Diş Hekim Fiyatları

Diş çarpıklığı tedavisi, Diş çapraşıklıkları, Çarpık dişler

30 Ekim 2015

Süt dişlerinin yerine Daimi dişler bırakmasıyla beraber pek çok çocukta diş çarpıklıkları görülmeye başlar. Çapraşıklıkların en büyük nedenlerinden birisi süt dişlerinin doğru bir şekilde bakılmamasıdır. Bununla beraber genetik kalıtımsal nedenlerden Diş çarpıklıklarını neden olabilmektedir. Çocukların çene yapısı gelişiminde de sorunların olması diş çarpıklıklarına neden oluşturmaktadır.

Diş çarpıklıklarının tek sorunu estetik midir ?

Dişlerin düzgün olarak sıralanması yalnızca açısından bir sorun teşkil etmemektedir. Dişlerin fırçalanma esnasında diş fırçaları bu bölgeleri iyi temizleyememesine de neden olmaktadır. Diş fırçasının ulaşamadığı noktalar bakteri birikimine neden olmakta ve zamanla dişler üzerinde de çürüklerin oluşmasına sebep olmaktadır. İleri derecede çarpıştıklarında çene ve eklem rahatsızlıklarda oluşabilmektedir.

Çarpık dişlerin tedavi edilmesi mümkün müdür ?

Diş çapraşıklıkları ortodonti tedavisi ile tedavi edilebilmektedir. Ortodonti tedavisi uzun ve zahmetli bir tedavi yöntemidir bu tedavi en az 6 ay en fazla ise 2 yıl bir zamanda çözüme konuşabilir ortodonti tedavileri kalıcı bir tedavi yöntemidir ortodonti tedavisi olmak istemeyen bir çocuğu tedavi etmek çok zor hatta imkansızdır bu tedaviler çok erken yaşlarda başlar erken yaşta başlayan diş çarpıklık tedavisinden çok daha iyi sonuç ve çok daha hızlı sonuçlar alınabilir ortodonti tedavilerinin ilk başlama yaşı 8 ila 10 yaş arasındadır hafif ve orta dereceli diş çarpıklıklarında diş apareyleri yardımıyla dişler düzeltilebilir.

Ortodonti tedavilerinde diş tellerinin kullanılması

Çocuklarda uygulanan ortodonti tedavilerinde genellikle diş tellerinden yararlanılır. Diğer yaşlarda ise genellikle takıp çıkarılabilen ortodonti apareyleri kullanılırç Özellikle gece yatarken kullanılan diş aperayleri en sık tercih edilen ortodonti tedavilerinden birisidir. Büyüme ve gelişme dönemlerinde ise dişlerinin yapısının belirli bir yana doğru gelişmesini sağlamak için fonksiyonel tellerden yararlanabilmektedir. Çocukluk döneminde kullanılan takıp çıkarılan teller estetik görünümlü olup kullanım açısından rahat bir şekilde takılıp çıkarılabilmektedir.

Diş çarpıklığı sorunu tedavi edilmezse neler yaşanır ?

Diş çarpıklığı çocukluk yaşlarda tedavi edilmezse ileriki yaşlarda estetik görünümün yanı sıra kişide psikolojik bozukluklara da neden olabilir. Aynı zamanda çarpışıklığa bağlı olarak diş eti problemleri diş çürükleri ağız kokusu ve diş kayıtlarda sıklıkla görülen problemlerdir.

Her diş çarpıklığı ortodonti tedavisi ile mi düzeltilebilir ?

Hayır diş çarpıklığı sorunları ortodonti tedavisinin yanı sıra protez kaplama uygulamalarıyla da giderilebilmektedir. Ortodonti tedavileri diğer tedavi yöntemlerine göre doğal bir tedavi uygulaması olmasından dolayı farklılık gösterir. Ortodonti tedavilerinde hastanın kendi dişleri düzeltilirken diğer tedavi yöntemlerinde dişler kesilerek üzerine kaplama uygulanır.

