Ağız ve Diş Sağlığı

Reflü ağız kokusuna neden olabilir mi ?

22 Mart 2015

Reflü mide de bulunan asidin ağıza kadar ulaşması yemek borusunda, kişinin ses tellerinde ve dişlerde bir takım sorunlara neden olabiliyor. Mide asidi reflü nedeni ile dişlere ve diş etlerine ciddi zararlar verirken ağız da kötü koku oluşmasına neden oluyor. Kişi genellikle ağzıma acı su geldi diyerek yakınmada bulunur. Bu durum reflüden kaynaklı olarak mide asidinin ağıza ulaşmasıdır. Bu durum yani mide asidi diş minesine zarar vererek dişlerin daha hızl bir şekilde çürümesine ve kötü ağız kokusunun oluşumunun en büyük nedenlerinden birisidir.

Reflü mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır

Bu hastalık tedavi edilmediği sürece kişinin yaşam standartlarını oldukça tehlikeye atmaktadır. Reflü zamanla ağız kokusuna neden olurken dişlerin çok hızlı çürümesine ve diş etlerininde iltihaplanmasına neden oluyor.

Reflü diş ve diş etlerine zarar veriyor

Mide asidi ağız seviyesine ulaştıktan sonra mutlaka dişlerin çok iyi bakılması ve fırçalanması gerekiyor. Dişler fırçalanmadıklarında mide asidi sıklıkla tekrarlayan reflülerle beraber ağızdaki dişlere ve ağız içi dokulara zarar vermeye başlıyor. Bunun yanında bir çok hastalığında habercisi olan reflü sinderim sistemi kanallarına da ciddi zararlar vermektedir.

Sabahları ağızda oluşan kötü tat

Ağızda oluşan kötü tat genellikle reflü olan kişilerde sıklıkla duyduğumuz bir sorun kişi sabah kalktığında ağzında kötü bir tat ve koku hisseder. Reflünün zamanla tedavi edilmemesi ise daha da büyük sorunlara gebe oluyor. Başta dişlerin aşınması, dişlerde oluşan lekelenmeler, kötü ağız kokusu, diş eti problemleri, dişlerin çürümesi ve sonuç olarak dişlerin çekilmesi reflünün ağız içi problemlerine neden olan sonuçları arasında sıralanabilir.

Reflü olan hastalar mutlaka diş hekimi kontrollerine gitmeliler

Reflü olan hastalar mutlaka günlük olarak dişlerini fırçalamalı ve ağız gargarası kullanması gerekirken rutin olarak gerçekleştirmiş oldukları diş hekimi kontrollerini de sıklaştırmaları gerekmektedir. Bu kontroller hastanın ağız ve diş sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Diş çürükleri ve ağızda oluşan diş eti problemleri gözden kaçabilir

Ağızda oluşan sorunlar genellikle yavaş yavaş ilerlediklerinden dolayı gözden kaçabilmektedirler. Reflü nedeni ile sık sık mide asidinin ağız ortamıyla teneffüs etmesi ağız içerisinde ciddi tahribatlara neden olabilmektedir. Ağızda ve dil üzerinde çeşitli yaralarında oluşmasına neden olan bu durum mutlaka tedavi edilmesi ve aynı zamanda sık sık diş hekimi kontrollerinin gerçekleştirilmesi gereken bir durumdur.

Benzer Yazılar

20 Sorular ve Cevaplar

 • Bunu Cevapla Yonca

  Doktor bey merhabalar ağız kokusu konusunda oldukça Sıkıntılı günler geçiriyorum Aşırı derecede sinüzit Sinüzit söz konusu olduğundan dolayı Ağız kokusu neden olduğunu düşünüyorum Bu konuda ne gibi önerilerde bulunabilirsiniz

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   İyi günler. Sinizit ağız kokusunun sebebi olabilir ama ılk önce diş doktorunuza gidip muayene olmanızda fayda var.Saygılarımla.

 • Bunu Cevapla Yonca

  Doktor bey merhabalar ağız kokusu konusunda oldukça sıkıntılı günler geçiriyorum.. Aşırı derecede sinüzit söz konusu olduğundan dolayı ağız kokusu sebep olduğunu düşünüyorum. Bu konuda ne gibi önerilerde bulunabilirsiniz

 • Bunu Cevapla Feyza

  Doktor Bey Zatürre hastalığı Ağız kokusuna neden olabilir mi daha önce bir Zatürre hastalığı Getir Getir de ondan dolayı ağzımda kötü kokuya neden olduğunu düşünüyorum Bu konuda bana ne söylersiniz

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   geçmiş olsun.zatürre hastalığınızın kesin tedavisini yaptırdınız mı?çünkü ağız kokusu sebeplerinden biri de akciğer hastalıklarıdır.öncelikle o konuda kesin olarak tedavi olun.

 • Bunu Cevapla Feyza

  Doktor Bey Zatürre hastalığı Ağız kokusuna neden olabilir mi ? Daha önce bir Zatürre hastalığı geçirdim de ondan dolayı ağzımda kötü kokuya neden olduğunu düşünüyorum. Bu konuda bana ne söylersiniz ?

