altı glandlarında şişliğe neden olur.

 • Bunu Cevapla Necmi

  Doktor bey merhabalar yaklaşık olarak 5 aydır doktorumun bana vermiş olduğu demir hapını kullanıyorum… Fakat bu demir hapını kullanmaya başladığımdan beri dişlerimde sararmalar oluşmaya başladı. Sürekli olarak dişlerimi fırçalamama rağmen oluşan bu sararmalar bir türlü geçmiyor Ayrıca yirmilik dişim de bir iltihaplanma oluştu

 • Bunu Cevapla Nergis

  Hocam merhabalar 18 yaşındayım Senden bir tanesi kırılmış durumda bu dişim küçükken kırıldı ve gidişimde bir renklenme oluştu bu renklenme giderilebilir mi ve ayrıca dişini yaptırmak istiyorum nasıl bir tedavi yöntemi bana ona önerirsiniz Şimdiden teşekkür ederim

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Merhaba,
   Öncellikli olarak gecmiş olsun ön diş kırıklarının hattı ve kırık nedeniyle kanal tedavisi yapılıp yapılmadığı bizim için önemli eğer dişinizin kırık hattının büyüklüğü ve küçüklüğüne göre tedavi seceneğide değişecektir.Estetik dolgudan porselen laminaya metal destekli porselen kaplamadan zirkonyum porselen kaplamaya kadar tedavi seceneğimiz mevcut.Sizin için en uygun tedaviyi secebilmemiz için ağız içi muayene şarttır.alt dişlerin sararması için ise diş taşı temizliği yapılıp renk durumunu tekrar bakmak gerekir eğer hala tamin olunmaz ise diş beyazlatma işlemi gerçekleştirilebilir…

 • Bunu Cevapla aysenur

  Merhaba. Ben Ayşenur,20 yaşındayım. Süt dişlerimin hiçbiri kendi çıkmadı. Uyuşturulduktan sonra çektiler. Şu an iki ön iki dişim diğerlerinden geride,şekli bozuk,ve renkleri sarı. Düzenli olarak fırçalıyorum. Doğal beyazlatma yöntemlerini denedim hatta geçen sene temizlettim. Ama hala görüntüsünden rahatsızım. Ne yapmam gerekiyor? Tel taktırmaktan başka bir tedavisi var mı? Teşekkürler.

 • Soru Sorun