Diş Hekimi Tedavileri

20 lik dişimi çektirmem gerekir mi ?

28 Şubat 2015

20 lik yaş dişleri herhangi bir sorun teşkil etmediği müddetçe kesinlikle çekilmemesi gereken dişlerdir. Fakat 20 lik dişler eğer bölgede ağrıya neden oluyorsa, gömülü kalması durumunda, diğer dişlerde baskı nedeni ile ağrı oluşturduğu durumlarda, iltihaplanma meydana getirdiği durumlarda, dişleri sıkıştırarak ön dişlerde çarpışıklık oluşturduğu durumlarda doktorunuzun da kararı ile çekilmeyi zorunlu kılan durumlarda çekilmesi gereken dişlerdir.

20 lik dişler hakkında bilgi verir misiniz ?

20 lik dişler en son çıkan ve en arka bölgede oluşan dişlerdir. Bu dişler sayıca 4 tanedir. Bu dişler ağızda çıkan 3. büyük azı dişleridir. Bu dişler 17 yaşından itibaren çıkmaya başlarla en sık çıkma belirtileri 20 li yaşlarda olur. Genellikle 25 li yaşlarda ağızda bulunacak olan 4 adet 20 lik dişte çıkmış olur. 20 li yaşlarda çıkmaya başlaması ile 20 lik adını almıştır.

20 lik dişler hangi durumlarda gömük kalabilirler ?

20 lik dişler kişinin çene yapısına bağlı olarak ya tamamı çıkar yada gömük olarak bölgede kalırlar. Bu durum bölgedeki kemik yoğunluğuna, çene kemiğinin dar olmasına ve 20 lik dişler için yeterli alan olmamasına ve 20 lik dişin kök anatomisine bağlı olarak bu süreç işlemektedir.

20 lik dişim çıkarsa bu dişi çektirmem gerekir mi ?

Çıkan her 20 lik dişin çekilmesi gerekmez. 20 lik dişinizin çekilip çekilmeyeceğine doktorunuz karar verecektir.

Hangi durumlarda 20 lik dişler çekilebilir ?

20 lik dişlerin çekilip çekilmeyeceğine karar verebilmek için bir takım problemlerin oluşması gerekir. Bunlar;

– 20 lik dişiniz tam gömülü iken ağrı şikayetlerinin baş göstermesi

– Dişin çene kemiği içerisinde gömülü olarak kalması ve yeterli alan bulamaması

– 20 lik dişlerin komşu dişlerle olan teması ( baskı, iltihaplanma, çürüme vb. durumlar oluşturmaya yatkın olması )

– 20 lik dişler bölgede iltihaplanma oluşturması

– 20 lik dişlerin bölgede kist oluşturma riski

– 20 lik dişlerin çene kemiğine herhangi bir zarar verebilme durumu

– Bazen ağrı vb. durumlar oluşturmayan fakat ileride bu tip problemlerin oluşabileceğini tespit eden doktorunuz 20 lik dişinizin çekilmesini isteyebilir.

20 lik dişlerin çekilmesi neden bu kadar önemlidir ?

Genellikle gömük olarak ağız ortamında bulunan yirmilik dişlerin oluşturduğu et cebi yemek artıklarının burada birikmesine zemin hazırlar. Bu durum zamanla 20 lik dişin iltihaplanmasına ve çürümesine neden olur. Fark edilmeyen yada ihmal edilen bu durum diğer dişlerinde bu iltihaplanma ve çürümeden etkilenmesine neden olur. Çürük yada iltihaplanma olan 20 lik dişlerin ileride daha büyük sorunlara neden olmaması için mutlaka çekilmesi gerekir.

20 lik diş ağrısı nasıl geçer ?

20 lik dişlerin çıkma süreci oldukça sancılı ve ağrılı bir süreçtir. Ağrıları boyun bölgesinde, şakaklarda, kulaklarda mutlaka hissedilir. Bazı durumlarda ise daha şiddetli ağrıların ve ileri derecede hassasiyetlerin oluşması da meydana gelebilir. Bu durumda hasta mutlaka bir diş hekimine başvurmalıdır. Zamanında uygulanan tedavi ile alınacak tedbirler 20 lik dişin ileri derecede problem oluşturmadan çekilmesi yada tedavi edilmesi yönünde olacaktır. 20 lik dişlerin çıkma süreci hekim kontrolünde olduğu müddetçe en az ağrı ile geçiştirilebilir. Doktorunuzun önereceği antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlarla rahat bir süreç geçirebilirsiniz. Eğer 20 lik dişiniz sorunlu bir diş ise dişiniz çekilerek ağrılarınız son bulabilir.

Problemli olan 20 lik dişlerin çekilmemesi durumunda ne olur ?

Problemli bir 20 lik diş doktorunuzun önereceği antibiyotik ilaçlarla kontrol altına alınır. İltihaplanma durdurularak ağrılarınız dindirilir. İlaç tedavisinin hemen ardından 20 lik dişiniz çekilmelidir. Doktorunuzun önermiş olduğu ilaçlar ve bu ilaçların etkisi kısa sürelidir. Eğer dişiniz çekilmezse bir müddet sonra ilaçların etkisi geçecek ve daha şiddetli ağrılar başlayacaktır.

Eğer bu şekilde ilaçlarla tedavi edilen ve ilaç tedavisi ardından 20 lik dişin çekilmediği durumlarda dişin etrafından kist oluşabilir.

20 lik diş ameliyatı nasıl yapılır ?

20 lik diş ameliyatlarında problemli olan diş bölgesi lokal anestezi ile uyuşturulur. Normal bir şekilde sürmüş olan 20 lik dişleriniz diğer dişleriniz gibi normal bir diş çekimi işlemi uygulanır. Fakat gömülü olan 20 lik dişlerinizde öncelikli olarak 20 lik dişinizin üzerinde bulunan et miktar kesi işlemi ardından dişe ulaşılır. Dişin kökünün durumuna göre 20 lik dişiniz bir kaç parçaya ayrılarak dişiniz çekilir.

20 lik diş çekimi sonrasında çekim bölgesine dikiş atılır. Dikişler ağızda bir hafta ile on gün kadar kalır. 20 lik diş ameliyatı sonrasında gerek görülürse doktorunuz size antibiyotik ilaç ve ağrı kesici ilaçlar önerecektir.

20 lik ameliyatlarında ağrı olur mu ?

20 lik diş ameliyatlarında bölgeye uygun ve yeterli düzeyde anestezi uygulandığında hiç bir şekilde ağrı veya sızı hissetmezsiniz.

20 lik diş ameliyatı sonrasında neler yapılmalıdır ?

20 lik diş ameliyatı sonrasında doktorunuzun uygulayacağı tampon kanamayı durduruacaktır. Doktorunuz sizden bu tamponu belirli bir süre ağzınızda tutmanızı isteyecektir. 1-2 saat kadar ofiste sizi dinlendirecek uygun gördüğü taktirde sizi taburcu edecektir. Genellikle tampon ağızda 30-45 dakika kadar tutulur. Bu sürede tamponunuz dolarsa yedek tampon uygulanır. Yada doktorunuzun size vereceği tamponu siz değiştirirsiniz.

20 lik diş ameliyatı sonrasında ilk 24 saat boyunca ağzınızı çalkalamamanız ve tükürmemeniz istenilir. Bunun nedeni kanamanın olmaması ve bölgenin pıhtılaşması içindir.

20 lik diş ameliyatı sonrasında bölgede bir miktar ödeme bağlı olarak şişlik oluşabilir. Buz kompres uygulaması yaparak bu şişlik kontrol altına alınabilir. Gerekli bilgileri doktorunuz sizlere aktaracaktır.

İlk hafta sigara ve alkol tüketmemelisiniz. Bu durum yaraların iyileşmesi için oldukça önemlidir. Doktorunuz sizi bu konuda uyaracaktır.

Doktorunuzun vereceği ilaçlar 20 lik diş ameliyatı sonrasında düzenli bir şekilde alınmalıdır.

Benzer Yazılar

238 Sorular ve Cevaplar

 • Bunu Cevapla Ünal

  Doktor bey ortodonti tedavisinden dolayı doktor 20 lik dişlerimi çektirdi. Dişlerim çekildi fakat ağrılar çok oluyor 3 gündür antibiyortik ilaçlar ve ağrı kesici ilaçlar içiyorum. Ayrıca çok hafif kanamalarımda mevcut. Doktorumu aradım ilaçları bırak dedi sorun ilaçlarda mı ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Ünal bey ilacı bırakmışsınız zaten. ama kanama devam ederse bir üroloğa gidebilirsiniz.

   • Bunu Cevapla Çağla

    Doktor bey benim sağ en arkadaki yirmilik dişim sağlam ama önündeki diş çürük ve kırık, o sağlam diş çürüğün üzerine doğru yatmış çekimi zor olur mu

    • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

     Çağla Hanım merhabalar öncelikli olarak yirmilik dişinizin durumuna bakılmalı ve çürük olan dişinizin tedavisini bir an evvel başlanması gerekmektedir. Aksi takdirde bu bölgede bir iltihaplanma söz konusu olacak ve her iki dişinizi de kaybetme durumu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

     • orhan şen

      62 yaşında dipte dişim var ağrı sızı yok devamlı fırçalıyorum ne yapmalıyım

   • Bunu Cevapla deniz

    Lutfen bana da cvp verin doktor bey

  • Bunu Cevapla Emine

   Sayın hocam bugün bende 2 yıl önce cektirdigim sağ alttaki yirmilik disimin yerinin agrıması sonucu dişçime gittim.Sag alttaki yere bakarken sol üstteki sağlam yirmilik disimin uc verdiğini dislerime baskı yapmasın diye cekelim dedi bende kabul ettim ancak dişimi bir türlü cekemedi .Çekim yapmaya çalıştığı sırada Dudagim ın kenarları yirtildi.Dis yamuk olduğu için ve cok canım yandığı icin çekimi yaptırmadım. Diş biraz yerinden oynadı çok korkuyorum ilerki günlerde bu durumdam bir sıkıntı yasayabilir miyim. Dönüş yapmanızı rica ederim.

 • Bunu Cevapla Baran

  Doktor bey benim yaşım 25 benim 20 lik dişlerim 18 yaşında çıktı ben o günden beri rahat bir zaman geçirmedim doktorlara gittim benim bu dişlerimin ameliyatla alınması gerektiğini söyledi en son gittiğim doktor normal bir şekilde çekebileceğini söyledi ve çekti fakat çekilen bölgeye sürekli olarak yemekler kaçıyor. Bu ne zaman geçer ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Geçmiş olsun Baran bey 20 yaş dişlerinin çekimi sonrası oluşan boşluğun kapanması uzun sürebilir.2 hafta önce iltihap temizlendiyse yara en başa dönmüştür ve yeniden iyileşme süreci başlamıştır. 6 ay sürmez iyileşmesi. yaklaşık 1-1.5 ay içinde o çukur da kapanır. geçmiş olsun.

 • Bunu Cevapla Onur

  Doktor bey geçen gün gömülü olan dişimi çektirdim. İlk ünü bir miktar ağrı oldu. Çene bölgesinde bir zorlama oldu 3. gün baya bir ağrı ve yaralar oluştu. Şu anda dişlerimi ve ağzımı oynatamıyorum bile yemek yimyemiyorum. Durumum çok kötü Hocam bu ağrılara ve yarara ne yapılması gerekiyor ? Uyuşukluklarda mevcut.

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Muhtemelen uyuşukken dilinizi ısırdınız veya çekim travmatik bir çekim oldu ve o bölgelere istemeden zarar verildi. Ağzı açamamanızın sebebi muhtemelen trismustur. 20 yaş çekimleri sonrasında genelde olur 1 saat boyunca ağzınız açık kalmış. Çene ekleminde rahatsızlık olmuştur. Tüm şikayetleriniz en fazla 2 haftaya kalmaz kendiliğinden geçer diye düşünüyorum. İyi Günler.

