Ağız ve Diş Sağlığı

Diş sağlığı konusunda yapılan 10 hata nedir ?

18 Mart 2015

Toplumumuzda diş sağlığı ile ilgili bir çok yanlış bilgi kulaktan kulağa aktarılıyor. Yapılan bu yanlışlar kimi zaman dişlerin çürümesine, kimi zaman diş etlerinde ciddi problemlerin oluşmasına kimi zaman ise dişlerin kaybıyla sonuçlanıyor. Diş sağlığı konusunda doğru olan diş hekimine danışmak iken toplumumuzda diş hekiminden çekinme dişçi fobisi gibi etkenler oldukça fazla olduğu için kulaktan dolma bilgiler bizlere daha cazip gelmektedir. Yapılan onca yanlışa karşı hala benim yaptıklarım doğru vay efendim benim dişlerim neden çürüdü doktor yetiş naraları ise diş hekimlerine karşı gösterilen sitemkar davranışlarla yapılan hatalara bir kulp takılmak istenilmektedir.

Ülkemizde hala diş ipi konusunda bir bilgisi olmayan ve diş ipinin dişlerine zarar vereceğini diş etlerini kan akacağını zanneden diş hekimliği konusunda hiç bilgisi olmayan kişiler mevcut. Gelin ülkemizde yanlış bilinenleri veya doğru yaptıklarını zannettikleri yanlışları beraber inceleyelim..

Diş ipleri dişlere ve diş etlerime zarar verir

Diş ipleri kesinliklere dişlerinize yada diş etlerinize zarar vermez. Tam aksine diş fırçasının ulaşamadığı bölgelerde ve diş aralarındaki yemek artıklarının temizlenmesinde oldukça etkili olan diş ipi diş aralarını temizleyerek bu bölgelerde olası bir çürümeyi engeller. Diş ipi çeşitleri hakkında ve hangi diş ipini kullanmanız konusunda bu yazımızdan bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ağız kokusuna kesin çözüm olarak ağız spreyi, sakız yada gargara kullanılmalıdır

Bu ürünlerle yanlızca anlık olarak ağız kokusu geçiştirilebilir. Fakat bu ürünler kesinlikle ağız kokusunu önlemeye yeterli değildir. Ağız kokusuna neden olan etkenler ağızda meydana gelen hastalıklar yada kişinin vücudundan meydana gelen rahatsızlıklardır. Aynı zamanda günlük olarak bakımı gerçekleştirilmeyen ağızda mutlaka kötü koku olur. Ağız kokusunu önlemenin yolları hakkında bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. http://www.dishekim.com.tr/agiz-kokusu-sebepleri-ve-agiz-kokusu-tedavisi.html

Diş taşları temizletilmemelidir. Yoksa yeniden oluşurlar

Kesinlikle son derece yanlış ve diş etlerinize zarar verebilecek bir bilgidir. Ağızda oluşan diş taşları düzenli olarak temizletilmezse ve günlük diş bakımı ile oluşacak olan diş taşları engellenmezse diş etlerinde çekilmeye ve dişlerin zamanla kaybedilmesine neden olur. Mutlaka doktorunuza diş taşları temiliği konusunda başvurulmalı ve diş taşı temizliği hakkında doktorunuzdan bilgi alınmalıdır.

Diş beyazlatmayı kendinizde yapabilirsiniz diş hekimine gerek yoktur. Diş beyazlatma için ürünler vardır ve bu ürünlerin hepsi kullanılabilir

Diş beyazlatma uygulaması mutlaka diş hekimi kontrolünde gerçekleştirilmesi gereken bir işlemdir. Kendi başına bilmediğiniz ürünlerle gerçekleştireceğiniz diş beyazlatma işlemleri dişlerin aşınmasına ve ciddi şekilde zarar görmesine neden olacaktır. Yanlış yapılan diş beyazlatma işlemleri sonucunda dişlerde aşınma, diş çürükleri, dişlerde aşırı hassasiyet ve diş kayıpları oluşacaktır.

Hamilelik döneminde mutlaka diş kayıpları olur bundan kurtuluş yoktur

kesinlikle yanlış bir bilgide hamilelik döneminde dişlerin ne yapılırsa yapılsın çürüyeceği ve kaybedileceği bilgisidir. Doğru bir diş bakımı ve düzenli diş hekimi kontrolleri ile hamilelik dönemi son derece rahat bir şekilde geçirilebilir. Asla diş kayıpları yada diş çürümeleri gözükmez. Hamilelik sürecinde bayanlarımızın gerçekleştireceği doğru bir ağız bakımı oluşacak problemleri önceden engellemenizi sağlayacaktır.

Kanal tedavisi gereksizdir. Kişide ağrıya ve dişlerin kaybedilmesine neden olur

Bu bilgi oldukça yanlış ve tam tersi olan bir bilgidir. Çürüyen dişi kurtarmak için kanal tedavisi uygulaması yapılır. Tam tersi kanal tedavisi uygulanmadığında diş iltihaplanır ve kaybedilir. Doğru bir şekilde ve zamanında uygulanan kanal tedavisi ile diş sağlıklı bir şekilde varlığını sürdürür.

