Ağız ve Diş Sağlığı

Sağlıksız dişler psikolojiyi olumsuz etkiliyor

17 Şubat 2015

Yapılan araştırmalar sonucunda görülüyor ki sağlıksız dişler yanlızca vücut sağlığımızı tehdit etmiyor psikolojimizi de olumsuz bir şekilde etkiliyor. Özellikle gençlerin üst düzeyde etkilendikleri ve sosyal yaşantıdan kendilerini soyutladıkları bilinen bir gerçek.. Bu durum onların ileriki yaşantılarını da etkilemekte mutsuz ve güvensiz bir hayat yaşamalarına neden olmaktadır.

Diş hekimliğinde uygulanan tedavi yöntemleri ile her yaştan insan için çocuklardan yetişkinlere kadar her türlü sorun tedavi edebilmektedir. Gelişen teknoloji ile beraber estetik kaygı yaşadığınız her sorunda tatmin edici çözümler alınabilmesi mümkündür. Yanlızca estetik orun değil fonksiyonel olarak işlevini son derece düzgün bir şekilde yerine getirebilen bir ağız yapısına da yapılan tedaviler sonucunda ulaşabilmek mümkündür.

Ortodonti tedavileri ile estetik, doğal ve sağlıklı bir diş yapısına sahip olabilirsiniz.

Çarpışıklık sorunları, çene yapısı düzensizlikleri, dişlerin pozisyon bozuklukları ortodontik tel tedavileri gerektiren durumların başında gelmektedir. Diş teli ne kadar erken takılırsa tedavi süreci bakımından o kadar daha uygun bir durumdur. Erken yaşta takılan diş teli uygulamaları ile çok ıkısa sürelerde çok iyi sonuçlar alınabilmektedir. Yaş ilerledikçe diş yapısının düzelmesi daha fazla problem olmakta ve daha uzun sürelerde tedavi edilmektedir. Süt dişleri sonrasında yerine çıkan daimi dişlerde bozuklukların saptanması ile beraber uygulanacak olan tel tedavisi ile erken dönemde çok iyi sonuçlar alınabilmesi de mümkündür.

Erken yaşlarda diş hekimi kontrollerinin önemi çok büyük

Diş hekimi kontrolleri ne kadar erken yaşlarda başlarda sağlıklı ve uzun ömürlü bir diş yapısı da beraberinde gelir. Süt dişleri ile beraber gerçekleştirilen kontroller daimi dişlerin çıkmaya başlaması ile sıklaştırılır. 7 yaşıyla beraber daimi dişlerin çıkmaya başladığı dönemde tespit edilecek sorunlar ve diş yapısındaki bozukluklar diş teli ile tedavi süreci ile beraber 11-12 yalına kadar devam eder. Ağız yapısında meydana gelen sorunlar ve diş yapısının düzeltilmesi 11-12 yaşına kadar son bulur ve kişi hayatına daha sağlıklı dişler ve daha güzel gülümseme ile devam eder. Kişideki sağlıklı bu yapı psikolojini ve sosyal hayatını da olumlu yönde etkileyecektir. Eğer oldu ki sorunlar 11-12 yaşına kadar düzeltilemedi o vakit kontrol altına alınan çocuk bir takım önleyici ve düzenleyici apoyelerle kontrolleri bir şekilde işlemleri devam eder.

Diş sağlığında yaşın önemi büyüktür

Diş sağlığı ne kadar erken yaşlarda kontrol altına alınırsa ileri ki yaşlar için o kadar büyük önemi vardır. Diş sağlığı erken yaşlarda daha etkin bir hal almaktadır. İlerleyen yaşla beraber diş sağlığında yapılan tedaviler sınırlı kalmaktadır. Bu nedenle ebeveynlere oldukça büyük bir sorumluluk düşmektedir. Erken yaşlarda çocuklarına kazandıracakları diş bakımı alışkanlığı ve diş hekimi kontrolleri çocuğun ileri ki yaşlarda sağlıklı bir birey, sağlıklı dişlere sahip olan bir insan durumuna getirecektir.

Gençlerde uygulanan ortodonti tedavileri ne kadar sürer

Ortodonti uygulamaları 1,5 – 2 yıl süren işlemlerdir. Bu süre içerisinde dişler çok yavaş hareket ettirilerek bir düzen içerisinde olmaları sağlanır. Tel takılması işleminin ardından dişler 3 hafta kadar bir süre sonunda 1-1,5 mm kadar aralıklarla hareket ettirilmeye başlarlar. Bu hareketlerin tamamlanması ise 2 yıl kadar bir süre alır. Burada unutulmaması gereken önemli bir husus ise hastanın diş yapısının nasıl olduğudur. Sürenin uzaması veya kısalması hastanın diş yapısına bağlıdır. Ortodonti tel tedavileri kişiye özel olarak yapılır. Bu tedavi süresi 2 yıl olabileceği gibi 2 yıldan da kısa olabilir Bu nedenle muayene edilmeden tedavi süresi hakkında bilgi de verilmesi mümkün değildir.