 • Bunu Cevapla melis nigarova

  Doktor bey merhabalar 20 lik diş ondan dolayı ağzımda kötü bir koku oluşuyor yirmilik diş arasına yemekler kaçtığında da aynı koku oluşmakta diş yaralarıma disiplin temizliyorum düzenli olarak ve koku açken daha fazla hissedilmektedir ağız kokusu için neler yapmamı önerirsiniz

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Sizin son durumunuzu bir periodontoloji uzmanı görsün bence. Unutmayın ağız kokusu açken herkeste olur ve fizyolojiktir.. İyi günler dilerim.

 • Bunu Cevapla Yeliz

  Hocam merhabalar Öncelikle kolaylıklar diliyorum hocam benim bir ağız kokusu problemim var Doktora gittim fakat Ağız kokusuna neden olacak Herhangi bir problem olmadığını söyledi burun deliklerinin kapalı olmasından dolayı ağızda bir koku oluşabilir mi Çünkü burun deliklerinin kapalı olduğunu hissediyorum

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Ağız kokusunun farklı nedenleri vardr. Muayene bulgularınızı görmem lazım.
   Geçmiş olsun

 • Bunu Cevapla Yeliz

  Hocam merhabalar Öncelikle kolaylıklar diliyorum hocam benim bir ağız kokusu problemim var. Doktora gittim fakat Ağız kokusuna neden olacak Herhangi bir problem olmadığını söyledi burun deliklerinin kapalı olmasından dolayı ağızda bir koku oluşabilir mi ? Çünkü burun deliklerimin kapalı olduğunu hissediyorum

 • Bunu Cevapla Gülden

  Hocam size kolaylıklar diliyorum İyi günler diliyorum ağzımda yaklaşık olarak 2 senedir ağız kokusu oluştu Özellikle sabah kalktığımda ağız kokusu ve sarı bir tükürük oluşuyor Bu durumun yirmilik diş neden kaynaklandığını düşünüyorum 20 lik dişimi çektirdim ve şu an yaklaşık olarak 15 gün kadar bir zaman geçti yemek yemiyorum ve mide bulantılarım var acaba bu ağız kokusu geçer mi şu anda hala devam ediyor bana önerileriniz nelerdir

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   geçmiş olsun ; ağız kokusu gerçekten ciddi bir problem , yirmilik dişinizi çektirmeniz iyi olmuş , zarar değil. Ancak ağızkokusunun bir çok nedeni var , en önemlisi de dil’in arka bölgesinde biriken ve temizlenmeyen gıda artıkları , yağ vs’dir. Diş etlerinizin durumu nedir bilmiyorum , o da ağız kokusu yapar, detaylı bir çürük muayenesi de yapmak gerekir

 • Bunu Cevapla Gülden

  Hocam size kolaylıklar diliyorum. İyi günler diliyorum ağzımda yaklaşık olarak 2 senedir ağız kokusu oluştu. Özellikle sabah kalktığımda ağız kokusu ve sarı bir tükürük oluşuyor. Bu durumun yirmilik dişlerden kaynaklandığını düşünüyorum 20 lik dişimi çektirdim ve şu an yaklaşık olarak 15 gün kadar bir zaman geçti yemek yemiyorum ve mide bulantılarım var acaba bu ağız kokusu geçer mi ? şu anda hala devam ediyor bana önerileriniz nelerdir.

 • Bunu Cevapla Hamzayiğit

  Hocam merhabalar ben de ağız kokusu nedeniyle son günlerde zor durumlar geçiriyorum boğaz kokusunun yaklaşık olarak ben de 4 5 yıldır var olduğunu biliyorum fakat bazı durumlarda olmuyor ve bazı durumlarda da olabiliyor yaklaşık olarak bir yıldır geçmeyen boğaz ağrıları boğaz iltihaplanması bende mevcut birçok kez doktora gittim fakat bir sonuç alamadım buna bağlı olarak biz ağız kokusu oluşabilir mi size bunu sormak istiyorum

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   ağız kokusu dişeti iltihabı veya diş problemleri, farenjit, sinüzit, reflü, mide rahatsızlığı, üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları gibi nedenlerden kaynaklanabilir.enfeksiyon ve ağız içine ait bir problem yoksa sıklıkla reflü kaynaklıdır.

 • Bunu Cevapla Fikret

  Sigara dan değilde reflü den ölücem kesin ağız tatıyla bi sigara içirtmiyor

 • Bunu Cevapla Prof. Dr. Ahmet ünver

  Reflü ağız kokusu yapar, böbrek taşı kokulu idrar yapar. Yani yerinde bir tespit.

 • Bunu Cevapla Hülya

  Arkadaşlar reflüden çok şikayetçiyim doktorum bana mide yanması,ekşimesi,geceleri rahatsız eden şişkinlik ve ağız kokusu en önemli belirtileri arasında yer alacağını söyledi.

 • Bunu Cevapla Hülya

  Arkadaşlar, reflüden çok şikayetçiyim doktorum bana mide yanması,ekşimesi,geceleri rahatsız eden şişkinlik ve ağız kokusu en önemli belirtileri arasında yer alacağını söyledi.

 • Soru Sorun