   • Bunu Cevapla Furkan

    Hocam ben 15.5 yaşındayım . Önceden top şeklinde şişmişti şimdi ise sol çenemin alt kısmı 3 gündür ağrıyor diş yan taraftan bir kısmı çıktı lütfen yardımcı olurmusunuz ne yapmam gerekir teşekkürler

    • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

     Furkan yapabileceğin çok fazla bir şey yok.. Doktorunuza danışıp ağrı kesici alabilirsiniz.

 • Bunu Cevapla Gizem

  hocam 5 aylık hamileyim doktorum bana 20 lik dişlerimin çekilmesi gerektiğini söyledi sizce ne yapmalıyım bana bu konuda bilgi vermrisiniz ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Gizem hanımmerhaba kadin dogum uzmani gorup okey verirse sorun olmaz

 • Bunu Cevapla Kevser

  Doktor bey dişimde dayanımayacak ağrılar var. Doktorum 20 lik dişimin alınması gerekiğini söyledi bben biraz daha yaza kadar beklmeyi düşünüyrım fakat ağrılarım dayanılacak gibi değil. Sınavlarımda bu arada başlayacaklar cuma günü dişimi çektirsem pazartesi gününe kadar geçer mi ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Yirmilik dişinizin çıkışını engelliyen ‘kapişon’ denen diş eti kolaylıkla alınır. Size sınavınız için sıkıntı yaratmaz. Bu durumda çekim için uygun zamanı bekliyebilirsiniz (20lik diş çekimi direncinizi düşürecek kadar ciddi geçebilir!). Eğer buna vakit ve imkan bulamazsanız, ‘Klorhexidin’li gargara ve ‘Kenacort Orabase’ gibi ağız içi merhemi ile geçici bir rahatlama sağlamanız mümkün olabilir.

 • Bunu Cevapla Mert

  Doktor bey benim 20 lik dişim yamuk çıktı yanapıma doğru her ısırma işlemi yaptığımda yanağımın etini ısırıyorum doktora gittim çekilmesi gerektiğini ve oldukça zor bir çekim olabileceğini söyledi. Acaba çekim sırasında çok canım yanar mı ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Üst yirmi yaş dişiniz çıkmış ama yanağa doğru çıktığı için yanağınızı tahriş ediyor ve o bölge temizlenemiyor. Bu nedenle çekilmesi lazım. Üst çene kemiği daha süngerimsi olduğu ve dişin arkasının da boş olduğu için çekimi normal diş çekiminden çok daha kolay olacaktır.

 • Bunu Cevapla Emrah

  Doktor bey ben geçen gün diş çekimi ve diş dolgusu yaptırdım. Çekilen dişimin yerinde ağrılarım hala devam ediyor. Bu ağrılar ne kadar sürerler. 20 lik dişimi de aldırmam gerekiyor. Bu ameliyatlamı alınacak dikiş atılması gerekiyor mu ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Emrah bey merhabalar. İyileşmenin tamamlanması bir haftayı bulur.Ancak ağrı kesici aldıracak kadar şiddetli ve sürekli ise doktorunuza danışınız.Her 20 yaş dişi cerrahi operasyon gerektirmez,dişin bulunduğu pozisyon,sürüp sürmemiş olması,çekim esnasındaki komplikasyonlar vs..dikiş atılıp atılmayacağına karar vermemizde etkili olur.Geçmiş olsun…

 • Bunu Cevapla Hasan

  Doktor bey ben askerde iken 200 lik dişlerim çıktı fakat bu çıkan dişler gömülü olduklarından dolayı ve ileride sorun yaratacağından dolayı doktor bu dişlerin çekilmesi gerektiğini söyledi. Bu dişler çekilirse ağrı olur mu ? Bu ağrılara karşı hangi ilaçları önerirsiniz ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   hasan bey. Eğer 20 yaş dişleriniz çene kemiğinizde çıkacak yer bulamuyorsa ve bir önündeki dişlere baskı yapıyorsa çekimleri önerilir.20 yaş çekimleri çene cerrahları tarafından yapılmalıdır.çekim sonrası o bölgeye dikiş atılır.dikişlerin üzerlerini iyi temizlemeniz gerekir.çekim sonrası şişlik,ağrı oluşur ama bunları engellemek için size buz kompresi ve ilaç tedavisine başlanır.dişi çekecek olan hekiminiz size bunları ayrıntılı olarak anlatacaktır.
   geçmiş olsun..

 • Bunu Cevapla Ela

  Merhaba, benim üst 20lik dişim dışa yamuk olarak çıktı ve 3 gün yanağım çok acıyor ağzımı oynatamıyorum sınavlarımda başladı şuan diş çektiremem bu acı o kısımdaki diş etlerime de vuruyor acaba bunun için ne yapmalıyım?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Ela hanım ağrılarınız çokşiddetli ise ağrı kesici alabilirsiniz. Mutlaka diş hekimine görünmeniz ve sınavlar sonrasında dişinizi aldırmanız gerekir.

 • Bunu Cevapla Furkan

  Doktor Bey ben 15.5 yaşındayım. Önceden top şeklinde şişmişti. Şimdi sol tarafımda çenemin altındaki dış 2 gündür ağrıyor yan taraftan çok ufak bir kısmı çıktı ne yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz?

 • Bunu Cevapla Hakan Eryılmaz

  Hocam merhabalar,benim cahilliğim mi desem yoksa bizim semtteki dişçinin cahilliğimi desem bilemedim ? 20likDişimi çektirmeye gittim kasapta buyrun hemen çekelim dedi damağım resmen dişle kalkacaktı ve ben acıdan bayıldım.. Diş yerinde duruyor ve içi boşaldıkça boşalıyor ben aynı acıyı bir daha yaşarsam ölürüm .. Sorun sizce hocanin kullandiği uyuşturucuda mi yoksa diştemi veya hocadani ?? teşekkürler

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Hakan bey dişiniz iltihaplı olduğu için uyuşmuyor. Öncelikli olarak iltihabın kurutulması gerekiyor. Başka bir diş hekimine başvurabilirsiniz.

 • Bunu Cevapla Burak

  Merhabalar ben gecen hafta sol uat 20 lik disi cektirdim bu haftada sol alt disimi cektirdim basta cok fena agrilar oldu agri kesici falan aliyorum onlar iyi geliyor yalniz soyle bir problemim var yutkunmakta zorlaniyotum damaklarim aciyor yardimci olabileceğiniz birsey var mi

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Burak bey bu durum geçicidir.

 • Bunu Cevapla Büşra

  Merhabalar. Ben 18 yaşındayım. Üst çenedeki 20 lik dişim çıktı. Sağ tarafta. Ama bu bana herhangi bi rahatsızlık vermiyor. Sadece kafamı sağa çevirince çenemde zorlama oluyo. Bu sizce dişin sağ tarafta çıkmasından dolayı mıdır?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Büşra hanım dişinizin kontrol edilmesi gerekiyor. Size yakın olan bir diş hekimine başvurarak kontrol ettirebilirsiniz.

 • Bunu Cevapla Damla

  Benim 20 lik dişim gömülüydü ve alınması gerek dedi doktor. Arafan zaman geçti o bölgede baş gösterdi ama kökü bayağı yamuk ve ağrı yapıyor. Gittiğimde iltihaplıydı fakat 5 6 ay sonra gittiğimde iltihabı geçmiş ama çekmemiz gerek dedi. Böyle bir şey mümkün mü acaba bu arada antibiyotik kullanmadım sadece apranax fort aldım ağrım dinsim diye o kadar. İltihap kendi kendine geçer mi? Hem hala ağrısı var ve hafif bir şişlikte var ama iltihap yok diyor doktor. Kafam çok karıştı. Çektireceğim ama iltihaplı çok tehlikeli biliyorum. Korkuyorum.

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   İltihap doktorunuzun vereceği iltihap kurutucu ilaçla geçirilebilir. Eğer doktorunuz 20 lik dişinizin alınması gerektiğini söylüyorsa mutlaka aldırınız.

 • Bunu Cevapla Büşra nurr

  doktor bey ben 16 yasındayım 20lik dişlerim çıkıyor ama cıkacak yer yok agzımda baskı yapıyor ne yapmalıyım ..

  • Bunu Cevapla Büşra nurr

   4 yıldır agrıyor doktorum cenemın bıraz daha genişleyebilecegini söyledi dogrumu

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Bir çene cerrahisine başvurabilirsiniz.

 • Bunu Cevapla Elif

  merhaba benim çene yapım küçük yani sorunlu doktorum 20 liklerimin çekilmesi gerektiğini söyledi ama dişimin çok azı çıktı o yüzden ameliyat olur mu diye korkuyorum normal çekim gibi mi olur bilmiyorum ve çok korktuğum için çektirmek istemiyorum biraz zonklama var dişlerimde çektirmeden ne kadar süre dayanabilirim acaba dişlerimi ne kadar sürede yamultur çektirmesem ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Elif hanım bu konuda doktorunuza güvenmelisiniz. Eğer doktorunuz alınması gerektiğini söylüyorsa mutlaka aldırınız. Gerekli tedaviyi doktorunuz gerçekleştirecektir.

 • Bunu Cevapla Merve yılmaz

  Hocam merhabalar,
  4 gün önce gömülü dişimi çektirdim. Öndekimin köküne uzamıştı ve üzerinde kemik vardı, o kaldırılıp bölünüp alındı diş. Bugün ilk kez gördüm ağzımın içini, dikiş sadece o bölgede değil i hemen öndeki dişin arasında da var. Normal bişey mi bu?

  Ve ikinci sorum, o bölgede ki yer sürekli ısırılıyor. Hani yanağımızı ısırırz ya, onun gibi. Diş eti sürekli dişlerimin arasında kalıp acııyor. Normal mi? Doktoru aramam gerekir mi?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Merve hanım yapılan işlemi tam olarak bilemediğimden dolayı size net yenıt verememekle beraber bu durum geçicidir. Bir kaç güne kadar bölgedeki iyileşme gerçekleştiğinde sıkıntılarınız gidecektir.

 • Bunu Cevapla zülküf

  mrb hoçam .suanda ortodonti tedavisi gormekteyim ve 2 tanede 20 lik dişim var ancak 20 lik dişimin hiç ağrısı olmadı.ağrı olmamasına rağmen doktorum çektirmemi söyledi.2 tane 20 lik dişimide çektirirsem diğer dişlerim ileride kayarmı boşluktan dolayı.TŞKR ederim.

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Zülküf eğer doktorunuz 20 lik dişlerinizin çekilmesi gerektiğini söylüyorsa çektirmenizde fayda vardır. Şimdi ağrı oluşmamış olabilir. Fakat ilerisi için doktorunuz önlemleri alıyordur.

 • Bunu Cevapla yeşim

  2 hafta önce tel taktirdim ama arkada yeniden dış çıkıyor,sorun yaratır mi?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Yeşim hanım çıkan diş gerçekleştirilen ortodonti tedavisini olumsuz etkileyecektir. Yeniden diş hekiminize başvurmalısınız.

 • Bunu Cevapla irmak

  Meraba ben 26 yasindayim 20lik disim alt tarafta cok onceden cikmmisti fakat simdi kiriliyor. 20 lik disin icinden baska bi dis daha cikmis cok agri cekmistim kirilmadan once. Ne yapmam gerek altindan cikan disi

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   İrmak hanım Mutlaka muayene edilmesi ve durumun ne olduğu konusunda bilgi alınması gereken bir durumun içerisindesiniz. Mantık olarak bölge bir durum imkansız olsa da ortada ciddi bir ağız problemi vardır. Bir an evvel diş hekiminize başvurunuz. Geçmiş olsun.

 • Bunu Cevapla nuray

  20 yaşımda benim 20lik dişim çıktı ama yan çıktı hem de üst tarafta ağrısı falan hiç olmadı şu an 24 yaşımdayım ağrısı yok ama bir kaç gündür dişimin olduğu o bölgede hafif ağrı gibi ve yüzümün üst bölgesinde dişe denk yerde yanma var acaba neden doktor bey?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Nuray hanım bir iltihaplanma söz konusu tabiki dişinizin alınması ilk akla gelen çözüm yöntemi fakat son kararı muayene olacağınız doktorunuz verecektir. Geçmiş olsun.