Görünmeyen ortodonti diş teli tedavisi

Özellikle ergenlik çağındaki bireylerin diş teli takmak istememeleri bu hastaları diğer alternatif tedavi yöntemlerine yönlendirmekteydi. Gelişen teknoloji ile beraber günümüzde artık ortodonti tedavilerinde görünmeyen diş teli tedavisi uygulanmaktadır. Dişler arkasından uygulanan tel tedavisi ile dişler görünmeyen bir diş teli vasıtasıyla düzeltilebilmektedir.

Ortodonti tedavisinden en fazla kimler yararlanıyor ?

Daha fazla düşkün olan bayanlar ortodonti tedavisi ne son yıllarda görünmeyen diş tellerinde ortodonti tedavisinde katkısıyla tedavi olan bakış açısı değişmiş ve istek artmıştır.

Görünmeyen ortodonti tedavisinin süresi farklı mıdır ?

Görünmeyen diş teli tedavisi diğer ortodonti tedavisine göre biraz daha zahmetli ve biraz daha maliyetli bir uygulamadır. Bu uygulama her hastaya yapılamadığı gibi bu tedavinin süreci diğer ortodonti tedavilerine göre daha uzundur.

Görünmeyen diş teli tedavisi her yaşta uygulanabilir mi ?

Görünmeyen ortodonti diş teli tedavisi Her Yaşta uygulanabilir Fakat bu Tedavinin uygulanabilmesi için dişlerinizin ve diş etlerinizin son derece sağlıklı olması gerekir ortodonti görünmeyen diş teli tedavisi tedavi süreci yaklaşık olarak altı ay yada üç sene kadardır. Doktorunuz sizinle muayene sonrası gerekli ayrıntıları tek tek konuşacaktır. Tekrardan yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi bu tedavi diğer ortodonti tedavilerine göre daha uzun sürmektedir.

Diş çarpıklık tedavi fiyatları

Diş çarpıklığı tedavisi fiyatları uygulanacak tedavi hastanın durumuna uygulanacak tedavi süresine Diş hekimine Diş Hastanesine diş kliniğine diş kliniği nin hangi semtte hangi ilçede olduğuna bağlı olmak koşulu ile değişmektedir. Burada oldukça değişken fiyatlar nedeniyle kesin ve net fiyatlar verilememektedir. Web sitelerinde veya diğer internet sitelerinde verilen fiyatlar mutlaka yanıltıcı olacaktır. Net rakamları ancak ve ancak Diş Hekimi muayenesi sonrasında diş hekiminizden alabilirsiniz.

Benzer Yazılar

33 Sorular ve Cevaplar

 • Bunu Cevapla izzet

  Merhabalar 21 yaşındayım Dişlerimde bir miktar çarpışıklıkmevcut doktor bana tel takılmasını özellikle yirmilik dişlerimi alınması gerektiğini ve Tedavinin diş tedavi süreci yaklaşık olarak 2 yıl olacakmış tel takma dışında başka tedavi yöntemleri var mıdır ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   yurtdışında toplantıda bulanmam nedeniyle sorunuzu gecikme ile cevapbiliyorum kusura bakmayın lütfen..size tel tedavisi gerekli oldugu söylenmiş. ortodontik tedaviler genellikle uzun sürelidir ortodontik tedavi ile dişler kemik içerisinde hareket ettirilmektedir bu da cok kısa zamanda olabilecek bir durum degildir.iki sene özveride bulunursanız sonrasın da kendi dişlerinizle doyasıya gülümseyebilirsiniz.
   saygılar

 • Bunu Cevapla Burak

  Doktor bey üst dişlerim kısa ve çarpıklıklar var lamine kaplama tedavisi düşünüyorum Sizce bu diş tedavisi benim için uygun olur mu üst Dişlerin de çağırdı açıklıklardan dolayı konuşmakta zorluklar çekiyorum Lütfen bana yardımcı olur musunuz