Düzensiz dişler psikolojiyi nasıl etkiler ?

Nasıl ki düzgün ve sağlıklı olan dişler güzel bir görünüm oluşturur ve kişinin rahatça güvenli bir şekilde gülümsemesini sağlarsa, biçimsiz dişlerde tam tersine kişinin rahat bir şekilde gülümseyememesini ve güvensizliği beraberinde getirecektir. Özellikle ergenlik döneminde kişinin sosyal yaşantısını etkileyen bu durum sonucu, özgüveni eksik ve psikolojisi bozuk bir birey ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Genç yaşlarda uygulanan ortodonti tedavisi ile bu sorunlar çok kısa bir sürede tedavi edilebilmektedir. Tedavi ile birlikte sorunlar ilerlemeden çözüm bulunabilmektedir.

Ağız ve dişler konuşmayı olumsuz etkiliyor

Düzgün bir konuşma için dişlerin yapısının önemi bir hayli fazladır. Konuşmanın düzgün bir şekilde yapılabilmesi için dil, dişler, çene yapınız, diş etleri ve damaklar herbirinin komplike bir şekilde görevlerini iyi yapabilmesine bağlıdır.

Size şöyle bir örnek verebilirim. Herbirimiz yaşlı olan anneannenizin yada babanenizin dişleri konusunda çekmiş olduğu sıkıntıları göz önüne getirelim. Kullandıkları takma dişleri taktıklarındaki konuşma ile çıkarttıkları zamanki konuşma arasındaki farkı göz önüne getirelim ne kadar zorlandıklarını ve bir çok sesi çıkaramadıklarını görebiliriz. İşte dişlerin konuşmadaki rolü bu kadar etkilidir.

Bebeklerde ve çocuklarda dikkat etmememiz gereken diş sağlığı sorunları

Bir çok aile çocuklarının süt dişlerini “nasıl olsa yerlerine daimi dişler gelecek diye önemsemezler” bu önemsememe neticesinde ileride çocukların dişlerinde çarpışıklık, çene gelişimi bozuklukları ve dişlerde genel olarak sağlık problemleri yaşandığını görürüz. Süt dişleri yerine gelecek olan daimi dişlerin rehberi görevindedirler. Süt dişlerin sağlığı direk olarak daimi dişlerin yapısını ve sağlık durumunu etkilemektedir. Kesinlikle ihmal edilmemesi gereken süt dişleri dikkate alınmadıklarında sonuç olarak ortaya sağlıksız diş yapısı ve neticesinde sağlıksız bireyler ortaya çıkmaktadır.

Sağlıklı bir diş yapısı ve sağlıklı bireyler için dişlerin günlük olarak bakımı yapılmalı ve en az 3 ayda bir olmak koşulu ile diş hekimi kontrolleri gerçekleştirilmelidir. Çocuklarda ise pedodonti uzmanı kontrolleri mutlaka gerçekleştirilmeli ve her çocuğun bir diş hekimi olmalıdır.

Benzer Yazılar

21 Sorular ve Cevaplar

 • Bunu Cevapla Fahriye

  Doktor bey merhabalar bebeğimin üsttebn ve alttan olmak üzere 4 adet çdişi çıktı. Çıkan dişleri birbirinden çok ayrıklar. Acaba yan dişleri ne zaman çıkar dişlerinin ayrık olmaları yan dişlerinin çıkmasına engel midir ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Bebeğinizin durumunda herhangi bir problem söz konusu değil.. Gayet normal bir dişlenme dönemidir bu… Üst dişlerin ayrık olması ileride yerine gelicek olan daimi dişlerinde düzgün bir konumda sıralanmasına sağlar buda oldukça iyi bir durumdur. Bebeğiniz gayet sağlıklı bir dişlenme dönemi içinde.. Çocuğunuzu bir pedodonti uzmanına götürerek bu sağlıklı dişlenme dönemini devam ettirebilirsiniz. Ayrıca çocuğunuza diş fırçalama alışkanlığı da kazandırmalısınız.

 • Bunu Cevapla Serdar

  Doktor bey ben 16 yaşındayım 17 yaşına girmek üzereyim dişlerim oldukça sağlıksızlar özellikle arka dişlerimde oyuklar ve çürükler almış başını gidiyor. Ön dişlerimde ise estetik sorunlar yaşıyorum tüm dişlerim çarpık şekilde bir kaç sene önce tedaviye başladım fakat doktorum ağzımda bir kaç dişimi çekti bende ağrılardan dolayı tedaviyi yarım bırakmak durumundan kaldım. Bir daha da doktora gitmedim.