   • Bunu Cevapla esin

    Ben 17 yaşındayım ve 1 yılı aşkın sürece önce 20 lik disimin yarisi cikti diger yarisi cikmadi ve cikan yer bazen etime yara yapip cikmayan bölge şişiyo ve agri oluyo

 • Bunu Cevapla Canan

  17 yaşinda olup 20 lik dişlerin çikmasi kadar sacma bir durum doktor bey bu yaşta çıkar mı yirmilik dişler ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Canan hanım 17 yaş itibari ile 20 lik dişler çıkmaya başlamaktadır.

 • Bunu Cevapla Nur

  18 yaşındayım 20 gün önce sol alt ve üst 20’lik dişlerimi aldılar 1 hafta önce de sağ üst dişimi. Dikişlerimi aldırırken asıl ağrı yapanın sağ alt dişim olduğunu söyledim baktı ve dişin üstünde ki eti bir miktar kesti ağrı geçer dedi ama yine ağrım oluyor dişin yarısı çıkmış durumda. Bu dişimi de aldırmam mı gerekiyor? Ya da ne yapmalıyım?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Nur hanım bu ağrılarınızın geçmesi 1-2 haftayı bulur bu süre sonunda eğer ağrılarınız devam ederse dişn çekilmesi gerekebilir.

 • Bunu Cevapla Hulya

  Iyi gunler bir sorum olucak benim disime tel takupmisti 2 yil once simdide 20 yas dislerim cikiyo ne agri ne sizi var yalniz bi doktora gittim alinmasi lazim yoksa dislerine zarar verir dedi kendi ortodonti doktorumda gerek yok dedi sizce ne yapmaliyim

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Hülya Hanım merhabalar 20 lik yaş dişinin çıkması mevcut olan tedaviniz açısından oldukça problemli bir durumdur mutlaka bir an evvel yeniden ortodonti doktorunuza danışmanız gerekmektedir Geçmiş olsun.

 • Bunu Cevapla Dilek

  İyi gunler ben 19 yasindayim.Sol ust kosedeki yirmilik disim duzgun bi sekilde cikiyor.Ama onun yanindaki disim cok agriyor.Sag ust tarafta icinde boyle bu durum.Benim igneyle aram hic iyi degil.Dis cektirmek yada baska igneli islemler yaptiramiyorum.Doktor o agriyan disimi son care olarak cekecek mi?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Dilek hanım merhabalar 20 lik dişin izin yanındaki diş de bir iltihaplanma söz konusu olabilir ya da 20 lik diş ne işinize baskı yapıyor olabilir konuda size bir Diş hekimine başvurarak panaromik röntgen filmi ile detaylı bir inceleme yapılmasını Öneririm eğer 20 lik diş Yanlış yapıyorsam bu zamanla dişlerinizin şeklinde de bozulmaların olabileceğini gösteriyor Bu nedenle 20 lik dişin izin çekilmesinde fayda vardır

 • Bunu Cevapla Ekrem

  Merhaba hocam. Çürük dişlerim var. Dolgu yaptırıyorum. Sol alt dişlere sıra gelmeden, sol alt 20lik dişimden dolayı ağzım 1 santim ancak açılıyor. Şimdilik ne yapabilirim. Teşekkürler

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Ekrem Bey merhabalar her 20 lik dişin bizde bir problem varsa mutlaka bu 20 lik dişin izin alınması gerekiyordu için ise dolgu tedavisi ile bir an evvel tedavinizi gerçekleştiriniz.

 • Bunu Cevapla yeliz

  Merhaba hocam. Yaklaşık 2 ay önce 20 lik diş ameliyatı oldum. Ama ağrılarım geçmedi ve çekilen bölgede sertlik oluştu. Doktorum çekilen bölgeden kemik atıyor tekrar açıp bi temizleyelim dedi. 5gün önce tekrar açtı temizledi o bölgeyi ama kemik yokmuş dedi, 2 parça diş çıkardı .Sonra da dikiş attı. Dikişlerim bugün kendiliğinden çıktı 1 tane kaldı . Ağzımda kocaman bir yarık var etrafı beyaz. Doktorum dikişlerin çıkmış ama bir sorun gözükmüyor diyor . Benimse psikolojim bozuldu sürekli hastaneye gitmekten doktoruma güvenemiyorum artık

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Yeliz hanım merhabalar bu konuda doktorunuza güvenmelisiniz doktorunuzun söylediği süreç sonunda tekrardan diş hekiminizi başvurunuz.

 • Bunu Cevapla gülay

  Hocam Merhaba. Benim 20 lik disimin üstündeki diş eti çok ağrıyor üstünde nokta gbi kabarcıklar olmuş ağzı mi açıp kapatamiyorum ve cok sancı yapıyor onerebilceginiz bir ilaç veya krem var mı 🙁

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Gülay Hanım merhabalar bir iltihaplanma söz konusu 20 lik dişin izin alınması gerekebilir bir an evvel bir Diş hekimine başvurmalısınız.

 • Bunu Cevapla Kübra

  Merhaba hocam benim Yirmilik dişlerim gömülü ben kaç yıldır çene baş ve boyun ağrısı çekiyorum hafifte yanağımda şişlik war bunların sebebi Yirmilik dişlerim mi doktor ameliyatla alacak kaç günde iyilesirim ağrım çok olur mu.

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Merhaba Kübra Hanım Bu durumun nedeni yirmilik dişler olabilir yirmilik dişlerin diğer dişlerinize baskı yapıyorsa mutlaka bu ağrılar gözükür. Tabiki panoramik röntgen filmi sonrasında bu bilgiler daha net verilecektir 20 lik Diş çekildikten sonra bir iki hafta kadar ağrı ve sızlama oluşabilir. Daha sonra aradığınız olmayacaktır.

 • Bunu Cevapla Merve

  Merhaba 15 yasındayım telimin çıkması için 20lil dislerimin çekilmesi gerektigini soyledi doktorum sizce dislerimi çektirdikten sonra bana bi zararı olur mu bu

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Merve hanım merhabalar Hayır olmaz doktorunuza yirmilik dişlerin çekilmesi gerektiğini söylüyorsa mutlaka yirmilik dişleri çektirin.

 • Bunu Cevapla Galina

  Ben belcikada yasiyorum ve bu haftalar yeni yil nedeniyle randevu verilmiyor sag al yirmilik disim cikamiyo asiri sisti kulagim agriyo evde dafalgan isimli agri kesici iciyorum 8 saate bir.normal dis doktoru yapamaZ mi bu dis cekimini surekli dis hirurg olucak denildi

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Galina Merhaba Bu normaldir ağrı kesici ilaçlarınızı kullanabilirsiniz bu konuda doktorunuzla pek bir müdahalede bulunamayacaktır fakat azaltacak birine ya da etkili bir ilaç size yazabilir

 • Bunu Cevapla Pınar

  Merhabalar. Ben 18 yaşındayım 2-3 ay önce gömülü 20 lik dişim iltihaplanmıştı doktor antibiyotik verdi ve bitince çekilmesi gerektiğini söyledi 1 hafta sonra tekrar gittim ama çekmedi. 6 ay içinde aynı şekilde iltihaplanırsa çekeceğini söyledi. Aradan 2 ay geçti dişim 2-3 gün boyunca hafif ağırdı ama geçti. Doktora gitmem gerekir mi sizce ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Pınar hanım merhabalar yirmilik dişin izin alınması gerekiyor. Kendi doktorunuza ya da Başka bir doktora tekrardan Baş vurabilirsiniz.

 • Bunu Cevapla Bilal

  Merhaba Hocam.
  Sol üst 20’lik dişimin bir kısmı çok sivri bir şekilde çıkmış. Yanağınımı tahriş ediyor sürekli. Bugün fırçalama esnasında çok küçük bir parça kırıldı. Siyah renkte kırılan parça. Doktora gittim, çekmem gerek dedi. Zor bir çekim olur dedi. Bende ileri bir tarihe erteledim. Ağrı hiç yok. Sadece tahriş ediyor yanağımı. Kendi kendine kırılmasını beklemek çözüm olur mu hocam ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Bilal Bey merhabalar bu Dişiniz ilerde mutlaka bir sorun yaratacaktır doktorun görüşü doğrudur doktorunuzun Tavsiyelerine uyuyabilirsin Geçmiş olsun..

   • Bunu Cevapla Esra

    Hocam ben yaklaşık 5 haftalık hamileyim ama sağ alt en arkada yirmilik dişmi var emin değilim ama en arkadakı diş etim şişmiş ve çenem kulağım acıyo . hamile kalmadan önce gitmiştim antibiyotik verdi geçmişti ama tekrarladı ilaçta alamyrm ne yapmam lazım ?

    • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

     Esra hanım merhabalar 20 lik dişin evde bir iltihaplanma söz konusu fakat olduğunuzdan dolayı yirmilik dişinizin çekimini hamilelik sonrasında bırakmalısınız Eğer doğum uzmanı bu konuda size onay verirse hamilelik döneminde de Yirmilik diş ne çekilebilir fakat dediğim gibi öncelikli olarak doğum uzmanından bilgi ve izin almalısınız Ancak bu takdirde diş çekimi gerçekleştirilebilir

 • Bunu Cevapla İpek

  Doktor bey ben 18 yaşındayım şu ana kadar 20’lik dişlerle hiç problemim olmadı ama elimle yokladığımda bir şişlik olduğunu hissediyorum ama hiç ağrı sızı iltihap falan yok. İlerde bir sorun teşkil eder mi ? Çektirmeye korkuyorum da birde ön dişleri sıkıştırma ihtimali var mı ?

 • Bunu Cevapla Ayça

  merhabalar, tel tedavisi için bir kaç doktora başvurdum aralarından 1 tanesi henüz çıkmamış olan 20lik dişlerimi çektirdikten sonra tedaviye başlamayı uygun gördü, 20’lik dişlerimle alakalı şuan bir sıkıntım yok. Tel tedavime bugün farklı bir doktorla başladım, 20’lik dişimin telden sonraki genel düzelmeye etken olmayacağını söyledi, tel çıktıktan sonra hastanın uyması gereken kurallar ve kullanması gereken materyaller olduğuna bağladı bu durumu. Siz ne düşünüyorsunuz? aynı uzmanlıktaki doktorların farklı cevaplarına…

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Ayşe hanım merhabalar Eğer Doktorunuz yirmilik dişlerin çekilmesi gerektiğini söylüyor Sen mutlaka yirmilik diş çektirmenin gerekmektedir

 • Bunu Cevapla Ozlem

  Merhabalar
  ortodontik tedavi görüyorum ortodontistim alt 20lik dişlerimin çekilmesini söyledi. Bunun için doktora gittiğimde alt çene daha riskli dudak uyuşmazlığı,hissizlik vs olabilir dedi korktum ve cektirmedim ama ortodontistim mutlaka çekilmesi gerektiğini söyledi. Gerçekten alt çenenin bu kadar riski var mıdır doktor bey

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Özlem Hanım merhabalar sinirin hasar görmesi ve benzeri problemler durumlarında çenede kalıcı olarak uyuşma gözlenebilmektedir bugün da bir çene cerrahisi uzmanı tanışırsınız ya da bir üniversitenin diş hekimliği bölümüne tanışırsınız konu hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz

 • Bunu Cevapla Fuat

  Hocam Merhaba,
  Ön dişler çapraşık ve yanındaki köpek dişi üste doğrı çıkık.Yaşım 36. 20 lik dişlerimi çektirsem düzelme olur mu?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Fuat bey merhabalar bunun için bir Ortodonti uzmanı başvurmanız ve ortodontik tedavisi görmeniz gerekiyor Ortodonti uzmanı Eğer yirmilik diş eti çekilmesi gerektiğine karar versen o zaman yirmilik dişler çekilebilir Ancak bu uzman doktorun önerisi ile gerçekleştirilecektir

 • Bunu Cevapla şeyma

  Merhaba Hocam
  Benim sağ alt taraf da 20lik dişim in biri çıkmıştı ama şuan üzerine tekrar et kaplıyor ve çok ağrı yapmaya başladı ne yapmam gerekiyor etin kaplaması normal.mi

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Şeyma Hanım merhabalar yirmilik dişin izin alınması gerekebilir mutlaka bir Diş hekimine başvurarak muayene olmalısınız Eğer Doktorunuz çekilmesi gerektiği kanaatine varırsa o taktirde Dişiniz çekilecektir.