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   merhabalar bence siz bir diş hekimine başvurarak ağzınız için en doğru uygulamayı yada alternatifleri öğreniniz derim

 • Bunu Cevapla Pınar

  Doktor bey merhabalar dişlerimdeki karışıklıklardan dolayı sıkıntılıyım tel taktırmak istiyorum Bana önerebilirmisiniz Diğer tedavi yöntemleri neler olabilir

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   tüm problemlerin çözümü için en ideali ortodontik tedavi gibi görünüyor. ama bu tedaviyi istemediğiniz sürece size bir ortodontistin yardımcı olmasını beklemeyin. bahsettiğiniz diğer çözümler sizi ideal sonuca götüremeyebilir.tabii yine de kasin bir karara varmak için problemi görmek gerekiyor..iyi günler diliyorum….

 • Bunu Cevapla Alya

  Doktor bey merhabalar benim ağız kapanışında sorunlar var ve ön Düşlerimde çapraşıklıklar mevcut acaba bu kapanış sorunu kaplama tedavisi için uygun değil mi Zirkonyum diş kaplama yaptırmak istiyorum öncelikli olarak kapanış problemlerini düzelttirmek gerekir mi

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Ters kapanısınızın şiddetini bilmiyorum, Ancak Zircon yaptırarak değilde ortodontik tedavı gorerek hallettırmenız daha dogru gorunuyor. Ancak kapanıs sorunu az ıse Zırcon veya herhangı bır kaplamayla hafıfletılebılır.

 • Bunu Cevapla Duygu

  Hocam yaklaşık olarak Bundan 3 yıl önce dişlerinde yamukluklar mevcuttu bu Dişlerime lamine kaplama yaptırdım fakat hiç memnun değilim doğal Dişlerime geri dönmek istiyorum doğal Dişlerime geri dönmek mümkünmü ve tel taktırmak istiyorum Bu mümkün müdür

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Veer yapılırken dişleriniz de kesilmiş olmalı. Bu durumda doğal dişlerinize kavuşamazsınız. en yakın ortodontiste başvurursanız dişlerinizi değerlendirip sizi en doğru şekilde bilgilendirecektir. Umarım dişleriniz hiç kesilmemiştir. bu durumda ortodontik tedavi olmanız tabii ki mümkündür.

 • Bunu Cevapla EDA DEMİRKAN

  Hocam yaşım 24 ağız yapımı dar olduğundan dolayı işlerinde büyük çarpıklıklar oluştu Doktorum bana protez yapılmasını önerdi estetik kaplamayı Siz önerir misiniz çarpıklıklar sedef kaplama ile gidebilir mi ve zirkon yaptırmama önerir misiniz

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   çapraşıklığı görmeden ne kadar düzelme olacağını bilemem yalnız zirkon olmadanda iyi planlanmış yeterli bir diş kesimi ve iyi iş yapan teknisyenle kombine çalışılarak zirkon olmadan da mümkün kısaca zirkon yokkende estetik işler yapılıyordu.

 • Bunu Cevapla lale

  Doktor bey Dişlerimde çarpıklık var yirmilik dişlerini çektirsem çarpıklıklar gider mi

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Merhaba. Hayır bu teknik olarak mümkün değil. Dişlerinize tel takılması gerekiyor.