  Dişlerimde herhangi bir ağrı söz konusu değil

  Dişlerime nasıl bir tedavi uygulaması yapılabilir. Bazı dişlerim yok arka dişlerimde dediğim gibi çürükler ve oyuk içindeler. Sürekli yemek yerken dişlerimin arasına birşeyler giriyor.

  Dişlerimi yaptırırsam diğer dişlerimde çekilecekler diye korkuyorum. Bu süreçte dişssiz kalırmıyım ?

  Biraz uzun oldu ama cevaplarsanız çok sevinirim doktor bey.

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Serdar bey dişleriniz çekilmeden tedavi edilmiş olsaydılar çok daha iyi olabilirdi. tabiki dişlerin o zamanki durumunu bilmemiz çok zor. Yapacağınız dişlerinizi tedavi ettirmek. Oyuk dediğiniz dişler kanal tedavisi gerektirecek. Dolguyla kurtulacak dişleriniz de olabilir. Dişetlerinizde kanama varsa onu da tedavi ettirmeniz gerekecek. Bütün dişler ve dişetleriniz tedavi edilip sağlığına kavuştuktan sonra porselen kaplama ile ve gerekli ise implant da kullanarak bir protetik tedavi planı çıkarılmalı ve kalan dişler restore edilmeli. O zaman sağlıklı ve estetik gülüşünüze kavuşabilirsiniz.

 • Bunu Cevapla Nusret

  Doktor bey ben geçen sene ve yaklaşık olarak ondandan da iki sene evvel iki dişimi çürük ve apseler nedeni ile çektirmek zorunda kalmıştım. Geçen hafta ortodonti uzmanına gittim ve ortodonti tedavisine başladım. Tedavi ile beraber geçen hafta iki dişim daha çekildi. Ağzımda şimdi 28 tane diş var. Diğer dişlerimin sağlıklı olduğunu doktor söyledi. Acaba 28 tane diş normalmidir ? Bu durum ileride bana bir problem oluşturur mu ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Nusret bey burada hangi dişlerinizin olmadığı çok önemli.. 20 lik dişlerinizin haricinde ağızda 28 diş olması gayet idealdir.

 • Bunu Cevapla Yasemin

  Dokor bey merhabalar benim çocuğum 7 yaşında ve 8 yaşına girmek üzere köpek dişleri çıktı fakat azı dişleri sallanıyor. Acaba bir doktora götürmem gerekir mi ? Acaba dişler dökülürken alt dişler önce üst dişler sonra mı dökülürler bu sıra nasıldır ? Çocuğumun sağlıklı dişlere sahip olması için ne gibi önlemler alabilirim. Bir dişide dolgu diğer dişinde de çürüme var dolgu yapılabilir mi ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Yasemin hanım.. Daimi dişler ise şu sırayla gelir:
   1 (Orta kesici) 7 yaş; 2 (yan kesici) 8 yaş; 3 (kanin) 10 yaş; 4 (1. Küçük azı) 9 yaş; 5 (2. Küçük azı) 11 yaş; 6 (1. Azı) 6 yaş; 7 (2. Azı) 12 yaş; 8 (3. Azı – 20 yaş dişi) 17-21 yaş
   Bu sırada zaman ve alt-üst çene öncelik farkları görülebilir. Sürekli dişlerin sürmelerinin gecikmesi de görülebilir, bu da yerel ya da genel bir sebebe bağlı olabilir. Yerel etkenler: Süt dişlerinin köklerinin rezorpsiyon(erime) gecikmeleri, raşitizm ve hormonal bozukluklar (hipotiroidizm gibi) sürekli dişlerin sürmesinde gecikmelere yol açabilir

 • Bunu Cevapla Selma

  Doktor bey merhabalar benim diş etim şişti diş eti neden şişmiş olabilir. Diş eti şişmesinin nedenleri nelerdir ? Nasıl tedavi olabilirim ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   SELMA HANIM MERHABALAR.. DİŞETLERİNDE ŞİŞME BİRÇOK NEDENE BAĞLIDIR.EĞER DİŞLERİNİZDE ÇÜRÜK YOKSA ,PROTEZ YOKSA, SAĞLIKLI DİŞLERİNİZ VARSA. SEBEB DİŞTAŞI OLABİLİR.. ŞİŞMENİN YANINDA FIRÇALARKEN KANAMADA OLUYORSA.KUVVETLE MUHTEMEL DİŞTAŞINA BAĞLI DİŞETİ REAKSİYONU ŞİŞME HALİDİR. DİŞHEKİMİNE GİDİP DİŞTAŞI TEMİZLİĞİVE AĞIZ HİJYENİ HAKKINDA BİLGİ ALABİLİRSİNİZ.