 • Bunu Cevapla selin

  Merhabalar. 16 yaşındayım,alt çenedeki 20’lik dişimin çıkacağı bölge birkaç aydır kabarmıştı ve bugün dişimin yarısının çıkmış olduğunu gördüm.Yanağımın yan tarafını sürekli ısırıyorum acaba yan çıkıyor olabilir mi ? Doktora gitmeli miyim sizce?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Selin Hanım merhabalar Eğer bir ağrı ya da sızlama söz konusu ise doktorunuza görünebilirsiniz.

 • Bunu Cevapla Emel

  Merhaba. Sol alt yirmilik dişim tamamen çıktı ancak yarısı yanağıma yakın bir şekilde çıktı. Diş ağrısından çok kulak ve kulak ile yanak arasında kalan çene kısmında ağrı var. O bölgeye dokunup ağzımı açıp kapattığımda da çok acı hissediyorum. Nasıl bir çekim işlemi uygulanacak çok zor olacak mı? Dişçi yerine çene cerrahisi mi daha doğru olur? Cevaplarsanız çok sevinirim. Teşekkürler.

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Emel Hanım merhabalar diş hekimliğinde yönlendirmesiyle kesin sonuç Maya sonrasında belirlenecek olmakla birlikte 20 lik dişinizin Muhtemelen alınması gerekecektir mutlaka bir Diş hekimine başvurmanız gerekiyor

 • Bunu Cevapla Muhammet asa

  merhaba benim 20lik disim yan çıktı ama agzımın ic tarafına dogru bakıyor bana bi zararı yok sadece tırtıklı yerin üstündeki et parcası gitmedigi icin o arada acıyor cekilmesi gerekirmi

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Muhammet Bey merhabalar bu 20 lik dişin izin alınması gerekiyor En kısa zamanda bir Diş hekimine başvurmanız gerekmektedir

 • Bunu Cevapla Mehmet

  Merhaba ben murat 20 lik dislerim gomulu ve dislerime baski yaptig icin on dislerim carpaz durumda tel taktrmayi dusunuyorum 20 likleri cektrmem gerekiyor mu cektrmek istemiyorum

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Mehmet Bey merhabalar Eğer yirmilik dişleriniz. Dişlerinizin sıralamasını bozuyorsa 20lik Diş eti çekilmesi gerekiyor

 • Bunu Cevapla fatma

  Ben 16 yaşımdayım yirmilik dişim gömük olarak çıkmış cektirmem gerekiyormu
  cektirirsem çok agrı ve şişme olurmu

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Fatma hanım merhabalar eğer bölgede Sizi rahatsız edecek bir durum söz konusu değilse 20 lik diş çektirmenize gerek yoktur

 • Bunu Cevapla Ali Alper

  Merhabalar 15 gün önce yirmilik dişimi çektirim. İki parça halinde çıktı. Ameliyatsız dikişsiz kolay bir şekilde alındı. Çekildiği ilk günde dahil dün akşama kadar ağrı şişlik gibi bir sıkıntı yaşamadım. Yalnız dün akşam ağzıma büyük bir parça ekmek aldım farkettim ama ağzıma atmış bulundum. Ekmek çiğnerken o bölgeye baskı yaptı sonrasında sancı olmaya başladı. İğne yerlerinin acıması gibi bir sancı çenemi fazla açıp kastırınca daha belirgin oluyor. Bugünde hafif bir şişlik var normal midir ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Ali Bey merhabalar yapmış olduğunuz Baskıdan dolayı bir ağrı söz konusu bölge iyice gargara yapma ve baskı yapmamaya özen göstermelisiniz Birkaç güne kadar ağrılarınız dinecektir

 • Bunu Cevapla Ezgi

  Doktor Bey cene cerrahi 20lik dislerimin cene kemigimin cok icinde oldugunu ameliyat siradinda veya sonra cenemin kirilabilecegini zor oldugunu soyledi universite hastanesine yonlendirdi boyle bi durumda ne yapmaliyim

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Ezgi hanım merhabalar Doktorlar size doğru yönlendirmiş bir üniversite hastanesine başvurarak burada tedavinizi gerçekleştirebilirsiniz ya da bir çene cerrahisi uzmanı başvurabilirsiniz

 • Bunu Cevapla Çağla

  doktor bey 16 yaşındayım ve alt çenemde ki 20 lik dişlerim çıktı. Herhangi bir ağrı ya da acı olmadı. Ama henüz üs taraftaki 20lik dişlerim çıkmadı. çıktığında ağrı ya da iltihap yapmazsa aldırmak zorunlu mudur. dişleri sıkıştırıp çarpık olmasına yol açar mı? açarsa nasıl anlarım.

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Çağla Hanım merhabalar dişlerinizde herhangi bir ağrı yada sızlama oluşmaz ise ya da buna benzer bir rahatsızlık meydana gelmez ise 2o lik dişlerinizin alınmasına gerek yoktur

 • Bunu Cevapla Tuba

  Merhaba doktor bey öncelikle sizeçok tteşekkür ediyorum benim ağzımda çok kötü bir tat oluşuyor gece gündüz çok rahatsız edici koku yapıyordur diye hep bi endişe ooluşuyor bende sabahları uyandığında daha beter acı bi tat ve ddişler arasında kan oluyo doktora gittim yirmilik diş çıkmiş dedi ama bu tat gündüz yoktu fakat geceleri yılardır var hiç bi ddoktor bişey söylemedi ayrıca agiz bakımıma gerçekten dikkat ediyorum sizce niye böyle oluyor

  • Bunu Cevapla Ecrin

   Bazen koku psikolojikte olabiliyor sen ağız bakımını düzenli yapıyorsan merak etme benimde bir yakınım sürekli o koku olcak diye endişelendiği için koku oluşuyordu sen unut sabahları olmuyorsa zaten rahatsız olamana gerek yok

 • Bunu Cevapla Tuba

  Soruma cevap veren yok mu:-(

 • Bunu Cevapla Ali

  Merhaba 20 lik dişlerimden alt çenemde bulunan dişimin diş eti acıyor iltihaplanmıs olabiilir mi?Çekilmemeli midir sizce?

 • Bunu Cevapla Ebru

  Hocam merhaba yaşım 19 Ortodontik tedaviye başlayacağım 20lik dişlerim henüz gelmedi Panaromik röntgen cektirdim 20lik dişlerimi çektirmem gerekir mi yoksa duruma göre değişir mi ?

 • Bunu Cevapla soner

  doktor ben 22 yaşındayım 20 lik dişlerimin hepsi gömülü hiçbirisi ağrı yapmıyor ama ön dişlerim 20 lik dişlerimden dolayı yamulmaya başladı yamulmalar devam eder mi 20lik dişleri çektirmeli miyim ?

 • Bunu Cevapla Özgül

  Hocam Merhaba,
  Benim de üst damak 20’lik dişim yanağıma doğru çıkıyor. Olması gereken açıdan 45°lik bir sapma var ve zaman ilerledikçe yanağımı tahriş etmekte. Ancak dişim sağlıklı ve çekilmesini istemiyorum. Düzeltilebilmesi için bir tedavi var mıdır?

 • Bunu Cevapla İsmail Çakır

  Hocam Benim 20 Lik dişim sol altta çıktı ucu gözüküyor.. Ön dişlerimde sızlama gibi bişe oluyo? Cerrah mı yoksa Normal Dişşiye mi Gitmeliyim Birde Acır mı? Korkuyorum açıkcası

 • Bunu Cevapla burak

  bunan 6 ay önce sol alt taraftaki 20lik dişim çıkma aşamasındaydı ve biraz ağrı yapıyordu sonra doktor ilaç verdi kullandım şu an ise dişimin yarısı çıkmış diğer yarısıda çıkıyor gibi ve çıkan dişimde herhangi bir yamukluk söz konusu değil ama 1-2 gündür gün içinde arada bir sızı halinde bir ağrı söz konusu bu sızı çıktığı için mi yoksa alınması gerekir mi? birde dişerimi sıktığım zamanda herhangi bir ağrı yok

 • Bunu Cevapla Elif

  Merhaba doktor bey ben 1 ay önce sol alt 20 lık disimi çektirdim şimdi tekrar sağ alttan geliyor fakat gömülü diş etim de bide yanağa yakın damağımda da geliyor gibi yani 2 tane dis geliyor gibi hissediyorum.2 tane dış hekimine gittim birisi hemen alabiliriz dedi birisi cerrahi müdahale olması gerek dedi ne yapacagimi bilmiyorum çene kemiğine çok baskı yapıyor.

 • Bunu Cevapla Ahmet

  Merhaba ben cektireli 2 hafta oluyor dikişler alındı ama tam dipte biraz yarık var ve içinde beyaz birşey var bunun sebebi dikişleri tutmadığı için mi kendiliğinden kapanirmi bu yarık

 • Bunu Cevapla Beyza

  Ön dişlerim ayrık ve Yirmilik dişlerim çıkıyor çıkınca o seyreklik kapanır mı

 • Bunu Cevapla Uğur

  Hocam ben 16 yaşındayım. 20lik dişim 2015 yazında sorun oldugunu fark ediyordum. Sonra dişçiye gittik. Doktor sorun çıkarsa bir daha gel dedi 6 ayda bir . Ara sıra gittik daha ilerlememisti. Bu sene 2016 gecen ay yani belki de 3 hafta once falan. Acıyordu alt sol 20lik disim . ve cukur vardi. Doktora gittik iltihap var dedi antibiyotik agri kesici falan verdi. Kullandim. Sonra yine gittik doktora. Bu arada sinoptayim ve sinopta ameliyat yapilmiyor samsuna sevk ediliyor. 3 gunicinde gidebilirseniz sevk yazayim deedi doktor. Gitmiyorsanız üst dişi cekiyim dedi. Üst dişi çektirdik. Ama altindakini samsuna gidemedigimiz icin duruyor. Şimdi rahatladım ve yavaş yavaş o sol alt gömük dişin açtıgı cukur da kapaniyor. Ve hic agri ve aci da yok. Sol alt 20lik dişimi cektirmek zorunda miyim? Tesekkur ederim kusura bakmayin efendim uzun yazdim birazcik. Güzel günler.

 • Bunu Cevapla Nurhan

  Merhaba 2 hafta önce 20 lik dişimi çektirdim dikişler alındı ama dişin çekildiği yerde delik oluştu doktora gittim bana 3 ila 6 ay sonra kendiliğinden kapanacağını gargara yapmamı söyledi bu doğrumudur delik yan damakla dişin çekildiği yerin arasında dikiş atılması gerekirmi tekrar 6 ay sonra geçmezse hep öylemi kalır şimdiden sağalun

 • Bunu Cevapla Elif

  Doktor bey merhabalar. Sağ üst tarafta 20lik dişim çıkıyor fakat yana doğru cıktıgı icin yanagıma batıyor agrım da var yemek yiyemiyorum bu durumda dişim çekilir mi?

 • Bunu Cevapla Nergis

  Nergis
  Merhaba. Benim bazı sorularım olacaktı. Dün Sağ alt ve üst 20 lik dislerimi normal bir şekilde cektirdim fakat sol alt ve üst dislerim için doktor ameliyatla alınması gerekiyor dedi. 20 lik dislerimden ötürü fazla da bir rahatsızlık duymuyorum aslında. Ameliyat a girmem gerekir mi ? Bir de sol alt üst olmak üzere iki 20 lik dislerimi aldirdigim için ilerde çene kayması gibi herhangi bir sorun yaşar miyim ? Son olarak da çenemi kısık bir şekilde açıyorum acaba bu durum ne zamana kadar sürer?