 • Bunu Cevapla Hale

  Hocam Öncelikle saygılar ve sevgiler hocam benim dişlerim de diş çarpıklıkları var bir üniversite hastanesinde tedavi başladı fakat Devlet Hastanesi Tedavi masraflarını karşılamadığını duydum SSK diş tedavi ücretlerini karşılıyor mu Ya da fark alıyor mu yaşım şu anda 20 fakat yirmilik dişlerim çıkmadı yirmilik dişler sorun olur mu

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Merhaba. Öncelikle şunu belirtmek isterim.Bazı hastaların hemen tedaviye başlaması gerktiği söylemi ucu açık bir ifade.Üniversite klinikleri yoğun hasta tedavi etmeleri yanı sıra lisans ve doktora eğtimi vermek le yükümlü. bu arda kalan kısıtlı zamanda da araştırma yapmaya çalışmakta. Sanırım size iki ay içinde dönülebileceğinin söylenmesinin nedeni doktora çalışmasına başlayacak doktorantlardan bir tanesinin çalışma gurubuna uygun malokluzyona sahip olmanızdır. Ücret sorunuza gelince 18 yaşının üstündeki hiç bir hastanın ücretini devlet üstlenmiyor. Ayrıca ortodontik tedavi için gerekli olan malzemeleri de ödemiyor. Şayet bir tez gurubu için uygun hasta iseniz şanslı sayılırsınız. Zira sırada çok fazla hasta var. Sevgilerimle..

 • Bunu Cevapla Gökhan

  Hocam merhabalar benim size sorum Dişlerimde çarpıklık var Ve hala çıkmayan süt dişlerin mevcut acaba bana tel tedavisi mi yoksa Zirkonyum tedavisi mi önerirsiniz

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Çapraşıklığın birincil tedavisi ortodontidir. İkincil tedaviler olarak protetik metodlara başvurulabilir. çapraşıklık ve persiste süt dişi vakalarında ideal tedavi süt dişlerinin çekimini takiben ortodontik tedavi ile dişlerin düzeltilmesi ve eksik diş boşluklarının implant yapılacak şekilde düzenlenmesi, ardından eksik dişler yerine implant uygulanmasıdır.

 • Bunu Cevapla arzu

  Hocam merhabalar 28 yaşındayım ve alt ve üst Dişlerin de çarpıklıklar oluştu ve arkadaki yaklaşık olarak 3 dişime kanal tedavisi yapıldı Şimdi ortodonti tedavisinde başlamak istiyorum yapılan kanal tedavileri ortodonti tedavisi için bir sorun teşkil eder mi

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Kanal tedavisi görmüş dişlerde ortodontik tedavi mümkün ama apikal rezeksiyonlu dişler için tedavi şansı yok. Ancak apikal rezeksiyon uygulanan diş hareket etmiyecekse diğer dişler düzeltilecekse ortodontik tedavi görebilirsiniz.

 • Bunu Cevapla Ömer

  Hocam merhabalar benim Dişlerimde çarpıklıklar var SSK E devlet hastaneleri ortodonti tedavisini karşılıyormu

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Merhaba. Öncelikle şunu belirtmek isterim.Bazı hastaların hemen tedaviye başlaması gerktiği söylemi ucu açık bir ifade.Üniversite klinikleri yoğun hasta tedavi etmeleri yanı sıra lisans ve doktora eğtimi vermek le yükümlü. bu arda kalan kısıtlı zamanda da araştırma yapmaya çalışmakta. Sanırım size iki ay içinde dönülebileceğinin söylenmesinin nedeni doktora çalışmasına başlayacak doktorantlardan bir tanesinin çalışma gurubuna uygun malokluzyona sahip olmanızdır. Ücret sorunuza gelince 18 yaşının üstündeki hiç bir hastanın ücretini devlet üstlenmiyor. Ayrıca ortodontik tedavi için gerekli olan malzemeleri de ödemiyor. Şayet bir tez gurubu için uygun hasta iseniz şanslı sayılırsınız. Zira sırada çok fazla hasta var. Sevgilerimle..

 • Bunu Cevapla Nilay

  Hocam merhabalar Dişlerimde yamukluklar var fakat boyu mutluluklar çok fazla değil Yine de estetik kaygıların oluşmasına neden oluyor Eğer tel taktırsam kaç yıl bu tedavi görmek zorunda kalırım

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Evet tel taktırmanız gerekir ve ortalama 18-24 aylık bir ortodontik tedavi görmeniz gerekir.