Çocuklardaki süt dişlerinde meydana gelen sorunlar gerçek dişlerinde de oluşacaktır.

Süt dişleri yerine gelecek olan dişlerin rehberi görevindedir. Süt dişleri mutlaka çok iyi bakılmalı ve korunmalıdır. Zamanından önce çekilecek süt dişleri yerine gelecek olan daimi dişlerin çarpışık olmasına neden olur. Süt dişleri günlük olarak bakımı yapılmalı fırçalanmalı ve düzenli olarak diş hekimi kontrolleri ile desteklenmelidir.

Diş etlerinde oluşan sorunların tedavisi mümkün değildir

Hayır diş etlerinde oluşacak tüm problemler giderilebilir. Diş eti sağlığı kişiye yeniden kazandırılabilir. Diş etlerinde oluşan problemler direkt olarak dişlerinize etki etmektedir. Bu nedenle dişlerin günlük olarak bakımının yapılması ve diş hekimi kontrolleri son derece nemlidir. Diş etleri iltihaplanmadan önce alınacak her önlem ve günlük olarak dişlerin temizlenmesi problemlerin oluşmadan önlenmesi anlamına gelmektedir.

Dişlere uygulanan kaplamalar sonraki zamanlarda sağlık açısından problem oluşturur

Kesinlikle yanlış bir bilgidir. Kaplama uygulamaları dişlere estetik ve sağlık kazandırır. Dişlerin iyi bakılması kaplamaların ömrünü ve dolayısı ile dişlerinizinde sağlığını ve ömrünü uzatır.

Diş implant uygulamaları herkese uygulanamaz

İmplant uygulamaları herkese uygulanan bir yöntemdir. Fakat kişide sistemik bir rahatsızlık varsa yani implant uygulanmasına engel teşkil eden bir hastalık varsa veya implant yapılacak bölgede yeterli kemik yoğunluğu yoksa bu taktirde implant uygulaması yapılamaz.

Benzer Yazılar

10 Sorular ve Cevaplar

 • Bunu Cevapla Gizz

  Diş sağlığının şeker hastalığına bir etkisi varmıdır ? Bu konuda bizleri aydınlatırmısınız doktor bey

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   diyabetik hastaların dişeti hastalıkları dolayısıyla diş problemleri normal bireylere göre daha çok görülür.

 • Bunu Cevapla Kübra

  Doktor bey 3 yaşında bir oğlum var ve diş tedavisi olacak genel anestesi dediler doğru bir uygulamaamıdır ? Başka tedavi yöntemi yok mudur ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Çocuğunuzun küçük olması onunla işbirliği yapılamayacağı anlamının çıkmarılmasına neden değildir. Diş çürüğü sayısı bu yaş geubu çocuklarda tedavide sınırlayıcılık yaratabilmektedir. Yani, çürük diş sayısı ne kadar fazla ise, tedavilerin mümkün mertebe kaliteli bir şekilde bitirilmesi o kadar zordur. Bu yüzden, genel anestezi bir tedavi seçeneğidir. Bu yaş grubu çocukların ön dişlerindeki çürükler, çürüğün dişin pulpasını yakalamasından ziyade aşırı madde kaybı mevcudiyetinde de kök kanal tedavisi gerektirir (unutmamak gerekir). Sonuç olarak, çocukta hiçbir tedavi girişimi yapılmadan genel anestezi düşünmek, pek mantıklı değildir. Bu yüzden, öncelikle çocuğun çürük diş sayısını ve bunların tedavisine çocuğun tepkisini bilmek ve denemek gerekir. Ben bu şekilde yaklaşımda bulunuyorum ve mantıklı olanın bu yöntem olduğunu düşünüyorum. Saygılarımla…

 • Bunu Cevapla Kübra

  Doktor bey 3 yaşında bir oğlum var ve diş tedavisi olacak, genel anestezi dediler doğru bir uygulama mıdır ? Başka tedavi yöntemi yok mudur ?

 • Bunu Cevapla Salim

  Doktor bey diş etlerimde şişme ve kanamalar oluyor. Ayrıca diş etlerimde kaşıntıda başladı nsıl bir tedavi uygulaması önerirsiniz ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Dişetlerinizde mikroorganizmalar var, dişeti tedavisi görmeniz gerekli. Diştaşı temizliği ile birlikte kök küretajı yapılabilir. Bir diş hekimine başvurnuz.

 • Bunu Cevapla Salim

  Doktor bey diş etlerimde şişme ve kanamalar oluyor. Ayrıca diş etlerimde kaşıntı da başladı nasıl bir tedavi uygulaması önerirsiniz ?

 • Bunu Cevapla Hayfer

  Doktor bey hamilelik dönemi boyunca dişlerimi fırçalamadım sürekli olarak midem bulanıyordu ve şimdi dişlerim sapsarı nasıl bir fırçalama yöntemi ve macun önerirsiniz ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   beyazlatıcı diş macunlarının günlük kullanımı diş minelerine zarar vermektedir.Önce bir diş hekimine başvurarak profesyonel bir temizlik yaptırmalısınız.

  Soru Sorun