 • Bunu Cevapla meryem

  Mrb benim yirmilik disimn yarisi cikti yarisi cikamiyor dişin sinirde olduğu kalici uyuşukluk olma ihtimalinn olabileceği söylendi ve korkuyorum aldirmaya üstelik tel taktiracagim ama dişin kalmasi tel için sikinti yaratmazms sizce ne yapmaliyim bu dişi aldirmazsam bana ne gibi bir zarari olabilir

 • Bunu Cevapla Murat

  Merhaba 3 gün önce sağ alt 20 lik dişin yanındaki ağzı dişi yamuk olduğu ve çürük olduğu için çektirdim 3 gündür ağrı kesici kullanıyorum 20 lik dişime dokunamıyorum dilimle dokunsam bile ağrı dan ayağa fırlayacak oluyor ağzı dişini çekerken çok zorladı 4 defa aleti değiştirdi çenem uyuşuk olması a rağmen kopacak gibi oldu 20 dişimi yerinden oynatmış olabilirmi bu ağrı kaç günde geçer bunlar normalmi yarın tekrar doktora gidecem göstermeye normalde radevuyu 15 günden önce veremiyor sistem doluymuş

 • Bunu Cevapla Gizem

  doktor bey ben 22 yaşındayım geçen hafta sol üst 20lik dişimi çektirdim bu haftada sağ tarafım aynı durumda 2 taraflada yemek yiyemiyorum ama sağ taraftaki dişimide çektirmek istemiyorum çok zor oldu iğne yerleri bile günlerce ağrıdı gerçekten bıktım artık çektirmesem diş çıksa zamanla olmaz mı tekrar aynı acıyı yaşamak istemiyorum 🙁

 • Bunu Cevapla Ilke

  Merhaba,
  Sol Ust 20lik disim cürümüs ve bir tarafi tamamen kirilmis disin yarisi yok ve sanki disin kirilan kismindan yukariya dogru yani dis etine dogru curuk ilerlemis gibi geldi bana, cektirmek istiyorum fakat daha önce alt 20lik disimi cektirirken yasadigim tecrubeden dolayi korkuyorum acikcasi,zor bir ameliyat mi olur? Ya da cektirmesem ne olur agrisi yok suana kadar..Bilgi verirseniz cok sevinirim..

 • Bunu Cevapla Kerem

  Doktor bey 20 yaşındayım.Üst çene köpek dişim gömülü kalmış.O dişimin yerinde süt dişim var ve halen duruyor.Sizce be yapmalıyım?Ayrıca 20lik dişlerimde gömülü kalmış birde tel tedavisi için yaşım uygunmu simdiden çok teşekkürler

 • Bunu Cevapla funda

  Mrb hocam benim damagimda 20 lik disim var ve büyüdü ucu sivri ve rahatsız ediyor özel bi hastaneye gittim orası da beni ortodonti ye yönlendirdi ama ben bunun çektirmek istiyorum çok fazla rahatsız ediyor ve konusmakta güçlük çekiyorum cekilebilirmi acaba

 • Bunu Cevapla burcu

  Doktor Bey benim ön diş etlerim kopuyor ne yapmam gerekiyor

 • Bunu Cevapla Ecrin

  Merhaba doktor bey.Benim 20lik dişlerimin hepsi çıktı fakat üsteki dişlerim yanağıma doğru çıktığı için yanağımda delinme meydana geldi.sizce bu durum çekildikten sonra düzelir mi aynı gün içerisinde 4 dişimi de çektirmem mümkün olur mu.Çok teşekkür ederim ilginiz için

  • Bunu Cevapla hayriye

   Benimde 20lik dişlerim duruyor ve diger dişlerine baskı yapıyor surekli agrı olusuyor ama korkuyorum yorumları okudukça dahads korktum. Bi gunde 4 u birden alınabiliyor mu acaba? İns aınıyordur cunki 4 kez gitmem ben… 😢

 • Bunu Cevapla İlayda

  Merhaba doktor Bey,
  Benim bütün 20lik dişlerim çıktı fakat biri iltihaplanıp geçiyor diğeri ağrımaya başlıyo şuan sol üst dişimde tekrarladı ve ağzımı açamıyorum yemek yemekte güçlük çekiyorum.yutkunamıyorum.biraz korktum ağzımı yarım açabiliyorum kaslarda bi sorun olabilir mi ve hepsini bi anda çektirip kurtulmak istiyorum böyle bi ağrı görmedim ben ne yapmalıyım ameliyat ile hepsinin alınması mümkün müdür

 • Bunu Cevapla burak

  merhaba hocam,16 bucuk yasindayim 20 lik dislerim cikiyor sag alt cenede ki dis patlamis durumda ucu gözüküyor 1 hafta cok siddetli agri yapti ilaclarla ancak azalmaya basladi.doktor 1 hafta sonra bu disi cekecegini söyledi bu yasta cekilmesi dogrumu ?disin sürmesi düzgün gözüküyor sol altta ki dis daha kötü pozisyonda sanki..cekimden cok korkuyorum ama agrisina da dayanamiyorum..linkte ki röntgenden yorumlarsaniz cok sevinirim. http://i.hizliresim.com/Rk26Ja.jpg (linki kopyalayinca en üstte ki arama çubuğuna yapıstırırsaniz röntgen daha net açılıyor) tesekkürler..

 • Bunu Cevapla Cemo

  Benim 20 lik dişlerim içerisi çürümüş durumda ve çukur oluşmuş ama ağrı yapmıyor su an, sizce çektirmeli miyim ?

 • Bunu Cevapla DAMLA

  hocam merahaba dişciye giderek film çektirdim ve sağ altta 20 lik olduğunu söylediler.Çeneye çok ağrı yaparsa ameliyatla alıbileceklerini belirttiler.antibiyotik verdi fakat midemde orta derece gastrit var o yuzden ıcmedım.Kesin çekeceğiz demedikleri için.Sizce ne yapmalıyım 10 gndür hafiftten agrılar oluyor o tarafta yemek yıyemıyorum. Sinire yakınmış.Yaşım 26 .

 • Bunu Cevapla Elif Dişli

  Merhabalar,sorunum gömülü 20’lik diş. Yanında ki dişim büyük oranda çürümüş dömülü 20lik dişim duruyorken yanında ki dişin çekilmesi uygunmudur? apse kendini tekrarlıyor teşekkür ediyorum

 • Bunu Cevapla Esin

  Merhaba hocam ben 22 yaşıma girdim. Benim yirmilik dişlerim 19 yaşında çıktı. Benim yirmilik dişlerim 4 tanesi çıktı. Sol tarafım alt yirmilik dişim sorunlu çıktı.

  • Bunu Cevapla Esin

   Merhaba hocam ben 22 yaşıma girdim. Benim yirmilik dişlerim 19 yaşında çıktı. Benim yirmilik dişlerim 4 tanesi çıktı. Sol tarafım alt yirmilik dişim sorunlu çıktı. Benim dişim ilkin de iltahaplandı. O geçti. Hap verildi geçti. Ikincisi de yirmilik dişlerimle hep ısırdım yanağımı. Gargara verildi o da geçti. Üçüncüsü de bu sefer boğazımı agrı yapıyor. Kuruluk yapıyor. Acıyor. Uzman doktara gittim. Kbb gittim. Yirmilik dişinde sorun var dedi. Kuruluk yapıyor agrı oluyo. Kızarlık da oluyo. Tip merkezinde dişçiye gittim. Ağız filmi çekildi. Iltahap var dediler. Bana antibiyotik verdiler agri kesici bir de agiz fisfisi verdiler. Neyse bunları kullandım. Geçmedi boğazımın agrisi kurulugu ve acısı geçmedi. Sabahleyin bununla uyanıyorum. Ne yapmalıyım. Hocam. Tam olarak açıklar mısın?

   • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

    Esin Hanım merhabalar eğer yirmilik dişiniz iltihaplandı ise bu dişinizin alınması gerekmektedir.

 • Bunu Cevapla Yüksel

  Hocam merhaba.yaklasik 2 sene once dis agrisiyla doktora gittim şikâyetim sag taraftaki dislerimle biseyler cignedigimde agri olmasiydi cekilen röntgen sonucunda doktorum 20lik disimin kökünün yanindaki dise dogru oldugunu ve baski uyguladigini cektirmem gerektigini soyledi ama ben ihmal ettim 2 senedir belirttigim tarafla bise cigneyemiyorum yanlislikla cignedigimde agri oluyor ve sicak soguk bise içip yedigimde kisa sureli sizlama ve agri oluyo artik doktora gitmeyi düşünüyorum ama sizce yapilacak işlemler nelerdir ve bu islemler cok agrili olurmu. Şimdiden cevabiniz için teşekkür ederim

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Yüksel Bey merhabalar öncelikli olarak doktorunuzun da belirtmiş olduğu gibi yirmilik dişin izin alınması gerekiyor Daha sonra baskı ve ağrı oluşan dişlerinde yeniden gözden geçirilerek varsa mevcut sorunların tedavi edilmesi Gerekmektedir mutlaka en kısa sürede bir Diş hekimine başvurunuz

 • Bunu Cevapla Htc

  20 lik disim illa cekilmesimi gerekir dolgu kanal yada herhangi bir tedavi etme yolu yokmu ? Sadece cekilmesimi gerekir ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Eğer sorun varsa 20 lik dişinizin çekilmesi gerekiyor

 • Bunu Cevapla gulderen

  merhaba hocam benim 3 tane 20lik disimin cekilmesi gerekiyor benim 3 tane disimi birkerede mi cekilir ayri ayrimi simdiden tessekkur ederim

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Gülderen hanım dişlerinizin hepsi birden çekilmesi dayanılmaz ağrılara neden olabilir. Bir hafta ara ile çekilmesinde fayda vardır.

 • Bunu Cevapla Emrah 01

  Hocam ben bugün diş hekimine gittim ve sağ alt taraftaki yirmilik dişimi çekti. Sizce bunu çekmesi gerek miydi. Çok fazla ağrım da yoktu

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Emrah Bey merhabalar Eğer Doktorunuz uygun gördüyse 20lik disin izin alınmasında herhangi bir sakınca yoktur

 • Bunu Cevapla Berfin

  Hocam merhaba 17 yaşındayım. 20 lik dişlerim çıkmaya başladılar alttakilerin ikisinin de uçları çıktı fakat fena bir şekilde ön dişlerimde baskı hissediyorum ve soğuk-sıcağa karşı hassasiyet başladı. Sizden bilgi alabilir miyim acaba çekilmesi gerekir mi?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Berfin hanım merhabalar Eğer yirmilik dişiniz ağrı yapıyorsa ve diğer dişlere zarar veriyorsa alınabilir.

 • Bunu Cevapla çiğdem

  ben 20 yaşımdayım ve tel tedavisine başladım şuan için damak genişletme apareyi var haftada 2 kez acıyorum onu tellerim takıldıktan bir hafta sonrada alt çenemdeki 20lik dişlerim çekilecek üst çenemdeki dişlerim hiç ağrımadı ama onları da çektirmem gerekir mi?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Çiğdem hanım merhabalar Eğer Doktorunuz yirmilik dişlerin çekilmesi gerektiğini söylüyorsa mutlaka bu yirmilik dişlerin çekilmesi gerekmektedir

 • Bunu Cevapla melek

  Benimde 20 lik disim tam cikmis ama dis etim yara olmus ne yapmaliyim hocam..bide antibiyotikler bana iyi gelmiyo midemi agritiyo…dis etime ne yapmaliyimda iyiledir lutfen…

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Melek Hanım merhabalar yirmilik dişin çekilmesi gerekmektedir ve iltihap oluştu ise mutlaka bu iltihabın kurutulması için ilaç kullanmalısınız doktorunuza başvurunuz

 • Bunu Cevapla Sevda

  Sol üstte 20 lik diş bir tarafı çürümüş bir tarafı içinde kalmış ama ağrı yok bu durumda çekilmesi gerekir mi?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Sevda Hanım merhabalar bu yirmilik dişin çekilmesi gerekmektedir en kısa zamanda bir Diş hekimine başvurarak yirmilik dişleri çektirmek gerekmektedir

 • Bunu Cevapla Eren

  Merhaba doktor bey ben 20 yasindayim profesyonel sporcuyum sağ üst 20 ilk dişin cikmaya basladigindan beri üzerimde bir halsizlik bitkinlik var ve performansimi etkiliyor sizce bu sorunlarin 20 liklerle bir ilgisi var mi cektirmem lazimmi ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Eren Bey merhabalar her 20 lik dişinizde bir sorun yoksa çektirmemize gerek yoktur.