 • Bunu Cevapla Dilan

  Hocam merhabalar tel tedavisi görüyorum ve doktorun bana 20 lik dişlerin çekilmesi gerektiğini söyledi Acaba yirmilik dişlerim çekilirken ağrı hissedermiyim ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   İleride sorun olAbilir,20 yas dışınızı cektirirken ağrı duymazsiniz

 • Bunu Cevapla kübra

  merhaba hocam …
  ben 15 yaşındayım dişlerimde çarpışıklık var ve arasıda açık git gide daha çok açılıyo ve üstlerden diş çıkıyo . benivem gibi bi tanede 13 yaşında kardeşim var onun ki benden biraz daha düzgün ama oda aynı sayılır git gide onunkide böyle olcak.
  2009 da ben MARMARA ÜNİVERSİTESİ DİŞ HASTANESİNE gittim orda tel takılcagını felan söylediler dolgu felan oldu .ama teller in takılmasına daha zaman vardı 2016 oldu beni hala tel için çagırmadılar onları bekledim aaradım çagırcaz dediler ama çagırmadılar.
  hastane taşındı çagırsalar giderim çünki daha iyi bi fiyat olcak ama çagırmadılar diye özel hastanelere gittim .kimi ameliyat diyo kardeşimede banada kimide telle kurtulur diyo 2 hafta önce bi yere daha gittik kardeşimle orası telle kurtarırım diyo olmazsa sonra ameliyat olursun diyo .ama babam ameliyattan korkuyo olumlu karşılamıyo . düzelirmi bilmiyorum ve baya para vermek zorunda kalcam hem kardeşime hem bana napıcamm bilmiyorum keşke bende bembeyaz dişlerimi gösterip gülebilsem hep utanırım dişimi göstermeye …
  okulda dalga geçenler oldu ben bazen agladım ama yapılcak düzelcek dedim babamı sıkıştırdım ama oda yapılmasını istiyo .her ne olursa olsun yapılcak dedim şimdi geldim 15 yaşına her kez gülerken ben ciddi durmak istemiyorum rahatca elma ısırmak, en çoktaa gülmekk …
  bunları niye anlattım bilmiyorum ama şuan anlatarak daha iyi oldum bi tavsiye verin ne bilim daha ucuz biyer yada iyi doktor yani bilmiyorumm .neyse okudugunuz için teşekkürler .
  İYİ GÜNLER …

 • Bunu Cevapla NK

  merhabalar ,
  Sanırım diş eti probleminden dolayı ön dişlerim yan tarafa yatmaya başladı , orta ön dişlerlede arası açıldı.
  tedavi edilebilir yöntem neler olabilir .Diş taşı temizliği yaptırdım 6 ay önce.Faydası olurmu?
  teşekkür ederim

 • Bunu Cevapla Sevda

  Merhaba ortodonti tedavisi görüyorum ve köpek dişlerim cok sivri bunu arkadan öne getirdik gayet düzeldi dişlerim fakat sivri dişime kaplama yapılması lazım bunun ücreti ekstra ödenmeliymiş dogru mudur? Ortodontistime ödedigimden ayrıca ücret ödemem gerekiyormus umarm ansılmısımdır kolay gelsin

 • Bunu Cevapla Sevda

  Soruma cvp verecek misnz😔😔

 • Bunu Cevapla Meliha

  Merhaba benim ön dişlerden sadece 2 kişim çarpık bana maliyeti uygun nasıl bi tedavi önerirsiniz acaba ?

  • Bunu Cevapla Uzman Diş Hekimi

   Merhaba Bu dişlerinize ortodontik tel tedavisi önerebilirim Eğer ortodontik tel tedavisini düşünmüyorsanız yerine kaplama tedavisi uygulanabilir

 • Bunu Cevapla Gamze

  Merhaba.Sadece 1 dişim çarpık tel mi yoksa kaplama mı önerirsiniz?

 • Soru Sorun