 • Bunu Cevapla neriman

  Doktor bey çocuğum daha 1 yaşına yeni girdi. Size sorum şu çocukların sürt dişlerinin çürümesini önlemek için bu süt dişleri bir jel ile kaplanabiliyormuş. Bu doğrumudur ? Bu uygulama hakkında bilgi verirmisiniz ? Acaba bu uygulama çocuğumun dişlerine zarar verir mi diş sağlığını korur mu ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Neriman hanım bu konuları bu şekilde araştırmanız çok önemli ve çok iyi.. Çocuğunuzun özellikle diş sağlığı ile ilgilenmeyi asla bırakmayınız. Bahsettiğiniz jelle kaplama olayını ilk defa duydum, türkiyede uygulanan jelle kaplamak değilde dişlere flor uygulanabilir, özellikle dişleri çürümeye yatkın çocuklarda uygulanmakta, 6 ayda bir 3-4 yaşından sonra bir diş hekimine gidip uygulatabilirsiniz, cüzi fiyatlarda yapılmakta bunun uygulaması.

   Ama çürüğü engellemenin en etkili yolu çocuğa 3 yaşından itibaren diş fırçalama alışkanlığını kazandırmaktır, 3 yaşından öncede anne-babanın çocuğun diş temizliği ile ilgilenmesi gerekmekte. Saygılar.

 • Bunu Cevapla yasemin

  Doktor bey benim kızım 13 yasina girecek bu yıl ve alt çene öndeliği var. Buna nasıl bir çözüm bulabiliriz? Kızım neden benim ağzım böyle başkalarının ki güzel diye lütfen yardım edin.

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Yasemin hanım bu konuda bir çene cerrahisi uzmanından randevu alarak gerekli tedaviyi olabilirsiniz. Bu yaşlarda uygulanan edavi ile çok iyi sonuçlar alınabilmektedir. Geciktirmeden mutlaka bir çene cerrahisi uzmanına başvurmalı yada bir üniversite hastanesinden yararlanabilirsiniz.

 • Bunu Cevapla Guler

  Merhaba 2008 Ekim dogumlu oglumun azilari da kirik ve curukler var. Azilar dusup yerine yenisi gelir mi. Dolgu yaptirmalimiyim

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Güler hanım çocuğunuzun süt dişlerinin sağlığının korunması oldukça önemlidir. Kesinlikle bu durumu geçiştirmeyin ve nasıl olsa yerine yenileri gelecek diye ihmal etmeyiniz. Mutlaka bir pedodonti uzmanına başvurunuz.

 • Bunu Cevapla ahmet

  hocam diş teli tedavisi görüyorum 8. aya girdim ama dişlerimde çürüme oldu telleri çıkarmak istiryorum yeterince düzelmiş geliyor bana ne yapmam gerekli ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Ahmet bey çürümler yeterli bakımın yapılmamasından kaynalanmaktadır. Ayrıca bu sözlerinizden anlıyorum ki düzenli olarak diş hekimi kontrollerinizi de gerçekleştirmediniz. Bu uygulamayı gerçekleştiren diş hekimine yeniden başvurunuz ve sorunlarınızı aktarınız. Tedavinizi yine doktorunuz gerçekleştirecektir.

 • Bunu Cevapla süleyman

  hocam merhaba 27 yasındayım yaklasık 5 sene önce tel takıldı 1 sene filan tedavi gördüm ancak sonra kişsel sebeplerden tedaviyi bıraktım 4 senedir teller hala agzımda duruyor simdi yeniden tedaviye baslıcam daha doktora gitmedim bu süre zarfımda tellerın agzımda olması ki cekilen teller cıktı sadece gectigi yerler duruyor agzıma bir zararı olmusmudur bilgilendirirseniz cok sevinirim

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Süleyman bey bu durumu diş hekiminiz sizi muayene ettikten sonra sonuçları söyleyecektir.

 • Bunu Cevapla ece

  Merhaba doktor bey ben 19 yasındayım dişlerimde çarpıklık çürük hassasiyet mevcut.cocukken doktorum dis teli sart demisti ancak bazi maddi problemlerden dolayi ertelendi bu yasima kadar ve maalesef hayatimi cok etkildi.icine kapanik birisi degilim aslinda ama insanlarla sirf dislerim kotu diye konusmadigim icin boyle gorunmek zorunda kaldim ama yeni bir sayfa acmak istoyorum tedavi ile.ortodontik tedavi maliyeto nekadar olur

 • Soru Sorun