 • Bunu Cevapla İsmail

  Hocam merhabalar. Benim sol alttaki 20 lik disim dışa doğru çürük. İki doktora gittim biri 20 lik disime kanal tedavisi yapacağını söyledi. Diger doktor ise bu disin herhangi bir fonksiyonu olmadigini, ugrasmaya gerek olmadiginive dolayisiyla cekmem gerektigini soyledi. Benim kafam karisti. Sizce disimi cekmeli miyim?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   İsmail Bey merhabalar 20 lik dişin çekilmesi gerekmektedir kanal tedavisi ilerde yeniden problemlerin olmasına neden olacaktır

 • Bunu Cevapla Ahmet

  Dr bey merhaba size bir sorum olucak 20 yas disimin altında kist olsumus alınması gerek dedi fakat sinirlere yakınmış riskli bir ameliyat dedi doktorum ameliyat sonrası hissizlik uzun süreli olurmu birde birşey okumuştum ilaçlarla kisti küçültüp riskli bölgeden uzaklıştırdıktan sonra ameliyat olsam riski dahada azalta bilirmiyim teşekürler

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Ahmet Bey merhabalar Dilerseniz bir çene cerrahisi uzmanı danışabilirsiniz fakat doktorunuzun belirtmiş olduğu gibi 20 lik dişinizi çekilirken bölgedeki sinirlere zarar verilirse oluşacak hissizlik kalıcı olabilir

 • Bunu Cevapla Hatice Başuslu

  20lik disimi 4 gün önce aldırdım fakat antibiyotik kullanmayı ikinci günde bıraktım.
  Çünkü antibiyotik çok ağır ve beni daha çok rahatsız etti midem bulandı… Ağrı kesici mi ise dişim ağrıdıkca içiyorum. Antibiyotiği kullanmam bir sıkıntı yaratrmi???
  Ağzımdaki dikişlerin yanları beyazlamış onlar iltihap mi yoksa yemek birikimimidir

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Bu konuda doktorunuza başvurmalısınız doktorunuzun önerileri doğrultusunda antibiyotik kullanımını bırakabilirsiniz ya da Doktorunuz size farklı bir ilaç verebilir

 • Bunu Cevapla Furkan

  merhaba benim 4 20likte tam çıkmış durumda.hepside sağlam çürük yok. ancak üsttekiler hafif dışa doğru. yemek yerken dişin üzerine yemek yapışıyo ve dişetini ısırıyorum. ciddi bir yara oluşmadı şimdilik. sadece çenede künt bir ağırlık hissi var bir miktar. çiğneme kaslarına bağlı olduğunu düşünüyorum. diş hekimi 20liklerin çekilmemesi taraftarı oldu. bu konuda ne önerirsiniz? dişetinin durumu, dişleri çektirirsem çenede hafifleme hissi oluşur mu?

 • Bunu Cevapla sümeyye gür

  MERHABA
  20 LİK DİŞLERİM ÇÜRÜDÜĞÜ İÇİN ÇEKTİRMEM GEREKİYORMUŞ. BU ÇENEDE BOŞLUĞA SEBEBİYET VEREREK DİŞ YAPISINI BOZAR MI,?

  TEŞEKKÜRLER

 • Bunu Cevapla Elif

  Bir hafta sonra ortodonti tedavisine başlayacağım ama yirmilik dislerim çıkıyor. Doktorum tel takıldıktan sonra da cekilebilecegini soyledi sizce tel takilmadan once cikmasini beklemeli miyim hicbir sekilde 20 lik dislerim agri yapmiyor. Tel takildiktan sonra cektirebilir miyim?

 • Bunu Cevapla Büşra

  Yaşım 18 sağ taraftaki 20lik dişimin bir kısmı çıkmış ve en son azı dişime çok yakın çene kemiğim ise kısa dişlerimi bozacak diye korkuyorum çektirmelimiyim yoksa birazdaha beklemelimiyim?

 • Bunu Cevapla İnci

  Benim 20lik dişim sinirde olduğu için çenem uyuşuk kalabilirmiş dişimi çektirmesem olur mu

 • Bunu Cevapla Sukran

  Selâmün aleyküm hocam. 17 yaşındayım. 20 lik dislerin geliyo. Bahsedilen ağrıların yanında halsizlik ve yorgunluk da oluyor. Doktora gitmem gerekir mi

 • Bunu Cevapla Kadir

  Merhaba doktor bey üst 20lik dislerim kusursuz çıktı gibi ondekiler gibi düz ve yerinde ama aşağı taraftaki 2 meret yarıya kadar çıktı ve cenemi sıktigimda üst ve alt dişin arasında bir et parçası kalıyor yanaklarimi sisirdigimde veya elimle duzelttigimde o sorun yok sıkabilıyorum ama bu islemleri yapmadan yapmak istiyorum cenemi durmadan sıkamadigimdan cene kaslarimdada az bi ağrı var doktorum bakmadan cekilmesi lazım dedi başka bir yolu varmı mesela o dış etlerini küçük parçaları alabilirmiyiz çünkü korku var dislerime bakarım dolgum dahı yoktur sizin görüşünuz nedir 🙁

 • Bunu Cevapla Hüseyin

  hocam iyi günler. ben yaklaşık 1 ay önce 20 lik diş çektirdim dikişleri aldırmadım bu dikişler kendiliğinden çürür gider mi yoksa ileride sorun oluşturabilir mi? yardımlarınız için şimdiden tşk ederim.

 • Bunu Cevapla Beyza

  Merhaba, 3 gündür hissettiğim bi baskı vardı 20lik disim çıkıyormuş daha doğrusu ucunu görüyorum sol üstte, sanırım çıkan kısmı yanağıma degdikce acı yapıyor sizce ne yapmam gerek, diş tamamen çıkarsa geçer mi ucu görünen dişler de ameliyatla alınabiliyor mu, çok korkuyorum 20lik diş psikolojimi bozdu

 • Bunu Cevapla Filiz

  Merhaba Doktor Bey. Gecen sene sol yirmilik disimde agrı olmustu disciye gittim ve cene yapınız uygun sorun teşkil etmiyor diyip agrı kesici ve antibiyotik yazmıstı. Fakat bu sene de sag kısımda agrı var geceleri özellikle şiddetleniyo yaklasik 3-4 gündür ağrı devam ediyo agzımı da fazla acamıyorum yemek yerken hafif bi zorluk cekiyorum sizce cekilmesi gerekiyo mu yoksa agrisı gecer mi

 • Bunu Cevapla Ebri

  Meraba ben ebru benim 20 lik sislerimin yarisi cikti cok agri yaliyor dayanamiyorum bacaklarimda sinir yapiyo kasiliyo agzimin ivinde disimin yantarafinda kucuk kucuk delinmeler var baloncuk gibi onlar normalmi gecermi korkuyorum daha cok buyur yirtilir diye.

 • Bunu Cevapla Ebru

  Lutfen cvp yazın.yurt disinda yaşıyorum burda hemen randevu vermiyorlar 8 aydir bekliyorum daha 12.ayda cekilecek 20 lik dişlerim.4 u bi cekilcek.diskkin dipleride şiş.verdikkeri haplar felan hic fayda etmiyor.cene kemiklerim ayni kirilmis zedelenmis gibi hissediyorum.cvp

 • Bunu Cevapla nazlı uğur

  merhaba 1 hafta önce 20 lik sş–dişimi çektirdim ve sonrasında ağrılı 1 hafta geçirdim ve dikişimi aldırdım ama fark ettim ki 20 lik dişim yarı yan durumdaydı ve dişimi keserek değil kanırtarak çıkarmaya çalıştı ama çok bitişik olduğu için sanırım ki sağlam dişimi kazıdılar dilimle dokunduğum da kazılan kısmı hissediyorum ve su temas ettiğinde dişim de ufak ağrı ile hassasiyet oluyor sanırım yanlış bir çekim işlemi yaptılar sizin öneriniz nedir acaba

 • Bunu Cevapla Yasemi

  Hocam doktor azı dişimin kökten çürüdüğünü ve artık dolgu bile tutamayacağını söyleyip azı dişim çekildi.hemen ardından 20lik dişin ağrısız sızısız çıktı 1 yılı geçti.20liğimin neredeyse yarısı çıktı.Azının yeri boş olduğu için yokuş aşağıya kayar gibi yerine oturuyor.Şuan herhangi bir sıkıntım yok.Bu süreçte ne yapmamı tavsiye edersiniz.Hep çekilmesi lazım çürür diğer disleri çürütür diye söyleniyor.Bana yardimci olurmusunuz? Teşekkürler şimdiden..

 • Bunu Cevapla Kaan Kahraman

  Öncelikle iyi bayramlar. Benim şikayetim yanağımda ciddi bir şişme ve ağrılar oldu. Diş hekimi filmimi çektiğinde ise 20lik dişlerin diğer dişleri sıkıştırdığını bu yüzden ağrı ve şişmeler olduğunu söyledi. Sadece bir iğne verdi şişlik insin diye. Ancak yanağımda şişlik devam etmekte ne yapmalıyım sayın doktor.

 • Bunu Cevapla Melike

  4 gün önce sağ alt yirmilik dişimi aldırdım dikişlerim kendiliginden cikti sadece bir tane kaldi o da cikmak uzere fakat doktorum 1 hafta sonra dikislerimin alinacagini soylemisti bukadar kisa surede kendiliginden cikmasi normal mi?

 • Bunu Cevapla KÜBRA

  merhaba,
  sağ tarafımda 20 lik yaş dişim çıktı çıkarken 1-2 gün çok az ağrı oldu ve geçti 5 ay sonra sol tarafımda çıktı oda 1 hafta falan çok az ağrı yaparak çıktı hemen arkasından sağ tarafımda ki 20 lik diş de diş eti oluştu ağrılı bi şekilde doktora gittim 20 lik diş alınacak dedi ilaç verdi kullandım ve iltihap geçti buna rağmen çektirmem gerekiyor mu ?

 • Bunu Cevapla deniz

  16 yasindayim 20 lik disim cikiyo ve cok agriyo cekmeli miyim

 • Bunu Cevapla Betül

  Meraba benim sag ust 20 lik disim onun onundeki disle yan yana cikti ve kokleri bir ne yapilmasi gerekir?

 • Bunu Cevapla MELEK

  Selam hocam benim üst Yirmilik dişim yanağıma doğru ilerliyor pazartesi amelliyat olcam ama diş görünüyor zor geçermi amelliyat

 • Bunu Cevapla Fatma

  Hocam ben 16 yaşındayım alt yirmilik dişlerim çene yapım küçük oldugu için çekildi şimdide sağ üst yirmilik cıkmaya basladı sol taraftaki ona göre yok denecek kadar az biraz agrı var bununla beraber çenem sola kaymaya basladı 18 yasıma girdiğimde çene ameliyatı olabileceğimi söylediler yirmiliklerm hiç çıkmadan önce çene yapım düzgündü şimdi gözle görülür derecede fark var yirmilik dişlerle çene kaymasının bi alakası olabilirmi? Üst yirmiliklerimi çektirmem gerekirmi?

 • Bunu Cevapla Merve

  Merhaba hocam ben 19 yaşındayım 20lik Dişim daha çıkmadı ama temizletmeye gittiğimde çene yapım küçük olduğu için ön dişlerde bozulma yapacağını söyledi geldiğinizde çekErim dedi sizce cektirmeli miyim

 • Bunu Cevapla gülfem

  Merhaba.. benim sağ cenemde 4 yildir gecmiyen bir agri var ve dis ve cene cerrahisine gittim hic bir sorun olmadigini soyledi ne rontgen nede mr ve tomografide hic birsey cikmadi buna ragmen sag ust haric tum 20lik dişler alindi ama agri gittikce daha siddetli devam etmekte sol ust diş sag ceneye etki edermi ne yapmaliyom cok zor durumdayim

  • Bunu Cevapla gülfem

   Sol üstteki hariç hepsi alindi bu solnüstteki 20lik dis sağ ceneme etki ediyor mudur simdide tesekkuler ..

 • Bunu Cevapla Fatmanur

  Hocam benim yaşım 17 yirmilik dişlerim çıktı gecen sene alt yirmiliklerim çekilmişti bu senede üst yirmiliklerim çıktı bununla beraber çene ve dişlerimde simetrik bi sorun oldugunu söylediler dişlerimin düzelmesinin çok zaman alacagını yirmi yasıma geldiğimde ameliyat olmam gerektiği söylendi ön dişlerim birbirine biraz girmiş bi şekilde üst yirmiliklerimi çektirmelimiyim eger cektirirsem simetri sorunuda düzelebilirmi

 • Bunu Cevapla Nur yavuz

  Merhaba ben 22 yaşındayım. yaklaşık bir hafta önce 20 lik dişlerimden ikisini çektirdim bi hafta sonra da diğer ikisini çektireceğim. Ön alt dişimin birinde arkaya doğru yamulma oldu. Tel taktırmadan dişleri çektirdikten sonra dişim tekrar eski haline gelirmi acaba. Birde tel taktırma işlemini devlet karşılıyormu

 • Bunu Cevapla Duygu

  Hocam öncelikle iyi çalışmalar dilerim. Ben 2.5 sene tel tedavisi gördüm tedaviden sonra üst ve alt dişlerime sabit teller takıldı fakat tedavi bittiğinden beri dişlerim sürekli çürüyor kanal tedavisi ve bir sürü dolgu olan dişlerim var ve hala daha çürüklerim var . Sağ üstte bir dişim çok fena gece ağrısı yapıyor. Artık kanal tedavisi ya da dolgu yaptırmak istemiyorum. Diş çektirsem yine çenem kayarmı acaba.

 • Bunu Cevapla Beyza

  Hocam merhaba ben 18 yaşındayım yirmilik dişlerimin dördü de çıktı ama biri sürekli iyileşip tekrar yara oluyor diğerleri de öyle olmuştu ama çıktıktan sonra geçti bu da geçici midir ?

 • Bunu Cevapla Ece

  Doktor bey merhaba, benim yirmiliklerim cikmaya basladi fakat ne sizi var ne de agri.Daha once bir hekime gosterdigimde daha once ortodontik tedavi gormem sebebiyle dislerimin arkasina dislerimin bozulmamasi adina takilan telin cikarilabilmesi icin yirmiliklerin alinmasini yoksa cikacak yirmiliklerin dislerimi yeniden bozabilecegini soylemisti.Simdi ben cektirmeli miyim yoksa kalmali mi anlayamadim, korkuyorum da.

 • Bunu Cevapla asli

  Iyi günler 20lik disim yuzunden aci cekiyorum ve kemikten dolayı çıkmıyor cenemi oynatamiyorum ne yapmaliyim

 • Bunu Cevapla Busra

  Merhaba DOKTOR BEY ben ortodonti tedavi görüyorum agizimda dis teli var ve sag alt 20 lik disim gömülü onun cekilmesi gerekiyor demisti ama ben korktum ve cekmedim simdi alt tarafa dis teli takilinca sikistigini düşünüyorum 20 lik disimin cok agri yapmya basladi cektirmek istiyorum ama dis teli var iken bi sorun teskil edermi ve dis telimi kirarlarmi cekerken

 • Bunu Cevapla Mustafa

  Hocam kolay gelsin.yasim 21 ve Benim 3 tane 20 lik disim cikti fakat normal dislerle ayni boyda degiller ve duzgun cikti. Alt cenede 1 tanesi cikmadi. O bolgede agri felanda yok. Bu dis zamanla cikar mi?

 • Bunu Cevapla gamze

  hocam ben 19 yasındayım sağ üst bölgede 20 lik dişim çıktı ama yarısı çıktı ara sıra baş agrısı kulak ağrısı yapıyor çektirmem gerekiyor mu

 • Bunu Cevapla Asdggjjggjb

  Doktor bey 20lik disim neredeyse yarısına kadar çıktı ama ben dilimi dişimin üstüne goturdugumde bir koku hissediyorum sizce bunun nedeni ne olabilir ağzımda çürük diş yok koku 20lik disten geliyo

 • Bunu Cevapla Arife

  Hocam ben yimibes yasindayim suan yirmilik disimin sonuncusunu cikariyorum bunu onyedi yasimdan beri cekiyorum her disimi cikardigimda once etleri sisdi ve iltihaplandi sonrada cikarken agzima cay kasigi bile girmiyordu agzim acilmamaya basladi yanaklarim ve bogazim sisti ve agri olustu suanda ayniyim agzimi acmakta zorlaniyirum ve cene ve kafa kaslarim cok kotu agriyor bu disleri cikarmaya basladigimdan beri birseyim paketini dislerimle acamiyorum ne yapmaliyim

 • Bunu Cevapla Ayşe

  20lük diş çekimi sonunda atılan dikişlerin doktor tarafından alınması gerekirmi yoksa kendiliğinden düşermi

 • Bunu Cevapla habibe şen

  24 yaşındayım geçenlerde arka iki azı dişim çekildi , ancak arkada şislik var 20 lik dişlerden dolayı olan bir şislik röntgende dişler gözükmekte ancak doktor bunlar gelmez yer yok dedi ancak en arka azılarım çekildiği için suan oralar boş onların yerine gelme durumu varmıdır

 • Bunu Cevapla Tuna

  Merhaba.ortodontik tedavi görüyorum ve sol alt çenemde ağrılarım oluyor sağ tarafımda 20lik diş çıktı ama solda yer olmadığı içinmi acaba ağrılarım oluyor ne yapmayalıyım?

 • Bunu Cevapla Sevde

  20lik disim çok ağrıyor çürümüş antibiyotik verdiler ağrı kesici kullanıyorum geçmiyor ne yapmalıyım apranaks ağrı kesici günde 2tane diyo daha fazla kullansam bir zarar olurmu

 • Bunu Cevapla Hatice

  Merhaba benim yirmilik dişlerimin hepsi gömülü durumda ve baskı yapmaları sonucunda ön dişlerim bozuldu. Farklı operasyonlar için gittiğim dişçiler genellikle röntgeni gördüklerinde en yakın zamanda bir çene cerrahina gidip yirmilikleri çektirmem gerektiğini söyledi. Daha sonrasına gittiğim çene cerrahı yirmilikler, dişleri sıkıştıracağı kadar sıkıştırmış daha fazla bozulma olmaz oyuzden operasyona gerek yok dedi. Fakat ilerleyen zamanlarda sıkıntı olur mu bilemedim. Başka bir çene cerrahına gitmem gerekir mi? Teşekkürler.

 • Bunu Cevapla Özlem

  Sey bisey sorcam ben iki senedir tel kullaniyorum ve tellerim iki ay sonra felan cikicakmis ama usteki yirmiliklerin bi zarari olmadi ama yanaga dogru cikti neyse onlari bosverdim ama altta bi yirmilik cikmaya basladi surekli kaniyo agzimi temizlememe ragmen bole bide boynumda sislik oldu korkuyorum bisey mi olustu dise bagli olarak surekli tukurugumdende balgam karisik kan geliyo ne yapmaliyim benim neyim var?

 • Bunu Cevapla Şevval

  Merhaba doktor bey. Benim sağ alt taraftaki yirmilik dişimin ufacık bi kısmı çıktı ve çook uzun zamandır daha da uzamıyor. Ağrım falan yok ama buna bi anlam veremedim. Yardımcı olursanız sevinirim.

 • Bunu Cevapla MERVE

  Hocam merhabalar, 20lik dişim çıkmaya başladı. baktığım zaman çıktığını görebiliyorum dişin. ama yamuk olup olmadığını anlayamıyorum. bu evrede de inanılmaz bir ağrı yapabiliyor. bu diş yinede çektirilmek zorunda olur mu. malesef inanılmaz dişçi fobim var. bilgilendirirseniz çok sevinirim.

 • Bunu Cevapla tuğba demir

  Hocam merhaba ben 30 yaşındayim ve diş teli taktıracağım teli takacak olan doktor sorun olmadığını orda kalabileceğini söylerken başka bir doktor vaka durumuna geldiğini bir cerrahın görmesi gerektiğini söyledi bu durumda tel takılırsa sonradan baskı yapıp sorun olabileceğini söyledi şimdi ben kime neye göre inanıp ne yapmalıyım

 • Bunu Cevapla Ahmet Faruk

  Merhabalar benim sol üstteki sondan ikince azı dişim iltihaplandı ve çekildi ortodonti tedavisi alıyorum arada büyükçene bi yarık oluştu sizce 20 lik dişim ve azı dişim öne kayarmı yaşım 18

 • Bunu Cevapla Burcu

  Merhaba 20 lik dişim üsttekiler ortodonti doktorum çektirmemi istedi normal çıktılar ama biraz yüksekteler birini çektirmedim sorun teşkil edermi teli takarken,tel takdıktan sonra çektirsem olur mu

 • Bunu Cevapla Muhammed

  Ortodonti tedavimin 4. yılındayım 20 liklerin dişlerden alttakilerin şimdi üsttekilerin 2 3 yıl içinde çekilmesi gerek dediler alttakilerden birini çektirdim digerini birkaç hafta sonra çekecekler herneyse şimdi benim kafamda 3 soru var ;
  1- diğerini de çektirip daha sonra bu iki boşluğa diş ekimi vs tedavi mı uygulatayim?
  2-hic cektirmeseydimde ortodontik tedaviyle halledilemezmiydi
  3- 4 unu de cekeyimmi zamanla
  (20liklerde, tedavinin ilk yılında çekilen 4 dişimde,digerleride sağlam)(alttaki 20 liklerin biri yarı gömük ve kapsonu acilmisti diğeri tam gomuk)

 • Bunu Cevapla İpek deniz

  Doktor bey, sol üstteki 20lik dişimi çektirdim, ancak sol alttaki 20lik dişimin bana herhangi bir verdiği rahatsızlığı yok, bu nedenle şuanda acil olarak bu dişimi çektirmek istemiyorum. Peki bu diş, üstte karşılığı boş olmadığı için yukarıya doğru uzar mı? 9 ay kadar yurtdışında bulunacağım, çektirmemem bana bu süreç zarfında bir sıkıntı yaratır mı?

 • Bunu Cevapla irfan

  20’lik diş çektim. 10 gündür antibiyotik ve ağrı kesici kulaniyorum.en son igne verdi bi sibra sonra tekrar basliyor,geçmiyor. Filmde birşey yok dedi Dr. Acısına dayanamıyorum ne yapabilirim.Lütfen yardımcı olun.

 • Bunu Cevapla fatma

  Meraba hocam iyi günler benim ust 20lik dislerim yan cikmis ve yanagimi yirtiyor agzimi açamıyorum. Alttakilerin yarisi cikmis yarisi gomulu iltihap olusmus iltihap ağzıma ve damagima gecer mi. Ne yapmam gerek 20lik dışlerle? 2 haftadir Antibiyotik ve agri kesici kullanıyorum.

 • Bunu Cevapla Merve

  Merhaba, 21 yaşındayım ve bugun 20 lik dişimin çıktığını fark ettim. Bir ağrı sızı yaşamadım şimdiye kadar,sadece son günlerde yemek yerken sol alt bölgede ağrı da diyemiyorum değişik hissetmeme sebep oluyodu aynaya bakınca diş çıkmaya başladığını fark ettim . Doktora gidip durumumu öğrenmem gerekir mi akışına bırakıp çıkmasını mı beklemeliyim ne önerirsiniz, şimdiden teşekkür ederim

 • Bunu Cevapla İdris

  Merhaba hocam benim sol alt en arkadaki 20 milik dişim 21 yaşımda çıktı yarı dışarda yarı içerde gömülü ve simsiyah bildiğiniz çürük bir şekilde büyüdü 2 ay önce yemek yerken yarısı kırıldı agrı felan yoktu 1 hafta önce ortası delik di kürdan la oynarken farkettim ağrımaya başladı 3 gün önce aile diş hekimi ne gittim ortasını temizledi 3 tane sinir var dı onları aldı ben çekemem cerrahi çekim olacak dedi eve geldim sabah uyandığımda cenemi oynatamıyorum sol bademcigimde şişti dişimin oldugu yerde şiş 3 gündür bütün çorba çeşitlerinden içtim yaşım 29 kilom 100 hastaneden randevu aldım daha 10 gün var tabi doktorumun yazdığı antibiyotikler kullanıyorum korktuğum ve öğrenmek istediğim çenemin sinirlerinimi aldı doktor ne yapmam gerekiyor.

 • Bunu Cevapla Selman

  Hocam gecen hafta 20lik dişimi cektirdim kökü cok sağlamdı iki doktor zor cekti resmen o cekilirken sallamaktan yandaki azı dişinede zarar verdi sanırım suuan o azı dişim ağrı yapıyo normal mi acaba?

 • Bunu Cevapla Zeynep

  Merhaba, 28 yaşındayım 4 aylık hamileyim sorun şu ki üst köpek dişlerim diğer dişlerimden daha önde çıkıntı duruyor. Sağ alt üst 20 lik dişlerimi hamilelikten önce çektirdim ve sağ üst köpek dişim yerine yerleşti ancak sol üstte arka arkaya gelen iki tane 20 lik dişim var öndeki köksüz daha derinde olan köklü. Ve sol üst 20 liğin köksüz olanı çıktı sayılır ancak sol üst köpek dişimi etkiliyor sıkıştırıyor daha da dışarı ittiriyor ve diş etim sürekli kanıyor. Ağzımdaki kötü tad ve köpek diş eti kanamam rahatsız ediyor artık. Ciddi bir sorun teşkil eder mi acaba bişey yaptıramıyorum hamileliğim yüzünden. Cevap verecek bir doktor umarım vardır sitede.

 • Bunu Cevapla Hülya

  Hocam 20 lik disimi tansiyon yuksekliginden dolayi dis hekimi cekmedi ilac kontrolunden sonra gidicem.bu arada 20 lik disimin hemen yaninda damakta et parcasi cikti. Agrisi yok.bu nedir.? tehlikelimidir merak ediyorum.

 • Bunu Cevapla fadıme

  merhaba doktor bey ben 25 yasındayım yırmılık dısım ara sıra hafıf agrı oluyor ve dılımle etını kaldırabılıyorum cekımı zor olur mu

 • Bunu Cevapla Nur Sarkun

  Merhaba;
  Yaklaşık üç sene önce sağ yirmilik dişim yarı gömülü ve iltihaplandığı için çekildi, yer olmadığı için dikiş atılmadı ve sorunsuz bir şekilde iyileşti. Fakat son birkaç aydır sol yirmilik dişim kendini iyiden iyiye belli etti. Bu kez tüm dişi görebiliyorum, herhangi bir ayrı ya da enfeksiyon olmadı ama bir iki gündür, yüzeyi biraz sivri olan bu dişim yanağımı kıstırıp kanamasına sebep oluyor. Bu durumda diş törpülenmesini önerir misiniz, yoksa çekilmesi mi gerekir? Cevaplarsanız çok sevinirim, teşekkür ederim.

 • Bunu Cevapla Burak Sanamer

  Merhaba hocam 26 yaşındayım sag alt 20lik dişim çıkıyor ama ağrısı çok fazla digerlerini hiç hissetmedim bile ama bu çok kötü dişim düz çıkıyor ama yarısı hala etin altında ve bu kısım çok ağrı yapıyor ne yapmalıyım

 • Bunu Cevapla Aykut

  20 lik dışım baş ağrısı boğaz ağrısı ve ateş yaptı doktoruma gittim hemen alalım dedi 3 tarafı çıkık tek tarafı gömülü çekti 3 dikiş attı 1000mg antibiyotik ve majezik verdi ateşim geçti arada baş ağrısı ama boğaz şişkinliğim 4. Gün geçmedi daha hala yemek yerken çok zorlanıyorum tşkler…

 • Bunu Cevapla İbrahim demir

  Mrb doktor bey ben İbrahim 10 gün önce alt 20 lık diş çektirdin ameliyat la fakat üst arka son disim çürümüş ve çok aci veriyor acaba oda üst 20 likmi ne yapmam oda mi çekilmesi lazım ayrıca çenemde de onyatirken o dis çok ağrı veriyor ne yapmam lazım?

 • Bunu Cevapla nermin

  hocam benm 20lik dişim çıkıyormuş galiba yaklaşık 3. gündeyim ağrısını boğazımda hissediyorum . 20lik diş kaç günde çıkar tamnamlanır ve illaki çekitmek zorundamıyım çektirisem ameliyatla mı olacak ve dikiş atılması şartmı

 • Bunu Cevapla İLAYDA

  Merhaba.benim diş tellerim 4 yıl önce çıktı daha sonra dişlerimin arkasına tel taktılar.o telleride daha yeni çıkardılar.sol üst yirmilik dişimin çıktığını çekilceğini söylediler.diğerleri de yarım çıkmış sanırım filmle bakıp sonra çekicekler.20 lik dişlerin illa çekilmesi gerekiyor mı ordotondi tedavisinden sonra? Zaten yer bulup çıkmış dişin çekilmesine gerek var mı acaba?

 • Bunu Cevapla Burak

  Merhaba hocam, Çocukken geçirdiğim trafik kazası sonucu ön dişlerimde diş etine gömülme meydana geldi ve bir süre tel taktırdım. Ardından ön iki dişimden birisi çok geride kaldı ve ciddi bir görüntü bozukluğuna yol açtı. Doktorumla konustum ve 20 lik dişlerimin içe gömük olduğunu ve bunların çekildikden sonra ortodontik tedaviye başlanılacığını söyledi. Sağ alt 20 lik dişimi ameliyat ile alındıkdan sonra yüzümde ciddi şişlik ve ağrı oluştuğu için tedaviyi yarıda kestim. 20 lik dişlerim şuan için bana herhangi bir ağrı şikayeti oluşturmuyor. Bu dişler çekilmeden diş teli takılması mümkünmüdür? İyi çalışmalar.

 • Bunu Cevapla bahar

  Doktor Bey. Öncelikle Merhaba.
  Yirmilik dişlerini yalnızca çene cerrahları mı çekiyor acaba?
  Şimdiden teşekkürler vakit ayırdığınız için…

 • Bunu Cevapla Emine

  Hocam iyi günler diliyorum Ben 42 yaşındayım. Dün 2 yıl önce çektirdiğim sağ alt yirmilik dişin yeri ağrı yaptığı için doktoruma gittim. Herhangi bir sorun olmadığını ,zedelenmeden kaynaklı ağrı oluşmuş olabileceğini belirtti. Sol üstte bulunan yirmilik dişimin uç verdiğini istersem çekebileceğini belirtti bende kabul ettim. Sanırım diş yamuk olarak ilerlediği için çekim yapamadı bende ağzım çok küçük olduğu için dayanamadım. Çünkü ağzımın kenarları resmen yırtıldı. Sağlam dişi çekmek için uğraştığından dolayı ve yerinden oynatıp çekilmediğinden dolayı bana bir sıkıntısı olurmu.Daha önceki yirmilik dişlerimi de aynı doktorum çekti. Hiçbir sorun yaşamadım. Doktorunda yapabileceği bir şey yok. Çünkü dişin çıkış yönü çok zor çekilmeye müsait değil anladığım kadarıyla , bu durumda cerrahi müdahale için hemen mi bir doktora başvurayım. Yoksa yaranın tamamen geçmesini mi beklemeliyim. Şimdi antibiyotik ve ağrı kesici kullanıyorum. Bu konuda dönüşünüzü ve desteğinizi rica ederim. İyi çalışmalar

 • Bunu Cevapla Fatma

  Hocam merhaba 17 yaşındayım 20 lik dişim çıkıyor ve doktorum çekilmesi gerektiğini söyledi ama benim 2 ay sonra üniversite sınavım var ve ağrıdan dolayı korkuyorum ders çalışamamaktan 20 lik dişimin yanındaki dişinde çürük ama ağrı falan yok ne yapmam lazım sınavdan sonra çektirsem olmaz mı

 • Bunu Cevapla Burcu Şensoy

  Merhaba ben diş teli kullanıyorum ortodontistim birinin çekilmesini istedi.İlk gidişte direk çekilirmi yoksa ilaç mı kullandırılır

 • Bunu Cevapla busra

  meraba ben 3 senedir korkudan disimi cektiremiyorum hem biktim surekli flim cekip gonderiyorlar cene cerrahisi bulamiyorum ve suan cok sancim var ver tam alt 20 lik disimin tam cenemin altinda kirmizi bi sislik var ve boynumn ordada kirmizi sislik var cok agri yapiyorlar intihaptan olabilirmi acill okursunuz insallah 😕

 • Bunu Cevapla Mine

  Merhaba, 20 lik dişlerim parça parça çıkıyor. Yalnızca çıkma sürecinde ağrı hissediyorum.Çıktıktan sonra ağrı olmazsa fakat çıkarken ağrı olması durumunda da dişlerin alınması gerekir mi?

 • Bunu Cevapla Bahar

  Hocam merhabalar. 45 yasindayim. 1 aydir dislerimde genel bir agri vardi. Bazan bir dis baska bir zaman bir diger dis agriyordu. Son 1 haftadir da ust sol 2p lik disimin sallandigini farkettim ve baski yapinca agri var. 3 defa azi disi cektirdim o yuzden dis cektirmeye cok korkuyorum. 20 lik dis kendi kendine duser mi.

 • Bunu Cevapla Ecem

  Merhaba 20 lik dişlerim oluşmaya başlamış. 19 yaşındayım. Bazı doktorlar çekilmesi gerek dedi ama bazıları ağrı olmuyorsa hemen çekmeye gerek yok diyor. Hiç bir şekilde şuanda beni rahatsız etmiyor. Sizce şuan cektirmeli miyim yoksa biraz daha beklesem olur mu?

 • Bunu Cevapla şule

  merhaba ben 16 yaşındayım 20 lik diş çıkarıyorum boğazım çok ağrıyor..aynı zamanda ortodonti tedavisi görüyorum çenem dar olduğu için dört sağlam dişimi çektirmiştim yani yirmilik olmayan dört diş doktorum bunlarında çekilmesini ister mi 🙁 ve çok ağrırmı çok korkuyorum 🙁

 • Bunu Cevapla Sena süeda

  Hocam ben 23 yaşindayim. alt sol tarafta 20 lik disim uc sene once cikmaya basladi simdi nerdeyse tam cikti iki kere apse yapti antibiyotik kullandim cektirmedim. cekelim dediler gitmedim ama bana sorun teskil etmiyo falan disim ciktigi yanak bolgemde beyazlik var 6 7 ayda iki kere tahris oldu sonra gecti ama o beyazlik hala duruyo sebebi nedir ve tel taktirmak istiyorum sadece üst ön disimin bir tanesi öne dogru cikik digerleri hizali bunun icin 20 lik dis cekilmesi gerekirmi ve alt dislerimede tel takilmak zorundami

 • Bunu Cevapla Tugba

  Merhaba doktor bey ben 32 yasindayim bugun dis doktoruna gittim muayene olmak icin 4 yirmilik disiminde cekilmesi gerektigini sol alt yirmilik disimin curudugunu soyledi.Fakat diger yirmilik dislerimde daha curuk yok.Onlarda yakin zamanda curur temizligi cok zor dedi diger yirmilik dislerimi bu yuzden cektirmemi soyledi ne yapmaliyim sizce yardimci olursaniz sevinirim.Iyi gunler

 • Bunu Cevapla Tuba

  Merhabalar doktor bey. 20lik iki tane dişim var 1 tanesi gömülü diş hekimi ayın 27’sinde gel çekeceğim dedi. Diğer dişimi ne kadar süre sonra çekebilirim?

 • Bunu Cevapla Cuneyt

  Merhabalar hocam yaşım 24 sağ alt arka tarafta yarı gömük 20 lik dişim var herhangi bir ağrı sızıntı vs yok ama doktorum ameliyatla çekeceğiz dediler ben bunu cektirmez isem ilerde sıkıntı yaratır mı bana ?

 • Bunu Cevapla Ecrin

  Mrb doktor bey benim alttan yirmilik sisim bir kac gundur agriyo koku saglam ama icinde hafif bir bosalma var ve agriyo oyuzdende cektirmelimiyim

 • Soru Sorun